Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Επιλογη ηπειρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94617)

Aleks 13-11-16 18:00

Επιλογη ηπειρου
 
1 Συνημμένο(α)
Μετραω κατευθειαν απο νερο της βρυσης και εχω την εντυπωση οτι το νερο εχει πολυ μεγαλο ph ( 8 και). Δεν θελω να μπλεξω με δυσκολα πραγματα για να το κατεβασω ωστε να κανω το ενυδρειο μου κοινωνικο. Ειναι σοφοτερο να παω απο Αφρικη μερια μιας και τωρα στηνεται το ενυδρειο; το τεστ ειναι Api

Undertaker 13-11-16 18:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aleks (Μήνυμα 980031)
Μετραω κατευθειαν απο νερο της βρυσης και εχω την εντυπωση οτι το νερο εχει πολυ μεγαλο ph ( 8 και). Δεν θελω να μπλεξω με δυσκολα πραγματα για να το κατεβασω ωστε να κανω το ενυδρειο μου κοινωνικο. Ειναι σοφοτερο να παω απο Αφρικη μερια μιας και τωρα στηνεται το ενυδρειο; το τεστ ειναι Api

Αν μελέτησες την Αφρική και τα ψάρια της και σου άρεσε, δε βλέπω λόγο να μη πηγαίνεις προς τα εκεί. Με ph8+ δε βλέπω άλλη λύση από Αφρική ή ζωοτόκα.

tsala 13-11-16 18:40

καπως ετσι ειμαστε κι εδω (λιγο πιο κατω βεβαια) , αλλα σε πολλα νησια το νερο ειναι tanganyika.

Δωσε λιτρα /διαστασεις να σου κανουμε προτασεις.
μπορεις βεβαια εκτος απο αφρικανες, να μπουν ζωτοκα ή και χρυσοψαρα σε τοσο σκληρα νερα (χωρις επεξεργασια)

οπως και να χει δωσε διαστασεις και εξοπλισμο και διαλλεγεις ..

Aleks 13-11-16 18:53

Για την ωρα εχω ενα επιπλο. Την Δευτερα θα εχω ενα νεο ριο 180αρι. Επισης εχω ενα 2217 μεταχειρισμενο φιλτρο που εχει 5 μπλε σφουγγαρια αλλα θα αλαχτουν με μακαρονια μαλλον.


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aleks (Μήνυμα 980043)
Για την ωρα εχω ενα επιπλο. Την Δευτερα θα εχω ενα νεο ριο 180αρι. Επισης εχω ενα 2217 μεταχειρισμενο φιλτρο που εχει 5 μπλε σφουγγαρια αλλα θα αλαχτουν με μακαρονια μαλλον.


Sent from my iPhone using Tapatalk






Sent from my iPhone using Tapatalk

tsala 13-11-16 19:01

αρα μιλαμε για 1 μετρο.

-μπορεις ζωοτοκα(πλατυ,μολυ,γκαπυ,ξιφοι,εντλερ) , 2 ειδη ανετα σε αυτα τα λιτρα(προσοχη στους συνδιασμους γιατι καποια υβριδιζουν)
-χρυσοψαρα (μονο fancy , τα στρουμπουλα με τις διπλες ουρες)
-κιχλιδες tanganyika οπως Julidochromis ή brichardi ή κοχυλοψαρα(και σε συνδυασμο με καποιο ειδος juli) κ.α
απο malawi δεν ξερω αν εχεις επιλογες , θα σου που οι αφρικανοι καλυτερα εφοσον αποφασισεις οτι θα πας προς Αφρικη.
επισης μπαινουν και αλλα ποιο μικρα ψαρια (συννεφακια ή φουρκατους) ,αλλα σε αυτα τα λιτρα εγω θα εβαζα κατι μεσαιο/μεγαλο

Aleks 13-11-16 20:02

Το νερο μου ειναι για γκαπυ; αν ειναι παω σε ελαφρυ φυτεμενο με ζοοτοκα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

tsala 13-11-16 20:04

ναι, δεν εχουν προβλημα απ το σκληρο νερο.

Thanmoss 13-11-16 22:57

Μπορείς να δεις και φυτεμένο με Melanotaenia...

Aleks 13-11-16 23:50

Μονομαχους;


Sent from my iPhone using Tapatalk

tsala 14-11-16 00:11

οχι μονομαχους σε τοσο σκληρο νερο.

Aleks 14-11-16 00:16

Δεν εχω πειρα αλλα σε ποτηρια τους βλεπω κ σε γυαλες στα πετσοπ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

tsala 14-11-16 05:13

αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο να μπει σε 8+ Ph με ποιος ξερει τι σκληροτητες..
ειναι ψαρια μαλακου νερου , οι splendens που βρισκονται παντου στα μαγαζια , σε 7-7.5 ph , ειναι μια χαρα , αλλα παραπανω ειναι πολυ...

Aleks 14-11-16 16:56

Επιλογη ηπειρου
 
Καλημερα σας, σημερα ηρθε το ριο 180. Μεσα εχει το φιλτρο bio flow3 με απ οτι εχω διαβασει απο το φορουμ κ αλλου τα υλικα: λευκο υαλοβαμβακα- μαυρο ανθρακα-μπλε σφουγγαρια. Λυπει το καλαθακι με το cirax. Αυτο ειναι προαιρετικο. Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι η εξης: Εχοντας ειδη ενα φιλτρο 2217 ehiem με μονα υλικα κατι πρασινα σφουγγαρια και λιγο λευκο υαλοβαμβακα, και το νεο bio flow3 , να παρω το καλαθακι με το cirax? Να παρω siporax η substrat και να βαλω στο eheim? Να βαλω και στα 2 φιλτρα siporax η substrat η τελος να μην βαλω καθολου cirax-siporax-substrat στα φιλτρα μου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Aleks 15-11-16 22:47

Αγαπητε tsala μπορεις να μου πεις μια ψαροσυνθεση για κοινονικο με αριθμους; πχ 1 αρσενικα 2 θυλικα γκαπυ, 1 αρσενικο 3 θυλικα ελντερ κτλπ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

tsala 15-11-16 23:42

αν μεινεις σε ζωοτοκα.
προσωπικα θα εβαζα 1 χαρεμι, απο 2 ειδη (ισως σε παιρνει και για 3ο ειδος αργοτερα, αν κρατας σωστα τους αριθμους τους).
οπου χαρεμια, 1 αρσενικο με 3 θηλυκα.
τωρα απο αυτα δεν ξερω τι θα επιλεξεις, τι σ αρεσει δλδ.
εγω θα επελεγα πιο μεγαλοσωμα ζωοτοκα απο γκαπυ/εντλερ.

παντως οτι κι αν επιλεξεις , να θυμασαι
ποτε γκαπυ με εντλερ και πλατυ με ξιφοφορους.
με τους υπολλοιπους συνδυασμους εισαι σχετικα ασφαλης , ως προς τους υβριδισμους.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01610 seconds with 11 queries