Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   αλγη μετα απο καιρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87651)

redman 27-08-15 17:46

αλγη μετα απο καιρο
 
καλησπερα σας. μιας και εφυγα για καλοκαιρι, εδωσα για φιλοξενια τον ancistus μου, ο οποιος δεν επιβιωσε...
το θεμα ειναι οτι οσο τον ειχα μεσα δεν ειχα δει αλγη. τωρα που γυρησα γινοταν ενας μινι πανικος. ειχαν μαλακωσει καποια φυτα (φανταζομαι λογω ζεστης), και ειχε δημιουργηθει αρκετη αλγη στα τοιχοματα του ενυδρειου, στα ξυλα και πανω σε καποα απο τα φυτα.
οσο ελειπα το φως δουλευε κανονικα 8ωρο.
φταιει το γεγονος οτι ελειπε ο αλγοφαγος μου, η φταιει κατι αλλο?

Themis_aqua 27-08-15 18:09

..
 
Δηλαδη για ποσο καιρο ελειπες;Καποια ανισορροπια επηλθε στο ενυδρειο σου κι εμφανιστηκε αλγη..Πιστευω και το ψαρι να ειχες μεσα παλι θα εβλεπες αλγη..οσον αφορα τη ζεστη δεν εχεις καποιο συστημα ψυξης με ανεμιστηρια να σου κραταει τη θερμοκρασια σε λογικα επιπεδα για τα φυτα;

redman 27-08-15 18:17

εχω εχω σε αυτο το ενυδρειο ψυξη, γιατι το καλοκαιρι λειπω και τα ψαρια τα φιλοξενει η κοπελα μου.
τι μπορει να εμφανισε αλγη λοιπον?

Themis_aqua 27-08-15 18:27

..
 
Σ αυτο το διαστημα που λειπεις γινονται οι απαραιτητες αλλαγες νερου και γενικα συντηρηση στο ενυδρειο;καλα στο τζαμι ειναι λογικο να σου πιασε καποια αλγη κι εμενα πιανει αν το αφησω ακαθαριστο για 3 βδομαδες ας πουμε..Θα πρεπει να δωσεις στοιχεια για το ενυδρειο σου,τι ρουτινες ακολουθεις κτλ.. μετρησεις εκανες τελευταια;

redman 27-08-15 18:53

σε αυτο το διασστημα δεν εγινε καμια λλαγη νερου.
απο μετρησεις δεν εχω θεμα

nazgul 27-08-15 19:21

Αν δεν εγιναν αλλαγες νερου, η αλγη βρηκε τροφη απο τα νιτρικα του ενυδρειου και αναπτυχθηκε. Τοσο απλα.

Υποθετω οτι το ενυδρειο εχει ψαρια και επεφτε τροφη οσο καιρο ελειπες.

Η αλγη εχει δυο βασικες αιτιες που δημιουργειται στα ενυδρεια: περισσεια θρεπτικων και ανισορροπια (που αντανακλα στην αδυναμια των φυτων να αναπτυχθουν σωστα, ωστε να καταναλωσουν θρεπτικα). Σιγουρα τη δημιουργια της δεν την επηρεαζει η υπαρξη ή μη αλγοφαγου. Οι δυο παραπανω λογοι θα την κανουν παντα να αναπτυσσεται.

redman 27-08-15 19:27

δεν επεφτε τροφη γιατι δεν ειχα ψαρια μεσα!

nazgul 27-08-15 19:33

Αλλαζουν τα δεδομενα τοτε.

Το εβλεπε ο ηλιος μηπως? Λιπασματα επεφταν? Λιγες παραπανω λεπτομερειες μηπως και βρουμε καμια ακρη?

redman 27-08-15 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 897175)
Αλλαζουν τα δεδομενα τοτε.

Το εβλεπε ο ηλιος μηπως? Λιπασματα επεφταν? Λιγες παραπανω λεπτομερειες μηπως και βρουμε καμια ακρη?

ουτε ηλιος, κλειστα τα μπαντουρια
ουτε λιπασματα( ποτε δεν εριχνα)
κανονικα ο φωτισμος 8ωρο με χρονοδιακοπτη. κανονικα φιλτρανση νερου.
οι ανουμπιες λιωνουν. εχτες εβλαγα ενα μαυρο παχυ πραγμα απο το ξυλο

nazgul 27-08-15 20:25

Φιλτρο/κυκλοφορητης λειτουργουσε κανονικα?

redman 27-08-15 20:48

Κανονικα ναι

Τάκης 27-08-15 20:58

Και χωρίς και τροφή και ψάρια πως κράτησες βιολογία ; Λογικά θα έχει μειωθεί, αν δεν έχει εξαφανισθεί

redman 27-08-15 21:16

ωπ αυτο δε το ειχα σκευτει...
παιζει ρολο ομως για την αλγη?

redman 27-08-15 21:19

3 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 73458 Συνημμένο Αρχείο 73459 Συνημμένο Αρχείο 73460 για δειτε

Τάκης 27-08-15 21:19

Για την άλγη όχι, γιατί προφανώς υπηρχαν νιτρικά και είχε η άλγη να φάει, δεν υπήρχε όμως αμμωνία να διατηρηθεί η βιολογία, αυτό είναι πρόβλημα, πρόσεξε όταν και αν βάλεις ψάρια μέσα

redman 27-08-15 21:35

Τι βλεπετε απο τις εικονες;

Τάκης 27-08-15 22:35

Έχεις λίγη άλγη, αφού δημιουργήθηκαν με τις αλλαγές που έκανες, θα επαναφέρεις τις προηγούμενες ρουτίνες και λογικά θα φύγει. Μου φαίνεται πως πρέπει να έχεις και λίγη έλλειψη σιδήρου αν δεν κάνω λάθος. Πρόσεχε όταν θα βάλεις ψάρια και παρακολούθησε τις μετρήσεις μήπως ανεβάσεις αμμωνία, από εκεί και πέρα πιστεύω πως θα επανέλθουν όπως και πριν

redman 28-08-15 17:38

μακαρι ...
-------------------------
αν παρω ταμπλετες για co2 απο τα πετσοπαδικα? θα βοηθησει ?

Τάκης 28-08-15 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 897217)
αν παρω ταμπλετες για co2 απο τα πετσοπαδικα? θα βοηθησει ?

Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για αυτές τις ταμπλετες

redman 29-08-15 15:10

Σαν λιπασμα τι θα ηταν καλο να παρω;
-------------------------
Για πειτε ρε παιδια γιατι η κατασταση επιδυνονεται


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01894 seconds with 11 queries