Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Βιντεο Vs Φωτογραφια (απο ενυδρειο) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46718)

delta66 07-12-10 15:08

Βιντεο Vs Φωτογραφια (απο ενυδρειο)
 
Μετα απο διαφορα ποστ σε διαφορα θεματα περι φωτογράφησης και βιντεοσκόπησης ενος ενυδρειου ανοιγω ενα νεο θεμα για συζητηση επι του θεματος.

Βοηθαω στο ξεκινημα με μερικες ερωτησεις προς συζητηση. Προσθεστε οποιο αλλο στοιχειο νομιζετε οτι ειναι απαραιτητο.

1. Τι πιστευετε οτι χρησιμευει περισσοτερο σε μια παρουσιαση ενος ενυδρειου? Το βιντεο ή οι φωτογραφιες?
2. Μπορει να αναδειξει το aquascape ενος ενυδρειου το βιντεο?
3. Μπορει το βιντεο να πει "ψεμματα" για το ενυδρειο τοσο ευκολα οσο μια φωτογραφια?
4. Μηπως προτιματε και βιντεο και φωτογραφιες απο ενα ενυδρειο?
5. Ποια τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα της καθε μεθοδου?

Crazy_Beaver 07-12-10 15:12

Σίγουρα η φωτο αν μάλιστα την έχει τραβήξει κάποιος που ξέρει μπορεί να αναδείξει πολύ ένα ενυδρείο.Κατα τα άλλα μια ολοκληρωμένη παρουσίαση καλό θα είναι αν αέχει και τα 2 κατα την γνώμη μου!

Efh 07-12-10 15:21

1. Τι πιστευετε οτι χρησιμευει περισσοτερο σε μια παρουσιαση ενος ενυδρειου? Το βιντεο ή οι φωτογραφιες? ΒΙΝΤΕΟ!!! γιατι ετσι φαινεται πιο ζωντανη η εικονα και βλεπεις τα ψαρια να κολυμπουν
2. Μπορει να αναδειξει το aquascape ενος ενυδρειου το βιντεο? ...
3. Μπορει το βιντεο να πει "ψεμματα" για το ενυδρειο τοσο ευκολα οσο μια φωτογραφια? ισως στην φωτογραφια ειναι πιο ευκολο να εξαπατηθεις για ευνοητους λογους
4. Μηπως προτιματε και βιντεο και φωτογραφιες απο ενα ενυδρειο? ΣΙΓΟΥΡΑ!
5. Ποια τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα της καθε μεθοδου?τα ανεφερα και πιο πανω:D
__________________

Τηλέμαχος 07-12-10 15:26

Παράθεση:

1. Τι πιστευετε οτι χρησιμευει περισσοτερο σε μια παρουσιαση ενος ενυδρειου? Το βιντεο ή οι φωτογραφιες? Οι φωτογραφίες μπορούν να αφήσουν τη φαντασία του θεατή να οργιάσει. Μπορούν επίσης να επεξεργαστούν στο κόντραστ, φωτεινότητα κλπ.:D
2. Μπορει να αναδειξει το aquascape ενος ενυδρειου το βιντεο? Όχι τόσο όσο μία φωτογραφία. Με τη φωτογραφία παροτρυνόμαστε μόνοι μας να παρατηρήσουμε ένα συγκεκριμένο σημείο ενώ με βίντεο δεν γίνεται αυτό.
3. Μπορει το βιντεο να πει "ψεμματα" για το ενυδρειο τοσο ευκολα οσο μια φωτογραφια? Όχι, μία φωτογραφία μπορεί να μην εκφράζει καθόλου την πραγματικότητα.
4. Μηπως προτιματε και βιντεο και φωτογραφιες απο ενα ενυδρειο? Σε παρουσίαση, φωτογραφίες. Και αν θέλουμε να μελετήσουμε το στήσιμο του hardscape, βίντεο:p
5. Ποια τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα της καθε μεθοδου? Τα είπα πιο πάνω:smt041
Φωτογραφία:smt041:smt020

kwstas arta 07-12-10 15:44

να παει να το δει 'ζωντανο':D:D:D:D:D:D

bokostas 07-12-10 16:25

Εγώ προτιμώ το βίντεο, γιατί είναι το μόνο που αναδεικνύει τους πραγματικούς πρωταγωνιστές, δηλαδή τα ψάρια και την κίνησή τους και
με την μετατόπιση της κάμερας, μας δίνει και μια τρισδιάστατη εικόνα του όλου στησίματος και του aquascaping, αποκαλύπτοντας όλες τις λεπτομέρειες.

