Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Προτάσεις για ψάρια. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94069)

Anogavros 12-10-16 09:52

Προτάσεις για ψάρια.
 
Προτάσεις για ψάρια σε κύβο 60x60x65. 200 λίτρων
Θα προτιμούσα ψάρια που να ζουν από 5+ χρόνια.

dinos99 12-10-16 10:25

Δώσε μερικές ακόμα πληροφορίες. Θες να κάνεις ας πουμε φυτεμένο? Νταμαρι αφρικανικο? Τι ακριβώς?

Anogavros 12-10-16 11:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinos99 (Μήνυμα 970968)
Δώσε μερικές ακόμα πληροφορίες. Θες να κάνεις ας πουμε φυτεμένο? Νταμαρι αφρικανικο? Τι ακριβώς?

Θα είναι φυτεμένο με εύκολα φυτά όπως ανούμπια.

evina 12-10-16 12:57

Καλησπέρα,οι επιλογές που έχεις είναι αρκετές.
Ξεκαθάρισε όμως περίπου τι θα σε ενδιέφερε...πχ ζώοτοκα τύπου γκαπι,κιχλιδες,κοπαδοψαρα,φανσυ χρυσόψαρα...
Το να ζουν πάνω από 5 χρόνια είναι πολύ σχετικό και ταυτόχρονα λίγο γενικό :)

tsala 12-10-16 13:03

δεν μπαινουν χρυσοψαρα εφ ορου ζωης σε 60cm(ουτε fancy).

evina 12-10-16 13:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 971041)
δεν μπαινουν χρυσοψαρα εφ ορου ζωης σε 60cm(ουτε fancy).

Συμφωνώ όμως και το ΕΦ όρου ζωής είναι επίσης σχετικό για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί ...κι εγώ με 60αρι ξεκίνησα κ φανσυκαι στον πορεία τους έδωσα μεγαλύτερο χωρο...Εξ άλλου είναι 60 μήκος αλλά 200 λίτρα που σημαίνει πως αν τα πάρει σε μικρή ηλικία θα έχει αρκετό χρόνο μπροστά του..ας παρέχει σωστές συνθήκες κ ρουτίνες για αρχή κι όλα τ αλλά έρχονται...και κυρίως ας μας κατευθύνει προς τι τον ενδιαφέρει.

Fishermen1234 12-10-16 13:40

Γιατί να μην ακολουθήσει τα "πρωτοκολλα" για τα χρυσόψαρα και να καθαρίσει για πάντα, βάζοντας κάποιο άλλο είδος; Έχεις καλό ύψος για σκαλαρια.

Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.

evina 12-10-16 13:55

Μα βρε σεις είπε κανείς να τα βάλει;εδώ δεν έχει πει ακόμα τι περίπου θα ήθελε..ΑΝ θέλει τα φανσυ το συζητάμε,ΑΝ τα θέλει για αρχή δεν είναι απαγορευτικά τα λίτρα...αυτό στην ουσία λέω...τέλος πάντων έτσι κι αλλιώς έχει αρκετές επιλογες...

platy 12-10-16 13:58

Lifallili? Ramirezi? Σκαλαρια? Άλλη κιχλιδα...?έχεις. Δει κάτι να σου αρέσει?

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

amalia 12-10-16 13:59

Καλως ηρθες :)

Eπισης θα πρεπει να πει τι νερο εχει η βρυση του και εαν ειναι διατεθιμενος να το μαλακωνει...

Anogavros 12-10-16 14:41

Ph: 7.6~8.0
Gh: 8.0~9.0
Kh: 5.0~6.0
Αυτές είναι οι μετρήσεις του νερού
Έχω αγοράσει και ένα 450 λίτρα οπότε αν χρειαστούν αλλαγή θα μπορέσω να τα μεταφέρω στο μέλλον.
Αλλά επειδή θα αργήσω να βάλω μπροστά το 450, αγόρασα αυτό το κύβο που ήταν πολύ καλή ευκαιρία 50€ από ένα φίλο με το σκεπτικό ότι οταν θα μπει σε λειτουργία το 450 αυτό θα μπορέσει να γίνει θαλασσινό. Όσο αφορά τα ψάρια θα προτιμούσα κάποια που θα μπορούσαν να ζήσουν πολλά χρόνια σε ενα κοινωνικό ενυδρείο.

