Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   Προτάσεις για ενυδρείο με Brichardi ή Leleupi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70841)

danny 08-04-13 21:57

Προτάσεις για ενυδρείο με Brichardi ή Leleupi
 
3 Συνημμένο(α)
Καταρχήν δεν ξέρω κατά πόσο είμαι στην σωστή ενότητα.

Θα ήθελα κάποιες συμβουλές και την γνώμη σας για τα παραπάνω ψαράκια στα οποία ενδιαφέρομαι και θέλω να γίνω σύντομα κάτοχος. Οπότε μετά και απο την μονομαχιέρα των 72 λίτρων και το φυτεμένο 30 λίτρων (χωρίς ψάρια) λέω να περάσω σε αυτήν την κατηγορία. Μου αρέσει και το συγκεκριμένο setup, με άμμο και πέτρες.

Παρόλο που πιο παλιά είχα δεί και μου αρέσαν αρχικά τα multies και μετά τα leleupi, πρόσφατα είδα και μετά απο γέννα και τα Brichardi τα οποία παρατηρούσα πάνω απο μισή ώρα καταφέραν και με κέρδισαν.

Θα ήθελα κάποιες συμβουλές – προτάσεις πάνω σε αυτό.

Έχω ρίξει ένα μικρό διάβασμα και απο ότι είδα στα 100 λίτρα είμαι οριακός για ένα ζευγάρι, με 140 , κάνουμε κάτι ή είναι μικρή η διαφορά? Λογω και ότι θα προκύψουν γέννες και φυσικά θα ήθελα να έχω την δυνατότητα να κρατήσω και κάποια ψαράκια.

Επίσης απο ότι είδα θέλει το νερό και καλή οξυγονωση, οπότε τι φίλτρο θα προτείνατε?

Αυτά προς το παρόν και βλέπουμε τι άλλο μπορεί να προκύψει.

Κλεόβουλος 09-04-13 10:07

Στα 140 λίτρα (τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου-μεγαλύτερη σημασία έχει το μήκος/πλάτος παρά το ύψος)μπορείς να βάλεις ένα χαρεμάκι brichardi (και σύντομα θα χρειαστεί να αραιώνεις τον πληθυσμό :)).
Τα Leleupi όσο είναι νεαρά (αν έχεις 1 μέτρο μήκος) ένα ζευγάρι θα βολευτεί στα 140λ. Όταν ενηλικιωθούν θέλουν σίγουρα 200άρι.
Τα Multies είναι πιο άνετη επιλογή. Βάζεις μια ομάδα 4-7 κα σε λίγο θα γεμίσει ζωή το ενυδρείο.
Ένα φίλτρο με ροή 5-6 φορές τον όγκο του ενυδρείου θα σε καλύψει.

Με το καλό στην Αφρική!

danny 09-04-13 12:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 753957)
Στα 140 λίτρα (τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου-μεγαλύτερη σημασία έχει το μήκος/πλάτος παρά το ύψος)μπορείς να βάλεις ένα χαρεμάκι brichardi (και σύντομα θα χρειαστεί να αραιώνεις τον πληθυσμό :)).
Τα Leleupi όσο είναι νεαρά (αν έχεις 1 μέτρο μήκος) ένα ζευγάρι θα βολευτεί στα 140λ. Όταν ενηλικιωθούν θέλουν σίγουρα 200άρι.
Τα Multies είναι πιο άνετη επιλογή. Βάζεις μια ομάδα 4-7 κα σε λίγο θα γεμίσει ζωή το ενυδρείο.
Ένα φίλτρο με ροή 5-6 φορές τον όγκο του ενυδρείου θα σε καλύψει.

Με το καλό στην Αφρική!

Το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις 80 x 35 x 50.

Μάλλον για brihardi ή multies με βλέπω τότε καθώς για 200άρι ενυδρείο προς το παρόν λίγο δύσκολο.

Ευχαριστώ

genecr 11-04-13 10:16

άν μεγάλωνες λίγο το πλάτος και το μήκος θα μπορούσες να κρατήσεις 2 είδη (με το ανάλογο στήσιμο) πχ. κέλυφη και μουλτις στη μια πλευρά και πέτρες με κάποιο μικρόσωμο πετρόψαρο όπως Julidochromis transcriptus από την άλλη

Παναγιώτης Κ 11-04-13 14:30

Με αυτές τις διαστάσεις μπορείς να κρατήσεις ένα ζεύγος brichardi. Όχι όμως άλλο είδος μαζί τους σε αυτά τα λίτρα.
Για να πετύχεις ζευγάρι ή θα πάρεις έτοιμο αν βρεις απο κάποιο χομπίστα, ή θα πάρεις 5,6 μικρά περιμένοντας να σου βγει το ζευγάρι και δίνεις τα άλλα έπειτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01628 seconds with 11 queries