Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Καθάρισμα ενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=104708)

ariadnh 17-05-21 09:17

Καθάρισμα ενυδρειου
 
2 Συνημμένο(α)
Καλημέρα. Μου έδωσαν ένα ενυδρείο όπου το γυαλί του είναι θολό. Τι μπορώ να κάνω για να καθαρίσει; Ευχαριστώ πολύ

sarpijk 17-05-21 16:07

Αν ειστε τυχερή θα φυγουν με ξυδι και μια ξυστρα τζαμιών. Προσοχή μονο να μη παει ξυδι στις σιλικονες γιατι εαν δεν κανω λάθος δεν κανει.
Ποσο καιρο εχει να μπει νερο μεσα?

ariadnh 17-05-21 19:02

Είχε ψάρια μέχρι τη μέρα που το πήρα. Το ενυδρείο είχε άσχημη μυρωδιά και το σφουγγάρι του φίλτρου ήταν πράσινο (τόσο λερωμενο ήταν).



Θα κάνω αυτό που μου είπες, σε ευχαριστώ.

dearangelo 17-05-21 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ariadnh (Μήνυμα 1062204)
Είχε ψάρια μέχρι τη μέρα που το πήρα. Το ενυδρείο είχε άσχημη μυρωδιά και το σφουγγάρι του φίλτρου ήταν πράσινο (τόσο λερωμενο ήταν).



Θα κάνω αυτό που μου είπες, σε ευχαριστώ.

πλυσιμο με διαλυμα ξυδιου, και οχι τριψιμο με σκληρό σφουγγάρι, μην κανεις γρατζουνιές... θελει υπομονή αλλα θα γίνει μια χαρά...
σφουγγάρια και τα ρέστα, θα προτεινα να τα πεταξεις, αν και θα μπορουσες να δοκιμασεις να τα πλύνεις ακόμα και με καυτο νερο... ολα τα πλαστικα λυώνουν καπου στους 180+ και πανω... εισαι ασφαλής...
πλύσιμο πλύσιμο πλύσιμο με ελαφρα οξινο διάλυμα... ευκολο! πολλά χερια και μετα ξεβγαλμα...καλο

ariadnh 17-05-21 20:56

Πέταξα το σφουγγάρι και τα υπόλοιπα. Έχω κάνει μέχρι τώρα δυο χέρια τρίψιμο με ξύδι και έχει καθαρίσει αρκετά. Υπάρχουν σημεία που δεν φεύγουν τα άλατα. Είναι μια ευθεία γραμμή στην μέση σχεδόν του ενυδρείου. Θα επιμένω όμως.

sarpijk 17-05-21 20:57

Πάρτε απο καταστημα με σιδηρικα μια ξυστρα τζαμιων και μερικα ανταλλακτικά ξυραφια. Ειναι σαν τις ξυστρες για κεραμικές εστίες. Προσοχή στις σιλικονες!

ariadnh 17-05-21 21:49

1 Συνημμένο(α)
Αυτό;

sarpijk 17-05-21 22:44

1 Συνημμένο(α)
Κατι τέτοιο εχω δοκιμασει. Αυτο που βαλατε δεν ξερω τι ειναι.Συνημμένο Αρχείο 97610

ariadnh 18-05-21 07:11

Το είχα αγοράσει απο το Pet Shop, έχει λεπίδα μπροστά πλαστική. Δεν το έχω δοκιμάσει επειδή φοβόμουν μη κάνω ζημιά στο ενυδρείο. Θα ψάξω να βρω αυτό που μου προτείνεις. Είχες το ίδιο πρόβλημα; Πως δημιουργείται;

