Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   αποριες για νεο χρυσοψαροενυδρειο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64117)

kapamarou 18-08-12 21:59

αποριες για νεο χρυσοψαροενυδρειο.
 
καλησπερα,
εχω ενα ενυδρειο κυβο(της anubia)που τωρα ειναι τιγκα στα γκαπυ και το βαρεθηκα,δεν ειναι περιεργο για μενα ακομα δεν εχω βρει αυτο που με συναρπαζει...σκεφτομαι να βαλω χρυσοψαρα,καταννοω οτι το ενυδρειο με περιοριζει λογο διαστασεων παρα τα 200 λιτρα αλλα θα ηθελα τις συμβουλες σας για να μη τα κανω χαλια οσο αφορα την ιχθυοφορτωσει..

Kotsos 18-08-12 22:09

μπορείς άνετα να βάλεις 4-5..
Έχεις δίκιο για τις διαστάσεις, θα ήταν καλύτερα αν ήταν λίγο πιο μακρύ, αλλα θα είσαι εντάξι..

Efh 18-08-12 22:17

προτιμησε fancy χρυσοψαρα
που γινονται σε τελικο μεγεθος μικροτερα απο τα απλα....

kapamarou 18-08-12 22:17

μου αρεσει ο αριθμος 5 αλλα δεν εχω σκοπο να τα μεταφερω αργοτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο θα ειναι ενταξει εκει μεσα?
θα μπορουσα να βαλω διαφορετικα ειδη χρυσοψαρου μεσα(φυσικα δεν εννοω commet η common) που μεγαλωνουν αρκετα αλλα σε fancy?

delta66 18-08-12 23:52

Μη βαλεις ειδη οπως common, comet και shubunkin, γιατι γινονται μεγαλα και γρηγοροι κολυμβητες.
Θελουν μηκος

Fancy ναι
Εγω θα εβαζα ιδιο ειδος (και για τυχων αναπαραγωγες)

Vangelis21 19-08-12 07:05

εγω να ρωτησω κατι αλλο, γιατι σκεφτηκες τα χρυσοψαρα? κανενα αλλο ειδος δε σου αρεσει?
-------------------------
εγω να ρωτησω κατι αλλο, γιατι σκεφτηκες τα χρυσοψαρα? κανενα αλλο ειδος δε σου αρεσει?

kapamarou 19-08-12 20:23

στα 3 χρονια εχω αλλαξει αρκετα ενυδρεια με διαφορες συνθεσεις,ειχα φτασει σε σημειο να εχω 4 ενυδρεια μεσα στο σπιτι και η γυναικα μου με ειχε πρηξει(οποιος ειναι παντρεμενος καταλαβαινει:smt084).τα χρυσοψαρα παντα μου αρεσαν,εχω δει και ενυδρεια και δεν μοιαζουν καθολου ΄΄βαρετα΄΄μιας και ειναι αρκετα υπερκινητικα..

να πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει η αναπαραγωγη αλλα με νοιαζει ο αριθμος των ψαριων να μπορει να συμβιωσει εκει γιατι οπως προανεφερα δεν θα μπορω να τα μεταφερω αργοτερα σε αλλο ενυδρειο..για αυτο ρωτησα αν 5 χρυσοψαρα θα ειναι ενταξει οσον αφορα τις διαστασεις του ενυδρειου.

delta66 19-08-12 20:30

5 fancy θα ειναι ΟΚ και για αυτα και για σενα (ανετη συντηρηση, θεαμα)

Εχεις απολυτο δικιο.
Χρυσοψαρα σε ανετο ενυδρειο ειναι απο τα καλυτερα θεαματα χωρις αγχος και εξοδα.
Το 140αρι με εχει ευχαριστησει τοσο πολυ που ψηνομαι και το μεγαλυτερο μου ενυδρειο να το κανω χρυσοψαρα.
Επισης, οσοι ερχονταν στο σπιτι, ενω στην αρχη καρφωνοντουσταν στο μεγαλο με τα περουβιανα κλπ, καθε φορα που ερχονται, κολλανε περισσοτερο στα χρυσοψαρα. Τουε κερδιζουν αργα αλλα σταθερα, οπως και εμας.
Το μονο που θελουν, ειναι φαι, αλλαγη νερου (βρυση), και ψυξη-ανεμιστηρια το καλοκαιρι (και πολυ αναπληρωση εξατμισης λογω ψυξης - με βρυσης- σε περιπτωση απουσιας χρειαζεται οπωσδηπτε αυτοματη αναπληρωση ή καποιος να αναπληρώνει συχνα - εγω καθε μερα γιατι ειναι ψηλα η αντλια του εσωτερικου φιλτρο)

