Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=104)
-   -   κοινωνικο με γαριδες? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56520)

liapakos 09-10-11 18:06

κοινωνικο με γαριδες?
 
Παιδια καλησπερα..8ελω να κανω μια ερωτηση κα8ως με ενδιαφερει αρκετα..λατρευω τις γαριδες,αλλα επειδη δεν μπορω να φτια3ω 3εχωριστο γαριδαδικο για αυτες,8ελω να μα8ω αν καποιο ειδος τους μπορει να συμβιωσει με 2 melanotaenia preacox 1 dwarf gurami 2 corydoras aeneus kai 4 zebra danio..

Alex_Salonica 09-10-11 18:14

Με τα corry και danio δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ο βασικότερος κίνδυνος είναι οι μελανοταινίες, σε ελάχιστες περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί να μην πειράζουν γαρίδες αλλά κι αυτό ακόμα μπορεί να αλλάξει ξαφνικά.

kiriles 09-10-11 18:16

αν εχεις πολλες κρυψωνες κατι μπορει να γινει

liapakos 09-10-11 18:22

οι μελανοταινιες ειναι ακομα μικρες..(2 εκ). αν βαλω γαριδουλες απο τωρα,υπαρχει περιπτωση να μα8ουν να συμβιωνουν μαζι? :S (ερωτηση αρχαριου..) το ενυδρειο ειναι φυτεμενο και σκεφτομαι να το "πυκνωσω" κ αλλο..

Alex_Salonica 09-10-11 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από liapakos (Μήνυμα 623343)
οι μελανοταινιες ειναι ακομα μικρες..(2 εκ). αν βαλω γαριδουλες απο τωρα,υπαρχει περιπτωση να μα8ουν να συμβιωνουν μαζι? :S (ερωτηση αρχαριου..) το ενυδρειο ειναι φυτεμενο και σκεφτομαι να το "πυκνωσω" κ αλλο..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 623339)
Ο βασικότερος κίνδυνος είναι οι μελανοταινίες, σε ελάχιστες περιπτώσεις έχει παρατηρηθεί να μην πειράζουν γαρίδες αλλά κι αυτό ακόμα μπορεί να αλλάξει ξαφνικά.

Από τη στιγμή που θα δοκιμάσουν μια γαρίδα μετά είναι μονόδρομος

faceck 09-10-11 19:05

και να τις βαλεις μεσα εαν φοβουνται δεν θα τις βλεπεις και πολυ..οποτε εγω θα σου προτεινα να παρεις αμανο που ειναι και καλοι καθαριστες και ειναι και πιο μεγαλες απο τις ρεντ τσερυ οποτε δεν πιστευω να τις φανε

janickrules 09-10-11 19:55

εμενα η γνωμη μου ειναι να τις βαζουμε μονες τους γενικα!
επισης διαφωνω με το σκεπτικο "πολλες κρυψωνες και οκ"!
δεν ειναι μονο οτι δεν θα τις βλεπεις,αλλα ειναι κριμα...
εννοειται οτι θελεις και απο αυτες και φυτα,αλλα μετα απο διαφορα πειραματα μου διαπιστωσα οτι μονες τους,δεν κρυβονται καθολου!
ολη μερα,φατσα μοστρα!! :cool:

επιλογη του καθενος βεβαια,απλα την γνωμη μου ειπα! ;)

B22 09-10-11 20:16

εγώ πάλι τις έχω μαζί με κορυντορας και καρδινάλιους και τις βλέπω πιο πολύ από τα ψάρια, άσε που μου έχουν κάνει το ενυδρείο λαμπίκο, 2 αμάνο σε 100 λίτρα και είναι γυαλί το ενυδρείο!!!!!!!!!!!!

liapakos 09-10-11 20:24

ευχαριστω παιδια,8α περιμενω κανενα μηνα ακομα να στρωσει ο βυ8ος και μετα 8α βαλω καμια αμανο λογικα...

B22 09-10-11 20:26

φίλε μου πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;;;; πάντως να ξέρεις ότι οι μελανοταινίες και τα κορυς είναι κοπαδόψαρα και τα ντάνιο οπότε πρέπει να αυξήσεις τους αριθμούς τους

liapakos 09-10-11 22:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από B22 (Μήνυμα 623375)
φίλε μου πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;;;; πάντως να ξέρεις ότι οι μελανοταινίες και τα κορυς είναι κοπαδόψαρα και τα ντάνιο οπότε πρέπει να αυξήσεις τους αριθμούς τους

το ενυδρειο ειναι 50 λιτρο. 8α προσ8εσω αλλες 2 μελανοταινιες (λογικα) σε καμια βδομαδα..αλλα αυτο που παρατηρω ειναι πως τα ντανιο με τις μελανοταινιες σχηματιζουν κοπαδακι μαζι..για τα κορυ να σου πω την αλη8εια δεν 3ερω,αλλα απο οτι παρατηρω,δεν εχουν καποιο προβλημα και ολα "φενονται φυσιολογικα"..

B22 10-10-11 01:50

πιστεύω πως οι μελανοταινίες δεν κάνουν για το ενυδρείο σου γιατί θέλουν περισσότερα λίτρα. Τα κόρυ ναι μεν ζουν αλλά θα τα βοηθήσεις πολύ αν βάλεις άλλα τρία του ίδιου είδους...ψάχτο γενικά το θέμα, δεν έχεις κάνει κάποιο τραγικό λάθος αλλά μπορείς να βελτιώσεις τις συνθήκες που παρέχεις στα ψάρια σου!

liapakos 10-10-11 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από B22 (Μήνυμα 623464)
πιστεύω πως οι μελανοταινίες δεν κάνουν για το ενυδρείο σου γιατί θέλουν περισσότερα λίτρα. Τα κόρυ ναι μεν ζουν αλλά θα τα βοηθήσεις πολύ αν βάλεις άλλα τρία του ίδιου είδους...ψάχτο γενικά το θέμα, δεν έχεις κάνει κάποιο τραγικό λάθος αλλά μπορείς να βελτιώσεις τις συνθήκες που παρέχεις στα ψάρια σου!

