Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=141)
-   -   Κόβοντας τα δόντια ενός Colomesus asellus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71756)

exelix 14-05-13 00:45

Κόβοντας τα δόντια ενός Colomesus asellus
 
Και εκεί που λες ότι δε θα σου χρειαστεί ποτέ έρχεται μια στιγμή που τελειώνουν τα σαλιγκάρια ή απλά το κακομαθημένο σου puffer προτιμάει άλλες τροφές και τα αγνοεί!

Τα δόντια του μεγαλώνουν σε τέτοιο βαθμό που το δυσκολεύουν να τραφεί φυσιολογικά. Έτσι αποφάσισα να πάρω την κατάσταση στα χέρια μου και να του κόψω εγώ τα δόντια. Ευκολάκι; Χμμμ...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pse5bfbdd2.jpg

Κάποιοι το κάνουν χωρίς αναισθησία, όμως είναι αρκετά πιο επικίνδυνο -κατά τη γνώμη μου-, οπότε πήρα την απόφαση να χρησιμοποιήσω γαρυφαλέλαιο, το οποίο περιέχει τη δραστική ουσία ευγενόλη και προτείνεται για την αναισθησία ψαριών. Το ζητάτε στο φαρμακείο, όπου το πουλάνε για πονόδοντο, καλή αναπνοή, γιατροσόφια κλπ.

Το γαρυφαλέλαιο δε διαλύεται εύκολα στο νερό. Η βιβλιογραφία αναφέρει να δημιουργήσουμε ένα διάλυμμα με 1 μέρος γαρυφαλέλαιο και 9 μέρη αιθανόλη 95% (οινόπνευμα) για να διαλυθεί πιο εύκολα και από αυτό να χρησιμοποιήσουμε 0,4-1,2ml σε ένα λίτρο νερό. Εγώ αποφάσισα να χρησιμοποιήσω κατευθείαν το γαρυφαλέλαιο, το οποίο όμως χτυπήθηκε πρώτα για πολλή ώρα σε ένα βαζάκι με νερό, μέχρι να διαλυθεί. Συγκρίνοντας τις προτεινόμενες από τη βιβλιογραφία δοσολογίες με αυτές που προτείνονται από χομπίστες κατέληξα να χρησιμοποιήσω μία σταγόνα γαρυφαλέλαιο ανά ποτήρι νερού.


Θα χρειαστείτε:
  • Γαρυφαλέλαιο
  • Δύο λεκάνες με νερό ενυδρείου. Στη μία θα μπει το γαρυφαλέλαιο και η άλλη θα είναι για την ανάνηψη.
  • Ένα βαζάκι για να χτυπήσετε το γαρυφαλέλαιο ώστε να διαλυθεί στο νερό.
  • Ένα καλό νυχοκόπτη
  • Μία απόχη
  • Κατά προτίμηση μία αεραντλία και αντιχλώριο με αλόη για τη λεκάνη ανάνηψης
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps8a486866.jpg


Χρησιμοποιήσα χειρουργικά γάντια και κρατούσα το puffer με την απόχη, σε μια προσπάθεια να μειωθεί η ζημιά στη βλέννα του δέρματός του. Ο νυχοκόπτης είχε απολυμανθεί για καλό και για κακό. Καλό είναι να μην έχει ταϊστεί την προηγούμενη ημέρα. Δώστε ιδιαίτερη προσοχή, ώστε να μη βγει το puffer σας τελείως από το νερό πριν αναισθητοποιηθεί, καθώς σε περίπτωση που φοβηθεί και φουσκώσει με αέρα θα έχετε να αντιμετωπίσετε ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα.

Τα υπόλοιπα στο βίντεο!

