Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναγνωρίσεις ειδών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=113)
-   -   τι ψαρια ειναι αυτα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71031)

Giorgio st 15-04-13 21:35

τι ψαρια ειναι αυτα
 
6 Συνημμένο(α)
νεος στο χόμπι οπως καταλαβαίνεται και δεν ξερω και πολλα ακομα
γιαυτό θα ηθελα λιγη βοηθεια με αυτα τα δυο ψαρια :p
επισης αν κάποιος ξερει τι φυλο ειναι ας βοηθήσει
Ευχαριστω

Χρηστος Ζ. 15-04-13 22:01

αφρικανες λιμνης ειναι, ξεκινα να διαβαζεις για μαλαουι και τανγκανικα και να στησεις αναλογα το ενυδρειο σου.

για πιο πολλες λεπτομερειες περιμενε τους ειδικους.

snakepanos 15-04-13 22:03

Καταρχήν καλώς όρισες .
Το ενυδρειο που βλεπουν τα ματακια μου δεν ειναι ενυδρειο ,,ειναι λουνα παρκ.
Καλυτερα να διαβασεις πρωτα ορισμενα θεματα πχ τα υπομνηματα για τους αρχαριους ,και μετα να ρωτησεις για τα ψαρια σου.
Ολο το ενυδρειο σου ειναι λαθος ,,τα ψαρια που εχεις ειναι κιχλιδες και θελουν αμμο στο βυθό.
Συγνωμη φιλε αλλα αυτη ειναι η αληθεια.

Κλεόβουλος 16-04-13 07:49

Καλώς ήρθες!
Τα κίτρινα είναι Labidochromis caeruleus και τα υπόλοιπα κάποιο είδος Aulonocara (πιθανά υβρίδια ή επιλεκτικής αναπαραγωγής ψάρια).
Είναι κιχλίδες της λίμνης Malawi θέλουν νερό με Ph 8~, gh 10+, kh 10+, θερμοκρασία 25~, τα βάζουμε σε χαρέμια 1αρσ.+2/3 θηλ., άμμο στον βυθό, πολλές πέτρες με σπηλιές/κρυψώνες, καθαρό νερό, ενυδρείο με αρκετά λίτρα (250+)...κλπ
Άνοιξε ένα θέμα στη κατάλληλη κατηγορία να μας πεις λίγα λόγια για το ενυδρείο σου και να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε να γίνει πιο σωστό ;)

piranha friend 16-04-13 14:30

Καταρχάς να ρωτήσω κάτι?? το φίλτρο και όλο το ενυδρείο γενικότερα είναι στρωμένο?:confused:

Κουραμπιές 16-04-13 16:09

Bλεπεις τις φωτος που βλεπεις και περιμενεις να παρεις απαντηση αν ειναι στρωμενο. Η απαντηση θαναι μουδωσε ο πετσοπας ενα μπουκαλι και τοριξα συμφωνα με τις οδηγιες......:rolleyes::rolleyes: καλως ηρθες φιλε αν ειναι να ασχοληθεις κανε οτι σουπαν τα παιδια πιο πανω να υπαρχει μια βαση εστω. ;)

Giorgio st 16-04-13 21:37

ο κουραμπιες εχει δικιο απλα μου εδωσαν κατι xxxxxxx και μου ειπαν να τις βαλω σε αναλογια με τα λιτρα

philorian 16-04-13 21:46

ελα ρε συ Πανο...ειναι δυνατον να μην σου αρεσε ο Βουδας μεσα στο ενυδρειο!!!υποθαλλασσια ερειπωμενη πολη και ετσι!!!αρε πετ σοπαδες,,τρελα με κορδελα!!καλοσωρησες στην ομορφη παρεα μας φιλε:D

Diskus fan 17-04-13 10:42

Τι ψάρια είναι; Δυστυχισμένα (και πιθανολογώ.... ΔΕΝ είναι δική σου η ευθύνη)!!!
Φίλε μου ακολούθησε αυτά που είναι γραμμένα στο #4 και σύντομα... πριν η απάντηση γίνει... πεθαμένα!!!
Λυπάμαι ΑΝ σου φανώ απότομος... αλλά ΔΕΝ έχω τέτοια διάθεση... την ψυχρή αλήθεια σου περιγράφω.... και ελπίζω να προλάβεις.-


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01403 seconds with 11 queries