σε ευχαριστω πολυ, να σαι καλα :)

stav 11-10-11 08:01

Πιστευω οτι μεγαλυτερος κινδυνος για τις γαριδες ειναι το γκουραμι
παρα οι μελανοταινιες.

liapakos 11-10-11 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 623695)
Πιστευω οτι μεγαλυτερος κινδυνος για τις γαριδες ειναι το γκουραμι
παρα οι μελανοταινιες.

το συγκεκριμενο γκουραμι ειναι απ τα πιο ηρεμα που εχω δει ^^. σημερα πειρε ο αδερφος μου μια αμανο. δεν φενεται καποιο προβλημα μεχρι τωρα..κανενα ψαρακι δεν την πειρα3ε και κοβει ανενοχλητη βολτες σε ολο το ενυδρειο...αντε να δουμε... :)

janickrules 11-10-11 15:43

μην την αφηνεις μονη της παντως!
κι αυτη προτιμα την παρεα! ;)

liapakos 11-10-11 15:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 623765)
μην την αφηνεις μονη της παντως!
κι αυτη προτιμα την παρεα! ;)

αυτο εννοειται..απλα βαλαμε 1 μονο για να δουμε αν 8α μπορεσει να ζησει η αν 8α γινει μεζες(ακουγεται λιγο ακαρδο μεν,αλλα..)8α περιμενω 1-2 μερες να ''κοψω κινηση'' και μετα ερχεται παρεουλα!

kostas/poseidonas 11-10-11 17:40

απο οσο εχω διαβασει χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος οι ρεντ τσερυ θα γινουν μεζες γτ απλα το γκουραμι κ οι μελανοταινιες θα φανε αν οχι τις ιδιες σιγουρα καποιο γονο τους κ αμα καλομαθουν αστα...μονο αμανο κ πως ειπαν κ οι προλαλησαντες τα κοπαδοψαρα θελουν να ειναι 7+ αντε στα κορυ 5 οποτε φτιαξε τους πληθυσμους κ προσεχε την ιχθυοφορτωση..τα φυτα θα σε βοηθησουν να τις βλεπεις πιο συχνα καθως τα ψαρια θα εχουν να ασχολουνται κοβοντας βολτες κ οχι να ασχολουνται απο περιεργεια με τις γαριδες(συμβαινει στα αδεια απο φυτα ενυδρεια )

liapakos 11-10-11 20:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas/poseidonas (Μήνυμα 623789)
απο οσο εχω διαβασει χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος οι ρεντ τσερυ θα γινουν μεζες γτ απλα το γκουραμι κ οι μελανοταινιες θα φανε αν οχι τις ιδιες σιγουρα καποιο γονο τους κ αμα καλομαθουν αστα...μονο αμανο κ πως ειπαν κ οι προλαλησαντες τα κοπαδοψαρα θελουν να ειναι 7+ αντε στα κορυ 5 οποτε φτιαξε τους πληθυσμους κ προσεχε την ιχθυοφορτωση..τα φυτα θα σε βοηθησουν να τις βλεπεις πιο συχνα καθως τα ψαρια θα εχουν να ασχολουνται κοβοντας βολτες κ οχι να ασχολουνται απο περιεργεια με τις γαριδες(συμβαινει στα αδεια απο φυτα ενυδρεια )

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56575 το ενυδρειο εχει καποια φυτακια..(δες φοτο στην παρουσιαση) και 8α πυκνωσει κ αλλο!τωρα για τους πλη8υσμους,8α κανω οτι μπορω..

paco 11-10-11 22:10

οτι red chery χωραει μεσα στο στομα απο τις μελανοταινιες δεν υπαρχει περιπτωση να γλυτωσει
τα νεογενητα και αυτες που εχουν πεταξει το κελυφος ειναι τελειος μεζες και θρεπτικοτατος
να μην ξεχναμε οτι για πολλα ψαρια ειναι η τελεια τροφη
οι μελανοταινιες θελουν περισσοτερο χωρο για να σου δειξουν την ομορφια τους
ειναι πολυ γρηγορα ψαρια και γιαυτο κυνδυνευουν οι γαριδες σου
πραγματι με πολλα φυτα και μος θα εχεις γαριδες δεν θα τις βλεπεις πολυ
αντοιστοιχα με καπως λιγοτερη ενταση ειναι τα γκουραμι

liapakos 12-10-11 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 623859)
οτι red chery χωραει μεσα στο στομα απο τις μελανοταινιες δεν υπαρχει περιπτωση να γλυτωσει
τα νεογενητα και αυτες που εχουν πεταξει το κελυφος ειναι τελειος μεζες και θρεπτικοτατος
να μην ξεχναμε οτι για πολλα ψαρια ειναι η τελεια τροφη
οι μελανοταινιες θελουν περισσοτερο χωρο για να σου δειξουν την ομορφια τους
ειναι πολυ γρηγορα ψαρια και γιαυτο κυνδυνευουν οι γαριδες σου
πραγματι με πολλα φυτα και μος θα εχεις γαριδες δεν θα τις βλεπεις πολυ
αντοιστοιχα με καπως λιγοτερη ενταση ειναι τα γκουραμι

ευχαριστω για τις συμβουλες σου φιλε μου.8α δουμε τι 8α γινει..Να σαι καλα παντως


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01994 seconds with 11 queries