Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   αποφλοιωση κληματοβεργων.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27424)

Liz@ 05-01-11 16:07

μια ερωτηση που επαναφερω το θεμα..

Πανο τα ξυλα τα εψησες στο φουρνο? Η μονο τα μουλιασες..?

Πάνος 05-01-11 17:49

νομιζω πως αναφερω στο ποστ καπου (η μηπως σε αλλο ποστ??) οτι τα ξυλα απλως ηταν στη βεραντα και τα χτυπουσε ο ηλιος (στεγνωμα) και η βροχη (μουλιασμα) επι 2 χρονια. δεν εκανα τιποτα αλλο.
τα ξυλα ειναι στο ανκιστρο-ενυδρειο τωρα μιας και το μεγαλο αμαζονιου ξεστηθηκε και τα τιμουν ιδιαιτερα οι sp3.....138 μικρα εχουν καταφερει να μετρησω που εκκολαφθηκαν στις κοιλοτητες του. δε μπορω να φανταστω ποσα μπορει να ειναι πραγματικα.
οι κουφαλες των ξυλων αποδειχθηκαν ο,τι καλυτερο!!

Liz@ 06-01-11 19:42

βρηκα κατι κομματια απο αμπελι που ειχε ξεραθει,
τα εχω βαλει να μουλιασουν με λιγο χλωρινη γιατι δεν ξερω αν ειχαν φαρμακα,
λεω να τα αφησω με τη χλωρινη 24 ωρες μετα να τα βαλω σε σκετο νερο, αλλες 24 ωρες μετα να τα ψησω στους 100 βαθμους και να τα ξαναμουλιασω για 2 μερες με σκετο νερο και μετα να τα βαλω στο ενυδρειο χωρις ψαρια για 1 εβδομαδα , να δω μετρησεις και βλεπουμε..:confused:

Πάνος 07-01-11 01:00

επειδη το ξυλο απορροφα...δε ξερω αν ειναι καλη η ιδεα με τη χλωρινη εστω κι αν ριξεις αντιχλωριο μετα.....
μπορει και να γινεται αλλα δε μπορω να σου το συστησω...
εξαλλου αν ο φοβος σου ειναι τα φαρμακα...
1. η χλωρινη δε τα δεσμευει....αν κατι κανει δουλεια αυτος ειναι ο ενεργος ανθρακας.
2. αν φοβασε για φαρμακα καλυτερα να μη τα χρησιμοποιησεις....τα δικα μου ηξερα οτι ηταν απο βιολογικη καλλιεργεια. ;)

Liz@ 07-01-11 10:34

διαβασα σε ενα ποστ απο καποιον που χρησιμοποιησε στο ενυδρειο οτι τα ψεκασε με χλωρινη πριν τα βαλει στο ενυδρειο.

Επισης δεν εχω σκοπο να τα βαλω ακομη στο ενυδρειο..θα τα αφησω τουλαχιστον μια εβδομαδα, σε σκετο νερο να μουλιασουν και να βγαλουν και το περισσοτερο σκουρο νερο.

(θα βαλω και αντιχλωριο)

lucy 07-01-11 11:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 533107)
...
εξαλλου αν ο φοβος σου ειναι τα φαρμακα...
1. η χλωρινη δε τα δεσμευει....αν κατι κανει δουλεια αυτος ειναι ο ενεργος ανθρακας.

ΣΩΣΤΟ!!!

Αν έχουν περάσει πολλά χρόνια (2-3) που είναι ξερά κι εκτεθειμένα στις καιρικές συνθήκες κι αν αυτός που φρόντιζε το αμπέλι δεν το φλόμωνε στα φάρμακα μπορείς να τα βάλεις άνετα.

Liz@ 07-01-11 12:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 533309)
ΣΩΣΤΟ!!!

Αν έχουν περάσει πολλά χρόνια (2-3) που είναι ξερά κι εκτεθειμένα στις καιρικές συνθήκες κι αν αυτός που φρόντιζε το αμπέλι δεν το φλόμωνε στα φάρμακα μπορείς να τα βάλεις άνετα.


δεν ξερω αν εβαζε φαρμακα...
να τα βαλω στο ενυδρειο με ανθρακα για καποιες ημερες ή εβδομαδα? (αφου τα εχω ψησει και μουλιασει καποιες ημερες)

lucy 07-01-11 12:37

να τα βάλεις σε κάποιο δοχείο με άνθρακα κι όχι στο ενυδρείο, ναι, γιατί μέχρι ο άνθρακας να απορροφήσει τα τυχών φάρμακα ...

... όλα όμως είναι σχετικά κι αόριστα.
πόσο καιρό ήταν ξερό το αμπέλι;
πόσο "ποτισμένο" είναι με φάρμακα;
πόσο καιρό θέλει να χαθεί η άγνωστη ποσότητα φαρμάκων από το ξύλο;
κατέστρεψε το ψήσιμο κάποια φάρμακα;
θα μπορέσει ο άνθρακας να απορροφήσει τυχών φάρμακα από το εσωτερικό του ξύλου;

Δυστυχώς δεν μπορούμε να σου δώσουμε μια σταθερή απάντηση γιατί δεν ξέρουμε τίποτα για τον τρόπο που καλλιεργήθηκαν τα αμπέλια.

Τώρα δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλά εγώ θα τα έβαζα στο ενυδρείο! ... αλλά και πάλι μην σε πάρω στο λαιμό μου!

Liz@ 07-01-11 14:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 533372)
να τα βάλεις σε κάποιο δοχείο με άνθρακα κι όχι στο ενυδρείο, ναι, γιατί μέχρι ο άνθρακας να απορροφήσει τα τυχών φάρμακα ...

... όλα όμως είναι σχετικά κι αόριστα.
πόσο καιρό ήταν ξερό το αμπέλι;
πόσο "ποτισμένο" είναι με φάρμακα;
πόσο καιρό θέλει να χαθεί η άγνωστη ποσότητα φαρμάκων από το ξύλο;
κατέστρεψε το ψήσιμο κάποια φάρμακα;
θα μπορέσει ο άνθρακας να απορροφήσει τυχών φάρμακα από το εσωτερικό του ξύλου;

Δυστυχώς δεν μπορούμε να σου δώσουμε μια σταθερή απάντηση γιατί δεν ξέρουμε τίποτα για τον τρόπο που καλλιεργήθηκαν τα αμπέλια.

Τώρα δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλά εγώ θα τα έβαζα στο ενυδρείο! ... αλλά και πάλι μην σε πάρω στο λαιμό μου!


λεω και εγω να κανω μια προετοιμασια γυρω στις 2 εβδομαδες, εξαλλου δεν βιαζομαι, και μετα να τα βαλω στο ενυδρειο, δεν ξερω καθολου λεπτομερειες για την πορεια του αμπελιου, απλα τα βρηκα σε ενα χωραφι ξερα, τα ειχαν βγαλει για να τα πεταξουν...και τα "τσιμπισα.." !

Πάνος 26-04-11 12:06

update... επειδη ειδα πως ξανασυζητηθηκε καπου το θεμα....βαζω το βιντεο αυτο που ειχα και σε μια αγγελια μου για να δειξω τα αμπελοξυλα που 3 χρονια μετα ειναι αθικτα. ;)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...h_p2170304.jpg


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01628 seconds with 11 queries