Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αρχαριος με αποριες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91427)

XrhstosT 26-03-16 16:42

Αρχαριος με αποριες
 
Καλησπέρα σε ολους!σας παρακολουθώ καιρό και έχω βοηθηθεί πολύ για το στήσιμο του νέου μου ενυδρείου.Έχω το juwel rekord 600.εξακολουθώ να έχω καποιες απορίες βέβαια.είμαι στη διαδικασία στρωσιματος του φίλτρου χωρίς ψάρια,αλλά με τροφή.μέσα στο ενυδρείο έχω 10 φυτά αρχάριων annubia,java fern και moss ball.θα ήθελα να μου πείτε κατα τη γνώμη σας κάθε πόσες μέρες και πόση τροφή να ρίχνω.δεν βιαζομαι καθόλου.επίσης θεωρείτε οτι τα φυτά θα καθυστερησουν την αύξηση της περιεκτικοτητας της αμμωνίας στο ενυδρείο;λόγω του οτι τρέφονται και απο αυτή;να συμπλήρωσε επίσης οτι έχω σταθερή θερμοκρασία 27'.ευχαριστώ πολύ!
-------------------------
Επίσης ο φωτισμός λειτουργει 10 ώρες τη μέρα.

delta66 26-03-16 16:49

Καλως ηρθες.
Υπολογιζω για το ενυδρειο που εχεις, οτι με ενα κουταλακι τροφη σε φυλαρακι θα εισαι ΟΚ.
Θα την βαζες σε αποχη στην επιφανεια του νερου και θα την αλλαζεις με φρεσκια, οταν λιωσει ή "ασπρισει" (μουχλα) ή γινει σαν ζελες.
Ναι τα φυτα μπορουν να μειωνουν τα αζωτουχα (αμμωνια νιτρικα κλπ), αλλα δεν υπαρχει προβλημα, αν βαζεις αρκετη τροφη.
Μπορει να μη φανει αμμωνια απο την πρωτη μερα προσθηκης τροφης. Αν δεν φανει ουτε τη δευτερη, βαλε παραπανω τροφη.

Επισης μεχρι να στρωσει μη φοβασαι αφου ριχνεις αρκετη τροφη, να κανεις καθε βδομαδα ενα φρεσκαρισμα στο νερο, με μια αλλαγη νερου 10-20%. (νερο αλλαγης παρομοιας θερμοκρασιας με του ενυδρειου και αποχλωριωμενο).
Τα ιχνοστοιχεια και μεταλλα που "χανονται" με το περασμα των ημερων (πχ τα απορροφουν τα φυτα) ειναι απαραιτητα για τα βακτηρια.
Με την αλλαγη βαζεις νεα ιχνοστοιχεια κλπ.
Αν εχεις και συμπληρωμα ιχνοστοιχειων για φυτα (πχ λιπασμα) βαζε κι απο αυτο μια φορα μεσοβδομαδα.
Και καλη οξυγονωση θελουν τα βακτηρια. Να υπαρχει λοιπον καποια αναταραξη της επιφανειας του νερου μεσω του φιλτρου ή αεραντλιας.

Οταν θολωσει και μετα ξεθολωσει, ξεκινα να ελεγχεις με μετρησεις ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3. Θα εισαι κοντα στο τελος.
Τεστακια εχεις?
Καταλαβαινω οτι οι εποχες ειναι δυσκολες και δεν μπορουν ολοι να διαθετουν χρηματα και για τεστ, μπορει ομως να γινει και χωρις τεστ η δουλεια μας, αν εχουμε μεγαλη υπομονη.
Θα πρεπει να περιμενεις αρκετα (πχ εναμιση μηνα) πριν κανεις την μεγαλη αλλαγη νερου (πχ 80%, ενω αν ηδη κανεις τις εβομαδιαιες αλλαγες, μπορεις και μικροτερη, πχ 50-60%) και βαλεις αναγνωριστικα το πρωτο ψαρι για να ρισκαρεις οσο το δυνατον λιγοτερο.
Ομως μπορει να δεις με τα τεστ οτι και απο τις 15 μερες ειναι ετοιμο.
Θα γνωριζεις οτι ειναι ετοιμο οταν μηδενισει η αμμωνια ΝΗ3/4, μετα μηδενισουν και τα νιτρωδη ΝΟ2 και εχεις μονο αρκετα νιτρικα ΝΟ3.
Και μετα οταν στρωσει, θελει καποια εμπειρια για να αναγνωριζεις χωρις τεστ νιτρικων ποσο και καθε ποτε θα πρεπει να κανεις αλλαγη.
Αλλα μεχρι τοτε τα ξαναλεμε.

