Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   My DIY phosphate reactor (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64574)

jimmis1974 06-09-12 14:19

My DIY phosphate reactor
 
7 Συνημμένο(α)
σας παρουσιαζω ενα phosphate reactor που κατασκευασα μονος μου και συνολικα μου στοιχισε 15 ευρω μονο σε σχεση με του εμποριου που κυμαίνονται καπου στα 100 ευρω πανω - κατω.
Χρειαστηκα :
ενα φιλτρο νερου 10" (ειχα παρει αρκετα σε εταιρια που δουλευα προς 10 ευρω το ενα)
ενα κομματάκι σωληνα pvc Φ25 στον οποιο εφαρμοσα κατω ενα κοματι Φ32 κομενο να βγαινει το νερο.
ενα σφουγγαρι απο S/M το οποιο εκοψα στρογγυλο να σφηνώσει μεσα καλα ωστε να μην φυγει ο αντιφωσφορος.
μια αντλια απλη απο 400 εως 800 λιτρα , εγω εχω μια φτηνη sun sun 600l/h
αντιφωσφορο εχω της water waves.

τον εχω σε λειτουργια 3 μερες τωρα και αποδίδει πολυ πολυ καλύτερα απο τους εμποριου μπορω να πω.

στις φωτο βλεπεται την ολη κατασκευη, θα βαλω και βιντεο με την λειτουργια του.

stratri1 07-09-12 23:40

Αυτό το φίλτρο βρύσης, δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για DIY εξωτερικό φίλτρο;;;; Χωρίς τα διάφορα προβλήματα που βλέπουμε κατά καιρούς σε τέτοιες κατασκευές;;;;
Σόρυ για το εκτός θέματος. Μου ήρθε ιδέα και την είπα:)

jimmis1974 07-09-12 23:46

χχμμ μπα ,δεν ειναι κανα τεραστιο μην νομίζεις , αλλωστε την αντλια που θα την βαλεις ? νταξει μπορεις να βαλεις μια εξωτερικη αλλα πολυ η φασαρια για το τιποτα .
Καλα εκανες και ρωτησες , αλλα σκοπος ειναι να μπορεις να βαλεις και κατι μεσα , χιλιες φορες να παρεις ενα φτηνιαρικο εξωτερικο και να χει καλαθακια να μπορεις να βαλεις τα υλικα σου και οτι αλλο.
Για την κατασκυη reactor που εκανα ειναι κορυφη !!

stratri1 08-09-12 22:41

Όπως το βλέπω νομίζω πως έχω το ίδιο στην βρύση μου.
Αν βάλεις 2 στη σειρά;;; (εκεί... επιμένω εγώ:D) ή αν χρησιμοποιηθεί για αντικατάσταση ενός μικρού εσωτερικού; Απλώς ιδέες ρίχνω.

Οι σωλήνες που θα συνδεθούν είναι χάλκινες; Δεν έχει κάποιους κινδύνους αυτό για τα ζωντανά;;;;

jimmis1974 09-09-12 00:23

1 Συνημμένο(α)
ειπα δεν εχει χωρο πολυ για υλικα , αλλα δεν μπορει να γηνει σωστη φιλτρανση αν βαλεις χυμα υλικα μεσα , γιατι το νερο οπως θα μπαινει πανω θα βγαινει σχεδον κατευθειαν , δεν θα περναει 100% μεσα απο τα υλικα.
και δυο μπορεις να βαλεις και τρια , απλα ειναι λιγακι φασαρια να τα ανοιγεις συνεχεια ασε που θες και εξωτερικη αντλια .

ναι εχει μεσα σπιρωμα χαλκινο αλλα ειναι πολυ κοντο , εχω βιδωσει πλαστικες γωνιες που το σπιρωμα τους καλυπλει ολο το χαλκινο , οποτε δεν υπαρχει κανενα μα κανενα προβλημα.

Samian 10-09-12 21:38

Από ανάδευση πως είναι ;;;;

Μπορείς να βάλεις ένα βιντεάκι με την λειτουργία του.
Πάντως εάν χρησιμοποιούσες ενυδρειακό σφουγγάρι, σε ότι διάμετρο ήθελες, θα ένοιωθα πιο ασφαλής.....

Μπράβο πάντως καλή η προσπάθεια.

jimmis1974 10-09-12 22:43

με την πρωτη ευκαιρία θα του βγαλω βιντεο γιατι το εχω στο σαμπ σε ενα διαμερισμα που μπροστα εχω αρκετα κομματια βραχου και το κρυβουν λιγο , θα τον βγαλω τον βραχο καπια στιγμη να το τραβηξω.
απο αναδευση μια χαρα , βλεπεις τον αντιφως να αναπηδάν ολοι οι κοκοι ομοιομορφα .
για σφουγγαρι ειχα ενυδρειακα αλλα δεν ηταν πηχτα πολυ και περναγε ο αντιφως απο μεσα γιατι ειναι σαν σκονη αυτος του water waves.
τα επλυνα καλα αυτα του s/m με καυτο νερο, και σημερα παραγγειλα απο ebay αυτα να δω τι λενε.

stanisalus18 31-10-16 14:05

Ενδιαφέρουσα κατασκευή, τώρα την πέτυχα. Υπάρχει ακόμα? Λειτουργεί? Ικανοποιημενος?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01702 seconds with 11 queries