Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Αυστραλίας - Νέας Γουινέας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=137)
-   -   Ξεκινάω! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95345)

Lth1 03-01-17 16:33

Ξεκινάω!
 
Ακουω αποψεις και ιδεες για το Aquascape να μιλησουμε για την φιλτρανση και ολα τα σχετικα...ακομα ειμαι στα πρωτα βηματα...
160 λιτρα ενυδρειο+samp θα ελεγε κανεις 22 λιτρων
Οι λαμπες λογικα θα καταργηθουν σε κανα μηνα,περιμενω high power led 20*6500,red*10 and blue*10 για τα φυτα...
Μπουκαλα Co2 2κιλη με ολα τα συναφη..
Περιμενω ηλεκτρομαγνητικη για να ανοιγει πριν τα φωτα 2 ωρες και να κλεινει λιγο πριν σβησουν τα φωτα...
καινουργιο σωληνακι για το Co2
Πληρες σετ τεστ κιτ της API
Καινουργια αντλια 10 βαττ 1200 λιτρα/ωρα
STC-1000 για τον θερμαντηρα και τα ανεμηστηρακια σκεφτομαι για 3-4 90αρια..
Θερμαντηρα ακομα δεν εχω βρει...με καθηλωνει λιγο το υψος που ειναι στα 40cm
Παρήγγειλα και το εξαρτηματακι+το υγρο για το ποσο co2 υπαρχει (πανω κατω ) στο ενυδρειο...
+2 αντεπιστροφες για το Co2
Διαστασεων 100χ40χ40
Απο υλικα φιλτρανσης εχω παρει ηδη ενυδρειακο βαμβακι+(2χ12λιτρα) ελαφροπετρα εχω κατι σφουγκαρια οποτε θα μπουνε και αυτα μεσα
Απο φυτα εχω προς το παρον :
pistia
φακη
κερατοφυλλο
java fern
java fern narrow
Σαν τελικό συνολο επειτα απο καποια συζητηση
Εχουμε και λεμε
12 praecox
2 goby
8 pseudomugil
Παρακατω μερικες γενικες φωτο για να μου πειτε ιδεες...

Lth1 03-01-17 16:34

5 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 83840

Συνημμένο Αρχείο 83841

Συνημμένο Αρχείο 83842

Συνημμένο Αρχείο 83843

Συνημμένο Αρχείο 83844

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsoui 03-01-17 19:03

Καλη αρχη Λουκα και Καλη χρονια!!!
Ευχαριστα νεα πιστευω ανετα μπορεις να τα κανεις 12 και τα pseudomugil λογικα με βαση την φιλτρανση που θα εχεις με πιο μεγαλη ομαδα θα νιωθουν και πιο ανετα,εφοσον βαλεις πιστια η φακη περισευει γενικα ειναι ανταγωνιστικα αυτα τα φυτα και θα καθυστερησουν τα πιστια να παρουν μπροστα οταν ομως φορτσαρουν η φακη θα εξαφανιστει σχεδον εκτος και αν θες και τα δυο γουστα ειναι αυτα :D οπως και αν ειναι Καλωηρθες στον μαγικο τους κοσμο!!

tsala 03-01-17 19:15

αντε καλη αρχη Λουκα!
ωραιο θα γινει ειμαι σιγουρος!
τα λιτρα ειναι μπομπα! με τα ψαρια θα γουσταρεις τρελα! ειδικα με τα pseudo!:p

RUtalking2ΜΕ 03-01-17 20:00

Καλή χρονιά και καλή αρχή φίλε,
σε ζηλεύω μιας και λατρεύω τα ψαράκια της Ωκεανίας, αλλά δυσκολεύομαι για βιοτοπικό λόγω φυτών. Θα σε παρακαλούσα να δίνεις πολλές εικόνες με την πρόοδό του.για να γνωρίσουμε και πάρουμε ιδέες απ'αυτή την ήπειρο.

