Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Επίθεση saulosi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71887)

saxlina 19-05-13 22:46

Επίθεση saulosi
 
Ρε παιδιά θα τρελαθούμε μαυτες τις κιχλιδες, έβγαλα το ζευγάρι στην γεννηστρα πριν 10 μέρες το φουλαρα και πέτρες προχθές και πάνω που είπα όλα καλά πάμε για ζευγάρωμα, πάω να ταΐσω σήμερα και βλέπω η θηλυκή δεν ανεβαίνει να φάει, δαγκωμένη ουρά και φουλ στρεσαρισμενη,την τρέλα μου δηλαδή,ένα χρόνο τώρα που είχα τέσσερα μου μείνανε δύο τα άλλα ψοφήσουν και πριν δύο μήνες που γέννησε 5 μικρά είπα οκ, τα έφαγαν μάλλον τα άλλα ψάρια, οπότε πήρα γεννήστρα 55 λίτρων και τώρα αυτά!πλάκα μας κάνουν ματιασμένα είναι;

Stivv27 19-05-13 23:19

Απ οσο ξερω ειναι λαθος ο δρομος που πηρες!Γι αυτο θελουν χαρεμια αυτα τα ψαρια 1 αρσενικο 3-4 θυληκα για να μην στρεσερνει την μια θυληκια ο αρσενικος.Ασε που 54 ειναι πολυ λιγα για αυτο το ζευγαρι!Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις θα ηταν να εβαζες μονο αυτο το ειδος μεσα στο μεγαλο σου ενυδρειο και 1 αρσενικο με 4-5 θυληκιες με αρκετες κρυψωνες ετσι θα εβλεπες μικρα!
Αλλα θα σου πουν και οι νταμαραδες καλυτερα.

nikolakis94 19-05-13 23:25

Συμφωνω και εγω θες 2-3 θηλυκες ακομα.Αν ειναι μια θα την ριμαξει ο αρσενικος και στο τελος θα πεθανει απο το στρες.1 αρσενικο 3-4 θηλυκα και αρκετες κρυψωνες και εισαι ενταξει.Και οι θηλυκες θα ειναι ολοκληρες :D και μικρα θα δεις και δεν θα ειναι στρεσαρισμενα τα ψαρια

saxlina 19-05-13 23:26

Ναι ρε φίλε χαρέμι είχα όλα καλά όπως τα λες μέχρι την στιγμή που θα βρει ταίρι,αυτός την είχε ήδη μπουκάρει στο μεγάλο μετά βγάζεις το ζευγάρι.τελοσπαντων!

egeorgiou 19-05-13 23:31

έβαλες 1 αρσενικό και 1 θυλικό σε 55 λτ;

saxlina 19-05-13 23:46

Ναι!:-(

Παναγιώτης Κ 20-05-13 07:24

Αυτό που μπορεί να κάνεις τώρα είναι να βγάλεις τον αρσενικό στο μεγάλο, και να κάνεις θεραπεία στην θηλυκιά με μελαφιξ.
Μόλις γίνει καλά, θα την καναβάλλεις στο ενυδρείο.
Θα τα αφήσεις να ζευγαρώσουν στο κυρίως και θα την μεταφέρεις στην γεννήστρα όταν περίπου θα φτάσει στις 10 μέρες μπουκώματος.
Αυτά αν θέλεις να σώσεις όλα τα μικρά.
Αλλά όπως είπες τα τρώνε στο ενυδρείο. Ίσως αν προσθέσεις πέτρες με μικρά ανοίγματα ίσως να επιβιώσουν μικρά. Έγώ έτσι έκανα και επιβίωναν αρκετά.

Τώρα, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις όσον αφορά την ψαροσύνθεση σου είναι να βρεις άλλες 2,3 θηλυκές.
Θύμισε μου λίγο πόσα λίτρα είναι το ενυδρέιο και τι άλλα ψάρια έχεις μέσα.

Κλεόβουλος 20-05-13 07:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 764658)
Απ οσο ξερω ειναι λαθος ο δρομος που πηρες!

+1 :(
Πίστευα ότι τα ήξερες αυτά :smt102
Αν ήθελες να πάρεις όλα τα μικρά, στο 55άρι θα μπορούσες να μεταφέρεις την θηλυκιά, αφού είχε ζευγαρώσει και είχε τα αυγά στο στόμα καμιά 15αριά μέρες, για να απελευθερώσει τα μικρά.
Αφού δεν στην σκότωσε πάλι καλά. Κοίτα να την σώσεις τώρα.

egeorgiou 20-05-13 12:28

Θέλει και προσοχή όταν τα καταφέρει και αναρρώσει το πως θα την ξαναγυρίσεις πίσω.