Βέβαια οι εξαιρετικές φωτό του Raven, του Ζ.Χ. και κάποιων άλλων καλλιτεχνών εδώ μέσα, με βάζουν σε ενδοιασμούς, αλλά λόγω του ότι
βρίσκω φοβερά δύσκολο, χρονοβόρο και δαπανηρό να τραβηχτούν τέτοιες φωτό, θα επιμείνω στο βίντεο, για λόγους πρακτικούς και "ζωντάνιας".

spiros06 07-12-10 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 518396)
Εγώ προτιμώ το βίντεο, γιατί είναι το μόνο που αναδεικνύει τους πραγματικούς πρωταγωνιστές, δηλαδή τα ψάρια και την κίνησή τους και
με την μετατόπιση της κάμερας, μας δίνει και μια τρισδιάστατη εικόνα του όλου στησίματος και του aquascaping, αποκαλύπτοντας όλες τις λεπτομέρειες.

Βέβαια οι εξαιρετικές φωτό του Raven, του Ζ.Χ. και κάποιων άλλων καλλιτεχνών εδώ μέσα, με βάζουν σε ενδοιασμούς, αλλά λόγω του ότι
βρίσκω φοβερά δύσκολο, χρονοβόρο και δαπανηρό να τραβηχτούν τέτοιες φωτό, θα επιμείνω στο βίντεο, για λόγους πρακτικούς και "ζωντάνιας".

+1000000:smt041

Γιώργος Κ 07-12-10 16:49

Εγω θα ελεγα και τα δυο ...

Σιγουρα το βιντεο ειναι πιο ζωντανο και δε μπορεις να επεμβεις ευκολα αλλα μια καλη φωτογραφια (σωστη σε καλη αναλυση) δειχνει λεπτομερειες ακομα και χρωματα που δυσκολα μπορει να τα πιασει καποιο βιντεο!!

Για αυτο μια ολοκληρωμενη παρουσιαση θα πρεπει να εχει και τα 2 κατα τη γνωμη μου ...

kingrim 07-12-10 17:13

το καλο με το βιντεο ειναι οτι δεν μπορεις να επεμβεις τοσο οσο στην φωτογραφια που αν ξερεις photoshop μπορεις να κανεις παπαδες

Γιώργος Κ 07-12-10 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 518411)
το καλο με το βιντεο ειναι οτι δεν μπορεις να επεμβεις τοσο οσο στην φωτογραφια που αν ξερεις photoshop μπορεις να κανεις παπαδες

Μπα μη το λες .... και αν ξερεις απο επεξεργασια βιντεο μπορεις να κανεις ακομα χειροτερους παπαδες και να φαινεται ακομα πιο "πιστευτο"!!!! ;)

zapatas 07-12-10 18:37

καλα τα λετε ολοι εσεις που τραβατε φωτο...
εμεις ομως, οι φωτοχαλιες δεν πρεπει να βρουμε εναν τροπο να παρουσιαζουμε τα ενυδρια μας?? ε?:confused:
η θα βαζουμε αγγελεια για φωτογραφο καθε φορα που θελουμε να παρουσασουμε ενα ενυδριο? :smt044:smt044:smt044:smt044:smt044

και τα δυο πιστευω πως ειναι καλυτερα μιας και καλυπτει και τους φωτο χαλιες...

Ύδωρ 07-12-10 19:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 518445)
Μπα μη το λες .... και αν ξερεις απο επεξεργασια βιντεο μπορεις να κανεις ακομα χειροτερους παπαδες και να φαινεται ακομα πιο "πιστευτο"!!!! ;)

