Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Τύρφη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22466)

ΧρήστοςΠ 27-01-08 09:55

Τύρφη
 
Μια ερώτηση απλά μη με κράξετε ( Γαύρε για σένα το λέω έτσι)

Αν πάρουμε τύρφη και την βάλουμε να βράσει με λίγο νερό ,λογικά θα μήνει κάτι σαν black water :smt112 . Το έχει κάνει κανένας ? Μήπως καταστρέφονται τα στοιχεία της τύρφης?

Ευχαριστώ πολύ
Χρήστος

mikele 27-01-08 10:20

για πιο λογο να κανουμε κατι τετοιο.....??

λογικα θα βγαλει ολα τα στοιχεια που εχει και θα την χαλασουμε....

PascM 27-01-08 10:21

Αντί να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία γιατί δεν παιρνεις almond leaves?

nikitasp 27-01-08 12:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 231988)
για πιο λογο να κανουμε κατι τετοιο.....??

λογικα θα βγαλει ολα τα στοιχεια που εχει και θα την χαλασουμε....

μαλλον ο χρηστος εννοει οτι θελει να χρησιμοποιησει το αποσταγμα που θα παρει απο το βρασιμο αντι για ετοιμο blackwater.ειναι σιγουρο οτι με το βρασιμο θα χασουμε τα θρεπτικα στοιχεια της τυρφης?εχω την εντυπωση οτι δεν θα τα χασουμε απλως θα διαλυθουν στο νερο,οπως συμβαινει και με τα τροφιμα.

mikele 27-01-08 12:17

αυτο ειχα και εγω στο μυαλο μου ....οτι το νερο θα παρει ολες τις ιδιοτητες...
κατι οπως το τσαι.....:p :p :p ......

PascM 27-01-08 12:29

Το βράσιμο δεν ξέρω αν θα επιταχύνει την κατάσταση ή αν απλά θα διαλύσει την τύρφη μέσα στο νερό με αποτέλεσμα να πρέπει μετά να το "σουρώσει".

ΙΜΟ τα φύλλα που αναφέρω παραπάνω είναι προτιμότερα.

PanosII 27-01-08 13:53

Εχω την εντύπωση οτι δεν χάνει τα στοιχεία της απλά ανεβάζοντας την θερμοκρασία στο νερο ενεργοποιείται σε γρήγορους ρυθμούς.

Διαβάζοντας στο ιντερνετ διάφορα σιτε είδα οτι στην Γερμανία μέσα σε πισίνες και σε θερμοκρασια 28 βαθμους κανουν μπανιο για 30 λεπτα (δηλαδή κατι σαν τα δικα μας ιαματικά μπάνια)

τι άλλο θα δούνε τα ματιά μας?
Πανος

ΧρήστοςΠ 27-01-08 14:41

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Τα φύλλα αυτά τα έχω ;) .

Απλά σκεφτόμουν αν μπορούμε για παράδειγμα να πάρουμε τις ιδιότιτες της τύρφης ποιο γρήγορα για παράδειγμα σε δοχείο πρπετημασίας νερού αντί να περιμένουμε κάποιες μέρες να είχαμε ποιο γρήγοα αποτελέσματα .

Kostas G. 27-01-08 16:55

Ναι,γίνεται αυτό που λες(το βράσιμο εννοώ για παραγωγή homemade blackwater extract...) και πολλοί χομπύστες το κάνουν χρόνια τώρα αυτό με άψογα αποτελέσματα και είναι πολύ πιο καλό και υγειινό απότι τα έτοιμα blackwater extract που αν διαβάσεις περιέχουν και μερικές όχι και τόσο άθώες ουσίες....;) Το μόνο κακό είναι οτι άμα το κάνεις μέσα στο σπίτι,δεν είναι για καλεσμένους μετά για κάποιες ώρες...:D

ΧρήστοςΠ 27-01-08 17:18

Έλα ρε MOD παικτούρα έδωσες το πράσινο φως :D .

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος ,δηλαδή, ποσότητα , χρόνος βρασμού , ποσότητα νερού κτλ .

ήταν να μην πεις πως γίνεται τώρα θα σε πεθάνω στις ερωτήσεις :D

johnny98130 27-01-08 17:22

Δεν βλέπω το λόγο γιατι να μπεις στην διαδικασία να βράζεις τυρφη. Πάρε ενα εξωτερικό κάνιστρο βάλε τύρφη και μια στρώση μηχανικο και αστο 1-2 μερες. Αναλόγως την οξύτητα που θες να πετύχεις παίζεις και με την ποσότητα τύρφης.

Kostas G. 28-01-08 10:57

Όλα αυτά που ρωτάς εξαρτώνται από το πόσο πυκνό το θέλεις,τι ποσότητα θες να φτιάξεις κτλ...Δεν υπάρχει κάτι αυστηρά καθορισμένο σε αυτό ούτε θα παίξει ιδιαίτερο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα στο ενυδρείο...Έτσι και αλλιώς δεν κάνει να ρίξεις ούτε πολύ ούτε απότομα...Δεν είναι νεροζούμι το homemade...:D

Πράγματι πάντως,όπως λέει και ο Γιάννης,το κάννιστρο με τύρφη είναι καλύτερη λύση για το λόγο οτι γίνεται αργά η αλλαγή στις συνθήκες και είναι ένας πολύ καλός τρόπος να ''φτιάχνεις'' το ph που θες φυσικά,είτε έχεις χρησιμοποιήσει και νερό από α.ο. είτε όχι...Όταν το ph γίνει το επιθυμητο,σταματάς την χρήση τύρφης...
Βέβαια με το βράσιμο της τύρφης γίνεται ίσως καλύτερη εκμετάλευσή της καθώς βγάζει μεγαλύτερη ποσότητα ενεργών συστατικών απότι βγάζει αν τη βάλεις 1-2 μέρες στο νερό σε φίλτρο...

