Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ενυδρείο μαρινόπουλος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42562)

j.p. 30-07-10 12:14

ενυδρείο μαρινόπουλος
 
έχει σήμερα στο μαρινόπουλο ενυδρείο 115λ νομίζω με 59 ευρώ

kostas82 30-07-10 13:10

καλη τιμουλα

mikeepidio 30-07-10 13:13

Μια χαρά είναι;)

kingrim 30-07-10 13:17

τζαμπα πραμα αμα παει κανεις ας βαλει και καμια φωτο

magman 30-07-10 18:10

3 Συνημμένο(α)
Παιδιά εγώ πήγα στο Carrefour και είχε ενυδρείο 98L με αντλία και θερμοστάτη στα 81€

Συνημμένο Αρχείο 33130

Συνημμένο Αρχείο 33131

Συνημμένο Αρχείο 33132

kalaxan 30-07-10 18:54

κανα 50-60αρι φτηνο έχει?

kostas82 31-07-10 02:50

μην αμελησεις να βαλεις φελιζολ κατω απο το ενυδρειο ε, γιατι βλεπω οτι το γεμιζεις χωρις

magman 31-07-10 07:01

Ωχ ναι;;;; Το έχω γεμίσει χωρις τώρα!!!! Να το αδειάσω;;;

syphon 31-07-10 07:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 467883)
μην αμελησεις να βαλεις φελιζολ κατω απο το ενυδρειο ε, γιατι βλεπω οτι το γεμιζεις χωρις

Γιατί να βάλει?

fokion 31-07-10 09:31

Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις νταμάρι στο ενυδρείο και γενικά να βάλεις βαριές πέτρες μαζί με ψάρια που σκάβουν μην βάλεις. Θα σου πιάσει χώρο και θα χάσεις λίτρα. Θα πρέπει όμως να το αδειάσεις και να κάνεις κάποια προετοιμασία. Να καθαρίσεις πρώτα το ενυδρείο μετά να βάλεις υπόστρωμμα (εφόσον φυτέψεις αληθινά φυτα) άμμο ή χαλίκι (ότι θέλεις) μετά τα φυτά σου πέτρες και ξύλα και αφού καταλήξεις που τα θέλεις και σου αρέσει το setup βγάζεις τα φυτά και τα ξύλα και πέτρες και γεμίζεις μέχρι τη μέση με νερό (βάλε πιάτο στον πάτο ή μπολ). Μετά φύτεψε και τοποθέτησε πέτρες και ξύλα. Γεμίζεις μέχρι πάνω και είσαι έτοιμος για στρώσιμο.

Neoklis 31-07-10 09:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 467883)
μην αμελησεις να βαλεις φελιζολ κατω απο το ενυδρειο

Ο φίλος εδώ πολυ σωστα λεει να βαλει απο κάτω, μεταξυ ενυδρείου και επίπλου..
Και αυτο για προστασία, γιατι μπορεί αν υπαρξει ενα μικρο σκουπιδακι/πετραδακι απο το βαρος που θα δεχεται ο πάτος του ενυδρειου να σπάσει...;)

petraras 31-07-10 09:40

γεια σας παιδια... τελικα εχει προσφορα για ενυδρειο ο μαρινοπουλος?

syphon 31-07-10 09:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 467909)
Ο φίλος εδώ πολυ σωστα λεει να βαλει απο κάτω, μεταξυ ενυδρείου και επίπλου..
Και αυτο για προστασία, γιατι μπορεί αν υπαρξει ενα μικρο σκουπιδακι/πετραδακι απο το βαρος που θα δεχεται ο πάτος του ενυδρειου να σπάσει...;)

Δεν είναι λάθος αλλά είναι υπερβολή
Νομίζω πολύ εύκολα βεβαιώνεσαι ότι δεν υπάρχει τίποτα από κάτω
Ότι θα πατήσει σωστά στο φελιζόλ πως το διασφαλίζεις ?

fokion 31-07-10 09:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 467909)
Ο φίλος εδώ πολυ σωστα λεει να βαλει απο κάτω, μεταξυ ενυδρείου και επίπλου..
Και αυτο για προστασία, γιατι μπορεί αν υπαρξει ενα μικρο σκουπιδακι/πετραδακι απο το βαρος που θα δεχεται ο πάτος του ενυδρειου να σπάσει...;)

Δε νομίζω να χρειάζεται μεταξύ επίπλου και ενυδρείου. Θα το καθαρίσει πρώτα και δεν θα έχει κάτι. Μετά πως θα μπεί σκουπίδι από κάτω; Συνήθως το βάζουν οι Αφρικανοί που φτιάχνουν νταμάρι για προστασία.
Αν βάλει από κάτω από το ενυδρείο θα φαίνεται άσχημα και δεν θα το καλύψει έυκολα.:)

Neoklis 31-07-10 09:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από syphon (Μήνυμα 467914)
Δεν είναι λάθος αλλά είναι υπερβολή

Μπορεί! Επειδή είναι μικρό το ενυδρείο.. Όμως δεν εχει κόστος......