Έτσι ακριβώς...
Προσωπικά, είμαι λάτρης της φωτογραφίας από την εποχή του φιλμ (αλήθεια, το θυμάστε; ;)) Η φωτογραφία έχει πιο συναίσθημα, συν το ότι καταφέρνει να "παγώσει" το χρόνο, γεγονός που την καθιστά μοναδική! Η ψηφιακή εποχή άνοιξε νέους δρόμους, έφερε καλά και κακά. Έλυσε τα χέρια του φωτογράφου, τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας "σώζουν" πολλές φωτογραφίες που παλιότερα θα ήταν από χέρι χαμένες. (Βέβαια, μόνο μία καλοτραβηγμένη φωτογραφία μπορεί να αναδείξει τις δυνατότητες του Η/Υ και του χειριστή του). Από την άλλη, συχνά δεν ξέρεις αν ο υπέροχος δίσκος που θαυμάζεις δεν ήτανε ...σαρδέλλα που τη φτιάξανε με photoshop! :D
Είναι αλήθεια πως η επεξεργασία φωτογραφιών σήμερα, σε συνδυασμό και με τις ανεβασμένες δυνατότητες των προσιτών μηχανών έχει καταστήσει τη φωτογραφία πιο οικεία από το βίντεο, στο μέσο χρήστη. Ίσως και γιατί η φωτογραφία υπάρχει στους νευρώνες μας ως προσιτή διαδικασία πολύ περισσότερες δεκαετίες τώρα, σε σχέση με το βίντεο. Αυτό όμως δε σημαίνει πως το βίντεο υστερεί σε δυνατότητες επεξεργασίας και παρέμβασης. Απλά είναι λίγο πιο σύνθετη διαδικασία, αλλά υπάρχουν πολύ καλά προγράμματα, ακόμη και εμπορικά που απευθύνονται σε μη επαγγελματίες.
Μην ξεχνάμε, πως και στον κινηματογράφο δίνονται Oscar φωτογραφίας. Αν ο λήπτης είναι μάστορας, και η σταθερή και η κινούμενη εικόνα μπορούν να σε μαγέψουν και να αναδείξουν το πρόσωπο, το τοπίο, το aquascape, το συναίσθημα, την κίνηση. Όλοι μας έχουμε εμπειρία τέτοιων σκηνών.
Αλλά και στο θέμα του πειράγματος και τροποποίησης του αληθινού αντικειμένου, το βίντεο δεν υστερεί. Δεν χρειάζεται να είσαι ο James Cameron ή ο George Lukas για να δημιουργήσεις οπτικές ψευδαισθήσεις σε κινούμενη εικόνα. Σίγουρα όμως είναι πιο δύσκολο και απαιτεί περισσότερη εξοικείωση (και εξοπλισμό ίσως) από ό,τι στην φωτογραφία.
Εγώ ψηφίζω φωτογραφία (όπως προείπα, είμαι κολλημένος με τη μπάλα :rolleyes:) χωρίς όμως να υποτιμώ και την αξία, τη χρησιμότητα αλλά και τις καλλιτεχνικές δυνατότητες του βίντεο.

delta66 07-12-10 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 518396)
Βέβαια οι εξαιρετικές φωτό του Raven, του Ζ.Χ. και κάποιων άλλων καλλιτεχνών εδώ μέσα, με βάζουν σε ενδοιασμούς, αλλά λόγω του ότι βρίσκω φοβερά δύσκολο, χρονοβόρο και δαπανηρό να τραβηχτούν τέτοιες φωτό, θα επιμείνω στο βίντεο, για λόγους πρακτικούς και "ζωντάνιας".

Οσο και καλλιτεχνες να ειναι στη φωτογραφηση, το ενυδρειο του Raven τουλαχιστον που το ειχα δει με τα ματια μου ζωντανα, ειναι καλυτερο στην πραγματικοτητα. :D

georgis4 07-12-10 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 518445)
Μπα μη το λες .... και αν ξερεις απο επεξεργασια βιντεο μπορεις να κανεις ακομα χειροτερους παπαδες και να φαινεται ακομα πιο "πιστευτο"!!!! ;)

Oι *παπαδες* στο βιντεο ομως αν εισαι λιιιγο παρατηρητικος κανουν ΜΠΑΜ:D;)

Stefan0s 08-12-10 22:07

Και τα 2 μέσα προσφέρουν στην παρουσίαση ενός ενυδρείου, αλλα δεν πιστεύω οτι διαφέρει απο την αποτύπωση οποιουδήποτε άλλου αντικειμένου.

