Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Ερωτησεις γεννηστρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61029)

thgparas 24-03-12 16:14

Ερωτησεις γεννηστρα
 
Καλησπερα σε ολους.
Τελικα τα σχεδια για Αφρικη σταματησαν,μαλλον αργοτερα.
Τελικα μπηκαν σκαλαρια και μου βγηκε ζευγαρι
Απο προχτες σε ενα ξυλο χτυπιουνται καμια 50αρια ουρες,ειχαν γεννησει αρχικα στο τζαμι αλλα τοσα μετεφεραν στο ξυλο.
Λογο του οτι σε λιγο θα κολμπισουν ελευθερα και θα φαγωθουν απο τα αλλα σκαλαρια η απο τα cory εχω καποιες ερωτησεις,ετσι ωστε να ετοιμασω πριν την γεννα την γεννηστρα.
Θα ετοιμασω την γεννηστρα που ειχα και στους δισκους αλλα στα μικρα των δισκων ετοιμαζα μονο αρτεμια
1.Καπου διαβασα για υγρη τροφη,για τις πρωτες μερες,ξερετε που μπορω να βρω?
2.Τα μικρα τρωνε καθολου απο τους γονεις?
3.Μετα την γεννα να αφαιρεσω τους γονεις?καπου διαβασα οτι δεν χρειαζετε.
Ευχαριστω... :)
Θοδωρης

Γιώργος Κ 25-03-12 07:19

1. Ταιζε ζωντανη αρτεμια οταν ξεκινησουν να τρωνε!!
2. Δεν ειναι δισκοι ... :D:D
3. Δεν χρειαζεται ....

Διαβασε εδω: http://www.psfe.gr/articles/Angelfish/scalare.htm ;)

** Σιγα μη ξεκολλήσεις απο Αμερικη!!! Ασε μωρε που να πας Αφρικη τετοιους καιρους!! :D:D:D

thgparas 25-03-12 18:36

Το διαβασα Γιωργο το λινκ αυτο...
Απο αυριο θα τα βαλω στην γεννηστρα να δουμε...
Αντε και αμα παει καλα και η δουλεια θα ξεκινησω να φτιαξω κανα ενυδρειο της προκοπης να βαλω παλι δισκους...:)
Απο τα χριστουγεννα το σκεφτομαι....

Η Αφρικη αργοτερα...
Το νερο εδω ειναι ιδανικο για Αφρικη αλλα τι να κανουμε που μπλεξαμε με οσμοσεις και δεν μπορουμε χωρις αυτες...χαχαχαχαχαχαχαχα

thgparas 09-04-12 23:32

Καλησπερα σε ολους.
2η μερα στην γεννηστρα και εχουμε παλι γεννα.
Γεννησαν στον κονο που ειχα στους δισκους...
Το θεμα ειναι οτι ειναι στην πισω πλευρα και ειναι δυσκολο να τα βλεπω,αν γυρισω τον κονο προς τα μπροστα μπορει να στρεσαριστουν?Θελω να δω τι γινετε.
Θα μεταφερουν τα αυγα αλλου αυριο μεθαυριο?
Μεσα στην γεννηστρα εβαλα τον κωνο,ενα κομματι πετρα σχιστολιθου και 2 κομματια ξυλο.
Εχω το εσωτερικο φιλτρο αλλα ετοιμαζω ενα DIY αεροφιλτρο αλλα φοβαμε να το βαλω να μην στρεσαρω το ζευγαρι.
Ευχαριστω...
Θοδωρης

Sakisdraminos 10-04-12 09:23

γνωμη μου ειναι αμα εχεις κανενα μικρο ενιδρειο να τα παρεις με μια σηριγκα φαγητου και να τα βαλεις στο μικρο..ετσι θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα...να της δινεις παρα πολυ και πανω απο 5 φορες την μερα ζωντανη αρτεμια!!!

thgparas 10-04-12 18:01

Τα αυγα ειναι ηδη σε ενα μικροτερο ενυδρειο 110 λιτρων μαζι με το ζευγαρι...
Να βγαλω το ζευγαρι απο την γεννηστρα εννοεις?

Sakisdraminos 11-04-12 14:00

αν λες γενηστρα το ενιδριο 110λ τοτε ναι γαλτα αμα γενησαν κα ασε τα μκρα μονο ετοιμασε αρτεμια(να εχεις 2 μπουκαλια αρτεμια με διαφορια μια μερα γιανα μην ξεμηνεις)!!! ταιζετες οσο πιο ολι μπορεις και πιο σιχνα.. κανε αλλαγες νερου και οσο μεγαλωνουν κανε ακομα πιο πολλες γιανα μην εχεις νιτρικα....νερο να ειναι απο το ενιδριο που ζουν οι γονεις τους(το νερο τον γονιον τους πρεπει να ειναι και εκεινο κομπλε οποτε πιο συχνες αλλαγες αν ειναι δυνατον)

thgparas 13-04-12 09:43

Καλημερα,
Τελικα τα αυγα εκκολαφθηκαν και τα μετεφεραν οι γονεις σε ενα κομματι σχιστη που εχω μεσα.
Τους γονεις δεν τους εχω βγαλει,θα τους βγαλω οταν αρχισουν να κολυμπουν ελευθερα,αν και απο οτι διαβασα και μου ειπαν δεν θα πειραξουν τα μικρα.

Γιώργος Κ 13-04-12 19:39

Λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα! Απλα παρακολουθα τα στενα! :rolleyes:

Sakisdraminos 13-04-12 19:52

ρινχε συχνα αρτεμια για να αρχισουν να τρων!!!!
-------------------------
καλο θα ηταν να τα χορισεις για εμενα για τι μπορει να τα φανε!!!για μεγαλητερο ποσοστο επιτιχιας.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,05168 seconds with 11 queries