thanasisg 18-05-21 19:51

Καλησπέρα, η γραμμή σηματοδοτεί στάθμη νερου. Κάποια στιγμή το ενυδρείο έμεινε για αρκετό καιρό με νερό μέχρι αυτό το σημείο, οπότε έμειναν άλατα στο τζαμι. Με προσοχή με την ξυστρα και με πολύ μικρή γωνιά ως προς το τζαμί... Όχι ξύσιμο κάθετα, μπορεί να γίνει εύκολα γρατζουνιά στο τζάμι.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ξεπλένεις συχνά το σημείο που ξύνεις. Αν τα άλατα είναι πολλά μπορούν και τα ίδια να γρατσουνισουν το τζαμί.
Αν φοβάσαι την ξυστρα δοκίμασε μια παλιά πιστωτική η παλιά τηλεκαρτα. Δεν είναι για πολλά αλλα κάνουν δουλειά....

dearangelo 18-05-21 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ariadnh (Μήνυμα 1062207)
Πέταξα το σφουγγάρι και τα υπόλοιπα. Έχω κάνει μέχρι τώρα δυο χέρια τρίψιμο με ξύδι και έχει καθαρίσει αρκετά. Υπάρχουν σημεία που δεν φεύγουν τα άλατα. Είναι μια ευθεία γραμμή στην μέση σχεδόν του ενυδρείου. Θα επιμένω όμως.

πάρε απο το σουπερ μαρκετ ακουα φορτε και με προσοχή και γάντια... ριξε λιγο επανω στη γραμμή και ασε το να δράσει, τρίψε μετα απο λίγο...
φορα γυαλια μην σου πιτσιλιστει στα μάτια...



https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8577021/

ariadnh 19-05-21 14:07

6 Συνημμένο(α)
Είναι λιιιιιγο καλύτερη η κατάσταση αλλά βλέπω ότι θέλει δουλειά ακόμη. Έχω αγοράσει από το Pet Shop αυτό στη φωτογραφία και πάλι βλέπω ότι δεν καθαρίζουν κάποια σημεία.

sarpijk 19-05-21 15:20

Θα έβαζα χαρτι κουζινας μουσκεμένο με ξυδι πανω στους λεκέδες να μαλακώσουν.

Εαν γεμισει ισως να μη φαίνονται τοσο εντονα.

ariadnh 19-05-21 15:25

Όταν έχει νερό μέσα δεν φαινεται τίποτα. Απλά εγώ θα βάλω χελώνα μέσα και δεν θα γεμίσω μέχρι πανω το ενυδρείο. Θα κάνω κι αυτό που μου προτείνεις.

pagokoftis 19-05-21 15:45

Αν δεν κάνει κάτι ένα σφουγγάρι ποτισμένο με ξύδι... Βάλε χοντρά γάντια και με ΠΡΟΣΟΧΗ πάρε ένα σφουγγάρι και μούσκεψέ το σε ακουαφορτ 20% αν μπορέις να βρεις... Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει τίποτα... Και το σφουγγάρι στο τέλος θα λιώσει...
Προσοχή μην παραμείνει στο δέρμα σου το υγρό αυτό και επίσης ότι κάνεις να είναι σε ανοιχτό χώρο και μην βάζεις το πρόσωπό σου κοντά και εισπνέεις αέριο υδροχλωριο και χλωρίνη που απελευθερώνεται...
Όταν καθαρίσει ξεπλένεις αρκετά με νερό και αν θες αφού ξεπλύνεις, βάλε σε ένα πλαστικό ψεκαστικό νερό από ΑΟ και ψέκασε παντου να απομακρυνθούν σταγόνες νερού βρύσης...

ariadnh 19-05-21 23:00

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά η αλήθεια με τρομάζει η ιδέα και μόνο να κάνω αυτά που μου περιέγραψες.



Υπάρχει κάτι λιγοτερο επικίνδυνο που όμως κάνει δουλειά; Έχω δοκιμασει όλα όσα μου είπατε. Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο δύσκολο :(

elektrologospatra 06-04-23 09:38

Με μια ξυστρά θα ξύσεις το τζαμί και μετά με ένα σφουγγάρι


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01770 seconds with 11 queries