Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Αναβαθμιση υποστρωματος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5521)

sv2fpi 03-03-04 21:01

Αναβαθμιση υποστρωματος
 
Εχω ενυδρειο περιπου στα 450 λιτρα με αρκετα μπορω να πω φυτα (6 anubia , καμια 20 ριζες valisneria , και πολλες ριζες μαλλον απο Bacopa caroliniana)πως μπορω και τι μπορω να βαλω χωρις να χαλασω το ενυδρειο.
Να πω οτι αυτην την στιγμη σαν υποστρωμα εχω ψιλη αμμο θαλλασης ανακατεμενη με 2-3 mm χαλικι τα φυτα μου πανε μια χαρα αλλα θα μπορουσαν σιγουρα και καλυτερα.

tasos 03-03-04 22:39

Aν είσαι διατεθιμένος να αγοράσεις από εξωτερικό υπάρχουν μπαλάκια λατερίτη της hobby .Αν είναι να αγοράσεις από Ελλάδα,οποιεσδήποτε ταμπλέτες με ιχνοστοιχεία και σίδηρο ειδικά,σου κάνουν!!

sv2fpi 05-03-04 20:13

Δεν ειναι το θεμα να βαλω χαπια αλλα εαν μπορω να κανω κατι ωστε να αλλαξω οσο μπορω το υποστρωμα χωρις διαλυση και στησιμο ξανα.

lasal 06-03-04 03:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sv2fpi
Δεν ειναι το θεμα να βαλω χαπια αλλα εαν μπορω να κανω κατι ωστε να αλλαξω οσο μπορω το υποστρωμα χωρις διαλυση και στησιμο ξανα.

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.
Απο την στιγμή που σκέφτεσαι να αλλάξεις οτιδήποτε στο υπόστρωμα θα χρειαστεί ξανά στήσιμο απο την αρχή.

Obelix(Reifen) 06-03-04 06:19

Δεν θα μπορούσε να πάρει λατεριτη να τον κάνει μικρά μπαλάκια και να τα χώσει σε όλο το χαλίκι ανά δυο εκατοστά φτιάχνοντας έτσι ένα στρώμα λατεριτη στο κάτω μέρος του υποστρώματος και χωρίς να πειράξει τα φυτά του ιδιαίτερα ίδιος άμα επαναλάβει αυτήν την διαδικασία ακόμα μια φορά .Κάπου είχα δει και ένα εργαλείο DΥΙ για αυτήν την δουλεία .
Τα μπαλάκια λετερίτη τις Hobby μπορεί να βασίζονται σε αυτήν την ιδέα .
:?: :roll:

annivas2000 07-03-04 00:56

Η αμμος θαλασσης δεν ειναι και το καλυτερο υποστρωμα για φυτεμενα ενυδρεια, ασχετως των οποιων ...........ενισχυτικων.
Καλυτερα να το φτιαξεις απο την αρχη.....ΙΜΗΟ.

sv2fpi 07-03-04 14:39

Κταρχην συγνωμη για την καθυσερηση.
Λοιπον το να ξαναστησω το ενυδρειο ειναι αδυνατο οσο για την αμμο δεν ειναι παρα πολυ και ειναι ανακατεμενη με χαλικι (3-4 σακια αμμο και 9 σακια χαλικι ) λογο ομως του μεγεθους ειναι λιγο το υποστρωμα.
Αφου δεν γινεται τιποτα αλλο δεν το πειραζω.
Γραφω και πιο πανω οτι τα φυτα μου ειναι μια χαρα απλα ηθελα να κανω κατι καλυτερο φτανω στο σημειο σχεδον καθε εβδομαδα να κλαδευω και να ξαναφυτευω διοτι μεγαλωνουν πολυ και ολα ειναι υγιεστατα.
Οσο για τα μπαλακια λατεριτη δεν εχω ιδεα τι και πως ειναι.
Ετσι για ενημερωση την αμμο θαλλασης την εβαλα για να μπορουν να κρατιουνται καλυτερα τα φυτα

annivas2000 10-03-04 01:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sv2fpi
.......Γραφω και πιο πανω οτι τα φυτα μου ειναι μια χαρα απλα ηθελα να κανω κατι καλυτερο φτανω στο σημειο σχεδον καθε εβδομαδα να κλαδευω και να ξαναφυτευω διοτι μεγαλωνουν πολυ και ολα ειναι υγιεστατα...

Για να'μαι ειλικρινης δεν καταλαβα τι προβλημα εχεις sv2fpi.....Στο πρωτο post τo <θα μπορουσαν σιγουρα και καλυτερα> πως/που προκυπτει??

Στο πρωτο σου post γραφεις οτι θαθελες κατι καλυτερο για τα φυτα. Στο τελευταιο γραφεις οτι η θαλασσινη αμμος ειναι μονο ενα ποσοστο του υποστρωματος (που θαπρεπε να τοχεις γραψει στο αρχικο post).
Στο δευτερο λες <εαν μπορω να κανω κατι ωστε να αλλαξω οσο μπορω το υποστρωμα χωρις διαλυση και στησιμο ξανα>..... :?: :?: :?:
Πως κατεληξες οτι χρειαζεται αναβαθμιση το υποστρωμα σου και οχι κατι αλλο (φως, λιπασμα κλπ), αν χρειαζεται??
Καλο ειναι οταν ψαχνουμε απαντησεις να κανουμε και συγκεκριμενες ερωτησεις/παρουσιαση του προβληματος ...οχι τιποτα αλλο για να αποφευγονται και οι αχρηστες απαντησεις......


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01362 seconds with 11 queries