Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Αραγωνίτης ή άμμος? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27894)

george1981 08-11-08 00:29

Αραγωνίτης ή άμμος?
 
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω τί είναι καλύτερο να βάλω στο ενυδρείο μου το οποίο είναι JUWEL RIO 125 λίτρων! Το PH μου δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό για αφρικανικές κιχλίδες 7,6 και γι' αυτό σκέφτομαι τον αραγωνίτη περισσότερο αλλά διάβασα οτι και η άμμος είναι πολύ καλή λογω του ότι καθαρίζουν τα βραγχία τους μ'αυτήν! αληθεύει? κι αν ναι τι να προτιμίσω? Αν είναι εύκολο θα ήθελα να μάθω και την ποσότητα που πρέπει να βάλω! ;)

Moutralewn 08-11-08 01:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george1981 (Μήνυμα 303520)
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω τί είναι καλύτερο να βάλω στο ενυδρείο μου το οποίο είναι JUWEL RIO 125 λίτρων! Το PH μου δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό για αφρικανικές κιχλίδες 7,6 και γι' αυτό σκέφτομαι τον αραγωνίτη περισσότερο αλλά διάβασα οτι και η άμμος είναι πολύ καλή λογω του ότι καθαρίζουν τα βραγχία τους μ'αυτήν! αληθεύει? κι αν ναι τι να προτιμίσω? Αν είναι εύκολο θα ήθελα να μάθω και την ποσότητα που πρέπει να βάλω! ;)

Το καλύτερο θα είναι να βάλεις αραγωνίτη με κοκκομετρία άμμου (δηλαδή πολύ ψιλό).

Ένα στρώμα πα΄χους 5-6 εκ είναι καλά.

Για να μην σου έρθει "ο κούκος αηδόνι" μιας και είναι ακριβός ο άτιμος, μπορείς να βάλεις μισή ποσότητα αραγωνίτη και την άλλη μισή άμμο θαλάσσης (ή άμμο λευκή χαλαζιακή σε περίπτωση που θες να έχει ίδιο χρώμα με τον αραγωνίτη).

orck 08-11-08 07:22

εγω πιστευω οτι πρεπει η αμμος να ειναι ελαφρος μικροτερη κοκομετρια απο τον αραγωνιτη για να καθεται στον πατο και απο επανω να ειναι παντα ο αραγωνιτης (με την λογικη να ειναι σε επαφη παντα με το νερο για να αποδωσει τα μεγιστα οσον αφορα ανεβασμα της σκληροτητας)

φανταζομαι ολοι ξερεται οτι παντα το υλικο με την μεγαλυτερη κοκομετρια θα ερθει στην επιφανεια, για το δικο μου εχω παρει αμμο μπεζ την οποια την εβαλα διπλα στον αραγωνιτη και εχουν ιδιο χρωμα διαμετρου 0,8-1,0 και αραγωνιτη sugar size (τον οποιο περασα και απο διχτυ για να διωξω τα χοντρα κομματια που ειχε μεσα)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn (Μήνυμα 303535)
Το καλύτερο θα είναι να βάλεις αραγωνίτη με κοκκομετρία άμμου (δηλαδή πολύ ψιλό).

Ένα στρώμα πα΄χους 5-6 εκ είναι καλά.

Για να μην σου έρθει "ο κούκος αηδόνι" μιας και είναι ακριβός ο άτιμος, μπορείς να βάλεις μισή ποσότητα αραγωνίτη και την άλλη μισή άμμο θαλάσσης (ή άμμο λευκή χαλαζιακή σε περίπτωση που θες να έχει ίδιο χρώμα με τον αραγωνίτη).


george1981 08-11-08 13:39

Φαντάζομαι θα βρώ ευκολα αραγωνίτη σε κάποιο ενυδρειακό κατάστημα ε? Τώρα για το μέγεθος που προτείνεται μπορεί να δυσκολευτώ να εντοπίσω κάπου αλλά σίγουρα θα κοιτάξω να το βάλω μισό μισό γιατί τα οικονομίκα μας είναι σε δύσκολη κατάσταση! :)

odin79 15-11-08 11:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george1981 (Μήνυμα 303604)
Φαντάζομαι θα βρώ ευκολα αραγωνίτη σε κάποιο ενυδρειακό κατάστημα ε? Τώρα για το μέγεθος που προτείνεται μπορεί να δυσκολευτώ να εντοπίσω κάπου αλλά σίγουρα θα κοιτάξω να το βάλω μισό μισό γιατί τα οικονομίκα μας είναι σε δύσκολη κατάσταση! :)

εγω αυτο που εκανα και ειχε πολυ καλα ποτελεσματα ειναι οτι εβαλα λιγο αραγωνιτη και αμμο θαλασσης απο μαντρα με υλικα οικοδομων αναλογια 1 προς 4...και εβαλα στο φιλτρο και σπασμενο κοραλι...με καλη αναταραξη της επιφανειας σε συνδιασμο με με τα προαναφερθεντα ειδα πολυ καλα αποτελεσματα...τυο να μπει ολο αραγωνιτης imo ειναι υπερβολη..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01335 seconds with 11 queries