Για παράδειγμα αν θέλει κανείς να παρουσιάσει μια καρέκλα (ή στην περίπτωσή μας ένα φυτεμένο χωρίς ψάρια/ασπόνδυλα) μπορεί με μικρό αριθμό φωτογραφιών να την επιδείξει πλήρως. Αν απο την άλλη θέλει να παρουσιάσει μια γέννα ή μια συμπεριφορά το βίντεο δίνει μια πιο πλήρη εικόνα τη στιγμή που η φωτογραφία μπορεί να ''πει ψέματα'' απομονώνοντας μια έκφραση που δεν θα εκλάμβανε κάποιος σε μια π.χ. 5λεπτη ή 60λεπτη παρατήρηση.

Όσον αφορά την επεξεργασία και τα 2 μέσα προσφέρουν τις ίδιες δυνατότητες την σήμερον ημέρα.Τώρα αν το Photoshop είναι πιο κοντά στους περισσότερους απο το Vegas είναι μια άλλη ιστορία.

Μεγάλη κουβέντα άνοιξες delta66 που με προκαλεί να πω οτι οι περισσότεροι διαγωνισμοί/παρουσιάσεις που βλέπω στα ενυδρεία επιβραβεύουν και όσους χτίζουν εφήμερα συστήματα αρκεί να είναι μια όμορφη φωτογραφία.

delta66 08-12-10 22:50

Μην εκλαμβανετε τη λεξη "ψεμματα" στο θεμα ως εσκεμμενη απατη.
Εννοουσα οτι με την ακινητη εικονα (οχι απαραιτητα επεξεργασμενη), μπορει να χανεται η πραγματικη διασταση ενος ενυδρειου και να μη βλεπουμε την αληθινη ζωντανη εικονα του.
πχ να βλεπεις δυο ψαρια να καθονται αμεριμνα ενω στην πραγματικοτητα την περισσοτερη ωρα να σκοτωνονται ή να χανουμε τις κινησεις των κιχλιδων για φλερτ, αναζητηση τροφης, ιεραρχιας, υγειας κλπ

Stefan0s 08-12-10 23:02

*Εκτός θέματος*
Αν αναφέρεσαι στην δημοσίεσή μου συμφωνούμε απόλυτα με την τελευταία σου θέση την οποία μάλλον εγώ ανεπιτυχώς προσπάθησα να περιγράψω.

delta66 08-12-10 23:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s (Μήνυμα 518968)
*Εκτός θέματος*
Αν αναφέρεσαι στην δημοσίεσή μου συμφωνούμε απόλυτα με την τελευταία σου θέση την οποία μάλλον εγώ ανεπιτυχώς προσπάθησα να περιγράψω.

Γενικα το λεω απο τα ποστ που διαβαζω

bokostas 08-12-10 23:29

Χωρίς να θέλω να φανώ απόλυτος ή να στενοχωρήσω τους (πολλούς) εραστές της φωτογραφίας, κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.

Η φωτό αποτυπώνει μια στιγμή, ένα κλάσμα του δευτερολέπτου, ενώ το βίντεο δείχνει όλη την αλήθεια, την κίνηση, την δράση, την ζωή την ίδια.

Άλλωστε ένα βίντεο μερικών δευτερολέπτων αποτελείται από χιλιάδες φωτογραφίες και μάλιστα συνεχόμενες και με τον ήχο τους μάλιστα.

Απομονώστε 1 καρέ από ένα βίντεο και τι έχετε? Μια μουγκή, ακίνητη, δισδιάστατη φωτογραφία, τι να λέμε τώρα?? Βαράτε τώρα οι φωτογράφοι.:D

tsoum 09-12-10 00:36

2 Συνημμένο(α)
Εγώ πιστευω πως και τα δύο έχουν την χάρη τους. Με την φωτογραφία μπορείς να εστιασεις σε κάτι συγκεκριμένο και να το αναδείξεις. Π.χ.οι φωτογραφίες που παραθέτω που είναι απο ενα vivarium-ακι με ελληνικά βρύα. Για να γίνει αυτό με βίντεο θέλει βιντεοκάμερα πολλών χιλιάδων ευρω (χωρίς υπερβολές, 4-5 χιλιάρικα).

Αντίθετα το βίντεο δείχνει όλη την κίνηση του ενυδρείου και διαφορες καταστάσεις που διαδραματίζονται μέσα σε αυτό όπως το "φλερτ" μεταξύ ενός ζευγαριού ramirezi ή τους καυγάδες δυο τσαμπουκαλίδων αφρικανών!