invisiblesurfer 03-01-17 20:08

Καλή χρονιά φιλε Λουκά! Κάνεις καλή αρχή βλέπω! Τελικά δε πήρες προβολεις; Από πού τα φώτα;

Lth1 03-01-17 22:21

Καταρχας καλη χρονια και απο εδω σε ολους :) οτι καλυτερο σε σας και στις οικογενειες σας..παντα μα παντα χαμογελα και υγεια..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 988475)
Καλη αρχη Λουκα και Καλη χρονια!!!
Ευχαριστα νεα πιστευω ανετα μπορεις να τα κανεις 12 και τα pseudomugil λογικα με βαση την φιλτρανση που θα εχεις με πιο μεγαλη ομαδα θα νιωθουν και πιο ανετα,εφοσον βαλεις πιστια η φακη περισευει γενικα ειναι ανταγωνιστικα αυτα τα φυτα και θα καθυστερησουν τα πιστια να παρουν μπροστα οταν ομως φορτσαρουν η φακη θα εξαφανιστει σχεδον εκτος και αν θες και τα δυο γουστα ειναι αυτα :D οπως και αν ειναι Καλωηρθες στον μαγικο τους κοσμο!!

Λες να βαλω 12αρα ομαδα να τρελαθουν στην βολτα?
Καλα με την φακη μην φανταστεις οτι τρελενομαι κιολας..
Φαγητο για τα χρυσοψαρα την εχω! :D
Ευχαριστω για το καλοσορισμα :) :) :)


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 988480)
αντε καλη αρχη Λουκα!
ωραιο θα γινει ειμαι σιγουρος!
τα λιτρα ειναι μπομπα! με τα ψαρια θα γουσταρεις τρελα! ειδικα με τα pseudo!:p

Ευχαριστω γιανναρε :) :) :)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από RUtalking2ΜΕ (Μήνυμα 988493)
Καλή χρονιά και καλή αρχή φίλε,
σε ζηλεύω μιας και λατρεύω τα ψαράκια της Ωκεανίας, αλλά δυσκολεύομαι για βιοτοπικό λόγω φυτών. Θα σε παρακαλούσα να δίνεις πολλές εικόνες με την πρόοδό του.για να γνωρίσουμε και πάρουμε ιδέες απ'αυτή την ήπειρο.

Ευχαριστω φιλε μου επισης :)
Οτι μπορω καλυτερο θα κανω..!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer (Μήνυμα 988494)
Καλή χρονιά φιλε Λουκά! Κάνεις καλή αρχή βλέπω! Τελικά δε πήρες προβολεις; Από πού τα φώτα;

Κωστα καλη χρονια και οτι καλυτερο και σε σενα ευχομαι...
Προβολεα πηρα για το μεγαλο..το μικρο αυτο απο την αρχη ελεγα για high power led κοκκινα μπλε για τα φυτα και ασπρα για να σπαει ολο αυτο...θα δειξει..

tsoui 03-01-17 22:50

Για αρχη σιγουρα Λουκα 12 ,σκεψου οταν ειχα στο 120λιτρο τα γετρουδια καποια στιγμη απ τις γεννες που ειχα μεγαλωσει ειχαν φτασει γυρω στα 23 τα πιστια (και ολο το "συστημα" ειχαν φορτσαρει)και νιτρικα πριν την αλλαγη ηταν μηδενικα με πολυ ταισμα για πολλους μηνες, το μαξιμουμ ειχαν φτασει 5 περιπου οποτε βλεπεις και πρατεις αναλογα τις μετρησεις σου στην αρχη χαλαρα.
Ποσα λιτρα υπολογιζεις να χωρεσει ελαφροπετρα?

