Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Αυξημενο ΝΟ3 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13412)

panos73 22-09-06 12:33

Αυξημενο ΝΟ3
 
Εδω και δυο μηνες εχω αυξημενα ΝΟ3 50 (η μετρηση γινεται πριν την αλλαγη νερου με υγρο test της tetra).

Μετα την αλλαγη νερου η οποια γινεται καθε εβδομαδα περιπου το 30% πεφτει στο 25 αλλα σε δυο τρεις μερες ξανα τα ιδια.Μεσα στο ενυδρειο 200l μικτα εχω εξι ψαρια(4 lombardoi,1 cobalt zebra και 1 caerullus).

Oι λοιπες μετρησεις ειναι ph 8.0-NH3/NH4 0-NO2 <0.3
Μου φαινεται πολυ περιεργη αυτη η τιμη του ΝΟ3 γιατι ειναι η ιδια που ειχα και οταν ειχα μεσα 14 ψαρια τα οποια βεβαια εχουν δωθει.
Τι μπορει να συμβαινει;:confused: :confused: :confused:

Διευκρυνηση: σκουπα βυθου κανω καθε 2 βδομαδες και εχω ξεπλυνει και τα υλικα των φιλτρων

Nrgman 22-09-06 12:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos73
Εδω και δυο μηνες εχω αυξημενα ΝΟ3 50 (η μετρηση γινεται πριν την αλλαγη νερου με υγρο test της tetra).

Μετα την αλλαγη νερου η οποια γινεται καθε εβδομαδα περιπου το 30% πεφτει στο 25 αλλα σε δυο τρεις μερες ξανα τα ιδια.Μεσα στο ενυδρειο 200l μικτα εχω εξι ψαρια(4 lombardoi,1 cobalt zebra και 1 caerullus).

Oι λοιπες μετρησεις ειναι ph 8.0-NH3/NH4 0-NO2 <0.3
Μου φαινεται πολυ περιεργη αυτη η τιμη του ΝΟ3 γιατι ειναι η ιδια που ειχα και οταν ειχα μεσα 14 ψαρια τα οποια βεβαια εχουν δωθει.
Τι μπορει να συμβαινει;:confused: :confused: :confused:

Διευκρυνηση: σκουπα βυθου κανω καθε 2 βδομαδες και εχω ξεπλυνει και τα υλικα των φιλτρων

Μήπως τους ρίχνεις πολύ τροφή?

panos73 22-09-06 12:57

Τα ταιζω δυο φορες τη μερα με μικρη ποσοτητα τροφης που καταναλωνεται σε 10-15 δευτερολεπτα, δεν προλαβαινει να φτασει στο βυθο σχεδον τιποτα.
Τροφες (Tetrapro vegetable και tetra greengranules)

gaia 22-09-06 16:54

Τι φίλτρο έχεις; δες μήπως έχει μπουκώσει και είναι ώρα να καθαριστεί.

Strahos 22-09-06 17:15

σήκωσε ότι πέτρες ή διακοσμητικά έχεις και κάνε σκουπάκι βυθού από κάτω καλό με αλλαγή νερού 45-50%. θα βγάλει πολύ μπίχλα

panos73 22-09-06 17:48

Παράθεση:

gaiaΤι φίλτρο έχεις; δες μήπως έχει μπουκώσει και είναι ώρα να καθαριστεί.
Gaia oπως εγραψα και στο προηγουμεο post τα υλικα των φιλτρων εχουν καθαριστει.
Παράθεση:

Strahosσήκωσε ότι πέτρες ή διακοσμητικά έχεις και κάνε σκουπάκι βυθού από κάτω καλό με αλλαγή νερού 45-50%. θα βγάλει πολύ μπίχλα
Το σκεφτηκα και αυτο και σηκωσα οσες περισσοτερες πετρες μπορουσα αλλα δεν γινεται και ολες θα κατεδαφιστει στο τελος.
Οσο για την αλλαγη 50% εγινε και αυτο πρωτα απο ολα και μετα συνεχιζα 30% τη φορα.
Επισης εχω και δυο anoubias και ενα pteropous μεσα στο ενυδρειο που υποτιθετε οτι θα τραβαγαν λιγο ΝΟ3 αλλα δεν βλεπω φως.