Βέβαια όπως είπε ενας φίλος παραπάνω, τίποτα απο τα δύο δεν συγκρίνεται με το να δείς ένα ενυδρείο απο κοντά! :rolleyes:

diaton101 09-12-10 01:56

Μη ξεχνατε οτι βιντεο συνηθως τραβαμε σε χαμηλη αναλυση για πολλους λογους (γρογοροτερη επεξεργασια κλπ) αρα ειναι δυσκολο να αποτυπωθει η λεπτομερεια και η μαγεια ενος ενυδρειου. Επισης στο βιντεο οποιασδηποτε ποιοτητας το ματι εστιαζει στην κινηση και οχι στην λεπτομερεια που κανει τη διαφορα και δημιουργει την μαγεια (σκηνικο, φωτισμος, προσκηνιο, βαθος πεδιου κλπ κλπ)

Η φωτογραφια ομως ειναι ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.

Απλα αναρωτηθητε ποσες φορες σας επιασε δεος απο τη μαγεια και την ομορφια μπροστα σε μια αριστη φωτογραφια (τοπιου, ενυδρειου, κλπ) και ποσες μπροστα σε ενα αριστο βιντεο...

tsoum 09-12-10 02:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από diaton101 (Μήνυμα 519047)
Απλα αναρωτηθητε ποσες φορες σας επιασε δεος απο τη μαγεια και την ομορφια μπροστα σε μια αριστη φωτογραφια (τοπιου, ενυδρειου, κλπ) και ποσες μπροστα σε ενα αριστο βιντεο...

Φίλε αμα ψάξεις και βρεις βιντεο απο επαγγελματική κάμερα σαν αυτές που λέω θα πάθεις οχι την πλακα σου.... Υπογλώσσια χάπια, μυοχαλαρωτικά κτλπ θα πάρεις.

Εχω δει βίντεο απο κάποιο θαλασσινό οργανισμό, ή ανεμώνη ήταν ή κοράλλι όπου φαινονταν τα στόματα πλάτους χιλιοστου (και αν) να ανοιγοκλείνουν.

Ομως αυτό είναι εξαιρέτικά σπανιο και δυσευρετο σχετικά με τις καλές φωτογραφίες. Με μια φωτογραφική αξίας 600-700€ και με λίγο photoshop μπορείς να κανεις θαυματα. Απλα οι φωτογραφίες είναι πολύ πιο διαδεδομένες. Γι'αυτο δεν σε έχει πιασει ποτέ δεος με ένα βίντεο!:grin:

Δες αυτό το βίντεο. Επελεξε το 1080p. Ετοίμασε τα χαπάκια σου!!! Το ενυδρείο είναι γνωστού θαλασσινού απο εδω στην Θεσσαλονίκη.

diaton101 09-12-10 09:45

tsoum,
δεν αντιλεγω, και το βιντεο ειναι πολυ καλο αλλα κανει αλλη δουλεια.
Το βιντεο καταγραφει πρωταρχικα την κινηση. Εκει εστιαζει το ματι, τι κανει το θεμα σου, πως κινειται, που κινειται κλπ. Και φυσικα αν ειναι υψηλης αναλυσης τοτε καταγραφει και λεπτομερειες, πχ φυτα που υπαρχουν στο background, χρωματα κλπ

Η φωτογραφια ομως εστιαζει βασικα στο συναισθημα. Σου δημιουργει αυτο το συναισθηματικο δεος γιατι σε "υποχρεωνει" να δεις ολη την στατικη εικονα (αρα και τις λεπτομερειες). Δεν τραβαει το ματι σου η κινηση...

Πχ δες τις φωτο πιο κατω (και δεν ειναι ειναι και οι καλυτερες,,,)
http://www.uncrate.com/men/gear/pets/nature-aquariums/

και πες μου αν το βιντεο μπορει να αποδοσει αυτες τις εικονες και τα αναλογα συναισθηματα δεους.

Επισης, photoshop χρειαζονται μονο οι μοντελες που θελουν το δερμα τους πουδρατο. Δε νομιζω οτι η καλη φωτογραφια το εχει αναγκη. Εξαλλου μπορεις να επεμβεις ηλεκτρονικα και στο βιντεο (π.χ. corel video studio και αλλα πολλα)

Anyway... σε τελικη αναλυση, περι ορεξεως.. κολοκυθοπιτα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02284 seconds with 11 queries