Lth1 03-01-17 22:58

Αυτο δεν το ξερω προς το παρον...θα το εστηνα σκεψου το ενυδρειο τελος του μηνα αλλα λογω απροόπτου ξεκινησα σημερα...λογικα τα 12 λιτρα θα τα παρει σιγουρα..ετσι οπως το βλεπω...αρα δηλ το νιτρικο καλιο δεν το γλυτωνω (σαν να μου λες)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsoui 03-01-17 23:02

Μαλλον για φυτα μιλας και εκει δε το εχω θα σου πει ο Στεφανος :D ,οχι ρωταω για να δω ποσο βιολογικο υλικο θα εχεις για φιλτρανση αν παρει 12 λιτρα θα εισαι αρχοντας!
Παντως και με μηδενικα νιτρικα τα φυτα πηγαιναν μια χαρα

Lth1 04-01-17 00:44

Ναι ναι στα φυτα αναφερομαι...
Θα βαλω μπολικα φυτακια και φανταζομαι θα αποκτησω θεματακι πιο μετα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 04-01-17 08:45

βαλε τα φυτα σου και θα δεις πως θα παει...
το τι θα χρειαστουν θα φανει τους επομενους μηνες , αφου μπουν και τα ψαρια.

Τάκης 04-01-17 09:09

Μπράβο Λουκά,
πήρες φόρα :)

Lth1 04-01-17 21:57

κ τακη ευχαριστω πολυ..Αν πληρωνομουν και οπως επρεπε θα ειχα φτιαξει και το θαλασσινό αλλα τεσπα...
Γιανναρε ετσι λεω και εγω για αρχη...απλα δεν θελω να βαλω ακοκα σε λειτουργια το διοξείδιο μιας και θελω να δω τι θα κανω με Diy λιπασματα...
Κανονισα με φιλους για ομαδικη για θειικό καλιο και τωρα λογικα θελω τα υπολοιπα απο σωκρατους...
Στικακια πηρα απο λερου...2.6€ το πακετο...
Αυτα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Μιας και με τους θερμαντηρες δεν τα παω και πολυ καλα..θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο θεμα να ακουμπαει ο θερμαντηρας πανω στα υλικα φιλτρανσης...
Να λιωσουν κτλ κτλ?Σκεφτομουν μηπως και βαλω το θερμαντικο σωμα μεσα στο σαμπακι...θα δειξει βεβαια..
Επισης το καπακι ειναι ολιγον εως παρα πολυ αβολο(συνήθισα απο το μεγαλο που εχει απλα να ειναι καλα ο Κ.τακης που μου το επισήμανε τοτενες...)και τωρα με το εργοστασιακο τα βρηκα σκουρα...
Οποτε με βλεπω για εξοδα αν οχι τωρα πιο μετα...μηπως για καπακι απο κοντρα πλακε παλι με την κλασικη μεθοδο,συντηριτικο βερνικι εσωτερικα και εξωτερικα +βαψιμο..
Θα παω να παρω καμια ενδεικτική τιμη για τετοιες διαστασεις...

Lth1 06-01-17 00:42

Οι μελανοταινιες οι praecox τρωνε τα φυτα??Κατι τετοιο πηρε το ματι μου καπου ισχυει??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 06-01-17 00:48

δεν ειχα...αλλα το αποκλειω.

οσο για τον θερμαντηρα, καλο ειναι για την σωστη λειτουργια του, να μην ακουμπαει πουθενα.

xristos 06-01-17 08:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 988939)
Οι μελανοταινιες οι praecox τρωνε τα φυτα??Κατι τετοιο πηρε το ματι μου καπου ισχυει??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

όχι,βάλε κανονικά,praecox έχω και εγώ

tsoui 06-01-17 12:11

Οι praecox οχι ειναι καλα παιδια :D

Lth1 06-01-17 19:44

Παλι καλα παιδια γτ κατι διαβασα και ειπα αν δεν κατσει και σε αυτο φυτεμενο..εε δεν θα με ηθελε...
Τα πρωτα φυτα μπηκανε φιλικη επιχορήγηση του γιαννη(tsala)
Σημερα που θα ετοιμασω και το χρυσοψαραδικο,θα γεμισω νερο με νιτρικα ωστε να παρουν τα πανω τους τα φυτα..εβαλα και στικακια για λιπασμα
Τελικα καπακι θα φτιαξω αλλο για να εχω ανεση...


