Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   μπουκωμενη λαμπιντο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69179)

savvasko 15-02-13 21:44

μπουκωμενη λαμπιντο
 
καλησπερα παιδες!!!!ειχα μια θυληκια απο 25/12 πρησμενη και μετα την ειχα δει κανονικα......καπου μεσα στον γεναρη ειδα παλι μπουκωμα και μεχρι τωρα τα κραταει κανονικα......βλεπω τα μικρα κανονικα στο στομα της....τις τελευταιες μερες την βλεπω και εγω σαν να ψαχνει καπου να τα αφησει....ειχα μιλησει με τον παναγιωτη(cr7)και με ειχε συμβουλεψει να βαλω παραπανω πετρες για να εχει κρυψωνες αλλα ακομα τιποτα......δεν μου εχει ξανα τυχει γεννα και δεν ξερω τι να κανω φοβαμαι πως αν την μεταφερω θα την στρεσαρω περιμενω συμβουλες

ευχαριστω:D:D:D:D

tsag 15-02-13 22:04

εχεις αλλα ψαρια μεσα?

savvasko 15-02-13 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsag (Μήνυμα 736965)
εχεις αλλα ψαρια μεσα?

ναι φιλε μου εχω acei yellow tail και demasoni

tsag 15-02-13 23:29

τα μικρα θα γινουν μεζες για τα αλλα ψαρια

Vangelis21 15-02-13 23:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsag (Μήνυμα 736985)
τα μικρα θα γινουν μεζες για τα αλλα ψαρια

δεν ειναι απαραιτητο. Μην ειμαστε απολυτοι.

savvasko εγω με τις λαμπιντο ειχα 4 φουσκωματα μεσα σε περιπου 3 μηνες (δεν ξερω αν ηταν η ιδια η αλλες λαμπιντο). Δεν εβγαλαν τα μωρα ποτε η τα εβγαλαν και πεθαναν απο Χ λογο πριν τα δω. Σιγουρεψουν οτι εχεις ΠΟΛΛΕΣ κρυψωνες (βαλε φωτο του ενυδρειου σου να δουμε) μπας και εχεις τυχη

savvasko 15-02-13 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 736990)
δεν ειναι απαραιτητο. Μην ειμαστε απολυτοι.

savvasko εγω με τις λαμπιντο ειχα 4 φουσκωματα μεσα σε περιπου 3 μηνες (δεν ξερω αν ηταν η ιδια η αλλες λαμπιντο). Δεν εβγαλαν τα μωρα ποτε η τα εβγαλαν και πεθαναν απο Χ λογο πριν τα δω. Σιγουρεψουν οτι εχεις ΠΟΛΛΕΣ κρυψωνες (βαλε φωτο του ενυδρειου σου να δουμε) μπας και εχεις τυχη

να ενημερωσω οτι τα acei ειναι μεσαιου μεγεθους ακομα και τα demasoni ακομα σποροι φιλε βαγγελη ευχαριστω αν θες μπες στο προφιλ μου να δεις το αλμπουμ μου ευχαριστω:D:D:D

Vangelis21 16-02-13 00:05

το ενυδρειο που τα εχεις ειναι αυτο με τις δυο στοιβες αριστερα και δεξια? αν ναι, βαλε αλλες 2-3 τετοιες στιβες εδω κι εκει για να εχεις ελπιδες!

savvasko 16-02-13 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 736998)
το ενυδρειο που τα εχεις ειναι αυτο με τις δυο στοιβες αριστερα και δεξια? αν ναι, βαλε αλλες 2-3 τετοιες στιβες εδω κι εκει για να εχεις ελπιδες!

ναι αυτο ειναι αλλα δεν εχω τοσες πετρες.....να τις αλλαξω θεση??:confused:

Vangelis21 16-02-13 00:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvasko (Μήνυμα 737002)
ναι αυτο ειναι αλλα δεν εχω τοσες πετρες.....να τις αλλαξω θεση??:confused:

Οχι, ειναι πολυ ωραια στημενες αλλα θες κι αλλες! με το να τους αλλαξεις θεση δεν αλλαζεις και τον αριθμο των κρυψωνων. ζητα σε αγγελια να σου πουλησει η χαρισει καποιος.

Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να τις στησεις κοντρα στο τζαμι. Ετσι θα ειναι σαν να εχεις αλλη μια εξτρα πλευρα καλυμμενη. Βεβαια πολλοι δε το προτεινουν για να μην σπασει το τζαμι η να μη βρωμιζει ευκολα. Εγ ωπου το εκανα δεν ειχα προβλημα. Απλα σιγουρεψου οτι δεν ακουμπαει ολο το βαρος πανω στο τζαμι

savvasko 16-02-13 00:35

οκ αυριο στην αλλαγη που θα κανω θα το δω σε ευχαριστω

Vangelis21 16-02-13 01:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvasko (Μήνυμα 737010)
οκ αυριο στην αλλαγη που θα κανω θα το δω σε ευχαριστω

τις αλλαγες στις πετρες εννοειται δε τις κανουμε με τα ψαρια μεσα

platy 16-02-13 01:59

βαγγελη δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να μπει στον κοπο να βγάλλει τα ψάρια τώρα..καλυτερα να κλεισει φίλτρα και να βάλλει μερικες με προσοχη μεσα αφου βγάλλει 60% νερο

Vangelis21 16-02-13 02:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 737037)
βαγγελη δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να μπει στον κοπο να βγάλλει τα ψάρια τώρα..καλυτερα να κλεισει φίλτρα και να βάλλει μερικες με προσοχη μεσα αφου βγάλλει 60% νερο

προσωπικα δε θα το εκανα. Βαζωντας μεσα εξτρα πετρες ρισκαρεις τα ψαρια γιατι πολυ απλα δε τα βλεπεις. Οποιος πιστευει οτι μπορει να το κανει, ας το κανει!

ΜΙΜΗΣ 16-02-13 09:55

καλα θα μας τρελλανεται..
τι λετε ρε παιδια τι πατεντες ειναι αυτες που ακουω.
ο φιλος μπορει ανετα χωρις να βγαλει τα ψαρια και χωρις να κανει
60% αλλαγη νερου(ακου 60% που το ακουσατε αυτο ρε παιδες)
να προσθεση πετρες(που για μενα θελει παρα πολλες)
με προσοχη κλειστα φωτα για να μην στρεσσαρη πολυ τα ψαρια του
και τελιωσε η δουλεια.

savvasko 16-02-13 10:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 737065)
καλα θα μας τρελλανεται..
τι λετε ρε παιδια τι πατεντες ειναι αυτες που ακουω.
ο φιλος μπορει ανετα χωρις να βγαλει τα ψαρια και χωρις να κανει
60% αλλαγη νερου(ακου 60% που το ακουσατε αυτο ρε παιδες)
να προσθεση πετρες(που για μενα θελει παρα πολλες)
με προσοχη κλειστα φωτα για να μην στρεσσαρη πολυ τα ψαρια του
και τελιωσε η δουλεια.

φιλε μου αρχισα να πελαγωνω λιγο γιατι δεν εχω τοσες πετρες τι αλλο να κανω????

ΜΙΜΗΣ 16-02-13 11:00

καταρχην μην αγχωνεσε.
σε ποσες μερες βγαζει τα μωρα?
πανε σε κανενα leroy merlyn και παρε πετρες η βαλε αγγελια
μηπως εχει κανενας εδω μεσα να σου δωσει.
το ενυδρειο σου ποσα λιτρα ειναι?
δευτερο ενυδρειο-γεννηστρα υπαρχη?
τωρα ειδα το προφιλ σου οκ
αν θελεις πολυ την γεννα χαρισε τον μονομαχο
και κανε το γεννηστρα το 30λιτρο

το καλυτερο και οπτικα ομως θα ειναι να προσθεσεις και αλλες πετρες στις ηδη υπαρχουσες
και να αφησεις την φυση να κανει την δουλεια τις ολο και καποια μωρα θα επιβιωσουν...

stelios816 16-02-13 11:55

http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=2230
http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=2231

εγω παντως με τη λιγη εμπειρια που εχω θα σου πρωτεινα να βγαλεις αυτες τις πετρες που εχεις ειναι ακαταληλες αν θες να κρατησεις γεννα και να βαλεις καποια απο τις παραπανω.οι οποιες ειναι και οπτικα ποιο ομορφες και αν διαλεξεις της moonstone εχεις και το ατου του ασβεστολιθου. και εννωειτε οτι δεν θα βγαλεις τα ψαρια το στρες που θα υποστουν απο το κυνηγι θα ειναι πολαπλασιο απο την αλλαγη που θα κανεις .
δεν ξερω κανεναν που να εχει καταφερει να πλακωσει ψαρι με πετρα πρωσοπικα. τωρα αν υπαρχει καποιος που το καταφερε μπορει να μας το πει?

savvasko 16-02-13 12:02

και εγω αυτες ψαχνω τις moonstone αλλα κανεις δεν απαντησε

stelios816 16-02-13 12:03

ποιος να απαντησει?