kapamarou 19-08-12 20:49

το ειδα το ενυδρειο σου και ειναι πραγματικα τελειο:)
οσον αφορα το βυθο τωρα εχω λευκη αμμο αλλα σκεφτομαι να βαλω μαυρο χαλικι,το εχω δει και μου αρεσε παρα πολυ,δεν νομιζω να τα επηρεασει αρνητικα..?

Predator..Steven 19-08-12 21:22

Φιλε μου καλησπερα..
Πιστευω πως αφου βαρεθηκες τα γκαπυ θα βαρεθεις και τα χρυσοψαρα..
Εγω στη θεση σου στα 200 λιτρα θα εβαζα ενα erythrinus wolfish...
Eχει τελικο μεγεθος 20-25 εκατοστα και ειναι το μικροτερο λυκοψαρο..

delta66 19-08-12 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kapamarou (Μήνυμα 685419)
το ειδα το ενυδρειο σου και ειναι πραγματικα τελειο:)
οσον αφορα το βυθο τωρα εχω λευκη αμμο αλλα σκεφτομαι να βαλω μαυρο χαλικι,το εχω δει και μου αρεσε παρα πολυ,δεν νομιζω να τα επηρεασει αρνητικα..?

Ναι το μαυρο εχω διαβασει τους παει πιο καλα
Αν δοκιμαζα κατι αλλο, μαυρο θα εβαζα
Προσεξε μονο τη διατομη.
Ή θα ειναι μικρο ετσι ωστε να μη σφηνωσει οταν το βαλουν στο στομα τους για πιπιλιμα, ή θα ειναι μεγαλο και δεν μπορουν να το βαλουν στο στομα τους καθολου, ακομα κι οταν μεγαλωσουν (υπολογιζε μακροχρονα)

kapamarou 19-08-12 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven (Μήνυμα 685423)
Φιλε μου καλησπερα..
Πιστευω πως αφου βαρεθηκες τα γκαπυ θα βαρεθεις και τα χρυσοψαρα..
Εγω στη θεση σου στα 200 λιτρα θα εβαζα ενα erythrinus wolfish...
Eχει τελικο μεγεθος 20-25 εκατοστα και ειναι το μικροτερο λυκοψαρο..


δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιαζει...πιστευω τα χρυσοψαρα θα με ανταμειψουν.


η διαμετρος που εχω βρει 1-2 για το χαλικι...μες τη βδομαδα θα παω να τα παρω και θα ξεκινησω...ευχαριστω ολους για τις μεχρι τωρα συμβουλες σας και θα ενημερωσω με φωτο:)

Predator..Steven 19-08-12 23:19

α οκ...
Εγω συμβουλη σου εδωσα,τι θα εκανα εγω..
Αλλα δεν μπορουμε να εχουμε ολοι τις ιδιες αποψεις..;)
Σου ευχομαι να το κανεις πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε

Γιώργος Κ 19-08-12 23:21

Δε πιστευω οτι ειναι θεμα αποψεων αλλα θεμα αισθητικής ... :rolleyes:

Predator..Steven 19-08-12 23:36

Δεν θα διαφωνησω...
Δεν ειναι και ο,τι ομορφοτερο..:smt005

Nick74 19-08-12 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven (Μήνυμα 685423)
Πιστευω πως αφου βαρεθηκες τα γκαπυ θα βαρεθεις και τα χρυσοψαρα..


