Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   απορια με sera siporax (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73063)

nikos93 15-07-13 14:36

απορια με sera siporax
 
Kαλησπερα θελω να αγορασω το παραπανω υλικο το θεμα ειναι πως εχω βρει αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1847 και δεν γνωριζω αν ειναι σαν αυτο http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2851 που ηδη εχω μπορειτε να μου πειτε αν εχει καμια διαφορα με το συσκευασμενο η οτι πληρωνω περνω;;

korasidikos 15-07-13 15:16

Νικο ειναι ακριβως το ιδιο υλικο παρτο ολοι απο εκει παιρνουμε!!!!;)

nikos93 15-07-13 15:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 777376)
Νικο ειναι ακριβως το ιδιο υλικο παρτο ολοι απο εκει παιρνουμε!!!!;)

οκ φιλε μου ευχαριστω!!!

nikos1973 15-07-13 15:39

με 3 euro παίρνεις ένα σακί ελαφρόπετρα από μαντρα οικοδομων.εγώ έχω 2 φίλτρα με ελαφρόπετρα

nikos93 15-07-13 15:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos1973 (Μήνυμα 777379)
με 3 euro παίρνεις ένα σακί ελαφρόπετρα από μαντρα οικοδομων.εγώ έχω 2 φίλτρα με ελαφρόπετρα

ελαφροπετρα εχω βαλει απλα θελω να βαλω και siporax γιατι ηδη εχω βαλει 1 λιτρο σε ενα καδο και δεν τον εχω γεμισει!!

nikos1973 15-07-13 16:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos93 (Μήνυμα 777381)
ελαφροπετρα εχω βαλει απλα θελω να βαλω και siporax γιατι ηδη εχω βαλει 1 λιτρο σε ενα καδο και δεν τον εχω γεμισει!!

αν πιστεύεις πως θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω το siporax ok κάντο αλλα πιστεύω πως το ίδιο είναι και δεν χρειάζεται να ξοδέψεις χρήματα
όπως σου είπα εγώ τα δυο φίλτρα τα έχω μονο με ελαφρόπετρα

nikos93 15-07-13 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos1973 (Μήνυμα 777382)
αν πιστεύεις πως θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω το siporax ok κάντο αλλα πιστεύω πως το ίδιο είναι και δεν χρειάζεται να ξοδέψεις χρήματα
όπως σου είπα εγώ τα δυο φίλτρα τα έχω μονο με ελαφρόπετρα

οκ φιλε μου

nazgul 15-07-13 18:05

Σε ολα τα ενυδρεια μου εχω απο το συγκεκριμενο χυμα siporax. Παρε αφοβα. Τωρα η ελαφροπετρα, ειναι επισης μια καλη λυση.

nikos93 15-07-13 18:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 777390)
Σε ολα τα ενυδρεια μου εχω απο το συγκεκριμενο χυμα siporax. Παρε αφοβα. Τωρα η ελαφροπετρα, ειναι επισης μια καλη λυση.

Στον ενα καδο εχω βαλει 1 λιτρο siporax και εχω συμπληρωσει με ελαφροπετρα και σκεφτομαι μηπως αυτο δεν ειναι σωστο..... εσυ τι λες πανω σε αυτο;;

nazgul 15-07-13 18:53

Δεν βρισκω καποιο λογο να υπαρξει προβλημα με ποικιλια βιολογικων υλικων. Και εγω εχω χρησιμοποιησει δυο υλικα σε μικρο μαλιστα φιλτρο, sera siporax και siporax mini.

Κλεόβουλος 15-07-13 19:03

Κατά τη γνώμη μου τα υλικά που έχουν σχήμα κυλινδρικής σωλήνας όπως αυτό http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0 το καλύτερο είναι να μην αναμιγνύονται με άλλα διαφορετικού σχήματος γιατί φράζουν τις διόδους κυκλοφορίας του νερού.
Δεν πιστεύω ότι είναι ιδιαίτερα σημαντικό βέβαια αν μιλάμε για φίλτρα με μεγάλο όγκο. ;)

nazgul 15-07-13 19:14

Οντως, εχεις δικιο. Αλλα μπορει ακομα καλυτερα να ειναι διαχωρισμενα με διχτακια τα υλικα, ωστε να μην υπαρχει τετοιο προβλημα.

nikos93 15-07-13 19:43

εσεισ δηλαδη τωρα τι μου προτεινεται να κανω να το αφησω ετσι η να ξοδεψω γυρω στα 11ευρω;;το φιλτρο που χρησιμοποιω ειναι αυτο http://www.petsupermarket.gr/3096/%C...230-300lt.html ...

