Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Τα κάνει άνω κάτω αυτό το ψάρι! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38054)

StelMex 18-02-10 22:51

Τα κάνει άνω κάτω αυτό το ψάρι!
 
Παιδιά εχει τυχει σε κανεναν απο σας το δικο μου προβλημα? Εχω στο ενυδρειο μου ενα χρυσοψαρο, το οποιο (υγεια να εχει) τα κανει ολα ανω κατω, τρεχει αποτομα και σηκωνει την αμμο, παρασυρει τα κελυφη απο τα σαλιγγαρια και γενικα ειναι πολυ ακαταστατο. Συμβαινει γενικα αυτο με τα χρυσοψαρα η μονο με το δικο μου? Και το βασικοτερο προβλημα ειναι οτι το φιλτρο θελει μια φορα την εβδομαδα καθαρισμα γιατι βουλωνει ευκολα με τις ακαταστασιες του χρυσοψαρου!

cpk2010 18-02-10 22:56

Μήπως είναι κανένα παράσιτο?δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά..το κάνει καιρό αυτο?δώσε λίγες πληροφορίες για το ενυδρείο σου..μεγεθος, μετρήσεις,συγκάτοικοι..καλησπερα!!!!

StelMex 18-02-10 23:01

Το ενυδρειο ειναι 60λιτρο. Εχει μεσα μονο αυτο το χρυσοψαρο. Μετρησεις: αμμωνια και νιτρωδη 0 και νιτρικα περιπου 10. Αυτο το κανει εδω και 2 εβδομαδες , δηλαδη απο οταν το πηρα.

Χριστόφορος Μίχας 18-02-10 23:35

Τί μήκος έχει το ψάρι? Τα χρυσόψαρα πάντως τα κάνουν αυτά. Είναι πολύ κινητικά. Αν είχε παράσιτα θα καθόταν την περισσότερη ώρα ακίνητο. Αν δεν μας είχες πεί για τις μετρήσεις, θα φανταζόμουν ότι φταίει η ποιότητα του νερού. Παρατήρησε πάντως το ψάρι καλά για τυχόν σημάδια στο ΄σώμα του.

cpk2010 19-02-10 00:00

Δεν μπορούμε να ξέρουμε σε τι συνθήκες το είχαν..δεν μου φαίνεται φυσιολογικό.Να ανέβαζες θερμοκρασία και να έβαζες ενυδρειακό αλάτι μήπως είναι κανένα εξωπαράσιτο..ας μιλήσουν και οι πίο έμπειροι μην σε πάρω στο λαιμό μου..πάντως εγώ αυτό θα έκανα..

halvas69 19-02-10 00:21

Έχεις ένα ζωηρό και παιχνιδιάρικο χρυσόψαρο και ανησυχείς ;

tedy069 19-02-10 01:38

ριξε του μεσα και μια ομορφη κυχλιδα να δεις για ποτε θα ηρεμισει το ενυδρειο σου .. :D πλακιτσα

aggelospgr2010 19-02-10 08:57

Καλημέρα φίλε μου Στέλιο!:rolleyes: Λοιπόν, έχω έναν φίλο που και αυτός έχει χρυσόψαρο σε 60λιτρο ενυδρείο, και του κάνει τα ίδια... Πολύ μα πολύ ενεργητικό ψάρι.. τώρα δεν ξέρω εαν το δικό σου έχει κάτι.. αλλά εμένα φυσιολογικό μου φαίνεται... αλλά πάρε και τις γνώμες των άλλων..:smt020

Πάνος 19-02-10 13:10

βρε παιδια...φοβαται το ψαρι...ειναι μονο του σε περιορισμενο χωρο.....και οταν πλησιαζει καποιος κανει σαν τρελλο....αυτο δε συμβαινει?? χιλιοπαιγμενη ταινια...
κρυψου καπου να μη φαινεσαι και να μην κανεις ηχους η δονησεις...θα κανει τα ιδια?? μαλλον οχι και θα ηρεμησει μετα απο λιγο...

StelMex 19-02-10 15:04

Αυτο που λεει ο πανος ειναι. Αλλα γενικοτερα ειναι πολυ παιχνιδιαρικο το ατιμο. Αλλα ετσι κι αλλιως αυριο θα παραλαβω τα μουλτι για τα οποια προοριζεται το ενυδρειο και δυστυχως θα το αποχωριστο το ψαρακι στο ενυδρειο της ξαδερφης μου.

Andros 21-02-10 17:20

Θα επρεπε να ανησυχεις αν δεν εκανε αυτα που κανει :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01512 seconds with 11 queries