Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αγορά νέου φίλτρου, μόλις χάλασε το παλιό. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84922)

Valous 08-02-15 21:57

Αγορά νέου φίλτρου, μόλις χάλασε το παλιό.
 
Αφορμή έψαχνα.. μολις χαλασε το παλιο μου φιλτρο στο 120λιτρο μου...
ηταν ενα εσωτερικο της eheim, και σκευτομαι να στραφω σε αγορα μη εσωτερικου φίλτρου.. λατρεύω τα εξωτερικα της fluval αλλα οι τιμες ξεφευγουν για τα μπορω μου τωρα..

Εχω δει απο κοντα το aquael fzn-3 (κρεμαστο )και μου φανηκε πολυ ωραιο.. ροη στα 1200 και κοστος γυρω στα 60.. εχετε καποια αποψη πανω στο θεμα;;

Κωστας Malawi 08-02-15 22:04

γιατι δεν κοιτας κανενα κινεζικο σε αυτα τα λευτα??η κανενα μεταχειρισμενο στις αγγελιες?εξωτερικο δηλαδη...

korasidikos 08-02-15 22:05

πολυ υπερτιμημενο αυτο που αναφερεις σε αυτα τα χρηματα περνεις εξωτερικο!αν παλι εισαι υπερ του κρεμαστου μια προταση εδω!

Valous 08-02-15 22:11

Ευχαριστω και τους 2 για την αμεση ανταποκριση..

Για κινεζικο δεν εχω καποια γνωση ωστε να διαλεξω, οσο για αγγελια μενω κατερινη και η μεταφορα θα 'ταν θεμα.. προτιμω καινουργιο νομιζω...

Οσο για το κρεμαστο, δεν με πειραζει αν θα ειναι εσωτερικο/κρεμαστο/εξωτερικο.. θελω απλα να ειναι ειναι ικανοποιητικο σε οσο τον δυνατον μεγαλυτερο βαθμο..

Τωρα που εγινε πιο σαφης τι προτεινετε;;

**Θα προτιμουσα να αγορασω απο ελληνικο σαιτ με αντικαταβολη, δεν εχω ευκαιρες παυπαλ ή πιστωτικες και ουτε θελω για την ωρα, ευχαριστω :)

nazgul 08-02-15 22:16

Γνωμη μου ειναι οτι κανενα κραμαστο φιλτρο δε συγκρινεται με ενα εξωτερικο. Ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις, για να βρουμε καμια καλη προταση?

Επισης, τι κατοικους εχεις στο ενυδρειο σου και σε τι αριθμο?

sarpijk 08-02-15 22:17

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα φιλτρα μαρκας Aquanova.
http://abyssos.gr/main/eshop-categor...00-detail.html

Κωστας Malawi 08-02-15 22:17

http://www.petsupermarket.gr/8223/%C...in-as2210.html

εγω ενα τετοιο θα χτυπαγα...

korasidikos 08-02-15 22:17

εδω εισαι!!

Valous 08-02-15 22:23

@nazgul ..θα ηθελα το κοστος να ειναι 60, 65 οριακα.. Το ενυδρειο φιλοξενει 2 common goldfish..

@sarpijk δεν ειναι χαμηλη η ροη του;; και επισης το οτι λεει οτι μπορει να σηκωσει νερο μεχρι 130 εκατοστα δεν ειναι λιγο ''αδυναμο'' ;; χωρις να ξερω το λεω

@tyrinthos kai @korasidikos

Και τα δυο φαινονται πολυ συμπαθητικα.. δεν ξερω ποιο ειναι καλυτερο value for money

Κωστας Malawi 08-02-15 22:28

και τα δυο καλα ειναι.δεν μπορεις να τα συγκρινεις εφοσον ειναι τελειως διαφορετικα.εγω δεν εχω ιδεα απο κρεμαστο γι αυτο θα διαλεγα το εξωτερικο.καλη τιμη,καλη κυκλοφορια νερου, πιστευω θα εισαι οκ.