XrhstosT 26-03-16 17:02

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.έννοιες φιλέ μου καθημερινά ενα κουταλάκι?γιατί άλλοι μιλάνε για 1\4 του κουταλιού ανα 3 μέρες!και έχω μπερδευτεί.τεστ προς το παρών έχουν μονο για αμμωνία της api. Απο την τριτη το έχω ξεκινήσει και ρίχνω σε τούλι παντα,1\4 του κουταλιού κάθε 2 μέρες.όσο για τα φυτά τι πιστεύεις;
-------------------------
Κατάλαβα,ενα κουταλάκι και όταν σαπίζει αλλαγή και άλλο κουταλακι μετα.οποτε ενα κουταλάκι ανα 3-4 μέρες περίπου.
-------------------------
Συγγνώμη φιλέ,τώρα είδα τι μο ριπές για τα φυτά!

delta66 26-03-16 17:04

:smt023
Ξαναδιαβασε το ποστ μου γιατι συμπληρωσα με edit κι αλλες πληροφοριες.

XrhstosT 26-03-16 17:08

Οποτε πιστεύεις οτι ενα κουταλάκι του γλυκού ανα 3-4 μέρες είναι καλά!ξέρεις εκεί που έβαζαν το 1\4 ανα τις ίδιες μέρες με αγχωνει λίγο αυτό!και ανησυχω μην είναι πολύ!θεωρείς τα υποτιθέμενα έτοιμα βακτήρια προσφέρουν κάτι;

delta66 26-03-16 17:14

Ποσο πολυ αμμωνια να σηκωσει με ενα κουτουλακι?
Και πολυ να ειναι τι θα παθει?
Δεν εχεις ζωντανα μεσα.
Το πολυ πολυ να εχεις πιο ισχυρη βιολογια στο τελος για να καλυπτει πιο πολλους ρυπους ;)
Εγω εβαζα σχεδον μιση αποχη τροφη :D
(σε μεγαλυτερα ενυδρεια βεβαια)
Θα δεις με τις μετρησεις κιολας

XrhstosT 26-03-16 17:28

Πάντως το τεστ που εκανα χτες με τα βίας ηταν πιο σκούρο απο αντίστοιχο τεστ με νερό της βρύσης!
-------------------------
Αν μπορούσε και κάποιος ακόμα να επιβεβαιωσει οτι μου προτείνες θα ήμουν πιο ήσυχος!προς θεού δεν αμφισβητω οτι μου λες!αλλά περισσότερες και ίδιες γνώμες είναι καλυτερα!

stav 26-03-16 18:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από XrhstosT (Μήνυμα 932805)
Αν μπορούσε και κάποιος ακόμα να επιβεβαιωσει οτι μου προτείνες θα ήμουν πιο ήσυχος!προς θεού δεν αμφισβητω οτι μου λες!αλλά περισσότερες και ίδιες γνώμες είναι καλυτερα!

Ακολουθησε τις οδηγιες του Σπυρου(delta66).

XrhstosT 26-03-16 18:02

Σε ευχαριστώ πολύ φιλέ μου!

Τάκης 26-03-16 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 932811)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από XrhstosT (Μήνυμα 932805)
Αν μπορούσε και κάποιος ακόμα να επιβεβαιωσει οτι μου προτείνες θα ήμουν πιο ήσυχος!προς θεού δεν αμφισβητω οτι μου λες!αλλά περισσότερες και ίδιες γνώμες είναι καλυτερα!

Ακολουθησε τις οδηγιες του Σπυρου(delta66).

Σωστά

XrhstosT 26-03-16 18:09

Φιλέ Τάκη σε ευχαριστω πολύ!οποτε έχει μια καλη κουταλιά σήμερα!

XrhstosT 28-03-16 21:37

Περασε ενα 24ωρο απο την μεγαλη κουταλια και το τεστ εδειξε μηδεν παλι.για καλο και για κακο εβαλα τροφη σε ενα ποτηρακι και θα το μετρησω αυριο μεθαυριο να δω τι θα μου δειξει το τεστ.αν βγει και εκει μηδεν,τοτε μαλλον κατι δεν παει καλα μαζι του...
-------------------------
Η τροφη εχει γινει σα μουχλα μετα απο δυο μερες.να την αλλαξω ή να περιμενω και αυριο;το τεστ παλι πριν λιγο μηδενικη αμμωνια εδειξε...

Τάκης 28-03-16 21:47

Να την αλλάζεις καθε 2 ημέρες ή αν μουχλιάζει

XrhstosT 28-03-16 22:00

Χαχαχα!δεν προλαβαινεις να απαντας στις αποριες μου!σε ευχαριστω πολυ!
-------------------------
Λαθος μου!επιτελους μετρησιμη αμμωνια εστω και 0,25 προς 0,5!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01618 seconds with 11 queries