Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Κρίμα τα ψαράκια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18836)

Tzo 02-08-07 20:16

Κρίμα τα ψαράκια
 
Καλησπέρα παιδιά. Καλά σήμερα ξενέρωσα απίστευτα. Καθόμουνα στο μαγαζί μου ( καμία σχέση με ψαράκια καφεκοπτείο έχω ) και σκάνε 2 παλικάρια με ένα ενυδριάκι στα χέρια. Των ρωτάω στήνεις ενυδρείο και μου κάνει ναι ένα για την κοπέλα μου πήρα. Το ενυδρείο ήταν ένα 30 λίτρο με ένα φιλτράκι μέσα και 2-3 πλαστικά φυτά. Ως εδώ οκ. Και μετά κοιτάω τα ψάρια και παθαίνω συγκοπή. Είχε σε ένα σακουλάκι μέσα στριμωγμένα 3 αγγελόψαρα , 3 χρυσόψαρα, 3-4 corrydorakia και 3-4 gurami. Τον ρωτάω ξέρεις από ενυδρεία και μου απαντά ναι. Του λέω ότι έπρεπε πρώτα να ετοιμάσει το φίλτρο και μετά να πάρει τα ψαράκια και μου απαντά ότι να κοίτα έτοιμο είναι να το βάλω στην μπρίζα. Άρχισα να του λέω για βιολογίες και βακτηρίδια αλλά δεν νομίζω να κατάλαβε και πολλά. Το μόνο που μου είπε δηλαδή θα πεθάνουν εεε δεν βαριέσαι δώρο τα πάω. Το μόνο που έδειξε να τον ενοχλεί ήταν τα 130 € που έδωσε για να τα πάρει…. Τι να πει κανείς….
:(

chris129 02-08-07 20:24

δεν φταινε τα παληκαρια φταιει αυτος που του τα πουλησε αλλα και η παιδεια που εχει ο μικρος που σου απαντησε ετσι

parrot 02-08-07 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 192221)
δεν φταινε τα παληκαρια φταιει αυτος που του τα πουλησε αλλα και η παιδεια που εχει ο μικρος που σου απαντησε ετσι

άρα και τα παληκάρια...

kostaskich 02-08-07 21:16

kostaskich
 
Τι να πεί κανείς .κάποιοι άνθρωποι θέλουν.....:smt021 ή....zw

Neoklis 02-08-07 22:26

Κάθε επιχειρηματίας θέλει να πουλήσει....
Ο καθενας κοιταει να τα αρπάξει...
Ελάχιστοι πετσοπάδες είναι αυτοί που θα κάτσουν να σου εξηγήσουν τι πραγματικά συμβαίνει.....
Και όχι για τι δεν θέλουν απλά αλλα αρκετές φορες δεν ξέρουν κιόλας...

Εμένα έτυχε στην Κομοτηνή ένας που και εγώ μάθαινα στην αρχή μέσα απο το gab για στρώσιμο, και επειδή γνώριζε ότι δεν ήξερα τιποτα να μου λέει αλλα ντι αλλων....:mad: :mad: :mad:
Του μιλούσα για αμμωνία και μου έλεγε τι είναι αυτό...???

PascM 02-08-07 23:04

Οκ υπάρχουν αυτοί που δεν ξέρουν! Αλλά μην κατηγορούμε μόνον τα καταστήματα! Γιατί όταν σου λεει ο πετσοπάς δεν κάνει να πάρεις ενυδρείο και ψάρια μαζί και εσύ λες μα καλά θα το έχω άδειο τότε δεν φταίει αυτός! Αν δεν πουλήσει θα πρέπει να το κλείσει!
Ούτε όταν σου λεει ο πετσοπάς οτι τα αγγελόψαρα θένε τα καημένα μεγάλο ενυδρείο εμείς να λέμε το λεει για να πουλήσει γιατί αυτός τα έχει σε μικρά?
Κάπου τα μπερδεύουμε παίδες και καλό είναι να μην τα λέμε όλα ελαφρά την καρδία!