αν θες κρεμαστο περιμενε τη γνωμη καποιου που τα γνωριζει καλα.

manos76 08-02-15 22:37

το aquanova δεν συμφερει.... εχει ροη 600λιτρα ανα ωρα με καταναλωση 15 βαττ.. σιγουρα με αυτα τα στοιχεια θα καμει θορυβο... καλυτερα απο τα ehiem δεν θα βρεις... σε αποδωση χαμηλη καταναλωση αθορυβα και ανταλακτικα.. τα επιπλεων χρηματα θα στα κανει αποσβεση τον πρωτο χρονο λειτουργειας του..

nazgul 09-02-15 00:13

Αν κρινω απο το κρεμαστο που εχω (aquaclear), θα ελεγα οτι δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη για μεγαλο ενυδρειο. Για μικρο που το εχω, ειναι μια χαρα. Με τα χρυσοψαρα, ομως, ισως να εχεις προβλημα με τη μηχανικη φιλτρανση-διαυγεια νερου. Εντυπωση μου.

Προσωπικα σε εξωτερικο θα εμπιστευομουν πρωτα την eheim και μετα τη fluval. Δεν εχω δοκιμασει τα παντα για να εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη, μιας και μονο αυτα εχω σε ενυδρεια μου και πιστευω οτι ειμαι ευχαριστημενος για να δοκιμασω κατι αλλο, προς το παρον. Το κοστος αγορας ανεβαινει, ομως.

Αν και δεν εχω χρησιμοποιησει, αλλα αρκετοι χομπιστες εχουν αρχισει να χρησιμοποιουν και φαινεται να εχουν καλες εντυπωσεις, sun-sun. Για το ακριβες μοντελο, καλυτερα να απαντησουν οσοι τα εχουν δοκιμασει. Εχουν το αρνητικο της υψηλης καταναλωσης, φυσικα, οπως και την ελλειψη εμπειριας για αντοχη στο χρονο, μιας και προσφατα αρχισαν να χρησιμοποιουνται στη χωρα μας. Νομιζω και στα ανταλλακτικα δεν υπαρχουν αμεσες επιλογες. Και για τα aquanova ακουγονται καλα σχολια, με τα ιδια αρνητικα, οπως αναφερω παραπανω για τα sun-sun.

Απο εκει και περα, τα βαζεις ολα κατω και αποφασιζεις. Νομιζω η αγορα ενος φιλτρου εχει να κανει με τα παρακατω:
-αποτελεσματικοτητα
-αντοχη στο χρονο
-κοστος αγορας
-ευρεση ανταλλακτικων
-καταναλωση

Ακουστηκαν καποιες γνωμες, με λιγο ψαξιμο μπορεις να βρεις και αλλες απο διαφορες εμπειριες.

polykarpos 09-02-15 00:33

οτι πληρώσεις , παίρνεις...

δεν το λεω κακοπροαίρετα, δεν το λέω ειρωνικά , αλλα δυστυχώς οι παλιοί ήχαν δίκιο σε αυτό το πράγμα , σε αυτό το αντικείμενο ειδικα...



εχω ΕΗΕΙΜ που δουλεύει περι 30 χρονια...

ενα 2213 που αλλαξε κεφαλή μονο οταν καηκε απο κεραυνο...

το εσωτερικό φίλτρο , παίρνει παραπάνω υλικα απο το κρεμαστό αλλα τρώει χώρο στο ενυδρείο κ έχει θεματάκια με πρακτικότητα όπως στο καθάρισμα..

το κρεμαστό ειναι ωραίο για μικρά κυβάκια για να μην παίρνουν χώρο απο το καθαρό του ενυδρειου αλλα δεν έχουν πολλά υλικά...

το εξωτερικό ειναι το ιδανικότεο απο τα αυτα τα τρια είδη

πολλά υλικά στο καλάθι , καλή ροή , δεν πιάνει χώρο στα καθαρά λίτρα (με εξαίρεση τις σωλήνες εισαγωγής εξαγωγης)

οσο για την τιμή


αν δεν εχεις ζωντανα που να καίγεσαι αμαν αμαν , κανε υπομονη κ θα βρεις σίγουρα απο φίλο εδω μέσα όλο κ κάποιο να πωλείτε

το βλέπεις , βλέπεις οτι τρέχει κ δεν χάνει το αφήνεις να τρεξει ακομη λιγο , το κοβεις , το γυρνας στο πλαι , βλεπεις οτι δεν τρεχει παλι απο πουθενα κ το ξανα αναβεις...

