Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Ρωτηστε τον Enrico Serena για το aquascaping ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47569)

Raven 31-12-10 21:40

Ρωτηστε τον Enrico Serena για το aquascaping !
 
Ενας απο τους καλυτερους Ευρωπαιους aquascapers ,ο Enrico Serena δεχτηκε με χαρα να μου παραχωρησει μια συνεντευξη για το GAB και τον ευχαριστουμε γι αυτο.
Εχω ηδη φτιαξει μια λιστα με ερωτησεις που θεωρω σημαντικες. Σκεφτηκα ομως οτι ισως θα θελατε κι εσεις να συμμετασχετε και να του απευθυνετε καποιες ερωτησεις.

Γραψτε λοιπον εδω ,τι θα θελατε να μαθετε απο τον Enrico σχετικα με το aquascaping , κι εγω θα το συμπεριλαβω σε μια συντομη συνεντευξη.:p

Efh 31-12-10 21:48

γνωμη για τα μπαμπου στο ενυδρειο!!

kingrim 31-12-10 22:41

τι λογο διαστασεων ενυδρειου θεωρει ιδανικες για aquascaping
ποια ειναι τα αγαπημενα του φυτα για καθε ζωνη

Γιώργος Κ 06-01-11 02:03

Μπραβο βρε Αλεξ :smt041:smt041 Ολο εκπληξεις εισαι!! :p

Εγω θα τον ρωτουσα:

- Τι νομιζει οτι πρεπει να αποφευγουμε οταν στηνουμε ενα ενυδρειο?

- Τι θα τον ενθουσιαζε (πια) αν το εβλεπε σε καποιο ενυδρειο?

- Ποιο ειδος ψαριου ειναι το αγαπημενο του?

- Ποσα ενυδρεια διατηρει σπιτι του?

- Που βρηκε αυτες τις καταπληκτικες πετρες? :D

- Ποσα χρονια ασχολειται με το aquascaping?

Raven 06-01-11 02:30

Να σας δειξω κι εγω το ερωτηματολογιο που εχω ετοιμασει ωστε να παρετε μια ιδεα και να συμπληρωσετε ή να διορθωσετε.
Δεν προκειται για μενα, εγω αν ηθελα να μαθω κατι θα τον ρωταγα με πμ.
Η συνεντευξη γινεται για εσας και για να εχετε την ευκαιρια να ρωτησετε εναν παγκοσμιου κλασης aquascaper για τις οποιες αποριες σας και να ακουσετε τις συμβουλες του.

-Πες μας λιγα πραγματα για σενα, τα χομπι σου το επαγγελμα σου κλπ

-Πως και ποτε ξεκινησες στο χομπι;

-Ποιο απο τα Layout που δημιουργησες ως τωρα ειναι το αγαπημενο σου;

-ποιες οι διακρισεις και οι επιτυχιες σου ως τωρα στο χωρο το aquascaping;

-Τι γνωμη εχεις για τους διεθνεις διαγωνισμους; τι ωφελη πιστευεις οτι προσφερουν στον μεσο χομπιστα ή στον αρχαριο aquascaper;

-Απο που εμπνεεσαι συνηθως για να δημιουργησεις ενα νεο layout;

-Σε τι επιπεδο βρισκεται το aquascaping και γενικα η ενυδρειοφιλια στην χωρα σου;

-Ειχες καποια υποστηριξη (υλικη , ηθικη ,ή οικονομικη) ως τωρα;

-Τι προσεχεις οταν στηνεις ενα νεο Α/S (aquascape) και τι υλικα χρησιμοποιεις συνηθως.Ακολουθεις τον οπτικο κανονα της χρυσης τομης; Εχεις καποιες δικες σου τεχνικες ή συμπερασματα πανω στο αρχικο στησιμο που θα ηθελες να μοιραστεις μαζι μας;

-Πως αποφευγεις ή αντιμετωπιζεις εμφανιση αλγης σε φρεσκοστημενο ενυδρειο;Εσυ αλγες βγαζεις στα ενυδρεια σου ποτε; :D

-Τι συστημα λιπανσης προτεινεις ή χρησιμοποιεις;

-Τι γνωμη εχεις για την σημασια της παρουσιασης και φωτογραφισης ενος ενυδρειου διαγωνισμων; Ποια η προετοιμασια που ακολουθεις εσυ για την τελικη φωτογραφιση ενος ετοιμου aquascape;

--Ποια ειναι κατα τη γνωμη σου τα σημαντικοτερα στοιχεια στην δημιουργια, αλλα και στην συντηρηση ενος ενυδρειου διαγωνισμων;

-Τι θα ηθελες να συμβουλεψεις τους Ελληνες aquascapers που ξεκινουν τωρα στο χωρο αυτο;




tsilojohn 06-01-11 03:19

-Ποιον τροπο διαχυσης (Co2) χρησιμοποιει?

Eric 06-01-11 13:28

Την γνωμη του για τον 1ο διαγωνισμο του GAB, το επιπεδο της χωρας μας στο aquascaping και ποια ενυδρεια του αρεσαν.

kotsokk 06-01-11 14:05

Ποιες είναι κατά την γνώμη του πιο όμορφες γαρίδες;

Γιαννης Μ5 06-01-11 14:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn (Μήνυμα 532556)
-Ποιον τροπο διαχυσης (Co2) χρησιμοποιει?



Συμφωνω.Ερωτηση που ενδιαφερει αρκετους φυτεμενους.;)

nicpapa 06-01-11 22:42

Ποιό υπόστρωμα χρησιμοποιείς και τι διαδικάσια χρησιμοποιείς για την λίπανση και το co2 ?

LeeHook 07-01-11 00:39

Πόσο αποδοτική είναι η άμμος σαν υπόστρωμα (σκέτη) για ενυδρεία υψηλών απαιτήσεων;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01821 seconds with 11 queries