Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Διακοπές τέλος, back to base (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101205)

Αντώνης 26-08-18 22:15

Διακοπές τέλος, back to base
 
Καλησπέρα, μετά από μόλις...5 βδομάδες που έλειψα (τελευταία αλλαγή στις 2/8, μετά μόνο τάισμα και συμπλήρωμα νερού) γύρισα και βρήκα αμμωνία και νιτρώδη 0, νιτρικά 40, 25°C. Υπενθυμίζω ότι έχω 60lt με εξωτερικό φίλτρο και φωτοπερίοδο 5-1.30 που φιλοξενεί 12 συννεφάκια, κάμποσες red cherry και πολλά ramshorn & mts. Πριν φύγω είχαν μπει ταμπλέτες βυθού και χρησιμοποιούσα γενικό της tetra, και ΚΝΟ3. Τα είχα σταματήσει όμως γιατί είδα άλγη. Τώρα είδα ότι η moss κοντεύει να φτάσει στο Σύνταγμα, αλλά τα υπόλοιπα δεν είναι και στα καλύτερά τους. Μέχρι και η ανούμπια κιτρίνισε σε μερικά φύλλα... Πώς προτείνετε να προχωρήσω ώστε να ξαναέρθει στα ίσια του το ενυδρείο;
Φωτό αύριο από τον υπολογιστή...

GN_AZ 26-08-18 23:37

με τι μέτρησες τα νιτρικά ?
με τέτοια ιχθυοφόρτιση θα έπρεπε να είναι στα 300 εκτός κ αν τα έχεις εκπαιδεύσει να τα κάνουν στην τουαλέτα :D:D:D
είναι όλα ζωντανά όπως τα άφησες ?

Themis_aqua 27-08-18 00:10

Αν μιλαμε για 60 λιτρα καθαρα κ εξωτ. φιλτρο ειναι πολλα 12 συννεφακια;;δε νομιζω..
Οσο για τα 40 νιτρικα δεν αποκλειεται αλλα..με ποιο τεστ;

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αντώνης 27-08-18 08:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ (Μήνυμα 1046252)
με τι μέτρησες τα νιτρικά ?
με τέτοια ιχθυοφόρτιση θα έπρεπε να είναι στα 300 εκτός κ αν τα έχεις εκπαιδεύσει να τα κάνουν στην τουαλέτα :D:D:D
είναι όλα ζωντανά όπως τα άφησες ?

3 βδομάδες ήταν το νερό ίδιο, λογικό μου φαίνεται το νούμερο.. Μετρήθηκε με της ΑΡΙ το νερό. Όλα τα ζωντανά είναι στη θέση τους, μετρημένα.;)
Η ερώτησή μου όμως έχει να κάνει με το "restart" του ενυδρείου (αν είναι σωστή η πρακτική των μικρών αλλαγών, πότε κλαδεύουμε, πότε ξεκινάμε λιπάσματα, αν και υπάρχει η άλγη ακόμα)

tsala 27-08-18 09:06

σιγα την ιχθυοφόρτιση ρε Γιωργη :D
12 συννεφακια .. τα αλλα δεν πολυπιανονται :p

το restart κατα την αποψη μου θα πρεπει να γινει με 2-3 αλλαγες 20-30% μεσα στην εβδομαδα , μεχρι τα νιτρικα να φτασουν κοντα στο 10-15 την ημερα της αλλαγης.

αν πχ κανεις αλλαγες καθε Κυριακη , ξεκινας μια αλλαγη Τριτη και Πεμπτη και μετρας , αν χρειαζεται να κατεβουν κι αλλο τα νιτρικα κανε αλλη μια Παρασκευη ή Σαββατο για να εισαι στο 10-15 την Κυριακη (οπου εννοειται κανεις την "κανονικη" αλλαγη σου)

για λιπασματα , θα σου απαντησουν οι αρμοδιοι.

GN_AZ 27-08-18 23:02

μιλάμε για 60 λίτρα, με 12 συννεφάκια (+ κάτι ψηλά), με καθημερινό τάισμα, κ 20 μέρες χωρίς αλλαγή ???

δεν ξέρω από συννεφάκια αλλά μου φαίνονται λίγα τα 40 NO3 :smt120

στα corydoras που είναι τα μισά (σε πληθυσμό) κ θέλουν 2-3 αλλαγές τη βδομάδα για να μείνουν χαμηλά τα νιτρικά.

για την επανεκκίνηση ο tsala τα λέει μια χαρά :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01308 seconds with 11 queries