saxlina 20-05-13 22:48

Την πρώτη φορά που μπούκωσε το καλοκαίρι την μετέφερα στις 15 μέρες ρε παιδιά, στρεσαριστηκε τότε και τα έφαγε όλα,με αποτελεσμα να ξαναμπουκωσει μετά από 7 μήνες, έκανε 5 μικρά που τα κρατούσε στο στόμα της τα άφηνε για να φάει κοντά στις δύο εβδομάδες, όλα καλά!πέρασαν όμως τρεις μήνες και δεν τΑ κατάφερε κανένα τουλάχιστον έτσι φαίνεται!πάντως οι ηφαιστειακές πέτρες δίνουν καλές κρυψώνες στα μικρά,αφού με δυσκολία τα έβρισκα, αλλά από την άλλη παιδιά απο την στιγμή που δεν ανεβαίνει να φάει δεν βγαίνει με τίποτα! Γι αυτό και μου φάνηκε σωστό να βγάλω τι ζευγάρι εφόσον ήταν σίγουρο ζευγάρι μόνο του!πριν την μπουκωσει στο μεγάλο!τί να πω παθαίνεις και μαθαίνεις!το ψάρι το έβαλα στό μεγάλο έριξα χοντρό αλάτι χθες και ήδη είναι καλύτερα σήμερα, σαν να μην το έβγαλα ποτέ, έφαγε κανονικά δύο φορές και δεν κρύβεται καθόλου,τον αρσενικό θα τον ρίξω σε κάνα δύο μέρες,ίσως κι αυτό να το έκανα ανάποδα αλλά επειδή τώρα έχω πολλά ψάρια θα πρέπει να βγάλω κάποια άλλα στο 55αρι, πιθανόν το ένα προτομελας για να δω αν υπάρχει δεύτερο αρσενικό και φοβάται να βγάλει χρώματα!:(

Κλεόβουλος 21-05-13 07:34

Άνοιξες 2 θέματα για το ενυδρείο σου και μας δυσκολεύεις :rolleyes:

Ανάποδα τα έκανες πράγματι. Έπρεπε να κάνεις θεραπεία το θηλυκό και μετά να το επανεντάξεις.

Είπαμε πρέπει να αραιώσεις τον πληθυσμό. Έχεις πολλά ψάρια.
Και να φτιάξεις τις αναλογίες αρσ./θηλ. ;)

egeorgiou 21-05-13 09:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 764914)
Ανάποδα τα έκανες πράγματι. Έπρεπε να κάνεις θεραπεία το θηλυκό και μετά να το επανεντάξεις.

Αυτό τα λέει όλα για την περίπτωση εδώ.
Το ενυδρείο των 55 λτ είναι για νοσοκομείο ή για να μεταφέρεις την θηλύκια για να ελευθερώσει τα μικρά της και να μεγαλώσουν εκεί μέχρι να πάνε 3-4 εκ για να τα μοιράσεις/κρατήσεις.

Η συχνότητα που βλέπεις να ζευγαρώνουν στο κυρίως ενυδρείο έχει να κάνει και με τις συνθήκες εκεί. Σε εμένα όταν πήραν φόρα απλά δε σταματάνε.
Πρέπει να βρω λίγο χρόνο να στήσω ένα 60-80άρι να μεγαλώσω μια γέννα ολόκληρη μπας και διαδοθεί το είδος.

Παναγιώτης Κ 21-05-13 09:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou (Μήνυμα 764929)
Αυτό τα λέει όλα για την περίπτωση εδώ.
Το ενυδρείο των 55 λτ είναι για νοσοκομείο ή για να μεταφέρεις την θηλύκια για να ελευθερώσει τα μικρά της και να μεγαλώσουν εκεί μέχρι να πάνε 3-4 εκ για να τα μοιράσεις/κρατήσεις.

Η συχνότητα που βλέπεις να ζευγαρώνουν στο κυρίως ενυδρείο έχει να κάνει και με τις συνθήκες εκεί. Σε εμένα όταν πήραν φόρα απλά δε σταματάνε.
Πρέπει να βρω λίγο χρόνο να στήσω ένα 60-80άρι να μεγαλώσω μια γέννα ολόκληρη μπας και διαδοθεί το είδος.

:smt023 Και μην ξεχνάμε ότι είναι υπο εξαφάνιση!

saxlina 21-05-13 13:31

Παναγιωτη ευχαριστω πολυ, απο την αρχη με βοηθησες μαυτα τα ψαρια οταν τα πηρα απο τον Λαρυ με δικη σου συμβουλη,
Θα προσπαθησω να κανω οτι μπορω να τα κρατησω υγιη και καθαρα απο υβριδισμους,ωστε να αναπαραχθουν με περισσοτερη υπομονη αυτη την φορα!:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01665 seconds with 11 queries