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από syphon (Μήνυμα 467914)
Ότι θα πατήσει σωστά στο φελιζόλ πως το διασφαλίζεις ?

Το φελιζόλ είναι μαλακό πολύ και επομένως έχει την ιδιότητα να "απορροφά" ότι ενδεχομένως δεν εχουμε δει...

magman 31-07-10 10:48

Όταν λέμε σκουπιδάκι για τι μεγεθος μιλάμε οτι μπορεί να κάνει τη ζημιά; Εν τω μεταξύ το έχω ήδη αφήσει ενα βράδυ γεμάτο πάνω στο γραφείο, δεν θα είχε σπάσει ως τώρα;

fokion 31-07-10 10:55

Αν είσαι προσεκτικός και καθαρίσεις με καθαρό πανάκι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Είναι υπερβολή να βάλεις εξωτερικά. Συνήθως μπαίνει εσωτερικά για ασφάλεια (για τις πέτρες, οι οποίες θα πρέπει να τις κολλάμε με ενυδρειακή σιλικόνη εφόσον υπάρχει περίπτωση να μετακινηθούν)

Giorgos Vrasna 31-07-10 11:43

Η γνώμη μου είναι να βάλεις κάτι ανάμεσα στο ξύλο και το τζάμι , αν οχι φελιζόλ, εστω ενα μαλακο υλικό , εκτος απόλα τα άλλα θα αποροφά και τυχόν κραδασμούς (απότι είδα το έχεις πάνω σε τραπέζι το ενυδρείο) . Εξάλλου όπως λέει και ο σοφός λαός, φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά!! :) γιατι να μην είσαι 100% σίγουρος?

areti 31-07-10 11:44

Επειδη το εχω το συγκεκριμενο ενυδρειο θα προτεινα να βαλεις καθως δεν εχει αυτο το πλαστικο προστατευτικο πλαισιο πλαισιο που εχουν κατω τα καλυτερης ποιοτητας ενυδρεια. Υπαρχουν ειδικα pads, με ελαχιστο κοστος (5-6€) που μπορεις να τα κοψεις και να μην φαινεται τιποτα. Ασε που προσφερουν και θερμομονωση. Χωρις να θελω να δημιουργησω πανικο και χωρις να ισχυριζομαι οτι 100% φταιει αυτο, σε μια φιλη μου που ειχε το συγκεκριμενο ενυδρειο και δεν εβαλε κατι απο κατω της εσπασε ο πατος 8 μηνες μετα...

olga 31-07-10 12:52

Επισης μια καλη και οικονομικη λυση ειναι ενα παλιο υποστρωμα για καμπινγκ..κοβεις οσο χρειαζεται και εισαι μια χαρα,ουτε εξοδα ουτε τιποτα.Βαλε κατι ομως,καλο θα κανεις,κακο δεν θα κανεις.

kostas82 31-07-10 12:58

καλημερα , οι βασεις πανω στις οποιες στηριζουμε τα ενυδρειακια μας απο το βαρος παθαινουν στρεβλωσεις ,ακομα και αυτες που ειναι φτιαγμενες απο σιδερο...το γυαλι σαν υλικο εχει παρα πολυ μικρη ελαστικοτητα με αποτελεσμα οταν η βαση θα κατσει με τον καιρο απο το βαρος (και παρει το σχημα του δαπεδου με τον καιρο ,που πολλες φορες δεν ειναι απολυτως επιπεδο) να μην μπορει να ακολουθησει το σχημα της και να ραγισει.Εαν βαλουμε ενα κοματι απο καποιο αφρωδες υλικο αναμεσα στον πατο και την βαση θα αποροφησει την οποιαδηποτε ανωμαλια της βασης ;)

syphon 31-07-10 14:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 467950)
καλημερα , οι βασεις πανω στις οποιες στηριζουμε τα ενυδρειακια μας απο το βαρος παθαινουν στρεβλωσεις ,ακομα και αυτες που ειναι φτιαγμενες απο σιδερο...το γυαλι σαν υλικο εχει παρα πολυ μικρη ελαστικοτητα με αποτελεσμα οταν η βαση θα κατσει με τον καιρο απο το βαρος (και παρει το σχημα του δαπεδου με τον καιρο ,που πολλες φορες δεν ειναι απολυτως επιπεδο) να μην μπορει να ακολουθησει το σχημα της και να ραγισει.Εαν βαλουμε ενα κοματι απο καποιο αφρωδες υλικο αναμεσα στον πατο και την βαση θα αποροφησει την οποιαδηποτε ανωμαλια της βασης ;)

