Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΔΕ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ Η ΡΙΖΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46696)

PAVLOS79 07-12-10 01:53

ΔΕ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ Η ΡΙΖΑ
 
Παιδιά γεια σας. Εχω παρει μια ριζα για το ενυδρειο μου και αφου την επλεινα αρκετες φορες με καυτο νερό, οταν πηγα να τη βαλω μεσα δε βουλιαζε. Φοβαμαι να τη στηριξω με πετρα, γιατι δεν εχει καποιο καταλληλο σημειο για να κατσει πανω στη ριζα ,και φοβαμαι μη φυγει σε κανενα τζαμι. Τι αλλο μπορω να κανω?

ARIS1983 07-12-10 01:57

Βαλτην μεσα σε νερο και σε κανα 20αρι μερες θα ποτησει και θα κατσει στον πατο, μετα την βαζεις αφοβα στο ενυδρειο σου.

giannisqq 07-12-10 02:32

δεσε την πετρα με πετονια κατω απο την ριζα...

PAVLOS79 07-12-10 03:50

δηλαδη αν την αφησω μεσα στο κουβα για μερες λες να ειμαι οκ μετα εεε?
thankssss!!!!!!!

drak7family 07-12-10 08:38

βαλτην μεσα στο ενυδρειο σου και πλακωσε την με καμια πετρα και σε 10 μερες εισαι οκ

Ύδωρ 07-12-10 08:51

Όχι ΜΕΣΑ στο ενυδρείο!
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drak7family (Μήνυμα 518191)
βαλτην μεσα στο ενυδρειο σου και πλακωσε την με καμια πετρα και σε 10 μερες εισαι οκ

:smt021 Όχι ξύλο πλακωμένο με πέτρα μέσα στο ενυδρείο! :smt018 Μην υποτιμάς ποτέ την άνωση! Μπορεί κάποια στιγμή να σηκωθεί το ξύλο και να σου ρίξει την πέτρα στο τζάμι! Σίγουρα δεν θα σου αρέσει το αποτέλεσμα αν συμβεί κάτι τέτοιο...
Το πιο ασφαλές είναι σε έναν πλαστικό κουβά ή λεκάνη (αναλόγως του μεγέθους). Εκεί, πλάκωσέ το με ό,τι θες! Αφού ποτίσει το ξύλο, μετά θα κάθεται μόνο του στο βυθό.

drak7family 07-12-10 09:03

εγω το δικο μου ετσι το εκανα!
το πλακωσα με 2 πετρες και σε 10 μερες ηταν οκ!

Ύδωρ 07-12-10 09:28

Πολλές φορές πάει η στάμνα στη βρύση...

jimmis1974 07-12-10 09:52

Προσπαθησε να την στριμωξεις καπου μες στο ενυδρειο ωστε να ειναι ολη μεσα στο νερο , δεν νωμηζω οτι θα κανει πανω απο 2 με 3 μερες να ποτισει πληρως και να βουλιαξει.
Ειχα παρει και γω πολλες και ειχα το ιδιο προβλημα, μετα απο 2 μερες μια χαρα, ακομη και αν την αφησεις καπια φορα εξω απο νερο και στεγνωσει πληρως παλι δεν θα βουλιαζει.

Λιβέρης Σταύρος 07-12-10 09:53

Παιδιά η δική μου ρίζα μετά απο ένα μήνα με καυτά νερά σε κουβά και με αλλαγές νερού για την κιτρινίλα, τελικά βούλιαξε.

Roussaks 07-12-10 09:57

To αν βουλιαξει νωρις ή οχι εχει να κανει απο το ξυλο και το μεγεθος , ποσο γρηγορα θα "ποτιστει" για να βουλιαξει μπορει να κανει και μην και πανω απο μηνα ! Εμενα red moore wood εκαναν 15-20 μερες για να κατσουν !

Αν φοβασε τις πετρες παρε τις βεντουζες που βαζουμε στην αεραντλια δεσε με μιχινα ή κλωστη την ριζα και κολλησε την στον πατο ! Ειναι το πιο ασφαλες ..

panos1972 07-12-10 11:18

Πάρε μια πλακουτσωτή πέτρα και δέσετην σταυρωτά σα δώρο.

Από πάνω τώρα δέσε τη ρίζα και εάν φαίνεται το σημείο δεσίματος βάλε στο δέσιμο λίγη μος. Μετά από λίγο πυκνώνει και δεν φαίνεται τίποτα. Χρησιμοποίησε μπετονιά ή πλαστικοποιημένο σύρμα.

Βάλε την πέτρα κάτω από το υπόστρωμα και σκέπασε και ότι φαίνεται!