ενα μικρο τεστ για να δεις οτι ολα ειναι οκ

ή παιρνεις ενα καινούργιο αναλογα με τις δυνατοτητες σου

καλες επιτυχιες στις επιλιγες σου

paraskevas 09-02-15 00:34

η προταση μου ειναι αυτη
http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...-hw-302-detail

giorgosKOKKINIS 09-02-15 03:33

+1 στον paraskeua.....έχω το ίδιο σε ενυδρείο 120 λίτρα είμαι πολύ ευχαριστημένος......Είναι πολύ αθόρυβο να φανταστείς το έχω στο δωμάτιο που κοιμάμαι και δεν ακούγετε καθόλου,και πολύ καλή ροή το έχω για τις αφρικάνες μου....και πολύ καλά λεφτά!!!!

korasidikos 09-02-15 06:25

επισης αν δεν δινεις πολυ βαση στο ντιζαιν κοιτας και αυτο!σκυλι μαυρο τα δουλευω σχεδον τρια χρονια,με απλετο χωρο για μακαρονι,ευκολια χειρισμου,αυτοματο ξεκινημα μετα απο διακοπη ρευματος και ρυθμιζομενη ροη μεχρι 750 λ/ωρα!

delta66 09-02-15 06:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paraskevas (Μήνυμα 874705)
η προταση μου ειναι αυτη
http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...-hw-302-detail

+1
Και λιγο ειναι.
Που πας με μικρο κρεμαστο και δυο common χρυσοψαρα?

korasidikos 09-02-15 06:39

:smt069

Valous 09-02-15 16:19

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.. νομιζω οτι προκειται να καταληξω στην προταση του παρασκευα.. ακουσα και το σχολιο οτι ειναι πολυ αθορυβο οποτε τελεια!!

Θα δω πως παει με αυτο, και αν δω οτι δεν με καλυπτει πληρως ( φτου - φτου ), θα προβω στην αγορα μεγαλυτερου στο μελλον εχοντας αυτο για βοηθητικο ή και για ωρα αναγκης..

delta66 09-02-15 19:03

Να ζητησεις να στο γεμισει ελαφροπετρα (για βιολογικο υλικο) και να κανεις και αυτη τη διορθωση.
Για τους κατοχους SUN SUN εξωτερικων φιλτρων

storm15476 09-02-15 19:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 874653)
http://www.petsupermarket.gr/8223/%C...in-as2210.html

εγω ενα τετοιο θα χτυπαγα...

εχω παρει το αμεσως μικροτερο
μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος αθορυβο κ με καλη ροη

Valous 09-02-15 21:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 874817)
Να ζητησεις να στο γεμισει ελαφροπετρα (για βιολογικο υλικο) και να κανεις και αυτη τη διορθωση.
Για τους κατοχους SUN SUN εξωτερικων φιλτρων

Απο το ονλινε στορ πιο πανω θα το παρω, εχω αυτο το δικαιωμα; ανευ κοστους;;

ignatios 09-02-15 21:52

Ναί.

Εσύ διαλέγεις το βιολογικό υλικό που θες. Ελαφρόπετρα ή κεραμικό μακαρόνι.

Valous 09-02-15 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ignatios (Μήνυμα 874868)
Ναί.

Εσύ διαλέγεις το βιολογικό υλικό που θες. Ελαφρόπετρα ή κεραμικό μακαρόνι.

Direct εποικοινωνια με το μαγαζι, το καλυτερο!! :D

Επροκειτο σε 2-3 να κανω την παραγγελια μου λοιπον..

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια

tsala 09-02-15 22:54

Εξωτερικο και λιγο ειναι.. συμφωνω με τον Σπυρο.
Καποια στιγμη θα πρεπει να κοιταξεις και για μεγαλυτερο ενυδρειο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02125 seconds with 11 queries