BORKED

nazgul 14-05-13 00:52

Τι εκανες ρε ατομο?
Μπραβο ρε συ, το εσωσες το ψαρακι απο μεγαλα προβληματα. Μακρια απο εμας!

exelix 14-05-13 00:55

Η καρδούλα μου το ξέρει!:D

Αυτός φταίει που για να φάει σαλιγκάρι πρέπει να τον αφήσω μια βδομάδα νηστικό. Έγιναν και φίλοι! Και μετά μου γυρνούσε στο ενυδρείο σαν τον Φιλιππίδη... Δράκουλα!

nikolakis94 14-05-13 00:56

Στην φωτογραφια μοιαζει με σπασικλακι σαν αυτα που βλεπουμε στα κινουμενα σχεδια,μονο τα γυαλια μυωπιας του λειπουν:D.Μπραβο σου παντως γι αυτο που εκανες το γλιτωσες απο μελλοντικα προβληματα.

delta66 14-05-13 00:56

Μου φυγαν τα σφραγισματα λεμε :smt003

platy 14-05-13 00:58

Στελιο συγχαρητήρια φίλε...πολυ καλη δουλειά και άκρως χρησιμο το βίντεο....

ξέρω οτι έπεξες κορώνα γράμματα τη ζωή του ψαριού αφου προηγουμένως δεν ειχες εφαρμόσει κατι αναλογο (πιστευω) αλλα για μένα ισως ηταν οτι καλύτερο μπορουσες να κάνεις...

τα δόντια του ψαριού κοπήκαν ευκολα!?

delta66 14-05-13 01:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 763015)

http://www.frankscards.de/fig_lucky_..._chinese_2.jpg

exelix 14-05-13 01:02

Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά αναισθητοποίησα ψάρι, αλλά δε γινόταν αλλιώς. Τα δόντια του είναι σαν χοντρά νύχια, οπότε κόβονται εύκολα από την άποψη της απαιτούμενης δύναμης. Το ζήτημα είναι να πετύχεις τη σωστή γωνία για να τα κόψεις και φυσικά να μην κάνεις ζημιά στο ψάρι. Το βίντεο κόπηκε και δεν ακούγονται και τα... γαλλικά μου που δε μου καθόνταν ακριβώς όπως το ήθελα.


Σπύρο πού να τον έβλεπες και με bloodworm κολλημένο στα δόντια να κάνει τσάρκες!

Zair 14-05-13 01:02

Μπράβο για την ενέργεια που έκανες,σχετικά με την αναισθησια ειναι εφικτό αν ρίξω στο ενυδρειο οτι τα ψαρια θα πέσουν σε λήθαργο,αυτό θα βοηθούσε πολυ σε περίπτωση που θελουμε να πιάσουμε κάποια συγκεκριμένα ψαρια δίχως να ξεστησουμε το ενυδρειο:cool:

exelix 14-05-13 01:05

Καλύτερα να μη δοκιμάσεις κάτι τέτοιο.

nazgul 14-05-13 01:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix
Σπύρο πού να τον έβλεπες και με bloodworm κολλημένο στα δόντια να κάνει τσάρκες!

Χααααχαχαχα!!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zair
Μπράβο για την ενέργεια που έκανες,σχετικά με την αναισθησια ειναι εφικτό αν ρίξω στο ενυδρειο οτι τα ψαρια θα πέσουν σε λήθαργο,αυτό θα βοηθούσε πολυ σε περίπτωση που θελουμε να πιάσουμε κάποια συγκεκριμένα ψαρια δίχως να ξεστησουμε το ενυδρειο:cool:

Δεν ειναι παντα σιγουρο οτι θα ξυπνησει το ψαρι μετα απο αναισθησια. Δεν θα ηταν καλη ιδεα νομζω.

delta66 14-05-13 02:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 763030)
Δεν ειναι παντα σιγουρο οτι θα ξυπνησει το ψαρι μετα απο αναισθησια. Δεν θα ηταν καλη ιδεα νομζω.

Δεν νομιζω οτι εκει ειναι η πραγματικη δυσκολια.
Πες οτι τα ψαρια δεν χωθηκαν σε σπηλιες και τα πηρε εκει ο υπνος κι ετσι μπορεσε να τα βγαλει. Μετα πως θα βγαλει τελειως το αμυγδαλελαιο απο το ενυδρειο? Μηπως θα το αδειασει ολο μετα?

nazgul 14-05-13 02:32

Μεγαλυτερο προβλημα αυτο.

maikl 14-05-13 06:26

Εφτα χρονια ειπαμε (οι σπουδες) ?