Τι σχεση εχουν τα γκαπυ με τα χρυσοψαρα?
Τα γκαπυ ειναι ανωνυμα κοπαδοψαρα απο αυτα που γνωριζουμε μονο εναν αριθμο και ο χομπυστας που τα εχει τα βλεπει ως συνολο, ενω αντιθετα τα χρυσοψαρα ειναι εξυπνα, παιχνιδιαρικα με προσωπικοτητες και χαρακτηρες, το καθε ενα εχει το ονομα του και ειναι κανονικοτατα pets οπως ειναι καθε ψαρι με χαρακτηρα.

Αν ειχα τη δυνατοτητα για ενα ενυδρειο μακροστενο πανω απο 500 λιτρα ειναι πολυ πιθανο να ηταν η επιλογη μου

Predator..Steven 19-08-12 23:53

Πασο πασο!!
χαχα οκ:smt016
απλα δεν εχω κατσει ποτε να ασχοληθω με χρυσοψαρα ως τωρα γι αυτο το ειπα...
Δεν ξερω εμενα μου φαινονται μονοτονα...
Να μου πεις αφου δεν εχεις ασχοληθει γιατι τα λες μονοτονα?
Ε δεν ξερω...απλα εγω παντα θα προτεινω την αγρια μερια :D
Φιλικα παντα

ShadowVValker 20-08-12 03:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 685462)
Τι σχεση εχουν τα γκαπυ με τα χρυσοψαρα?
Τα γκαπυ ειναι ανωνυμα κοπαδοψαρα απο αυτα που γνωριζουμε μονο εναν αριθμο και ο χομπυστας που τα εχει τα βλεπει ως συνολο, ενω αντιθετα τα χρυσοψαρα ειναι εξυπνα, παιχνιδιαρικα με προσωπικοτητες και χαρακτηρες, το καθε ενα εχει το ονομα του και ειναι κανονικοτατα pets οπως ειναι καθε ψαρι με χαρακτηρα.

Δε θεωρώ τα γκάπυ ανώνυμα κοπαδόψαρα.. Αυτό θα μπορούσες ίσως να το πεις για τέτρα, αλλά τα γκάπυ ξεχωρίζουν χρωματικά και λόγω χαρακτήρα το κάθε ένα..

kapamarou 20-08-12 09:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven (Μήνυμα 685454)
α οκ...
Εγω συμβουλη σου εδωσα,τι θα εκανα εγω..
Αλλα δεν μπορουμε να εχουμε ολοι τις ιδιες αποψεις..;)
Σου ευχομαι να το κανεις πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε



και παλι σε ευχαριστω φιλε μου για τη συμβουλη σου..μου εχει κατσει ομως μιας και ξεκινησα με τα χρυσοψαρα..

genecr 20-08-12 10:38

Όπως αναφέρθηκε παραπάνω τα χρυσόψαρα γίνονται κανονικό πετ (τρώνε από το χέρι, είναι παιχνιδιάρικα, μπορείς να τα χαιδέψεις, κλπ).
το ερώτημα μου είναι κατά πόσο μας δίχνουν φυσικές συμπεριφορές, δηλαδή αντιδρούν μεταξύ τους, δημιουργείται ιεραρχία μεταξύ τους, υπερασπίζονται την περιοχή τους, κλπ.
το να κολυμπούν συνέχεια χωρίς ουσιαστικό λόγο και να κυνηγούνται μεταξύ τους για παιχνίδι, μήπως στην πορεία γίνεται βαρετό; επίσης μου φάινεται κάπως το ότι ανοιγοκλείνουν συνέχεια το στόμα τους σα να θέλουν να μιλήσουν...
το μάτι του χομπίστα είναι διαφορετικό από τα μάτι των επισκεπτών, που σίγουρα ενθουσιάζονται από το μέγεθος του ψαριού αλλά και από το πόσο ζωιρό και παιχνιδιάρικο είναι.
για να μη παρεξηγηθώ η εμπειρία μου με χρυσόψαρα περιορίζεται σε 2-3 που είχα κρατήσει πιτσιρικάς σε γυάλα και σε ότι έχω διαβάσει για αυτά τον τελευταίο χρόνο.