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Αληθεια μια απορια που μου ηρθε ετσι στο ξεκαρφωτο...
Τι τροφες τρωνε???(ζωντανες να φανταστω?)
Diy τρωνε και αν ναι τι ειδους??
Απο εμποριου???

tsoui 06-01-17 20:05

Στις δικες μου δινω κατεψυγμενη αρτεμια και σχεδον ολη τη σειρα της tropical σε flakes εκτος απο την astacolor που δεν την ετρωγαν μεγαλη επιτυχια η Kelp και η dallio

Lth1 06-01-17 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 989052)
Στις δικες μου δινω κατεψυγμενη αρτεμια και σχεδον ολη τη σειρα της tropical σε flakes εκτος απο την astacolor που δεν την ετρωγαν μεγαλη επιτυχια η Kelp και η dallio

κατεψυγμενη αρτεμια απο που βρισκω?
Σκουλικια Grindal τρωνε φανταζομαι ετσι..?
Flakes οπως ειπες αλλα φανταζομαι πολυ καλα τριμμένα ετσι?

tsoui 06-01-17 21:24

Απο petshop Λουκα,grindal δεν εχω δοκιμασει λογικα ομως θα τα τσακιζουν,
πολυ καλα τριμμενα οχι δε θα τα φανε ισα ισα να σπασουν σε μικροτερα κομματια.

tsala 06-01-17 21:30

κατεψυγμενες της ocean

γκρινταλ στανταρ θα φανε.

απο flakes δοκιμαζεις και βλεπεις..

Lth1 06-01-17 21:45

Αρα θελω αποικια grindal και να βρω αρτεμια μαλιστα... μαλιστα...ευχαριστω παιδες :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 06-01-17 21:49

γενικα κατεψυγμενες..οχι αρτεμια ντε και καλα...
και bloodworms και αλλες μικρες σε μεγεθος να βρεις, ειναι οκ

Lth1 06-01-17 21:55

Μαλιστα μαλιστα...
Σε Diy δεν υπαρχει κατι που να τρωνε ετσι??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 06-01-17 22:04

αν φτιαχνεις γαυρο για τα χρυσα, αν ειναι σε μικρα κομματια ,δοκιμασε την.

Lth1 07-01-17 15:00

Για τα χρυσα τα παντα φτιαχνω...οτι δεν φτιαχνω και σε μενα :-)
Για αυτο ρωτησα για Diy :-)
Θα το δω και αυτο μελλοντικά

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Καλησπερα παιδια και παλι...
Ηθελα να ρωτησω περι μελανοταινιων και τον αντίκτυπο που εχει το διοξείδιο πανω τους...στα 30ppm θα εχουν θεμα??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsoui 07-01-17 15:15

Αυτο ειναι ενα θεμα που πρεπει να το προσεξεις σκεψου οτι σε εμενα την ειχαν ακουσει μια φορα με το excel επειδη εριξα λιγο παραπανω , οποτε προσοχη και αεραντλια στην ακρη αν δεις κατι παραξενο οταν ερθει η ωρα.

Lth1 07-01-17 17:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 989230)
Αυτο ειναι ενα θεμα που πρεπει να το προσεξεις σκεψου οτι σε εμενα την ειχαν ακουσει μια φορα με το excel επειδη εριξα λιγο παραπανω , οποτε προσοχη και αεραντλια στην ακρη αν δεις κατι παραξενο οταν ερθει η ωρα.

Το φανταστηκα...το θεμα ειναι ο νομος μερφι που λεμε...μην γινει τπτ οταν δεν θα ειμαι σπιτι.... :(
Προσοχη οταν λεμε?Αν ας πουμε παιξω χαμηλοτερα το CO2 αρα και χαμηλοτερη λιπανση ΕΙ μην και τυχον γεμισω και αλγες...?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02425 seconds with 11 queries