Κλεόβουλος 15-07-13 19:47

Ποιός είπε να ξοδέψεις? Άστο έτσι ή καλύτερα κάνε αυτό που λέει ο Θοδωρής ;)

nikos93 15-07-13 20:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 777407)
Ποιός είπε να ξοδέψεις? Άστο έτσι ή καλύτερα κάνε αυτό που λέει ο Θοδωρής ;)

οκ θα το αφησω ετσι οπως ειναι και οταν ανοιξω το φιλτρο θα το φτιαξω :D:D

delta66 15-07-13 23:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 777400)
Κατά τη γνώμη μου τα υλικά που έχουν σχήμα κυλινδρικής σωλήνας όπως αυτό ... το καλύτερο είναι να μην αναμιγνύονται με άλλα διαφορετικού σχήματος γιατί φράζουν τις διόδους κυκλοφορίας του νερού.

+1000
Σε διαφορετικο καδο ναι. Μαζι οχι.

Αν θελεις να βαλεις σιποραξ σε αλλο καδο, καντο. Πολυ καλο υλικο κι αυτο.
Απλα το νερο να περναει πρωτα απο το καδο του σιποραξ και μετα να πηγαινει στην ελαφροπετρα (γιατι η ελαφροπετρα κοβει πιο πολυ τη ροη απο οτι το σιποραξ, λογω σχηματος)

Τα δυο σιποραξ που εβαλες ειναι το ιδιο υλικο, απλα το χυμα το φτηνο, προερχεται απο μεγαλη συσκευασια που ανοιγεται και μοιραζεται.
Γιαυτο ειναι πιο οικονομικο.

nikos93 16-07-13 02:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 777427)
+1000
Σε διαφορετικο καδο ναι. Μαζι οχι.

Αν θελεις να βαλεις σιποραξ σε αλλο καδο, καντο. Πολυ καλο υλικο κι αυτο.
Απλα το νερο να περναει πρωτα απο το καδο του σιποραξ και μετα να πηγαινει στην ελαφροπετρα (γιατι η ελαφροπετρα κοβει πιο πολυ τη ροη απο οτι το σιποραξ, λογω σχηματος)

Τα δυο σιποραξ που εβαλες ειναι το ιδιο υλικο, απλα το χυμα το φτηνο, προερχεται απο μεγαλη συσκευασια που ανοιγεται και μοιραζεται.
Γιαυτο ειναι πιο οικονομικο.

αμμα το ξεχωρισω με ενα διχτυ η κατι τετοιο οπως μου ειπαν παραπανω δεν θα ειναι το ιδιο;;

delta66 16-07-13 04:34

Αν δεν εχεις διαθεσιμο χωρο, βαλε ενα υλικο.
Μη παιδευεσαι με διχτυα κλπ

thanasis76 16-07-13 09:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 777427)
+1000
Σε διαφορετικο καδο ναι. Μαζι οχι.

Αν θελεις να βαλεις σιποραξ σε αλλο καδο, καντο. Πολυ καλο υλικο κι αυτο.
Απλα το νερο να περναει πρωτα απο το καδο του σιποραξ και μετα να πηγαινει στην ελαφροπετρα (γιατι η ελαφροπετρα κοβει πιο πολυ τη ροη απο οτι το σιποραξ, λογω σχηματος)

Τα δυο σιποραξ που εβαλες ειναι το ιδιο υλικο, απλα το χυμα το φτηνο, προερχεται απο μεγαλη συσκευασια που ανοιγεται και μοιραζεται.
Γιαυτο ειναι πιο οικονομικο.