rtolis 20-08-12 11:29

Δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε με τις συμπεριφορές. Δεν αποκτάς έναν σκύλο για να ορμάει σε όποιον βρει, ούτε μια γάτα για να σου κουβαλάει σκοτωμένα πουλιά. Δεν είναι αυτοσκοπός η παρατήρηση συμπεριφορών, ούτε ταιριάζει σε όλα τα ψάρια. Πόσο μάλλον στα χρυσόψαρα εκτροφής, που είναι tank bred εδώ και δεκαετίες.
Κι έπειτα και σε λίμνη μεγάλη να τα βάλεις το ίδιο θα κάνουν: θα κολυμπούν από δω κι από κει και θα ανοιγοκλείνουν το στόμα και θα κυνηγιούνται (όχι πάντα για παιχνίδι ;))
Αν είναι παιχνιδιάρικα και μαθαίνουν την παρουσία και τη φροντίδα μας δεν είναι κακό. Που και που πρέπει να αντλούμε κι ευχαρίστηση από την ενασχόλησή μας, όχι για να επιβεβαιωθούμε εμείς, αλλά για να νιώθουμε ότι η φροντίδα μας πιάνει τόπο και ότι υπάρχει άδολη χαρά από ένα "πραγματάκι" προς εμάς.
Δεν είναι τυχαίο ότι και ο πιο έμπειρος ενυδρειόφιλος, ακόμη κι αν έχει ολόκληρο fish room, θα ασχοληθεί να δώσει ονόματα στα χρυσόψαρα που έχει!

genecr 20-08-12 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rtolis (Μήνυμα 685490)
Αν είναι παιχνιδιάρικα και μαθαίνουν την παρουσία και τη φροντίδα μας δεν είναι κακό. Που και που πρέπει να αντλούμε κι ευχαρίστηση από την ενασχόλησή μας, όχι για να επιβεβαιωθούμε εμείς, αλλά για να νιώθουμε ότι η φροντίδα μας πιάνει τόπο και ότι υπάρχει άδολη χαρά από ένα "πραγματάκι" προς εμάς.
Δεν είναι τυχαίο ότι και ο πιο έμπειρος ενυδρειόφιλος, ακόμη κι αν έχει ολόκληρο fish room, θα ασχοληθεί να δώσει ονόματα στα χρυσόψαρα που έχει!

συμφωνώ μαζί σου.
απλώς προσωπική μου άποψη είναι ότι οι φυσικές συμπεριφορές των ψαριών είναι που τελικά κρατούν το ενδιαφέρον του χομπίστα αμείωτο για μεγάλο χρονικό διάστημα με κάποιο είδος.

delta66 20-08-12 13:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genecr (Μήνυμα 685498)
συμφωνώ μαζί σου.
απλώς προσωπική μου άποψη είναι ότι οι φυσικές συμπεριφορές των ψαριών είναι που τελικά κρατούν το ενδιαφέρον του χομπίστα αμείωτο για μεγάλο χρονικό διάστημα με κάποιο είδος.

Ποια συμπεριφορα δεν θα βαρεθει καποιος στο τελος?
Θα γεννησουν μια θα γεννησουν δυο, 100, 200, θα μαλωσουν για την ιεραρχια 1,2 100 κλπ κλπ στο τελος τα ιδια θα βλεπεις.
Το μονο που μενει για να εχει μεγαλη διαρκεια ενα ενυδρειο, ειναι να ειναι απροβληματιστο, να μην κουραζει η συντηρηση του και να βλεπεις ομορφα και υγειη ψαρια.
Για καποιους, ρολο παιζει και το κοστος συντηρησης.

Νομιζω οτι τα χρυσοιψαρα τα εχουν ολα και συμφερουν :cool:

genecr 20-08-12 13:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 685500)
Ποια συμπεριφορα δεν θα βαρεθει καποιος στο τελος?
Θα γεννησουν μια θα γεννησουν δυο, 100, 200, θα μαλωσουν για την ιεραρχια 1,2 100 κλπ κλπ στο τελος τα ιδια θα βλεπεις.
Το μονο που μενει για να εχει μεγαλη διαρκεια ενα ενυδρειο, ειναι να ειναι απροβληματιστο, να μην κουραζει η συντηρηση του και να βλεπεις ομορφα και υγειη ψαρια.
Για καποιους, ρολο παιζει και το κοστος συντηρησης.