Έτοιμος! ;)

mitsos1975 07-12-10 12:53

1.Μην δέσεις το ξυλακι σου στην πέτρα, γιατί όπως λένε εδώ τα παιδιά του GAB ότι αντικείμενο βάζουμε θα πρέπει να καταλαμβάνει όσο ειναι δυνατόν μικρότερη επιφάνεια απο αυτή του πυθμένα, γιατί εκεί γύρω μαζεύονται ακαθαρσίες και συνέπεια αυτού υδρόθειο-> θανατηφόρο.Όταν βάλεις το ξυλάκι να το βάλεις όρθιο π.χ.
2.Προσοχή στις κλωστές γιατί μπορούν να αποβούν μοιραίες για τα ψαράκια, μπορεί να πιαστουν στα βράγχια και να τραυματιστουν.
3.Καλύτερα μούλιασε το εκτός ενυδρείου, να φύγει και η πολλή κιτρινίλα του!
4.Όλα τα παραπάνω είναι προτάσεις από έναν αρχάριο που προσπαθεί να μάθει..
;)

Roussaks 07-12-10 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 (Μήνυμα 518290)
1.Μην δέσεις το ξυλακι σου στην πέτρα, γιατί όπως λένε εδώ τα παιδιά του GAB ότι αντικείμενο βάζουμε θα πρέπει να καταλαμβάνει όσο ειναι δυνατόν μικρότερη επιφάνεια απο αυτή του πυθμένα, γιατί εκεί γύρω μαζεύονται ακαθαρσίες και συνέπεια αυτού υδρόθειο-> θανατηφόρο.Όταν βάλεις το ξυλάκι να το βάλεις όρθιο π.χ.

Σωστο αλλα θελει χρονο για να δημιουργηθει υδροθειο , θελει οι ακκαθαρσιες , να μπουν κατω απο το υποστρωμα να μεινουν εκει να αποσυντεθουν. Γενικα τα ξυλα καλο ειναι να πατανε με την μικροτερη δυνατη επιφανεια ...

2.Προσοχή στις κλωστές γιατί μπορούν να αποβούν μοιραίες για τα ψαράκια, μπορεί να πιαστουν στα βράγχια και να τραυματιστουν.

Αυτο δεν το χω ξανακουσει !

3.Καλύτερα μούλιασε το εκτός ενυδρείου, να φύγει και η πολλή κιτρινίλα του!

Αυτη η κιτρινιλα ειναι οτι καλυτερο μπορει να προσφερει ενα ξυλο , πολυ την αναζητουν ! Αν δεν σε πειραζει το κιτρινακι , μην το κανεις

4.Όλα τα παραπάνω είναι προτάσεις από έναν αρχάριο που προσπαθεί να μάθει..


;)

:grin:

mitsos1975 07-12-10 14:19

Σωστο αλλα θελει χρονο για να δημιουργηθει υδροθειο , θελει οι ακκαθαρσιες , να μπουν κατω απο το υποστρωμα να μεινουν εκει να αποσυντεθουν. Γενικα τα ξυλα καλο ειναι να πατανε με την μικροτερη δυνατη επιφανεια ...
ο χρόνος είναι σχετικός.. Βλέπε Einstein.
Αυτο δεν το χω ξανακουσει !
Για πάντα υπάρχει πρώτη φορά! και δεν έχω δει πουθενά καμία παρουσίαση ενυδρείου με κλωστες!
Αυτη η κιτρινιλα ειναι οτι καλυτερο μπορει να προσφερει ενα ξυλο , πολυ την αναζητουν ! Αν δεν σε πειραζει το κιτρινακι , μην το κανεις
την έχω και εγώ αυτή την κιτρινίλα. Εγώ του είπα για να φύγει η "πολλή" κιτρινίλα.
ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΧΟΛΙΑΡΟΠΑΙΔΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙΣ!!zw
Αυτά!

delta66 07-12-10 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PAVLOS79 (Μήνυμα 518172)
....Τι αλλο μπορω να κανω?

Να παρακαλας να μη βουλιαξει ποτε και να κρεμεται απο πανω ;)

Τηλέμαχος 07-12-10 14:35

Παράθεση:

ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΧΟΛΙΑΡΟΠΑΙΔΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙΣ!!zw
Αυτά!
Κύριε Roussaks, κύριε Δημήτρη μην μαλώνετε τώρα στο πόστ γιατί θα διχάσετε τον αρχάριο!:smt052 Και μετά άντε να βγεί άκρη:p

Όχι, οι κλωστές (από ασφαλές υλικό) δεν πειράζουν γιατί σπάνε μόνες τους. Ή οι πετονιές. Με αυτές δένουμε ανούμπιες, φτέρη, μοςς και άλλα:D Δεν νομίζω να πειράξει τα ψάρια. Μόνο από τη χημεία του νερού. Και αν το δέσιμο είναι σωστό:smt020

netblues 07-12-10 14:50

Οι πετονιες ειναι επικινδυνες μεσα σε ενα ενυδρειο.
Αν ξομεινουν, μπορει να βρειτε ψαρια δεμενα κομπο.
Κλωστη που να λιωνει, και αυτη με μετρο.

mitsos1975 07-12-10 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 518339)
Όχι, οι κλωστές (από ασφαλές υλικό) δεν πειράζουν γιατί σπάνε μόνες τους. Ή οι πετονιές. Με αυτές δένουμε ανούμπιες, φτέρη, μοςς και άλλα:D Δεν νομίζω να πειράξει τα ψάρια. Μόνο από τη χημεία του νερού. Και αν το δέσιμο είναι σωστό:smt020

Σκέψου Τηλέμαχε: 3 κομμάτια κλωστής με μη σωστό δέσιμο ειναι ένα δίχτυ ψαρά στη θάλασσα. Ισως το παρακάνω αλλά επιμένω ότι δεν είναι σωστό.

