Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Αντί-χλώριο ή όχι ??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13161)

Lsourtzo 06-09-06 13:37

Αντί-χλώριο ή όχι ???
 
Εχθές είχα μια συζήτηση με τον αδερφό μου ο οποίος σπουδάζει στο Βελιγράδη και μου είπε το εξής :
Σε όλα τα pet shops τα οποία ρώτησε του είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος να βάζει αντιχλώριο αρκεί λέει να αφήνει το νερό μία μέρα σε έναν κουβά και μετά να το βάζει στο ενυδρείο …

γιατί λέει το χλώριο εξατμίζετε οπότε δεν χρειάζεται …

Αληθεύει ????

george 06-09-06 13:39

Και τι γίνεται με την χλωραμίνη και τα βαρέα μέταλλα που βρίσκονται στο νερό της βρύσης μας ;;;

PascM 06-09-06 13:45

Το χλώριο ναι εξατμίζετε σε 24 περίπου ώρες με τα βαρέα μέταλα όπως είπε και ο Γιώργος όμως? Αυτά δεν εξατμίζονται σίγουρα.

Lsourtzo 06-09-06 13:49

Έλα μου ντε ??? και εγώ για αυτό ρωτάω !!!

Tricky 06-09-06 13:49

Καλα και ποιος θα κατσει να βαζει νερο σε κουβαδες ??? και αν θες να αλλαξεις ας πουμε 60-70 λιτρα ή και (πολυ) παραπανω ? Αυτες οι μεθοδοι ειναι επιπονες και τα λεφτα που γλυτωνεις ειναι αστεια ...

Το θεμα αντιχλωριου για μενα ειναι απλο : seachem prime ...δινεις 20 ευρω , παιρνεις ενα μεγαλο μπουκαλι και καθαρισες για καμμια 10ετια !! :)

george 06-09-06 13:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky
Το θεμα αντιχλωριου για μενα ειναι απλο : seachem prime ...δινεις 20 ευρω , παιρνεις ενα μεγαλο μπουκαλι και καθαρισες για καμμια 10ετια !! :)

5ml στα 200 λίτρα :!:

Tolis 06-09-06 13:56

Μπορει στο Βελιγραδι να μην εχει το νερο χλωραμινες.

PascM 06-09-06 14:02

Λίγο δύσκολο λογικά χρησιμοποιείτε η ίδια μέθοδος, είναι κάτι που θα μπορούσε ο αδερφός του lsourtzo να ρωτήσει και να μάθει.

Zorba_The_Freak 06-09-06 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george
5ml στα 200 λίτρα :!:

Ναι γαμώτω!!1

0,25 ml στον κουβα των 10 λίτρων που χρησιμοποιώ για τις αλλαγές μου.

Δεν μου το γεμίζουν το μάτι :p

PascM 06-09-06 14:34

Εγώ περιμένω το νεο TAP WATTER της ΑΡΙ, 1 σταγόνα για 3,4 λίτρα, και σπάει και τη χλωραμίνη και τα βαρέα μέταλα.

crazyio 07-09-06 02:11

Απο όσο θυμάμαι στο Prime που είχα διαβάσει το ταμπελάκι του δεν είναι μόνο αντιχλώριο ...
Νομιζω δεσμεύει αμμωνία κτπ ?
Είναι οκ για τις κλασσικές αλλαγές νερού ?
Πάντος μόνο καλά λόγια έχω ακούσει για αυτό το προιόν ..

PascM 07-09-06 07:19

Μια χαρά είναι! Είναι ουσιαστικά conditioner.

Zorba_The_Freak 07-09-06 07:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Εγώ περιμένω το νεο TAP WATTER της ΑΡΙ, 1 σταγόνα για 3,4 λίτρα, και σπάει και τη χλωραμίνη και τα βαρέα μέταλα.

Τα ίδια ακριβώς κάνει και το prime ;).

Και είναι και σε καλή τιμή, κάτω από 5 € τα 100 ml (100 ml = 4.000 lt νερό) :cool:

george 07-09-06 07:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio
Απο όσο θυμάμαι στο Prime που είχα διαβάσει το ταμπελάκι του δεν είναι μόνο αντιχλώριο ...
Νομιζω δεσμεύει αμμωνία κτπ ?
Είναι οκ για τις κλασσικές αλλαγές νερού ?

Prime™ is the complete and concentrated conditioner for both fresh and salt water. Prime™ removes chlorine, chloramine and ammonia. Prime™ converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tank’s biofilter. Prime™ may be used during tank cycling to alleviate ammonia/nitrite toxicity. Prime™ detoxifies nitrite and nitrate, allowing the biofilter to more efficiently remove them. It will also detoxify any heavy metals found in the tap water at typical concentration levels.Prime™ also promotes the production and regeneration of the natural slime coat. Prime™ is non-acidic and will not impact pH. Prime™ will not overactivate skimmers. Use at start-up and whenever adding or replacing water.

Lsourtzo 07-09-06 07:58

και για του λόγου το αληθές ... :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01894 seconds with 11 queries