Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=106)
-   -   ΟΞΥΝΙΧΟΣ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52904)

in the pond 24-05-11 17:51

To συγκεκριμένο λινκ είναι ότι καλύτερο έχω βρει για το συγκεκριμένο ψάρι. Καλύπτει τα πάντα, από προδιαγραφές δεξαμενής, διατροφή, απαιτήσεις και ότι άλλο θα μπορούσε να ερωτηθεί καποιος ειδικός για τον οξύρρυγχο.

MIXALIS CYPRUS 24-05-11 18:07

Αμαν βρειτε κανεις απο Κυπρο κανα μαγαζι που φερνει μικρους πειτε μου το και εμενα !

in the pond 24-05-11 19:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS (Μήνυμα 592886)
Αμαν βρειτε κανεις απο Κυπρο κανα μαγαζι που φερνει μικρους πειτε μου το και εμενα !

Βρήκα 60 εκατοστά...:p

MIXALIS CYPRUS 24-05-11 19:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 592902)
Βρήκα 60 εκατοστά...:p



Ναι αλλα το τσιμπησες εσυ φανταζομαι ;)

Θα μας πεις και καμια ενδεικτικη τιμη να ξερουμε?

in the pond 24-05-11 19:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS (Μήνυμα 592904)
Ναι αλλα το τσιμπησες εσυ φανταζομαι ;)

Θα μας πεις και καμια ενδεικτικη τιμη να ξερουμε?

Αν όλα πάνε καλά από το Θεό, μάλλον την Παρασκευή θα είμαι κοντά σου Μιχάλη (Λεμεσό). Με όλα τα άλλα, θα έχω την ευκαιρία να δω και την ψαριά...:p

Από τιμές....:rolleyes: δεν γνωρίζω τίποτα ακόμα...

MIXALIS CYPRUS 24-05-11 20:17

Ωχ ελπιζω να μην εννοεις τους οξυρυγχους του john ..φανταζομαι θα τσουζουν οι τιμες τους ..

οκ Βασιλη δωσε μου λεπτομερειες (ωρα κλπ) οταν ξερεις σιγουρα !

in the pond 25-05-11 08:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS (Μήνυμα 592917)
Ωχ ελπιζω να μην εννοεις τους οξυρυγχους του john ..φανταζομαι θα τσουζουν οι τιμες τους ..

οκ Βασιλη δωσε μου λεπτομερειες (ωρα κλπ) οταν ξερεις σιγουρα !

Όχι, όχι από τον John...όπως και να' χει για να δω έρχομαι Λεμεσό...δεν είμαι και σίγουρος ότι θα προχωρήσω στην αγορά....Για δες εδώ:(

MIXALIS CYPRUS 25-05-11 09:52

Μαλιστα ..μειονεκτημα ειδικα για μενα που μενω Λεμεσο... ομως και παλι ο john διατηρει στις λιμνες του αυτο το ψαρι..ασε οταν βρω καιρο να κατσω να διαβασω περισσοτερα ..

Raven 25-05-11 10:46

Πιστευω οτι το κυριως προβλημα ειναι το επαρκες οξυγονο και ολοι ξερετε οτι με αυξημενη θερμοκρασια μειωνεται. Εχω την εντυπωση οτι την θερμοκρασια των 26-27 βαθμων θα την αντεξουν μιας και προκειται για πολυ σκληρα ψαρια, ιδιαιτερα το ευρωπαικο ειδος. Υπηρχαν αναφορες οτι καποτε ζουσε και στον Εβρο.
Δεν ειμαι ειδικος βεβαια αλλα ψαξε το περισσοτερο Βασιλη. Ισως ειναι εφικτο..

Πάνος 25-05-11 10:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 593111)
. Υπηρχαν αναφορες οτι καποτε ζουσε και στον Εβρο...

:rolleyes::rolleyes::rolleyes: λες??? θα ψαξω κι εγω..

MIXALIS CYPRUS 25-05-11 11:10

Πρεπει να μιλατε για αυτον το κυριο (τον εχουν γειτονες Τουρκια-Βουλγαρια) αρα παιζει να κατεβαινει και πιο κατω
http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_sturgeon

in the pond 25-05-11 11:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS (Μήνυμα 593123)
Πρεπει να μιλατε για αυτον το κυριο (τον εχουν γειτονες Τουρκια-Βουλγαρια) αρα παιζει να κατεβαινει και πιο κατω
http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_sturgeon

To καλό του συγκεκριμένου είδους που αναφέρεις Μιχάλη, είναι ότι παραμένει σε μικρό μέγεθος, άρα αμέσως τον κάνει ιδανικό για κλειστά κυκλώματα! 6 Πόδια κάπου στο 180εκ. δηλαδή, σε ανοικτό χώρο. Επομένως σε κλειστό κύκλωμα άντε να πιάσει το 1,50 με το ζώρι...

Αλέξανδρε και Πάνο, το ψάχνω κι εγώ και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Το παράξενο είναι ότι έχω ακούσει ότι όπου υπάρχουν και εδώ στην Κύπρο, ευημερούν και αναπτύσσονται ικανοποιητικά. Δεν γνωρίζω τίποτα ακόμα για το είδος/δη, έχω κατεβάσει αρκετό ηλεκτρονικό υλικό και διαβάζω...

Άλεξ, από τη μελέτη που έχω κάνει μέχρι τώρα, δεν φαίνεται να είναι και το πλέον σκληρό ψάρι για λίμνες, γιατί η μη παροχή ικανοποιητικού οξυγόνου, σημαίνει αυτομάτως θάνατο! Σε μεικτές τεχνητές λίμνες είναι το πρώτο είδος που μας εγκαταλείπει...στο πιο πάνω, φαίνεται να συμφωνούν πάρα πολλές αναφορές.

Raven 26-05-11 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 593132)

Άλεξ, από τη μελέτη που έχω κάνει μέχρι τώρα, δεν φαίνεται να είναι και το πλέον σκληρό ψάρι για λίμνες, γιατί η μη παροχή ικανοποιητικού οξυγόνου, σημαίνει αυτομάτως θάνατο! Σε μεικτές τεχνητές λίμνες είναι το πρώτο είδος που μας εγκαταλείπει...στο πιο πάνω, φαίνεται να συμφωνούν πάρα πολλές αναφορές.

Ναι αλλα στην λιμνη η παροχη οξυγονου ρυθμιζεται σχετικα ευκολα. Το απαγορευτικο προβλημα ειναι η υψηλη θερμοκρασια.
Αν αντεχει τις θερμοκρασιες της λιμνης σου, τοτε με την οξυγονωση μπορεις να το παλεψεις.

kwstas_original 26-05-11 08:36

Βασιλη και Μιχαλη αν μενατε Ελλαδα θα ειχατε ηδη βρει και μαλλων τσαμπα...ειστε μακρια δυστηχως...:(

Αλεξ, τρομαζω με την σκεψη του να εμενες σε μονοκατοικια με κηπο.....:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01870 seconds with 11 queries