Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Περίεργα άλλατα (?) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15334)

crazyio 29-01-07 17:26

Περίεργα άλλατα (?)
 
όλα τα στραβά ΔΕΝ μπορεί να συμβαίνουν σε εμένα .....
έχω που λέτε ενα 40λιτρο που φιλοξενεί αρλεκίνους και ένα πλέκο.
όσο αφορά το Aquascaping του είναι χαλίκι, 2 ρίζες (δεν ξέρω τι ρίζες είναι), και 2 ανούμπιες.
ο πλέκο έχει λυσάξει να τρώει το ξύλο και να τα κάνει όλα χάλια απο την ξυλόσκονη... ούτε μαραγκός να ήταν ......
αλλά το πρόβλημα δεν είναι στην ξυλόσκονη ...
το πρόβλημα είναι πως, όπως σε όλους γίνεται, λόγο υδρατμών απο τον θερμοστάτη και έχοντας κλειστό το καπάκι κάποιες στιγμές μα στο τάισμα.. μά σε κάποια γρήγορη κίνηση των ψαριών τρέχουν μερικές σταγόνες στα τζάμια του ενυδρέιου.
Έλα όμως που εμένα έτρεξαν μερικές σταγόνες και δεν τις σκούπισα μια και δεν παρατηρώ το ενυδρείο 24/24ωρο και μου έχουν αφήσει λεκέδες !!
είναι σαν άλατα αλλά ΔΕΝ μπορεί να είναι άλατα !!
τι με νερό προσπάθησα να τα καθαρίσω, τι με Ajax, τι με χλωρίνη, τι με υδροχλωρικό όξυ(!!!!), τι με ξύδι ... ΤΙΠΟΤΑ !!!
έχουν μείνει δάκρια όπου και αν έσταξε.
Μετα απο μερικές μέρες ξανα έτρεξε σταγόνα ΠΑΛΙ άφησε λεκέ!
μεχρι και ξυραφάκι είχα πάρει και έξυνα πλαγίως το τζάμι μήπως και ήταν άλατα να καθαρίσουν ... εεε .. τίποτα !!
μιλάμε έχω σταστεί!!! τρέμω μην τρέξει καμια σταγόνα και δεν την δώ! ε δεν είναι λύση όμως αυτή να είμαι μόνιμα με ένα πανί στο χέρι.
Στο άλλο ενυδρείο με τις κιχλίδες δεν παει να αφήσω λεκέδες απο νερό κανα μήνα ... με το που θα πάω να καθαρίσω το τζάμι θα εξαφανιστούν όλα.
Εδώ δεν καταλαβαίνω τι γίνεται ......
και ναι .. είναι τζάμι και δεν είναι άλλο υλικό ή πλέξι...
Καμια ιδέα ρε παιδία ?? και είναι φάτσα κάρτα οι λεκέδες και μου την δίνουν στα νέυρα .... λές και κάτι καυστικό έτρεξε πάνω στο γυαλί και το διάβρωσε ...

PascM 30-01-07 11:44

Μήπως το τζάμι του συγκεκριμένου ενυδρείου είναι προβληματικό? Δεν είναι καλής ποιότητας? Μπας και καμιά φωτό βοηθήσει?

MiziGr 30-01-07 12:37

Δεν υπάρχει πιο σπαστικό πράγμα από αυτό που περιγράφεις!!! Πραγματικά και μένα μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι

crazyio 30-01-07 17:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 151580)
Μήπως το τζάμι του συγκεκριμένου ενυδρείου είναι προβληματικό? Δεν είναι καλής ποιότητας? Μπας και καμιά φωτό βοηθήσει?

Μα όσο και φτηνό να είναι ένα τζάμι δεν δικαιολογείται να "διαβρώνεται" απο ...ΝΕΡΟ !!
και τα άλατα τι είναι ? σταλακτίτες γίνανε ? μαρμαρώσανε ? ούτε με ξυράφι δεν φεύγουν το οποίο σημαίνει διάβρωση του τζαμιού... :(
Αν μπορέσει να φανεί σε φωτό θα ανεβάσω ....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01565 seconds with 11 queries