Μπραβο και μακαρι ολα να συνεχισουν καλα για το ψαρακι ;)

harris samos 14-05-13 08:03

με αυτο τον τροπο κανουν ενχηρηση σε αροανεσ στα ματια και καθαριζουν το drop eye βεβαια εκει θελει πολυ προσοχη

ενα μεγαλο μπραβο απο μενα :D:D:D

Κλεόβουλος 14-05-13 08:39

Μικρέ μ' έχεις αφήσει άναυδο!!!
Νομίζω ότι έχεις την πρωτιά σε επέμβαση τέτοιου είδους στην Ελλάδα σε τόσο μικρό ψάρι +-3

sarpijk 14-05-13 08:50

Μπραβο!

maxmike 14-05-13 08:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 763018)
Φιλιππίδη... Δράκουλα!

xaxaxaxaxaxaxa εισαι ωραιος:D:D:D:D:D:D-+5

maria p 14-05-13 09:05

Άναυδη, κι εγώ δεν βρίσκω άλλη λέξη.
Χίλια μπράβο!!!
αυτά τα περιστατικά δικαιώνουν την ενασχόλισή μας.
είχα διαβάσει οτι χρησιμοποιούν το γαρυφαλέλαιο για ευθανασία στα ψαράκια, αυτό σημαίνει οτι απαιτείται υψηλή προσοχή στο ποσοστό εφαρμογής.

delta66 14-05-13 09:45

Τωρα σειρα εχει μια απονευρωση :smt003

nazgul 14-05-13 09:49

Ρε βαλτε Dwarf Puffers να σωθειτε!!! :D

Πλακα πλακα, με βλεπω να κανω το χειρουργο στο μελλον και σιγουρα αυτο το θεμα θα βοηθησει παρα πολυ. Ξανα μπραβο στο Στελιο.

bloskas 14-05-13 09:50

:smt038:smt038:smt038:smt038

nazgul 14-05-13 09:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p
είχα διαβάσει οτι χρησιμοποιούν το γαρυφαλέλαιο για ευθανασία στα ψαράκια, αυτό σημαίνει οτι απαιτείται υψηλή προσοχή στο ποσοστό εφαρμογής

Γαρυφαλελαιο για αναισθησια και μετα καταψυξη. Ελπιζω να μην αναγκαστει κανενας να το κανει.

thanos459 14-05-13 10:04

respect!!!!χιλια μπραβο και απο μενα

Πάνος 14-05-13 10:11

Exelix....εχεις Exelix-θει πολυ!!!

nicpapa 14-05-13 10:55

Μπραβο σου...
Την επομενη θα φτιαξεις ενα μινι χειρουργικο τραπεζάκι , για να μην σου γλιστραει το ψαρι...
Το μονο που δεν επρεπε να αναφερεις ειναι ο τροπος που χανει τις αισθησεις του το ψαρι.. γιατι μερικοι βλεπω να το χρησιμοποιουν για αλλο σκοπο.

Alex_Salonica 14-05-13 11:05

Στέλιο τις τελευταίες μέρες έχω μια ενόχληση στον πάνω δεξί φρονιμίτη. Πότε να κλείσουμε ραντεβού; :D

Μπράβο φίλε.

Billy T 14-05-13 11:16

Συγχαριτηρια.χιλια μπραβο.εχεις φτασει το χομπυ σε αλλο επιπεδο...;)

silve992 14-05-13 11:18

Εντυπωσιακό! Δεν πίστευα ότι μπορεί να γίνει τέτοια μικροχειρουργική σε τέτοια ψάρια. ΕΥΓΕ!

halvas69 14-05-13 11:50

Χαράς στο κουράγιο σου και μπράβο.

ΥΓ Τον κακόμοιρο τον Bugs Bunny.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02303 seconds with 11 queries