Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Μετά απο πέντε χρόνια... Πάμε παλι!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100619)

Dimitris77 29-07-18 10:48

Φτου σκορδα....
Ταιζε καλα και ολα θα πανε τρενο.....:smt041:smt041

nicpapa 29-07-18 22:22

Εμενα μου αρεσε η πρωτη εικονα... :D

η δευτερη με αγχωνει .... πολλα λιτρα μεγαλες αλλαγες...

Ειχες υπολογιστη , τι τα ηθελες τα δισκακια.. :D

Artemisia 29-07-18 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 1045426)
BORKED


https://www.youtube.com/watch?v=wCU_A5xaWAI


Ενα βιντεακι προχειρο ... :p:p:smt020

Τέλεια είναι !!! Ζηλεύω !! :D Να τα χαίρεσαι !!

stanisalus18 30-07-18 15:52

Καλως τα δεχτηκες φιλε Γιωργο ;)

Γιώργος Κ 30-07-18 16:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 1045468)
Εμενα μου αρεσε η πρωτη εικονα... :D

η δευτερη με αγχωνει .... πολλα λιτρα μεγαλες αλλαγες...

Ειχες υπολογιστη , τι τα ηθελες τα δισκακια.. :D

Γενικα τοτε οι δισκοι πρεπει να σε αγχωνουν!!:D:D:D

Τα λιγα λιτρα με δισκους θελουν ακομα πιο μεγαλες αλλαγες (αναλογικα με τα πολλα λιτρα ενυδρειο) -μη πω καθημερινα!!

Εμενα μου φαινεται ποιο ξεκουραστο απο το 300αρι που ειχα πριν!! :smt020:smt020:smt020

Κλεόβουλος 04-08-18 17:34

Καλοτάξιδα Γιώργη τα δισκόπουλα!

καλατζος 04-08-18 19:54

Πολύ όμορφα να τα χαίρεσαι

Diskus fan 08-08-18 22:24

Ωρέ έχεις "φαγούρα"... να τα ακούσεις; :rolleyes:
Τι ρίζες σταδιακά και σκούρο φόντο αργότερα... "τραγουδάς"; zw
Από σένα ΔΕΝ το περίμενα αυτό... η υπομονή, είναι αρετή... το ξέχασες σε 3,5 χρόνια; :smt084

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΙ.- :smt023

Γιώργος Κ 09-08-18 01:35

Εγω μια χαρα υπομονη εχω ... μερικες φορες τα πραγματα δεν έρχονται οπως τα θελουμε ... οποτε προσαρμοζόμαστε στα εκάστοτε δεδομένα! Απο τον εξοπλισμό που ειχα κρατήσει τελικα δεν δούλευε τιποτα! Ουτε καν ο τιτανίου :smt108 οποτε ολα πήγαν πισω και δώθηκε προτεραιότητα στα αναγκαία! Η δε παραγγελία ειχε γινει ... τα ψάρια ηταν εδω πανω απο μηνα - δε μπορουσα να τα καθυστερήσω και αλλο ... Το δε οικονομικό του πράγματος ηταν σημαντικό (αν υπάρχουν λεφτα ολα γίνονται σε μια μερα)

Artemisia 10-08-18 00:25

Nα είσαι καλά να τα χαίρεσαι Γιώργο , θερμοστάτες πάντα έχω έξτρα αν θέλεις σου δίνω ;), τιτανίου δεν έχω :confused:

Όσο για τα λεφτά που λές ότι όλα γίνονται σε 1 μέρα ...... ούτε σε 10! ειδικά αυτό τον μήνα! 5 μέρες ψάχνω bulkhead 90Φ ..... 4 κομμάτια zw

Diskus fan 11-08-18 19:54

"Νεράϊδα του Βορρά"... θερμαντήρες εννοείς (ΑΝ θέλεις να αρπάξω το τσεκούρι... ζήτα το μου ευγενικά. :smt110 :smt027 )... προφανώς.- ;) :cool:

Artemisia 11-08-18 21:46

Θερμαντήρα dear :smt050:smt050 με έκανες και γέλασα :D βραστήρα έχει φαντάζομαι χαχαχαχαχα

Diskus fan 12-08-18 20:53

Εεεεεμμμμ... είναι και τέχνη. Άλλωστε είμαι γνωστός... ως διασκεδαστής.- :D

:smt081:smt037

Γιώργος Κ 26-08-18 18:28

Με πρόχειρο φωτισμό ... :p

BORKED

https://youtu.be/pejZVZy-REE

accnt 27-08-18 08:00

Πολύ καλό!