Genirous 02-08-07 23:16

Έτσι είναι, συμφωνώ με τον Μανώλη (PascM)...!:smt023
Να προσθέσω ότι οποιοσδήποτε από μας πάει να κάνει μια οποιαδήποτε αγορά ΧΩΡΙΣ να ξέρει τι παίρνει και γιατί το παίρνει, το πιο πιθανό είναι να την ΠΑΤΗΣΕΙ...;)
Και γι'αυτό ευθύνεται πρώτα ο αγοραστής και μετά ο πωλητής, που στο φινάλε ο δεύτερος κάνει εμπόριο και ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος από τον νόμο να γνωρίζει το αντικείμενο του καταστήματός του...:(
Αυτά βέβαια στην Ελλάδα...:cool:

tzimakos 02-08-07 23:58

δεκτον , ας μην καταδικαζουμε συλληβδην ολους ανεξαιρετως τους πετσοπάδες, υπαρχουν και φωτεινες εξαιρεσεις γνωστες σε ολους μας αλλωστε......
Αλλα οταν ανοιγεις ενα πετ-σοπ γνωριζεις εκ των προτερων οτι οι πελατες σου ειναι ανθρωποι που εχουν ενα χομπι, αρα δεν μπορει να εισαι αποκλειστικα εμπορος , αλλα πρεπει να εισαι ταυτοχρονα και συμβουλατορας τους.
Αν θες να τους κρατησεις (τους πελατες), εχει καλως.
Αν θελεις να τους διωξεις , παλι εχει καλως.
Δεν εχεις ομως το δικαιωμα να καταστρεφεις , ειτε κακοβουλα, ειτε λογω ασχετοσυνης, αυτο για το οποιο εκεινοι κοπιασαν να το δημιουργησουνε και να το διατηρησουνε.

Ναι , υπαρχουν και ορισμενοι πελατες που επιμενουν να κανουν του κεφαλιου τους και οι οποιοι αν δεν τους πουλησεις εσυ το "προϊον", θα το παρουν απο τον ανταγωνιστη σου (αλλωστε απαγορευεται η "αρνηση πωλησης" απο το νομο).
Είναι ομως άλλο πραγμα να ικανοποιεις αυτους τους πελάτες για να μην χασεις την πωληση, και αλλο να οδηγεις εσυ ο ιδιος και αυτους και τους αλλους σε λανθασμενες αγορες για να εισπραξεις λιγα ευρω παραπανω.
Πετ σοπ υπαρχουν πλεον πολλα , πωλητες να με καθοδηγησουν σωστα στο χομπι μου , λιγοι.

PascM 03-08-07 00:02

Ο άσχετος πετσοπάς κάνει (κατ εμέ) μπαμ! Τον βλέπεις! Δεν έχει ψάρια πλην των εμπορικών!
Για να έχει "δύσκολα ψάρια" πρέπει να έχει και γνώσεις να τα κρατήσει ζωντανά! απο εκεί και πέρα! ......φταίμε και οι δυο.....:D :D :D που ζούμε .. χώρια....:D

tzimakos 03-08-07 00:08

Μπαμ θα κανει σε σενα που ξερεις...
εγω ο ασχετος ομως πως θα ξερω τι ψαρια ειναι αυτα που βλεπω?
για τους εντελως ασχετους αλλωστε τα ψαρια διακρινονται σε: μικρα- μεγαλα -πολυχρωμα.
για τους απλα ασχετους σε : ημερα-αγρια-ημιαγρια.


Άλλωστε εχω παρατηρησει οτι οι περισσοτεροι μαγαζατορες απο τον ιδιο εισαγωγεα ψωνιζουν, στα περισσοτερα καταστηματα εμφανιζονται ταυτοχρονα τα ιδια ψαρια , οποτε ολοι λιγο πολυ την ιδια ποικιλια εχουν

PascM 03-08-07 00:43

Τα ίδια ψάρια έχουν να κάνουν με την παραγωγή των ιχθυοτροφείων! Για τα υπόλοιπα υπάρχει το GAB και ο ΠΣΦΕ!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01520 seconds with 11 queries