εδω θα διαφωνισω λιγο!!!!:D:D:D ολα τα σιποραξ κανουν την ιδια δουλεια, αλλα δεν ειναι κανενα ιδιο με το αλλο...
τελευταια περνω μονο το χυμα, αλλα επιδη εχω παρει και απο τα αλλα κανενα δεν ειναι ιδιο. αν θελετε μπορω να τα βγαλω φωτογραφια και να τα δειτε... εχω 3-4 διαφορετικα σιποραξ....:smt101:smt101

delta66 16-07-13 16:12

Μιλαμε για sera siporax?
Τα αγορασες ως sera?

thanasis76 16-07-13 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 777466)
Μιλαμε για sera siporax?
Τα αγορασες ως sera?

δεν θυμαμαι τις μαρκες πραγματικα τα εχω χρονια, και τωρα πλενοντας τα ειδα τις διαφορες τους.
το ενα ειναι το κλασικο χυμα που περνουμε, και τα αλλα δυο ειναι μαρκες αλλα δεν θυμαμαι ποιες.....
ας δουμε τις διαφορες να τις συζητησουμε....

και τα 3 ειναι βιολογικα αλλα εχουν διαφορετικο υλικο, διαφορετικες τρυπες για να περναει το νερο.
ποιο θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι πιο καλο και γιατι...???

delta66 16-07-13 16:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 777468)
δεν θυμαμαι τις μαρκες πραγματικα τα εχω χρονια, και τωρα πλενοντας τα ειδα τις διαφορες τους.
το ενα ειναι το κλασικο χυμα που περνουμε, και τα αλλα δυο ειναι μαρκες αλλα δεν θυμαμαι ποιες.....
ας δουμε τις διαφορες να τις συζητησουμε....

και τα 3 ειναι βιολογικα αλλα εχουν διαφορετικο υλικο, διαφορετικες τρυπες για να περναει το νερο.
ποιο θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι πιο καλο και γιατι...???

OK, δεν ειναι sera siporax ολα.
Το χυμα του aquaristic και του Petcumulus ειναι Sera και ειναι ιδιας δυναμικοτητας με το ακριβο συσκευασμενο.

Καλο υλικο ειναι αυτο που περναει το τεστ.
BORKED

thanasis76 16-07-13 17:09

καλα δεν παιζεσαι, μολις εκανα το ιδιο τεστ με τα 3 που εχω. αλλα οχι με βιντεο αλλα με φωτο. το αποτελεσμα ειναι να δς οτι το μεσαιο ειναι για τα μπαζα.... τα αλλα δυο στην αρχη απορωφησαν το ιδιο,αλλα στην μεταδωση το ενα μαλλον λογο μεγαλητερης μαζας υλικο πηγε πιο γρηγορα.... δειτε τις φωτο.....

το αριστερα που ειναι σιποραξ ειναι μαλλον το ιδιο υλικο με το δεξιο που ισως ειναι καπιο επονυμο...

delta66 16-07-13 17:14

Να μη μπερδευουμε επισης τα βιολογικα μακαρονια με τα μηχανικα μακαρονια (πχ eheim ehfimech) που εχουν λεια επιφανεια και δεν ειναι επίτηδες πορωδη, γιατι ειναι για αλλη δουλεια

thanasis76 16-07-13 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 777479)
Να μη μπερδευουμε επισης τα βιολογικα μακαρονια με τα μηχανικα μακαρονια (πχ eheim ehfimech) που εχουν λεια επιφανεια και δεν ειναι επίτηδες πορωδη, γιατι ειναι για αλλη δουλεια

εχεις δικιο σε αυτο και το τονισα πιο πανω, οτι και τα 3 ειναι βιολογικα υλικα.:smt045

delta66 16-07-13 17:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 777484)
εχεις δικιο σε αυτο και το τονισα πιο πανω, οτι και τα 3 ειναι βιολογικα υλικα.:smt045

Ναι φαινονται πορωδη και τα τρια.
Αλλα οπως ειδες ....

thanasis76 16-07-13 17:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 777488)
Ναι φαινονται πορωδη και τα τρια.
Αλλα οπως ειδες ....

το συμπερασμα ειναι να μην ξεγελιομαστε απο το ποσο πορωδες ειναι ενα υλικο αλλα κατα ποσο το υλικο που ειναι φτιαγμενο ειναι απορροφητικο...:smt045:smt045


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02702 seconds with 11 queries