Pitsiovic 27-08-18 10:08

Πολύ όμορφο το κοπαδάκι σου.
Καλή συνέχεια εύχομαι !!!

gallos 27-08-18 10:32

Πολύ ωραίο!!

Pritanis 27-08-18 10:57

πολυ ομορφα ψαρια.....και πολυ σοφη η επιλογη σου να εχεις μονο μια ποικιλια.......Δειχνει τρομερα φυσικο !!!! Καλη συνεχεια......

Pitsiovic 27-08-18 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 1046263)
πολυ ομορφα ψαρια.....και πολυ σοφη η επιλογη σου να εχεις μονο μια ποικιλια.......Δειχνει τρομερα φυσικο !!!! Καλη συνεχεια......

Συμφωνώ απόλυτα.... Αρκεί να έχεις κατασταλάξει στην χρωματική ποικιλία και να βρεις διαθέσιμα τόσα ψάρια...(και φυσικά να έχεις την δυνατότητα να τα πάρεις)....
Αλλά το πιο σημαντικό να έχεις κατασταλάξει...... Εγώ ακόμα δεν θα μπορούσα....

Γιώργος Κ 28-08-18 15:17

Να πω την αληθεια μου άρεσαν πολλα strain αλλα το συγκεκριμένο μοιάζει με κατι άγριους κόκκινους που παντα μου άρεσαν αλλα κάνουν 500 ευρώ ο ένας :grin::grin::grin:
Παντα ηθελα να κανω κατι τέτοιο απο το να εχω άσπρα - κόκκινα - κίτρινα - μπλε ενα κοπάδι ομοιόμορφο ... μαλλον ειναι σημάδι ωρίμανσης :smt020:grin:

Πραγματικά λες και δεν εχουν φάει ποτε ... πριν λιγο τα ειχα ξανά ταΐσει

BORKED

https://youtu.be/OUrQdNGpb3I

Themis_aqua 28-08-18 15:33

Να τα χαιρεσαι πολυ ομορφα!!
Απο αλλαγες νερου καθε ποσο; οσμωση ως επι το πλειστον;

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιώργος Κ 28-08-18 16:19

Εξ ολοκλήρου αντίστροφη όσμωση χωρίς κατι πρόσθετο ... αλλαγές νερού 2-3 μερες εξαρτάται απο τις μετρήσεις αλλα και ποσο εχει πέσει φαΐ μεσα στο ενυδρείο ... το ελάχιστο 30% ...
Γενικα στο ενυδρείο δεν εχει πέσει κανενα χημικό ουτε καν αντί χλώριο ... στρώθηκε με μπόλι!

Μονο φαΐ και νερό ... τιποτα αλλο!

ΔημήτρηςΤ 28-08-18 18:34

Πες μας βρε Γιώργο αν θες το προγραμμα διατροφης που εχεις,εννοω πόσα γεύματα κ τι.

Γιώργος Κ 28-08-18 19:02

Λόγω δουλειάς που ειναι σε βαρδιες δύσκολα μπορώ να τηρήσω ενα σταθερό προγραμμα ... προς το παρον τωρα που ειναι μικρά το πρώτο γεύμα συνηθως ειναι σπιρουλινα που την τρώνε με όρεξη - γιατι αλλιως δεν τρελαίνονται ιδιαίτερα ... απο τροφές εχω ακομα απο του εκτροφείου τους στην Ιταλία αλλα και επιπλέων αρτεμια και σαν λιχουδιά Μοσχαροκαρδια ...
απο τον επόμενο μηνα θα φτιαξω δικές μου τροφές να ειναι πιο ισορροπημένη η διατροφή τους με μεγαλύτερο βάρος σε φυτικής προέλευσης τροφές! Και η πρωτεΐνη δε θα λείψει τωρα που ειναι στην ανάπτυξη αλλα με το καιρο θα μειώνεται ...

Lth1 28-08-18 19:14

Πολυ ωραιο το κοπαδι...
Μπορω να ρωτησω ποσο κοστισε ολο το κοπαδι?
Και ποιος ειναι αυτος ο ιταλος που τα έστειλε?(εγκυκλοπαιδικά παντα)
Ολο το κοπαδι θα κρατησεις στο ενυδρειο?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιώργος Κ 28-08-18 19:49

Απο το Aqualab σε μεγεθος 5-6εκ κοστισαν 35€/ο ένας και πηρα 15 ...

