Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ριζα-κλαδεμμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24257)

Apollwnas 08-04-08 23:02

Ριζα-κλαδεμμα
 
Επειδη ειμαι εντελος ασχετος απο φυτα να ρωτησω κατι.Ποια η διαφορα μεταξυ πριζας και κλαδεμματος?Καλα σιγουρα το κλαδεμμα προερχεται απο την ριζα αλλα αν γινει μεταφυτευσει το κλαδεμμα θα αναπτυχθει και θα γινει και αυτο ριζα?Πως μπορουμε να ξεχωρισουμε την ριζα απο το κλαδεμμα εμφανισιακα?

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 08-04-08 23:06

Εαν εγω σου δωσω ριζα θα ειναι το κατω μερος του φυτου ή ολο το φυτο και θα εχει και ριζα. Εαν τωρα εγω σου δωσω κλαδεμα θα ειναι το πανω μερος ή μερος του φυτου το οποιο ομως δεν θα εχει ριζα. Βεβαια ριζα θα βγαλει στο ενυδρειο σου μετα απο λιγο διαστημα.

Τσιόνογλου Σταύρος 08-04-08 23:08

Η ρίζα είναι κανονικό φυτό κομπλε με τις ρίζες του και μπορεί να εχει περισσότερα απο ένα κλαδιά ,ενώ το κλάδεμα συνήθως δεν έχει ρίζες και προκύπτει απο το κλάδεμα απο το αρχικό φυτό ,στα stem plants τα κλαδέματα αν αφεθούν στην επιφάνεια του ενυδρείου ή φυτεφτούν εξελισονται σε κανονικό φυτό με ρίζες.Σε άλλα φυτά πχ εχινόδοροι όταν τους κλαδεύουμε σημαίνει ότι κόβουμε φύλλα τα οποία πετιούνται,πιστεύω να βοήθησα .

melli 08-04-08 23:28

Οι διαφορές αυτών των 2 τρόπων αναπαραγωγής είναι εμφανείς και με το μάτι! Υπάρχουν φυτά που βγάζουν «δρομείς» ή παραφυάδες υπογείως & ξαφνικά βλέπεις ένα φυτό καινούργιο σε διαφορετικό σημείο - αρκετά πιο πέρα από την «μαμά»- πχ. Vallisneria. Σε αυτή την περίπτωση, μπορείς να το μεταφυτεύσεις βγάζοντάς το από την ρίζα (το ξεριζώνεις κανονικά) και το μεταφυτεύεις όπου θες εσύ... (τις «ρίζες» δηλαδή)
Τα υπόλοιπα που δεν βγάζουν υπόγειες παραφυάδες αλλά απλώς απλώνουν είτε σε ύψος είτε σε πλάτος (πολλές φορές πετάνε ρίζες πάνω στον κορμό) τα κόβεις & τα φυτεύεις εκεί που θές. Αν όλα πάνε καλά, μετά από λίγο καιρό δημιουργούν βαθιά ρίζα στο σημείο που τα φυτεύεις... (Τα κλαδέματα)

Τα φυτά αργής ανάπτυξης όπως οι Moss, οι Ανούμπιες, οι Java fern κ.α., έχουν διαφορετική συμπεριφορά. Αργούν να βγάλουν βαθιές ρίζες ή δεν βγάζουν καθόλου και απλά «απλώνουν» με κάποια στήριξη-δεσιμο. Άλλα φυτά βγάζουν νέα φύλλα πάνω στα παλιά φύλλα (Java fern). Το καθένα χρειάζεται την δική του μεταχείρηση & έχει τις δικές του οδηγίες χρήσης... Αβυσσος η ψυχή των φυτών :D

Apollwnas 08-04-08 23:32

Απο οτι καταλλαβα υπαρχουν φυτα που αμα τα κλαδεψεις δεν μεταφυτευονται σωστα?Τα φυτα πιανουν και σε αμμο η μονο σε χαλικι??Αν εχω φυτα χαμηλων και δεν αλλαξω την λαμπα μου για 1,5 χρονο θα υπαρχει προβλημα αργοτερα στα φυτα αυτα η θα συνεχισουν οπως πηγαιναν με αργους σταθερους ρυθμους??
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 252910)
Απο οτι καταλλαβα υπαρχουν φυτα που αμα τα κλαδεψεις δεν μεταφυτευονται σωστα?Τα φυτα πιανουν και σε αμμο η μονο σε χαλικι??Αν εχω φυτα χαμηλων και δεν αλλαξω την λαμπα μου για 1,5 χρονο θα υπαρχει προβλημα αργοτερα στα φυτα αυτα η θα συνεχισουν οπως πηγαιναν με αργους σταθερους ρυθμους??

Τα φυτα χαμηλων απαιτησεων εχουν και αυτα κανονικα ριζες ετσι?

xontros 08-04-08 23:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 252910)
Απο οτι καταλλαβα υπαρχουν φυτα που αμα τα κλαδεψεις δεν μεταφυτευονται σωστα?Τα φυτα πιανουν και σε αμμο η μονο σε χαλικι??Αν εχω φυτα χαμηλων και δεν αλλαξω την λαμπα μου για 1,5 χρονο θα υπαρχει προβλημα αργοτερα στα φυτα αυτα η θα συνεχισουν οπως πηγαιναν με αργους σταθερους ρυθμους??
-------------------------

Τα φυτα χαμηλων απαιτησεων εχουν και αυτα κανονικα ριζες ετσι?