Τηλέμαχος 07-12-10 14:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 518351)
Οι πετονιες ειναι επικινδυνες μεσα σε ενα ενυδρειο.
Αν ξομεινουν, μπορει να βρειτε ψαρια δεμενα κομπο.
Κλωστη που να λιωνει, και αυτη με μετρο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 (Μήνυμα 518352)
Σκέψου Τηλέμαχε: 3 κομμάτια κλωστής με μη σωστό δέσιμο ειναι ένα δίχτυ ψαρά στη θάλασσα. Ισως το παρακάνω αλλά επιμένω ότι δεν είναι σωστό.

Ε για αυτό λέω αν είναι κατάλληλες και τις χρησιμοποιούμε σωστά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! (νομίζω):D
Και αν τα φυτά που βάζουμε έχουν ριζώσει/εφαρμόσει πάνω στο σώμα παίρνουμε ένα ψαλίδι και με προσοχή τσουπ!
Και μαζεύουμε τις κλωστές με απόχη :)

delta66 07-12-10 14:57

Εχω δεσει και με πετονια και με κλωστη.
Δεν ειχα προβλημα ποτε να μου λυθει πετονια και να δεθει κομπος ψαρι.
Ουτε με κλωστη ειχα προβλημα παρολο που αυτη λιωνει αντιθετα απο την πετονια.
Ομως ενα φιλος ειχα προβλημα γιατι τα ψαρια του καταπιναν κομματια κλωστης που ελιωναν με τον καιρο, και εχασε καποια ψαρια.
Βρηκε την κλωστη μεσα στην κοιλια τους οταν τα εβγαλε.

netblues 07-12-10 14:58

Αν ξεμεινει η πετονια, το κακο γινεται.
Εχω βρει σαε να πηγαινει βολτα java moss.....

maikl 07-12-10 15:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 518356)
Αν ξεμεινει η πετονια, το κακο γινεται.
Εχω βρει σαε να πηγαινει βολτα java moss.....

...εεε το ζωοοο ...:D

delta66 07-12-10 15:12

Το SAE και χωρις πετονια, θα την παει αλλου βολτα τη moss.
(στο στομαχι του) :cool:

kingrim 07-12-10 17:21

εγω απλα βαζω μια πετρα απο πανω

Ύδωρ 07-12-10 18:11

Κουβάς και το κεφάλι ήσυχο!

PAVLOS79 07-12-10 22:28

μαλλον θα προτιμησω το κουβα τελικα, τη φοβαμαι τη πετρα γιατι η ριζα δεν εχει καποιο σημειο που να μπορει να σταθει πανω της. και εκτος αυτου θα αποφυγω το δεσε λυσε με πετονιες

panos1972 09-12-10 01:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PAVLOS79 (Μήνυμα 518526)
μαλλον θα προτιμησω το κουβα τελικα, τη φοβαμαι τη πετρα γιατι η ριζα δεν εχει καποιο σημειο που να μπορει να σταθει πανω της. και εκτος αυτου θα αποφυγω το δεσε λυσε με πετονιες

Μή το λύνεις!

Έτρεξα και τρέχω ενυδρεία με πετονιές εδώ και αρκετα χρόνια χωρίς ποτέ να τις κόψω και χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα...

Κι όταν κάποτε κάποιες τις έκοψα για να ξαναβάλω πάλι μος, όλα έγιναν εκτός ενυδρείου οπότε δεν υπήρχαν κατάλοιπα...

Μόνο σωστούς κόμπους χρειάζεται!

PAVLOS79 05-01-11 20:21

η ριζα βουλιαξε μετα απο καμια εβδομαδα τελικα αλλα μου εχει σκουρηνει πολυ το νερο, καθε βδομαδα κανω αλλαγη αλλα μεχρι την επομενη το νερο γινεται πολυ σκουρο. θα σταματησει καποια στιγμη ή θα βγαζει συνεχεια χρωμα???????

Πάνος 05-01-11 21:11

καποια στιγμη θα αρχισει να βγαζει πολυ λιγοτερο. τοσο που δε θα το αντιλαμβανεσαι...
στην αρχη πολλες ετσι ειναι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02475 seconds with 11 queries