Τον καιρό μπορείς να τον προσδιορίσεις ?
3 χρόνια με καρφουρίσιο δεν είδα καμία κοιλιά
Το φελιζόλ απο που και ως που θα απορροφίσει την κοιλια?
Κοιλιά θα κάνει και αυτό
Ο νεοκλής είπε την σωστή χρήση του φελιζόλ που είναι υπερβολική για τόσο μικρό ενυδρείο

kostas82 31-07-10 15:29

δεν ειπα κοιλια

Neoklis 31-07-10 16:03

Μην το παρατραβαμε...
Ειπαμε όλοι την γνωμη μας για το αν ειναι απαραίτητο ή όχι...
Απο εκει και περα ας αξιολογήσει ο ίδιος τους κινδύνους και το κόστος και ας αποφασίσει αν θα βάλει όχι....

manos_samos 31-07-10 16:17

καλυτερα να βαλεισ ενα μαλακο και διακριτικο υλικο.. μονο καλο θα σου κανει.. σε καμια περιπτωση κακο....:wink:

maikl 31-07-10 17:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos_samos (Μήνυμα 467997)
καλυτερα να βαλεισ ενα μαλακο και διακριτικο υλικο.. μονο καλο θα σου κανει.. σε καμια περιπτωση κακο....:wink:

Το αυτό....;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από areti (Μήνυμα 467936)
. Υπαρχουν ειδικα pads, ..... που προσφερουν και θερμομονωση.

.....:smt023

kingrim 31-07-10 17:33

το πιο απλο ειναι οτι με τις αλλαγες νερου κατι θα τρεξει πανω στο τζαμι το οποιο θα παει κατω απο το ενυδρειο και δεν θα μπορεις να το μαζεψεις μπορει το επιπλο να φουσκωσει με ασχημα αποτελεσματα μετα για τον πατο του ενυδρειου....
εγω βαζω χοντρη μοκετα

areti 31-07-10 18:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από syphon (Μήνυμα 467974)
Τον καιρό μπορείς να τον προσδιορίσεις ?
3 χρόνια με καρφουρίσιο δεν είδα καμία κοιλιά
Το φελιζόλ απο που και ως που θα απορροφίσει την κοιλια?
Κοιλιά θα κάνει και αυτό
Ο νεοκλής είπε την σωστή χρήση του φελιζόλ που είναι υπερβολική για τόσο μικρό ενυδρείο

To καρφουρ φερνει κατα καιρους διαφορα ενυδρεια. Το συγκεκριμενο ειναι της aquael και δεν εχει πλαστικο πλαισιο. Το δικο σου ειναι της aquael χωρις πλαισιο; Αν ειναι να γινει η ζημια μπορει να γινει και σε μικρα ενυδρεια. Η dennerle πχ δινει το pad μαζι με τα nano, οπως μαζι με το ενυδρειο εξαλλου το δινουν και αλλες εταιριες. Στα περισοτερα ενυδρειακα βιβλια και οδηγους (sera κα) προτεινουν την χρηση του. Μονο η juwel δεν συνιστα την χρηση του στα ενυδρεια της.

syphon 31-07-10 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από areti (Μήνυμα 468012)
To καρφουρ φερνει κατα καιρους διαφορα ενυδρεια. Το συγκεκριμενο ειναι της aquael και δεν εχει πλαστικο πλαισιο. Το δικο σου ειναι της aquael χωρις πλαισιο; Αν ειναι να γινει η ζημια μπορει να γινει και σε μικρα ενυδρεια. Η dennerle πχ δινει το pad μαζι με τα nano, οπως μαζι με το ενυδρειο εξαλλου το δινουν και αλλες εταιριες. Στα περισοτερα ενυδρειακα βιβλια και οδηγους (sera κα) προτεινουν την χρηση του. Μονο η juwel δεν συνιστα την χρηση του στα ενυδρεια της.

Το δικό μου είναι με πλαστικό πλαίσιο
Αυτό που θέλω να πω, αλλά δεν με βοηθάει ο τρόπος που γράφω, είναι ότι έχεις ψευδαίσθηση ασφάλειας με ένα φελιζόλ
Το φελιζόλ δεν πρόκειται να απορροφήσει καμπτικά φορτία αν αρχίσει από το βάρος να κάμπτεται το έπιπλο και κατά συνέπεια το γυαλί
Ούτε καν το πλαστικό που έχει το δικό μου
Όσο για το τι λένε οι εταιρίες δεν με ενδιαφέρει.Δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη


@ kingrim
Με την χοντρή μοκέτα τι κερδίζεις?
Και πάλι η υγρασία εγκλωβισμένη δεν είναι ?

kingrim 31-07-10 19:18

ναι ειναι εγκλωβισμενη αλλα

α) απλωνει σε ποιο μεγαλο κομματι η υγρασια και αργει να κανει ζημια στο επιπλο ή δεν κανει και καθολου
β) εαν φουσκωσει το επιπλο καλυπτει καπως την κατασταση + το τελαρο του ενυδρειου και εισαι οκ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02436 seconds with 11 queries