Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Νέο 80λτ φυτεμένο - Βοήθεια με επιλογή ψαριών? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9357)

pStathis 30-10-05 14:51

Νέο 80λτ φυτεμένο - Βοήθεια με επιλογή ψαριών?
 
μετα απο 2 εβδομάδες στρωσίματος και μετρήσεων ( έβαλα βιολογικό υλικό φιλτραρίσματος και νερό απο στρωμένο ενυδρείο) και μίας μεγάλης αλλαγής νερού (80-90%) το 80λτ μου φαίνετε να έχει σταθεροποιηθεί (αμμωνία 0, nitrite 0, nitrate < 8 ppm , Θερμοκρασία 24,8-25,2 οC σχεδόν σταθερή τις τελευταίες 5 μέρες, PH 8.2). Επίσης έχω φυτέψει σταδιακά την τελευταία εβδομάδα φυτά (μεταξύ τους 2 anubia nana, τα άλλα ονόματα μου διαφεύγουν αυτη την στιγμή). Σκέφτομαι να πάρω ένα pomacea bridgesi apple snail . πρέπει να κατεβάσω την θερμοκρασία 1-2 βαθμούς? (ισχύει το οτι όσο πιο χαμήλη θερμοκρασία τοσο καλύτερα για το σαλιγκάρι? >18οC πάντα) τι επίπτωση μπορεί να έχει στα φυτά ( είναι χαμηλών απαιτήσεων φυτα). Απο ψάρια τι μου προτείνετε? λόγω σαλιγκαριού απορρίπτονται οι φυσικοί εχθρόι του (π.χ οικογένεια botia,σκαλάρια) και λόγω φυτών απορρίπτεται οτι τα τσιμπολογάει.

cbr929 30-10-05 15:08

Η θερμοκρασία σου είναι ok. Αυτό το έχεις διαβάσει? http://www.tsamisaquarium.com/Selide...a_bridgesi.htm Αν όχι, ρίξε μια ματιά. Έχει όλες τις βασικές πληροφορίες σχετικά με τα apple snails. Πρόσεχε ιδιαίτερα με το καπάκι & τη στάθμη του νερού. Κάποτε έκανα το λάθος να βάλω apple snail σε ενυδρείο χωρίς καπάκι και μια μέρα το βρήκα στο πάτωμα (δεν ήταν ζωντανό βέβαια).

Αφού έχεις φυτά και το ενυδρείο σου δεν είναι πολυ μεγάλο, θα σου πρότεινα ψαράκια όπως guppy, platy, corydoras κλπ. Τέτοια δηλαδή που είναι σχετικά μικρά και σου επιτρέπουν να μην περιορίσεις πολύ τον συνολικό αριθμό των ψαριών.

Είναι και θέμα γούστου βέβαια. Δεν μας είπες αν έχεις κάποια ιδιαίτερη προτίμηση, αν θέλεις πολλά διαφορετικά είδη ή ένα, αν σε ενδιαφέρουν οι γέννες...

Pritanis 30-10-05 15:09

εγω το δικο μου φυτεμενο το εχω με ζωοτοκα.... Ειναι σχετικα απλα στις απαιτησεις τους δεν θελουν ψηλες θερμοκρασιες, δεν μεγαλωνουν πολυ και εχουν χρωματα που σε ενα φυτεμενο ενυδρειο μπορεις να τα συνδιασεις οπως θελεις.... Απο τη στιγμη που πας σε φυτεμενο ενυδρειο πιστευω οτι πρεπει να διαλεξεις οσο το δυνατο πιο ευκολα ψαρια για να δωσεις ανετα ολο το βαρος στα φυτα σου.......Τα απλ σαλιγκαρια ειναι πολυ ομορφα και δεν πολυ τρωνε τα φυτα..... Αναπαραγονται σχετικα ευκολα και εκει θελει λιγο προσοχη μη σου ξεφυγουν απο τον ελεγχο..... Οτος και ΣΑΕ υποχρεωτικα για να μην εχεις αλγες ....

