Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=89)
-   -   CANON EOS 3000N (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46831)

andreas213 10-12-10 19:19

CANON EOS 3000N
 
λοιπον εχω μια canono eos 3000n με φιλμ φωτο γραφικη μηχανη.την ειχα αγορασει με οικονομιες πιτσιρικας 400,000 δρχ.εχει φακο 28-80.σημερα που ημουν στο σπιτι των γονιων μου την ξεθαψα και σκεφτομαι να την βαλω σε λειτουργια και να τραβηξω τιποτα.η μηχανη ειχε βγαλει 5, 36αρια φιλμ ολα κι ολα.θα με βοηθησει κανεις με τις ρυθμισεις να τραβηξω το ενυδρειο μου;;;ειναι full manual αλλα εγω παντα την χρησιμοποιουσα στο auto.επισης καπου διαβασα οτι οι φακοι απο αυτες τις φωτογραφικες μπαινουν και στις ψηφιακες ισχυει αυτο;;αν ειναι να κρατησω τον φακο και να παρω μια canon dslr και να κανουμε δουλεια.

beat89 10-12-10 19:37

Οι φακοι των αναλογικων canon μπαινουν σε φηφιακες αλλα επειδη η canon εχει αλλαξει το κουμπωμα,χρειαζονται εναν προσαρμογεα.Με τον προσαρμογεα ομως χανεις σε ποιοτητα αρα δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου.Αφου ειναι με φιλμ θα δυσκολευτεις καμποσο να βγαλεις το ενυδρειο μιας κ δεν θα βλεπεις αμεσα τι βγαζεις.
Οταν το εχεις στο auto σου δειχνει τις ρυθμισεις με τις οποιες βγαζει?
Αν ναι τοτε δες τι σου βγαζει κ μετα πειραματισου γυρω απο αυτες.
Εχεις φιλμ μεσα?Ξερεις τι φιλμ ειναι?

andreas213 10-12-10 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 519794)
Οι φακοι των αναλογικων canon μπαινουν σε φηφιακες αλλα επειδη η canon εχει αλλαξει το κουμπωμα,χρειαζονται εναν προσαρμογεα.Με τον προσαρμογεα ομως χανεις σε ποιοτητα αρα δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου.Αφου ειναι με φιλμ θα δυσκολευτεις καμποσο να βγαλεις το ενυδρειο μιας κ δεν θα βλεπεις αμεσα τι βγαζεις.
Οταν το εχεις στο auto σου δειχνει τις ρυθμισεις με τις οποιες βγαζει?
Αν ναι τοτε δες τι σου βγαζει κ μετα πειραματισου γυρω απο αυτες.
Εχεις φιλμ μεσα?Ξερεις τι φιλμ ειναι?

φιλμ οχι δεν εχω.σκεφτομαι να παρω ενα με μεγαλο iso.το οτι δεν θα βλεπω τι βγαζω ειναι το μονο σιγουρο.απλως θελω να παιξω λιγο μεχρι να βρω λεφτα να παρω dslr.

beat89 10-12-10 20:05

Μιας κ χρειαζεσαι αρκετο φως παρε ενα τουλαχιστον με 400 iso.
Απο εκει κ περα δοκιμασε ρυθμισεις απο κλειστο διαφραγμα για να εχεις μεγαλο βαθος πεδιου σε συνδιασμο με αργες ομως ταχυτητες κλειστρου (αρα μην δοκιμασεις ψαρια θα βγουν κουνημενα) εως ανοιχτα διαφραγματα με πιο υψηλες ταχητητες που ισως μπορεις να πιασεις ακινητα τα ψαρια.
Τι φακο εχεις?

andreas213 10-12-10 20:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 519804)
Μιας κ χρειαζεσαι αρκετο φως παρε ενα τουλαχιστον με 400 iso.
Απο εκει κ περα δοκιμασε ρυθμισεις απο κλειστο διαφραγμα για να εχεις μεγαλο βαθος πεδιου σε συνδιασμο με αργες ομως ταχυτητες κλειστρου (αρα μην δοκιμασεις ψαρια θα βγουν κουνημενα) εως ανοιχτα διαφραγματα με πιο υψηλες ταχητητες που ισως μπορεις να πιασεις ακινητα τα ψαρια.
Τι φακο εχεις?

φακο εχω αυτον που ειχε εναν 28-80.και γραφει πανω macro 0,38m

beat89 10-12-10 20:32

Εχει δαχτυλιδι διαφραγματος ετσι?
Ποιο ειναι το μεγιστο κ ποιο το ελαχιστο?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01249 seconds with 11 queries