Strahos 22-09-06 17:55

τα φυτά αυτά τραβάνε μία σταγόνα νιτρικά κάθε 36 χρόνια, βάλε κανένα πιο γρήγορο όπως polysperma, κερατόφυλλο κτλ... πάντως αν δεν βλέπεις άσπρη μέρα μάλλον θα αναγκαστείς να τις σηκώσεις όλες τις πέτρες. εγώ είχα πάνω από 50 και όσες αλλαγές κι αν έκανα δεν έπεφτε κάτω από 25 όπως και σε σένα, τα έβγαλα όλα, τα σκούπισα όλα (μιλάμε για αλλαγή νερού γύρω στο 85%!!!) τρελή μπίχλα!!! κι από τότε έχω πρόβλημα με τα νιτρικά γιατί είναι χαμηλά... στο 5 περίπου... πρέπει να προσθέτω τώρα

όπα τώρα είδα τι ψάρια έχεις... sory για τα φυτά που πρότεινα, απροσεξία... πάντως είναι η ίδια περίπτωση με την δική μου, έδιωξα ψάρια και τα νιτρικά εκεί... σου είπα πως το έλυσα:wink:

SpyrosK 22-09-06 18:31

Πριν ένα μήνα είχα το ίδιο πρόβλημα,το έλυσα αγοράζοντας άλλο υγρό test,είχα της Sera και παρ'όλου δεν είχε λήξει μου έδειχνε λάθος μετρήσεις!!
Είχα τρελαθεί να αλλάζω νερό και να τα αφήνω νηστικά....τελικά ήταν το tester.

Tolis 22-09-06 22:26

Απλως για να αποκλειουμε καθε ενδεχομενο, τα υλικα τα ξεπλενεις σε νερο του ενυδρειου?

Μετρα με το ιδιο τεστ νερο της βρυσης, η ακομα καλυτερα νερο εμφιαλωμενο με μηδεν νιτρικα.

crazyio 22-09-06 22:37

Εμένα ένα υγρό Τεστ της sera που είχα πάρει είχε το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα .... πάντα στα κόκκινα !!!
Μέχρι που το δοκίμασα όπως λέει και ο Τόλης σε εμφιαλομένο .... μέχρι και σε απιονισμένο μόνο νερό .... εεε ... πάλι στα κόκκινα έδειχνε ... τελικά το πρόβλημα δεν ήταν στο νερό αλλά στο τέστ ....:roll:
Τσέκαρέ το ...

klaz 22-09-06 22:42

εεε,καλα...τελικα τα υγρα της σερα..μαλλον ειναι στον κοσμο τους......μεγαλη αστοχια υλικου.......:smt067:smt067:smt067:smt067:smt067:s mt067:smt067

panos73 23-09-06 08:55

Παιδια καταρχιν ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Εννοητε οτι τα υλικα των φιλτρων τα ξεπλενω σε νερο του ενυδρειου, αν δεν το εκανα δεν θα ειχα αυξημενο ΝΟ3 αλλα ΝΟ2 και αμμωνια.

Επισης εχω δοκιμασει και το νερο της βρυσης (οχι μεταλλικο) γιατι το ψιλιαστικα μηπως το test ειναι μαπα αλλα τελικα ειναι OK γιατι δεν εδειξε παρουσια ΝΟ3 (στο νερο της βρυσης ηταν κιτρινο ενω στου ενυδρειου μπορντω :smt091 ).

Το test ειναι της tetra οχι της sera.

Μαλλον εχει δικιο ο strahos θα πρεπει να κατεδαφισω και να αναστηλωσω και παλι, μεγαλο μανικι δηλαδη, αλλα δεν βλεπω να υπαρχει αλλη λογικη εξηγηση.

zerox 23-09-06 09:24

Καλημέρα,
κάτι που θα δοκίμαζα, θα ήταν, μετά από την αλλαγή νερού να ¨στραγγαλίσω¨ λίγο την έξοδο του φίλτρου, και θα μέτραγα το ΝΟ3 σε τρεις με τέσσερεις μέρες .

Γειά και χαρά

panos73 23-09-06 09:39

Συγνωμη αλλα δεν το καταλαβα αυτο, τι εννοεις ακριβως και σε τι θα χρησιμευε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01918 seconds with 11 queries