pStathis 30-10-05 15:54

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , Γενικά έχω μελετήσει αρκετά το θέμα με τα apple snails, και απο ότι έχω καταλάβει στην περίπτωση που είναι bridgesi δεν ασχολούντε σχεδόν καθόλου με τα φυτά ( με την προυπόθεση να μην τα ταίζεις μαρούλι και να έχουν κάτι άλλο να φάνε). Θα με ενδιέφερε η αναπαραγωγή golden apple snails. Απο ψάρια μάλλον για guppies το βλέπω αν και έχω άσχημη εμπειρία με αυτά, είναι γεγονός οτι όσες φορές προσπάθησα δεν μπόρεσα να κρατήσω ζωντανό το "εύκολο" αυτό ψαράκι ,ακόμα και όταν οι συνθήκες στα ενυδρεία μου ήταν θεωρητικά οι ιδανικές...τι να πώ ισως να έτυχε..
θα προτιμούσα να έχω ένα είδος ψαριών μόνο και οι αναπαραγωγές ζωοτόκων δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Έχει κανείς καμμιά ιδέα για κάποιο άλλο είδος? εκτος ζωοτόκων για ph 8.2 ?
Μου άρεσε αρχικά η περίπτωση των convicts χωρίς να ξέρω τον bob τον μάστορα που κρύβουν μέσα τους (ειδικά στο φυτεμένο έχει να γίνει χαμός) αλλα και το 80λτ απο την άλλη θά ηταν μικρό για 1 pair με τα μικρά τους

mikenuke 30-10-05 16:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pStathis
θα προτιμούσα να έχω ένα είδος ψαριών μόνο και οι αναπαραγωγές ζωοτόκων δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Έχει κανείς καμμιά ιδέα για κάποιο άλλο είδος? εκτος ζωοτόκων για ph 8.2 ?
Μου άρεσε αρχικά η περίπτωση των convicts χωρίς να ξέρω τον bob τον μάστορα που κρύβουν μέσα τους (ειδικά στο φυτεμένο έχει να γίνει χαμός) αλλα και το 80λτ απο την άλλη θά ηταν μικρό για 1 pair με τα μικρά τους

Eνα ζευγαρι απο καποιο ειδος απιστογραμμων τοτε ειναι αυτο που γυρευεις.Οχι μονο εχουν τελεια συμπεριφορα, αλλα και θα γινουν φοβεροι γονεις με μεγαλη επιτυχια εφοσων οπως λες θα ειναι και το μοναδικο ειδος στην γυαλα των 80 λιτρων. Και θα μπορεσεις να ασχοληθεις και μετα φυτα παραλληλα.

Οπως επισης πολυ ωραιο θα ειναι ενα ζευγαρι κριμπενσις, το οποιο σιγουρα θα αποκτησει μωρακια και θα σε εντυπωσιασει με τα χρωματα του.

pani 30-10-05 17:15

Θα ήθελα να πώ και τη δικιά΄μου γνώμη σχετικά με το ενυδρείο των 80 λιτρων .... εγώ στο ενυδρείο των 75 λίτρων έχω τετρα νεον, αρλεκινους αυτά ειναι τα βασικά και ένα πλεκο και κορρυς και αππλ σνειλς επίσης και 2 κλοουν και να εξηγήσω γιατί εχω αυτά τα είδη που ειναι μικρά σε μεγεθος, μου αρεσει η κινηση στο ενυδρείο και μου αρεσει επισης να υπάρχουν πολλά ψαράκια. Τελικά ειναι θέμα γούστου και επιλογής του καθενός μας.

pStathis 30-10-05 18:10

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσείς σας, mikenuke καλή ιδέα, μάλλον κάτι τέτοιο θα βάλω , θα το ψάξω πάλι όμως.
pani , καλά 2 clown (αν ενοείς τα botia macracanthus) se 75lt? απλά δεν λέει (εδω το 100αρι δεν τα σηκώνει για πάνω απο 2-3 χρόνια) , επίσης πώς γίνετε και τα κρατάς μαζί με σαλιγκάρια χωρις να γίνεται σφαγή?

pani 30-10-05 18:42

Τα έχω βάλει τα κλόουν για τα μικρά σαλιγγαράκια τα μεγάλα δεν έχουν να φοβηθούν τίποτε απο τα κλοουν , αυτό συμβαίνει στο δικό μου ενυδρειο, σαν μεγαλώσουν βλέπουμεν παντως όλα συνυπάρχουν αρμονικά.

Apostolis 31-10-05 00:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pani
Τα έχω βάλει τα κλόουν για τα μικρά σαλιγγαράκια τα μεγάλα δεν έχουν να φοβηθούν τίποτε απο τα κλοουν , αυτό συμβαίνει στο δικό μου ενυδρειο, σαν μεγαλώσουν βλέπουμεν παντως όλα συνυπάρχουν αρμονικά.

Σε λίγο, θα τους ρουφήξουν το "μεδούλι"... :smt095


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01638 seconds with 11 queries