GN_AZ 12-10-16 15:40

ξεκίνα με χρυσόψαρα στο 450άρι κ καθώς θα τα χαζεύεις να μεγαλώνουν φτιάχνε σιγά σιγά κ τον θαλασσινό σου κύβο ;)

Fishermen1234 12-10-16 18:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ (Μήνυμα 971093)
ξεκίνα με χρυσόψαρα στο 450άρι κ καθώς θα τα χαζεύεις να μεγαλώνουν φτιάχνε σιγά σιγά κ τον θαλασσινό σου κύβο ;)

Συμφονω.

Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.

evina 12-10-16 18:23

Κι εγώ στη θέση σου από τη στιγμή που θα είχα ήδη 450 λίτρα θα ξεκινούσα από κι..τα χρυσόψαρα στα 450 θα είναι μια χαρά ...όπως αν δεν κάνω λάθος και κάποιες κιχλιδες που θέλουν σκληρό νεράκι ...τώρα για τετρα και για αρκετά κοπαδοψαρα υπάρχει ένα θεματάκι με το νερό της βρύσης σου ,εκτός κι αν έχεις σκοπό να το μαλακώσεις με κάποιον τρόπο.

Fishermen1234 12-10-16 18:34

Mts (malasyan trumpet snail) ρίχνουν το ph για να συντηρούν το καβούκι τους.

Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.

Κλεόβουλος 12-10-16 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 971116)
Mts (malasyan trumpet snail) ρίχνουν το ph για να συντηρούν το καβούκι τους.

Εντελώς φιλικά, διάβασε το http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

* Αυτό που γράφεις μπορεί να ισχύει αλλά
τα mts δεν είναι μέσο για να χαμηλώσει κάποιος το ph.
Υπάρχουν άλλοι τρόποι πχ. αντίστροφη όσμωση ή τύρφη ;)

Fishermen1234 12-10-16 19:13

Πηγές για αυτό που γράφω:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/schnecke.htm
Εγω το πρότεινα ως μία φθηνή( τζάμπα) βεβαια όχι πολυ αποτελεσματικη λύση , να βάλει μία αγγελία για mts . Μπορουν να ριξουν αρκετά το ph, συχνά προκαλώντας θάνατο άλλων σαλιγκάριων που πεθαίνουν από μαλακυνση καβουκιου. Δεν ήξερα επίσης τ
ψάρια θα βάλει ώστε να ξέρω πόσο θα θέλει να ρίξει το ph. Είναι μονιμη λυση αλλα ακριβή η α.ω., ή τύρφη είναι μία καλή λύση που δεν πέρασε από το μυαλό μου.
*** παραθέτω μία πηγή, για αυτά που λέω, δεν τα κατεβαζω από το μυαλό μου 😉***
Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.

Κλεόβουλος 12-10-16 19:26

Που λέει ο Τσάμης ότι η εισαγωγή mts είναι τρόπος για να μειώσουμε το Ph??
Εσύ το έχεις εφαρμόσει, είδες αποτέλεσμα και το προτείνεις?
Τα κελύφη από τα ψόφια mts και γενικά τα κελύφη, όπως κάθε τι ασβεστολιθικό, ξέρεις ότι ανεβάζουν σταδιακά το ph?

Θα παρακαλούσα να προσέχουμε τι γράφουμε και τι προτείνουμε ή να μεταφέρουμε κάτι που διαβάσαμε όπως εμείς το καταλάβαμε, ιδιαίτερα αν δεν το έχουμε δοκιμάσει οι ίδιοι.

platy 12-10-16 19:32

Με 70εως100ευρω αγοράζει μια αξιοπρεπεστατη όσμωση πχ από waterwaves. Η οποία μακροπροθεσμα θα είναι χρήσιμη... Δε θεωρώ πια ότι οι τιμές στις οσμωσεις είναι τόσο απαγορευτικες...επισης όπως έχω ξαναπεί ότι για ψάρια που γενιές ολόκληρες έχουν μεγαλώσει σε νερό δικτύου να αναγκαστει να ρίχνει πεχα κλπ... Αυτό ανάλογα την περίπτωση μπορεί να το κάνει και με φυσικούς τρόπους η έστω με buffer.. Που πάλι μακροπροθεσμα δε θα βγει πιο οικονομικό από όσμωση

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fishermen1234 12-10-16 19:36

Και εδώ θα παραδεχτώ την αστοχία της απάντησης μου. Θα το προσέξω 😉. Συγνώμη για την οποία "αναστάτωση" προκλήθηκε.

Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.

tsala 12-10-16 19:56

τα mts δεν κατεβαζουν Ph , και κανενα σαλιγκαρι..κι αν κατεβει ελαχιστα ,ειναι μη αναγνωσιμο στα κοινα υγρα τεστ.
Διαφορα στο ενυδρειο μας στις σκληροτητες μπορουμε να δουμε μονο αν σκασει καμια γεννα apple snails.

σκαλαρια δεν μπαινουν σε τετοιο μηκος επισης.

Οσο για τα χρυσοψαρα, ισχυει οτι αν μπουν μικρα θα ειναι οκ για κανα χρονο+ , αλλα μετα θα χρειαστει μακρυτερο ενυδρειο.
Το οτι ειναι 200 λιτρα δεν λεει κατι για τα χρυσοψαρα, το μηκος παραμενει ακαταλληλο για τελικου μεγεθους fancy.

delta66 12-10-16 20:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 971064)
Γιατί να μην ακολουθήσει τα "πρωτοκολλα" για τα χρυσόψαρα και να καθαρίσει για πάντα, βάζοντας κάποιο άλλο είδος; Έχεις καλό ύψος για σκαλαρια.

Δεν εχει καλο μηκος ομως για σκαλαρια ... βαση πρωτοκόλλου.

Thanmoss 12-10-16 21:37

Βάσει των διαστάσεων και των μετρήσεων τι θα έλεγες ίσως για κοχυλόψαρα Τανγκανίκας?

Anogavros 12-10-16 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thanmoss (Μήνυμα 971182)
Βάσει των διαστάσεων και των μετρήσεων τι θα έλεγες ίσως για κοχυλόψαρα Τανγκανίκας?

Πως μπορώ να αναζητήσω πληροφορίες στο διαδίκτυο γι'αυτά;

tsala 12-10-16 21:48

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21473
Εισαι στην πρωτη κατηγορια.

nazgul 12-10-16 21:52

Εδω θα βρεις καποιες πρωτες πληροφοριες:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78592
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71955

Επισης, στα υπομνηματα της λιμνης Tanganyika, ακομα περισσοτερες πληροφοριες.

Anogavros 12-10-16 22:05

Διάβασα κάποιες από τις πληροφορίες αλλά δεν είδα κάπου να αναγράφεται ο μέσος όρος ζωής τους

Diskus fan 12-10-16 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 971064)
Γιατί να μην ακολουθήσει τα "πρωτοκολλα" για τα χρυσόψαρα και να καθαρίσει για πάντα, βάζοντας κάποιο άλλο είδος; Έχεις καλό ύψος για σκαλαρια.

Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.

Το ότι έχει καλό ύψος (ή πχ. και τα συνολικά λίτρα)... ΔΕΝ σημαίνει αυτόματα κι ότι μπορεί να μπει το είδος, που έγραψες. Υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες... που πρέπει να λαμβάνονται υπ' όψιν.- ;)

nazgul 12-10-16 22:25

Παράθεση:

Διάβασα κάποιες από τις πληροφορίες αλλά δεν είδα κάπου να αναγράφεται ο μέσος όρος ζωής τους
Για ποιο ειδος ενδιαφερεσαι, ομως? Δεν εχουν ολα τα ψαρια το ιδιο προσδοκιμο ζωης.

Και φυσικα, για να φτασει ενα ειδος στο maximum της ζωης του στο ενυδρειο, πρεπει να εχει αψογες συνθηκες διαβιωσης, κατι που θα πρεπει να τους προσφερεις.

Diskus fan 12-10-16 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Anogavros (Μήνυμα 971206)
Διάβασα κάποιες από τις πληροφορίες αλλά δεν είδα κάπου να αναγράφεται ο μέσος όρος ζωής τους

Στο παρακάτω site... θα δεις να γράφει και αυτό.- ;)

http://diszhal.info/english/index.php


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02533 seconds with 11 queries