Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Glowlight Danio (danio choprai) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86493)

sarpijk 10-05-15 18:49

Glowlight Danio (danio choprai)
 
Αγόρασα πριν 7 ημέρες 10 απο τα ψαράκια αυτα και τα έβαλα στο 80 λιτρο μου Το ενυδρείο είχε ήδη μέσα 2 peacock goby και 7 pseudomugil gertudae.. Διάβασα αρκετά πριν τα πάρω. Στα μαγαζιά δε τα είχα ξαναδει. Στο ίντερνετ λίγες πληροφορίες. Αυτό που διάβασα στο προφίλ αυτών των ψαριών είναι ότι αναπτύσσουν ιεραρχία μέσα στο γκρουπ και πως κοπαδιάζουν.

H αλήθεια είναι ότι μόλις τα έφερα σπίτι και κάθησα να τα παρατηρήσω δεν ενθουσιάστηκα. Ναι μεν πήραν χρώμα αλλά η υπερενεργητικότητα και το μανιασμένο κολύμπι πέρα δώθε με ζάλισε και άρχισα να το ξανασκέφτομαι.
Ο φιλος volcanotimes με τον οποίο μίλησα όταν τα πρωτοπηρα μου είπε ότι λογικά σε μια εβδομάδα θα φανεί πως θα εξελιχθεί η συμπεριφορά τους.

Χτες το βράδυ αντίκρυσα αυτό το θέαμα
BORKED


:smt041

tsoui 10-05-15 21:16

Καλως τα δεχτηκες Στεφανε ομρφιες!!Αν μπορεις βαλε καμμια κοντινη φωτο.
Τα goby προλαβαινουν να φανε τιποτα με τους τυφωνες γυρω γυρω?:D
Αν σε παιρνει να μεγαλώσεις το κοπαδι θα δεις και αλλα πραγματα.

sarpijk 10-05-15 21:24

Eυχαριστω Χρηστο! Τα ψαρια εινα πολυ γρηγορα και δυσκολο να φωτογραφηθουν. Το ενυδρειο ειναι 80 λιτρα μεν αλλα 60 σε μηκος δε με παιρνει για αλλα ψαρια κ. Το μινιμουμ για ομαδα ειναι τα 6 συμφωνα με διαφορα site.


Tα goby ειναι αληθεια δεν εχουν την ταχυτητα των danio αλλα με τοσο grindal που ριχνω προλαβαινουν και αυτα να τσιμπησουν. Εμενα δε τρωνε τιποτα αλλο τα goby. Τα δικα σου?

tsoui 10-05-15 21:49

Ευτυχως που μου το ειχες επισημάνει για την διατροφή τους και ειχα κατεψυγμενη αρτεμια και τους εριξα ,βεβαια για να προλαβουν ριχνω ένα ολοκληρο κυβο μεσα γιατι αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να προλαβουν ,εχει τυχει γετρουδι να του αρπαξει την αρτεμια κυριολεκτικα μεσα από το στομα ,σημερα παραδόξως προσεξα ότι εφαγαν λιγο απ τα φυλαρακια θα το παρατηρήσω και θα σου πω

Τάκης 11-05-15 11:20

Καλά Στέφανε πολύ όμορφα ψαράκια, και προσωπικά αυτή η κίνηση μου αρέσει, δίνει ζωή στο ενυδρείο, και το ενυδρείο βέβαια πολύ όμορφο, μπράβο

nazgul 11-05-15 19:23

Πολυ ωραιο ενυδρειο Στεφ! :p

kgf12345 11-05-15 20:49

ομορφα ειναι,να τα χαρεις:)

τωρα δεν ξερω,εγω οσον αφορα τα κοπαδοψαρα ειμαι λιγο διχασμενος:D
ναι μεν μου αρεσει η κινηση τους αλλα απτην αλλη μου φαινονται κιεμενα κουραστικα πολλες φορες.
η αληθεια ειναι πως τα σνομπαρω και λιγο γιατι μου φαινονται πολυ "αβουλα πλασματα":D
δεν ξερω,αυτο το κοπαδιασμα πανω κατω συνεχεια καπως μου καθεται στραβα:D

δηλαδη ιδανικα θα ηθελα κοπαδι οπως οι αρλεκινοι.
που ο ενας καθεται εδω και ο αλλος εκει και οταν θυμηθουν κολυμπανε ολα μαζι:D

samgr 11-05-15 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 888822)
Χτες το βράδυ αντίκρυσα αυτό το θέαμα

Κάνουν κάτι συγκεκριμένο :confused:

sarpijk 13-05-15 23:10

Παιδια ευχαριστω για τα καλα σχολια! Τα ψαρακια ειναι ωραια τελικα.
Γιωργο τα ψαρακια δε πανε συνεχεια μαζι περα δωθε. Κανουν οπως οι αρλεκινοι.

mpampis81 10-01-16 20:38

Έβαλα κ εγώ τα συγκεκριμένα ψαράκια(14) στο ενυδρείο μου (120*65*65) στο οποίο φιλοξενώ ακόμα 14 ροδόστομους, 8 σκαλάρια(μικρά), 3 corydoras μικρά, 2 sturisoma panamese κ 2 σαλιγκάρια δολοφόνους. Δεν είδα να τα ενοχλούν τα σκαλάρια . Το παράξενο είναι ότι άρχισαν σιγά σιγά να μειώνονται κ σε διάστημα 20 ημερών έμειναν 8 μέσα.Αυτά τα 8 έχουν τώρα 15 μέρες σταθερά Δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβει :smt120. Το παράξενο είναι ότι δεν τα βρήκα αυτά που πέθαιναν όμως...Κ κάτι άλλο που με απασχολεί είναι ότι δεν πολυπάνε κ στην τροφή που ρίχνω αν κ έχω δοκιμάσει 6-7 διαφορετικές. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη για αυτά τα ψάρια? Σκέφτομαι να πάρω άλλα 15 να μεγαλώσω το κοπάδι κ να δω πως θα πάνε..Τι λέτε?

sarpijk 10-01-16 21:21

Tα πηρες σε καλη κατασταση? Πηδανε εαν δεν εχεις καπακι!

mpampis81 10-01-16 22:46

Έχω καπάκι. Ήταν νωχελικά όταν τα έβαλα μέσα, αλλά την επόμενη μέρα ήταν οκ ;)

Artemisia 11-01-16 00:38

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα :D:D να το χαρείς !!!
Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα Glowlight Danio που τα έχω δεί και απο κοντά ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01541 seconds with 11 queries