Ο Ιταλός εκτροφέας ειναι ο Antonello Greco ...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98710

Νόμιζα πως ηταν πολλα περισσότερα τα λίτρα του ενυδρείου ... εγω τα βγαζω γύρω στα 550 λιτρα ... θα δω στο μέλλον τι θα κανω ... γενικα θα μου άρεσε 50 λίτρα ανα δίσκο ... ισως δωσω μερικα αν χρειαστεί ... ισως παρω αλλο ενυδρείο ... ισως αρχίσουν να γεννάνε οποτε θα χρειαστώ παλι και αλλα ενυδρεια ... θα δειξει! :D:D

Lth1 28-08-18 20:57

Εχει μήκος ομως...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Στάλθηκε από το AGS-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Pitsiovic 28-08-18 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 1046304)
Εξ ολοκλήρου αντίστροφη όσμωση χωρίς κατι πρόσθετο ... αλλαγές νερού 2-3 μερες εξαρτάται απο τις μετρήσεις αλλα και ποσο εχει πέσει φαΐ μεσα στο ενυδρείο ... το ελάχιστο 30% ...
Γενικα στο ενυδρείο δεν εχει πέσει κανενα χημικό ουτε καν αντί χλώριο ... στρώθηκε με μπόλι!

Μονο φαΐ και νερό ... τιποτα αλλο!


Μόνο όσμωση και χωρίς πρόσθετα??? Φτάνουν οι τροφές μόνο για να παρέχουν μέταλλα, ιχνοστοιχεία κτλ??? όχι από εμπειρία αλλά απ όσο έχω ψάξει δεν το έχω ξανασυναντήσει γι αυτό ρωτάω...

Γιώργος Κ 28-08-18 22:07

πολλα εχουν γραφτει επι του θεματος!! ειδικα για τους δισκους συνηθως επικρατουν δογματα!
Τα αποφευγω αυτα γιατι θα πρεπει να περιαυτολογησω ... αλλα δε πειραζει. Ειμαι πρακτικος ανθρωπος. Ακουω ολες τις αποψεις, δοκιμαζω σχεδον τα παντα και μετα ακολουθω το δρομο που το αποτελεσμα που εχω δειχνει σωστο! μεσα σε ολα αυτα τα χρονια εχω δοκιμασει νερο βρυσης σκετο ... νερο βρυσης με τυρφη, νερο περασμενο απο προφιλτρα οσμωσης (ανθρακα και στερεων), νερο μισο βρυσης και μισο οσμωσης, νερο σκετο οσμωση και ιχνοστοιχεια προσθετα και νερο σκετο οσμωσης! Ισως και αλλους συνδυασμους ακομα που δε θυμαμαι :D
Αφηνω τα ψαρια να μου πουν τι θελουν τα ιδια και συνηθως μου λενε το τελευταιο ... σκετο οσμωση ... οποτε χατηρια δε χαλαω ακομα και ας ειναι πιο χρονοβορο και ισως οικονομικα ασυμφορο ...



Απο τη δικη μου εμπειρια λοιπον μια που εχω μεγαλωσει μικρα απο αβγο σε σκετη οσμωση ναι ολα τα παιρνουν απο τις τροφες! Αν διαπιστωσω οτι κατι δε παει καλα θα το αλλαξω χωρις σκεψη αλλα μεχρι στιγμης δεν εχει χρειαστει κατι τετοιο!!

Pitsiovic 28-08-18 23:30

Εφόσον το έχεις δοκιμάσει και δουλεύει , μια χαρά. Να και κάτι ακόμα που δεν ήξερα ότι θα μπορούσε να λειτουργήσει. Πίστευα πως θα είχαν θέμα στην ανάπτυξη τα ψάρια.
Παρ όλα αυτά μπράβο για το κουράγιο σου. Εγώ να σκεφτείς κάνω αλλαγή κάθε 2-3 μέρες. Η αλλαγή μου είναι 6 κουβάδες από 25λίτρα. Οι 2 όσμωση και οι 4 πρόφιλτρα. (Οι περισσότεροι μου έχουν πει να σταματήσω τελείως όσμωση αλλά δεν το κάνω γιατί έχω πολύ σκληρό νερό με υψηλό PH).Ακόμα και με τους 2 που βάζω όσμωση μου φαίνεται πλέον κουραστικό αλλά και δαπανηρό.
(Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός για το νερό μετά την μετακόμιση που κάναμε και μου έγραφαν πάνω να κοιτάξω μήπως έχουμε κάποια διαρροή γιατί έγινε ασυνήθιστα μεγάλη χρήση). Που να ήξεραν :p

Αν θες πες μου λίγο και τι GH KH έχεις μέσα στο ενυδρείο και αν κάνεις κάτι για να μην έχεις αυξομειώσεις στο PH (Φαντάζομαι πως θα είναι σχεδόν μηδενικές οι σκληρότητες).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02503 seconds with 11 queries