Νομιζω οτι τα χρυσοιψαρα τα εχουν ολα και συμφερουν :cool:

εδώ βαριόμαστε άλλα και άλλα :oops:... τα ψάρια δε θα βαρεθούμε...
προσωπικά μου κεντρίζει το ενδιαφέρον περισσότερο ένα ενυδρείο τύπου "σκάκι" που προκειμένου να αντιμετωπιστούν τα διάφορα "προβληματα" απαιτεί συνεχή ενασχόληση δική μας με το aquascape πχ, παρά ένα ενυδρείο που τρέχει μόνο του.
είμαι από τους τύπους που θεωρώ ότι το στήσιμο ενός ενυδρείου είναι η καλύτερη στιγμή του χόμπι :D

kapamarou 20-08-12 19:22

παιδια ολα ειναι επιλογες και πως το βλεπει ο καθενας...εγω το μονο που ζηταω(τουλαχιστον για τωρα)ειναι ενα ενυδρειο που απλα θα με ξεκουραζει και δεν θα με αγχωνει...απλα πραγματα;)

Nick74 20-08-12 19:46

Τα χρυσοψαρα πιστευω ειναι η τελεια επιλογη αν δε θες να "αγχωνεσε" , ουτε θα εισαι με ενα ph-μετρο στο χερι ουτε θα τρελενεσαι για τις συνθηκες ουτε τιποτα τετοιο. λιγο καθαρο νερακι μονο, αρκετο ταισμα και ειναι οκ

Vangelis21 20-08-12 20:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 685539)
Τα χρυσοψαρα πιστευω ειναι η τελεια επιλογη αν δε θες να "αγχωνεσε" , ουτε θα εισαι με ενα ph-μετρο στο χερι ουτε θα τρελενεσαι για τις συνθηκες ουτε τιποτα τετοιο. λιγο καθαρο νερακι μονο, αρκετο ταισμα και ειναι οκ

δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα αλλα οκ

rtolis 23-08-12 23:08

Παράθεση:

Νομιζω οτι τα χρυσοιψαρα τα εχουν ολα και συμφερουν
:smt023:smt023

Παράθεση:

προσωπικά μου κεντρίζει το ενδιαφέρον περισσότερο ένα ενυδρείο τύπου "σκάκι" που προκειμένου να αντιμετωπιστούν τα διάφορα "προβληματα" απαιτεί συνεχή ενασχόληση δική μας με το aquascape πχ, παρά ένα ενυδρείο που τρέχει μόνο του.
Όλα είναι θέμα γούστου και δυνατοτήτων, κυρίως οικονομικές και χρονικές, του καθενός. Και του τι θέλει να αποκομίσει και πόσο "στα βαθιά" είναι διατεθειμένος να πέσει. Αυτό που εσένα σου αρέσει σε κάποιον άλλο μπορεί να γεννά άγχος.

Σωτος1981 23-08-12 23:44

θα προσθεσω οτι ειναι ενα απο τα πιο αδικημενα ψαρια που υπαρχουν στο χομπυ μας.τα πιο πολλα καταληγουν σε γυαλες και επιζουν για 5-6 μηνες,χωρις φυσικα να μπορουν να δειξουν την ομορφια τους!
θεωρω οτι ειναι μια ιδανικη επιλογη και αξιζει καποιος να ασχοληθει μαζι τους σοβαρα.

kapamarou 24-08-12 01:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Σωτος1981 (Μήνυμα 686215)
θα προσθεσω οτι ειναι ενα απο τα πιο αδικημενα ψαρια που υπαρχουν στο χομπυ μας.τα πιο πολλα καταληγουν σε γυαλες και επιζουν για 5-6 μηνες,χωρις φυσικα να μπορουν να δειξουν την ομορφια τους!
θεωρω οτι ειναι μια ιδανικη επιλογη και αξιζει καποιος να ασχοληθει μαζι τους σοβαρα.


θα συμφωνησω απολυτα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02440 seconds with 11 queries