Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=160)
-   -   ζανθεδεσιες (καλλες) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64534)

leda 04-09-12 23:09

ζανθεδεσιες (καλλες)
 
μπορει καποιος που γνωριζει να με κατατοπισει,γιατι εχω μπερδευτει?
αλλου διαβαζω πως εχει βολβο,αλλου διαβαζω πως εχει ριζες.
αλλου διαβαζω πως χανει τα φυλλα του τον χειμωνα,αλλου οτι ειναι αειθαλλες.
επισης μια το εχω δει μεσα σε λιμνες,με την γλαστρα του να την σκεπαζει το νερο και μια το εχω δει(και το ειχα κι εγω)φυτεμενο στον κηπο και μαλιστα προτεινουν τα σταματησει το ποτισμα οταν δεν ειναι περιοδος ανθοφοριας, για να μην σαπισει.
εχω καταλαβει πως υπαρχουν δυο ειδη,οι λευκες που ειχα εγω και που ανθιζουν χειμωνα και οι πολυχρωμες που ανθιζουν καλοκαιρι.
γνωριζετε τελικα εαν το φυτο κανει για λιμνη?
διοτι αγορασα ενα πριν λιγες μερες,με τα φυλλα του,προφανως ειναι λευκη(?)
και δεν ξερω τι να κανω..
να το φυτεψω στο χωμα,η να το εχω σε κουβα με νερο ωστε να διατηρηθει, μεχρι να γινει η λιμνη?

heliman 04-09-12 23:24

καλησπερα,απο οσα γνωριζω οι καλλες ερχονται συνηθως σε βολβους(μικρα ριζωματα)και η εποχη φυτευσης τους ειναι στις αρχες της ανοιξης ωστε να ανθισουν το καλοκαιρι.οσο για το φυτο που πηρες θα ξεραθει το χειμωνα και θα μεινει μεσα στη γλαστρα το ριζωμα του.θα ξεκινησεις να το ποτιζεις ξανα στα μεσα του φλεβαρη.δυστυχως δεν ειμαι σιγουρος αν κανει για λιμνη.μαλλον ομως δεν κανει.;)

leda 06-09-12 10:57

κι ομως,τις εχω δει σε γλαστρες μεσα στην λιμνη,σε φωτογραφιες μελων εδω που δειχνουν τις λιμνουλες τους,γι αυτο και εχω μπερδευτει.
οχι στον πατο η γλαστρα,αλλα περιμετρικα της λιμνης,να σκεπαζεται δηλαδη με το νερο της.
επισης σε καποια σαιτ που στελνουν βολβους,τις εχουν ως υδροβια
οπως και τους υακινθους:confused: τους οποιους τους στελνουν σε συσκευασια με νερο και τις ριζες μεσα του...
εγω τους συγκεκριμενους υακινθους,τους φυτευω στο χωμα,τι να πω.

in the pond 06-09-12 13:36

To φυτό αυτό κάποιοι το χρησιμοποιούν εντός νερού, αλλά αυτό είναι λάθος. Κανονικά είναι φυτό όχθης, αρέσκεται όμως στην υγρασία. Δεν είναι βολβός, δεν είναι ρίζωμα, αλλά κόνδυλος.

Σε δεξαμενές που περιέχουν κοι, αποφεύγεται η τοποθέτηση του φυτού μέσα στο νερό, γιατί μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στα ψάρια.

Έχω κι εγώ αυτό το φυτό στην αυλή, αλλά μακριά από τη λίμνη μου. Τα πάνε μια χαρά, πολλαπλασιάζονται πολύ εύκολα και από τη δεύτερη χρονιά θα χαρίζεις κόνδυλους και σε άλλους. Αυτά βέβαια ισχύουν για το λευκό είδος των calla που είναι βασικά το είδος Zantedeschia aethiopica. Άλλα είδη και ποικιλίες είναι λιγότερο εύκολα φυτά. Προσωπικά δεν κατάφερα ποτέ να διατηρήσω χρωματιστή ποικιλία πέραν των τριών ετών. Δες ποικιλίες του φυτού, να πέσουν τα ματόκλαδα σου...;)

leda 06-09-12 13:43

δεν νιωθω καλα,ζαλιζομαι....τι υπεροχα λουλουδια ειναι αυτα????
οποτε δεν την βαζω στην λιμνημθα την φυτεψω παραδιπλα..
θελει ηλιο η μονο σκια?
τωρα η γλαστρα της ειναι με φυλλα,φρεσκα και τρυφερα ,σε καλη κατασταση δηλαδη.να την φυτεψω τωρα στο χωμα,η αρχες ανοιξης?
απο ποτισμα,τι να κανω?τοσο ωστε να ειναι παντα νωπο το χωμα της?
επειδη λες οτι ειναι οχθης..αρα,υδροχαρης?

αμα γνωριζεις και για τους ναρκισσους,πες μας κατι...

in the pond 06-09-12 14:10

Ναι, θα μπορούσαμε να το πούμε και υδροχαρή φυτό. Μπορείς να το φυτέψεις και τώρα αν θέλεις. Βασικά ο κύκλος του φυτού είναι πάντ αο ίδιος. Τώρα τα δικά μου έχουν πετάξει νεαρούς βλαστούς, πρέπει να ποτίζονται καλά τώρα, ολόκληρο το χειμώνα θα είναι πράσινα και την άνοιξη θα γεμίσουν κρίνα. Μετά την ανθοφορία το φυτό παίρνει τα κάτω του, και το καλοκαίρι χάνει κιόλας τα φύλλα του. Τότε είναι ο καιρός όπου μπορείς να αραιώσεις τους κόνδυλους, να φρεσκάρεις το χώμα, να ρίξεις και λίγο κομπόστ και να ποτίζεται αραιά.

Εμένα δέχεται αρκετές ώρες την μέρα απευθείας ηλιακό φως. Μια χαρά το δέχεται το φυτά. Να προσέξεις όμως το χώμα να είναι πάντα βρεγμένο, να έχει υγρασία.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01240 seconds with 11 queries