ΧρήστοςΠ 28-01-08 14:52

Το πείραμα ξεκινάει :D .Εχθές έφτιαξα 1,5 λίτρα homemade black water .

Θα βάλω νερό δικτίου σε 200 λίτρα νερό και θα αρχίσω να ρίχνω το ζουμί μου με μόνιμα μεσα Ph controller για να δω τι ποσότητα χρειάζομαι και πόσο χρόνο για να φέρω το αποτέλεσμα που θέλω .Θα σας ενημερώσω ;)

Kostas G. 28-01-08 17:41

Βάλε και μια αντλεία για να εξισώνονται οι συνθήκες και να έχεις σωστές μετρήσεις από τον pH controller;)

ΧρήστοςΠ 28-01-08 18:02

Ξέχασα να το αναφέρω ότι θα έχω και αντλεία μέσα:D

noe 28-01-08 19:39

Νομίζω ότι καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις αν στο βράσιμο χρησημοποιήσεις απιονισμένο νερό.

Στο βράσιμο, ένα μέρος του νερού εξατμίζεται και φέυγει αλλά τα άλατα παραμένουν με αποτέλεσμα το νερό που τελικά απέμεινε στην κατσαρόλα να έχει ανεβασμένα GH, KH, ίσως και PH. Αν το βράσιμο που κάνεις διαρκεί αρκετή ώρα τότε νομίζω ότι η διαφορές (με χρήση απιονισμένου) θα είναι αισθητές.

PanosII 29-01-08 03:59

προσωπικά δοκίμασα την συνταγή αυτη 4 φορες, και ναι Μαυρο ζουμι πήρα αλλά δεν ειχε καμία οξύτητα δυστυχώς .
http://www.malawicichlidhomepage.com...ack_water.html

Εαν βγάλεις άκρη με τα τεστ τις τύρφης πες το μας εδω, θαθελα να δοκιμάσω.

Πανος

ΧρήστοςΠ 29-01-08 08:21

Noe έχεις ένα point ;) δεν το είχα σκεφτεί .

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και την συμμετοχή

underwater 31-01-08 08:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 232055)
Ναι,γίνεται αυτό που λες(το βράσιμο εννοώ για παραγωγή homemade blackwater extract...) και πολλοί χομπύστες το κάνουν χρόνια τώρα αυτό με άψογα αποτελέσματα και είναι πολύ πιο καλό και υγειινό απότι τα έτοιμα blackwater extract που αν διαβάσεις περιέχουν και μερικές όχι και τόσο άθώες ουσίες....;) Το μόνο κακό είναι οτι άμα το κάνεις μέσα στο σπίτι,δεν είναι για καλεσμένους μετά για κάποιες ώρες...:D

Τι ''οχι και τόσο αθώες ουσίες'' έχουν τα blackwater του εμπορίου?? τα χρησιμοποιώ χρόνια και δεν έχει πέσει κάτι στην αντιληψή μου... δεν έχω δει να γράφουν κάτι...
Αν μπορείς.. με ενδιαφέρει η αποψή σου!

underwater 03-02-08 18:11

Γνωρίζει κανείς για την έτοιμη υγρή τύρφη του εμπορίου εαν και κατά πόσο είναι φυσική ή χημική?? και αν μπορεί μακροπρόθεσμα να βλάψει τα ψάρια?

steady 05-02-08 22:18

http://cgi.ebay.co.uk/indian-almond-...QQcmdZViewItem

κοιταχτε εδω ο τυπος τι εβγαλε για τη δουλεια που ψαχνεται;) :D

ΧρήστοςΠ 06-02-08 08:23

Thanks Steady ,

αλλά μιλάει για ένα σακουλάκι στα 10 λίτρα .Εγώ θέλω τότε 75 σακουλάκια
για το νερό του ενυδρείου μου :D :D :D :D

Zorba_The_Freak 06-02-08 09:12

Και δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο:

Ψιλικομμενα indian almond leaves σε σακουλακια του τσαγιου. Απλά αυξανουν το κοστος.

ΧρήστοςΠ 06-02-08 10:03

Εγώ τα παίρνω αν 100δες και βάζω καμιά 10 τι φορά . Και τα αφήνω να λιώσουν .Δίνουν και πολύ καλή κρυψώνα στα corys ;)

underwater 08-02-08 09:43

Το νερό δεν θολώνει απο τα φύλλα?... εκτός απο το καφέ χρώμα που δείνει..

ΧρήστοςΠ 08-02-08 11:55

καθόλου λίγο κίτρινο γίνεται :D

delta66 16-08-10 08:45

Επαναφερω το θεμα για να ρωτησω τον Χρηστο τι εγινε με το πειραμα.
Ποση ωρα εβρασε την τυρφη, τι ποσοτητα ηταν και σε ποσο νερο.
Τι μετρησεις νερου εγιναν και τι εδειξαν.

Ρωταω γιατι διαβασα οτι με το βρασιμο της τυρφης παιρνουμε μονο χρωμα και καθολου αλλαγη στις τιμες νερου.

orbion 26-05-12 22:51

και εγώ το επαναφέρω γιατί με ενδιαφέρει πολύ το πείραμα του ΧρήστοςΠ. θέλω να μάθω τι έγινε με τις τιμές? ποσότητα και τα λοιπά,,


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02266 seconds with 11 queries