Vangelis21 16-02-13 13:25

οταν βαζουμε πετρες τα ψαρια δεν πρεπει να ειναι μεσα. Ειδικα στη συγκεκριμενη περιπτωση που πρεπει να βαλει πολλες. Εκτος του να πλακωσεις ψαρι με πετρα, μπορει να τις ριξεις ολες μαζι καταλαθος. Οταν βαζουμε πετρες στο τελος πρεπει και να προσπαθησουμε να τις κουνησουμε λιγο με το χερι μας να δουμε αν κουνιουντε. Ολα αυτα με τα ψαρια μεσα εγω δε θα το εκανα. Φυσικα εννοειται οτι ο καθενας εχει την κριση του και κανει αυτο που νομιζει

savvasko 16-02-13 14:07

ειχα βαλει αγγελια οτι ζηταω πετρες αλλα σχεδον κανενας δεν απαντησε...το λαθος ειναι οτι δεν σκφτηκα να γραψω οτι ψαχνω moonstone.. τωρα μολις εκανα την αλλαγη.....πηρα πετρες (5κομ) και τις ανακατεψα με τις παλιες....μολις ξεθολώσει το νερο θα βαλω φωτο να μου πειτε γνωμες

stelios816 16-02-13 14:14

και γιατι ψαχνεις αφου με 15-20 ευρο θα το γεμισεις απο εκει που σου ειπα. τι θα κερδισεις απο τις αγγελιες?

Vangelis21 16-02-13 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvasko (Μήνυμα 737144)
ειχα βαλει αγγελια οτι ζηταω πετρες αλλα σχεδον κανενας δεν απαντησε...το λαθος ειναι οτι δεν σκφτηκα να γραψω οτι ψαχνω moonstone.. τωρα μολις εκανα την αλλαγη.....πηρα πετρες (5κομ) και τις ανακατεψα με τις παλιες....μολις ξεθολώσει το νερο θα βαλω φωτο να μου πειτε γνωμες

θα πρεπει να εχεις υπομονη

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 737150)
και γιατι ψαχνεις αφου με 15-20 ευρο θα το γεμισεις απο εκει που σου ειπα. τι θα κερδισεις απο τις αγγελιες?

το να τις παρει πολυ φθηνοτερα η ακομα και δωρεαν

stelios816 16-02-13 14:47

o τζαμπας ζει λοιπον.... αν φτιαχναμε ενυδρει τζαμπα ωραια θα ηταν αλλα δεν.... :cool:

Vangelis21 16-02-13 14:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 737163)
o τζαμπας ζει λοιπον.... αν φτιαχναμε ενυδρει τζαμπα ωραια θα ηταν αλλα δεν.... :cool:

ποιος σου ειπε οτι "αλλα δεν"? Εγω μονο εχω παρει και εχω χαρισει δεκαδες προιοντα. Ειδικα αμμος, πετρες, φυτα, τροφες, ψαρια δινονται δωρεαν ολη την ωρα. Εσυ βεβαια μπορεις να πας να δωσεις 20αρικα και 30αρικα στα λερου μερλιν για πετρες

stelios816 16-02-13 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 737166)
ποιος σου ειπε οτι "αλλα δεν"? Εγω μονο εχω παρει και εχω χαρισει δεκαδες προιοντα. Ειδικα αμμος, πετρες, φυτα, τροφες, ψαρια δινονται δωρεαν ολη την ωρα. Εσυ βεβαια μπορεις να πας να δωσεις 20αρικα και 30αρικα στα λερου μερλιν για πετρες

γνωριζουμεεε ...........:D:D

savvasko 16-02-13 19:18

παιδες μου εχει σπασει τα νευρα δεν μπορεσα να ανεβασω φωτο εδω....αν καποιος θελει να δει φωτο ας μπει στο προφιλ μου εκει εβαλα 3 σας ευχαριστω ολους

savvasko 21-02-13 22:40

καλησπερα παιδες!!!σημερα το πρωι που ταισε η γυναικα εφαγαν ολα τα ψαρια.....μουκωμα πουθενα μωρα επισης πουθενα.....τι εγινε???:confused::confused:

platy 21-02-13 22:42

μπορει να τα εχει φτυσει σε καμια γωνιτσα...πως εισαι σιγουρος οτι εφαγε και το μπουκωμενο?!

savvasko 21-02-13 22:47

γιατι φιλε μου εχω ενα χαρεμι 1 αρσ 5 θυλ και ειναι ολα κανονικα μπουκωμα πουθενα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02412 seconds with 11 queries