Οι δύο βασικές κατηγορίες είναι αυτές που σου εξήγησε παραπάνω η melli.. Και όπως σου είπε υπάρχουν και κάποιες άλλες "ιδιάζουσες" περιπτώσεις.. "Εύκολα φυτά", υπάρχουν σε όλες τις κατηγορίες:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Οι λάμπες καλό είναι να αλλάζονται ανά εξάμηνο.. Όχι μόνο για την καλή κατάσταση των φυτών, αλλά και για να μην έχεις προβλήματα με άλγες..

Το χαλίκι σου δεν πρέπει να είναι ούτε πολύ χοντρό (γιατί δε θα μπορούν να γατζωθούν οι ρίζες), ούτε και πολύ λεπτό-άμμος (γιατί δε θα μπορούν να προχωρήσουν οι ρίζες).. Για περισσότερες λεπτομέρειες δες εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/boden.htm

Apollwnas 09-04-08 00:02

Εγω στα ενυδρεια μου εχω αμμο ψιλη,απο οτι διαβασμα αμα φυτεψω δεν θα εχω αποτελεσματα.Εκτος απο το να ξεστυνω και να βαζω χαλικι μπορω να κανω κατι αλλο?επισης η αλγη δεν δημιουργειται απο τον εντονο φωτισμο που δεν αποροφαται?Αν οι λαμπες δεν βγαζουν τοσο εντονο φως πως θα εχω αλγες??

πλυμμήρας 09-04-08 05:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 252903)
Η ρίζα είναι κανονικό φυτό κομπλε με τις ρίζες του και μπορεί να εχει περισσότερα απο ένα κλαδιά ,ενώ το κλάδεμα συνήθως δεν έχει ρίζες και προκύπτει απο το κλάδεμα απο το αρχικό φυτό ,στα stem plants τα κλαδέματα αν αφεθούν στην επιφάνεια του ενυδρείου ή φυτεφτούν εξελισονται σε κανονικό φυτό με ρίζες.Σε άλλα φυτά πχ εχινόδοροι όταν τους κλαδεύουμε σημαίνει ότι κόβουμε φύλλα τα οποία πετιούνται,πιστεύω να βοήθησα .

Τα stem plants ποιά είναι?

george 09-04-08 09:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από πλυμμήρας (Μήνυμα 252939)
Τα stem plants ποιά είναι?

Δεν διάβασες τα παραπάνω links ;)

Tolis 09-04-08 11:04

Πολυ "μπακαλιστικα" υπαρχουν 4 κατηγοριες φυτων που μας ενδιαφερουν:
1) Stem plants (stem= κοτσανι), δλδ φυτα με κοτσανι - κορμο απο το οποιο βγαινουν φυλλα και με ελαφρυ ριζικο συστημα. Κλαδευονται απλως κοβοντας το φυτο σε οποιο υψος επιθυμουμε, και αμφοτερα τα κομμενα μερη συνεχιζουν να αναπτυσσονται.
2) Root plants, φυτα με σημαντικο ριζικο συστημα απο το οποιο βγαινουν κατευθειαν τα φυλλα. Πολλαπλασιαζονται η με δρομεις η με διπλανα παιδια-φυτα ή με ανθοφορια.
3) Φτερες (το λεω γενικως) οπως η java fern, τα ceratopteris, τα bolbitis και οι anubias που πολλαπλασιαζονται ή με διαιρεση του φυτου απο το ριζωμα του ή βγαζοντας παιδια φυτα στα φυλλα τους
4) Βρυα οπως η java moss και επιπλεοντα φυτα οπως η riccia και τα pistia.

flying_guardian 09-04-08 13:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 252922)
Εγω στα ενυδρεια μου εχω αμμο ψιλη,απο οτι διαβασμα αμα φυτεψω δεν θα εχω αποτελεσματα.Εκτος απο το να ξεστυνω και να βαζω χαλικι μπορω να κανω κατι αλλο?επισης η αλγη δεν δημιουργειται απο τον εντονο φωτισμο που δεν αποροφαται?Αν οι λαμπες δεν βγαζουν τοσο εντονο φως πως θα εχω αλγες??

Μια από τις αιτίες δημιουργίας καφέ άλγηξς είανι και ο ελλειπής φωτισμός!

πλυμμήρας 10-04-08 04:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 252974)
Πολυ "μπακαλιστικα" υπαρχουν 4 κατηγοριες φυτων που μας ενδιαφερουν:
1) Stem plants (stem= κοτσανι), δλδ φυτα με κοτσανι - κορμο απο το οποιο βγαινουν φυλλα και με ελαφρυ ριζικο συστημα. Κλαδευονται απλως κοβοντας το φυτο σε οποιο υψος επιθυμουμε, και αμφοτερα τα κομμενα μερη συνεχιζουν να αναπτυσσονται.
2) Root plants, φυτα με σημαντικο ριζικο συστημα απο το οποιο βγαινουν κατευθειαν τα φυλλα. Πολλαπλασιαζονται η με δρομεις η με διπλανα παιδια-φυτα ή με ανθοφορια.
3) Φτερες (το λεω γενικως) οπως η java fern, τα ceratopteris, τα bolbitis και οι anubias που πολλαπλασιαζονται ή με διαιρεση του φυτου απο το ριζωμα του ή βγαζοντας παιδια φυτα στα φυλλα τους
4) Βρυα οπως η java moss και επιπλεοντα φυτα οπως η riccia και τα pistia.

Θένξ Τόλις...
Καμιά φορά τα μπακαλίστικα είναι και τα πιο κατανοητά...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01671 seconds with 11 queries