Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Προβλημα με ph (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101916)

black8189 26-12-18 14:28

Προβλημα με ph
 
Καλησπερα κ χρονια πολλα ετοιμαζω ενα δισκοενυδρειο 780 λιτρα κ εχω προβλημα με το ph....ειμαι ακομα στη διαδικαδια του γεμισματος τα μονα πραγματα που υπαρχουν στο ενυδρειο ειναι αμμος χαλαζιακη λευκη την πηρα καινουργια, μερικες ριζες απο προηγουμενο ενυδρειο με μαλακο νερο και καποια φυτα .Το ενυδρειο γεμιζει με οσμωση αργα κ σταθερα (η οσμωση ειναι καινουργια με 150αρα μεμβρανη) κ ενω στην οσμωση πριν μπει στο ενυδρείο την μετραω στο 5μιση με μηδενικες σκληροτητες οταν μετρησα το ενυδρείο στις 3 μερες μ εδειχνε 6 στις 4 μερες μετρησα 6μιση και σημερα μετα απο 6 μερες μετραω 7.Απ οσο ξερω δεν εχω κατι μεσα στο ενυδρείο ασβεστολιθικο βασικα δεν εχω καθολου πετρες μονο αυτα που ανεφερα πιο πανω.....Θα ήθελα τα φωτα σας γιατι κοντευω να τρελαθω

Γιώργος Κ 26-12-18 15:59

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Το ph μεταβάλλεται πολύ εύκολα ανάλογα με το τι υπάρχει η δεν υπάρχει στο νερό!
Σε νέα ενυδρεία από προσωπική εμπειρία έχω δει ότι είναι καπου στο 7 και μεσα σε μερικούς μήνες αρχίζει και πέφτει σταδιακά
!
Δεν έχω καταλάβει ομως . Έχεις ψάρια σε άλλο ενυδρειο και θέλεις να κάνεις αναβάθμιση?
Επίσης θα σου έλεγα να βάλεις 1-2 μεμβράνες επάνω στην όσμωση σου καθώς και μια αντλία booster και θα έχεις μια όσμωση πολύ πιο γρήγορη!

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

black8189 26-12-18 16:54

Πρωτη φορα στηνω δισκαδικο κ το ενυδρειο ηταν αβρεχτο κοληθηκε για αυτο το προτζεκτ.
Εννοεις 1-2 μεμβρανες εξτρα απο αυτην που εχει; το νερο της οσμωσης ειναι μια χαρα οπως ειπα η οσμωση ειναι ολοκαινουργια ουτε μηνα δεν την εχω

Γιώργος Κ 26-12-18 17:13

Πρωτα απο ολα θα πρεπει να βαλεις τα ψαρια σε νερο που ζουν ηδη .... πχ λογικα οι πιο πολλοι τα εχουν σε νερο βρυσης και μετα με μικρες αλλαγες και ολο να αυξανεις το ποσοστο της οσμωσης.
Αλλιως σχεδον αυθημερον θα πεθανουν ολα μαζι απο το οσμωτικο σοκ!



Δευτερο και ακομα πιο σημαντικο ειναι η βιολογια του φιλτρου ... πως θα το στρωσεις?

black8189 26-12-18 18:33

Οι δισκοι εννοςιται οτι θα μπουν σε παραμετρους ιδιες με αυτες που εχουν στο ενυδρειο που ειναι τωρα...απο φιλτρανση εχω ενα σαμπ 200 λιτρων με 20 λιτρα βιολογικο υλικο και αντλια 8000 λιτρα την ωρα με κοντρολερ ροης μπολι θα παρω απο το ενυδρειο που φιλοξενει τωρα τους δισκους για να μη παρω απο τα δικα μ κ υπαρχει κανενα προβλημα με παρασιτα κτλ...το προβλημα ειναι οτι γεμιζω με σκετη οσμωση κ το πεχα ανεβαινει δεν μ εχει ξανατυχει κ εχω στησει αλλα 5 ενυδρεια τα 3 με μαλακο νερο και δεν μπορω να βρω εξηγηση

Γιώργος Κ 26-12-18 19:21

Ειναι απλο ... με τα ζωντανα μεσα και την αυξηση των φωσφορικών και του CO2 και ολων των χημικων διεργασιών που γινονται στο νερο αρχιζει το ph να πεφτει! Υπερ σου ειναι στη προκειμενη περιπτωση καθως τα ψαρια που θα παρεις θα προσαρμοστουν σιγα σιγα στις συνθήκες που θελεις!!!

black8189 26-12-18 19:42

Το ελπιζω και ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες η αληθεια ειναι οτι για το διοξειδιο το ηξερα αλλα για τα φώσφορικα δεν γνωριζα ορι επιρςαζουν το ph....η απορια μ ομως παραμενει πως γινεται να γεμιζω το ενυδρείο απευθειας με οσμωση που τη μετραω κοντα 5 και μεσα στο ενυδρςιο να μετραω 7 χωρις να εχω κατι που επιρεαζει τις σκληρότητες....συγνωμη αν γινομαι κουραστικος

ΔημήτρηςΤ 26-12-18 20:44

Φιλε μου μ τι μετρας???

Γιώργος Κ 26-12-18 20:54

Με kh = 0 το ph μεταβαλλεται πολυ ευκολα! Στην ουσια μπορεις να μετρας διαφορες τιμες σε νερο που βγηκε απο οσμωση ... η ανταλλαγη αεριων μπορει να προκαλεσει τετοιες μεταβολλες ... Με τα ζωντανα μεσα αλλαζουν τα πραγματα καθως αλλαζει η χημεια του νερου!


Βασικα το ph απο την οσμωση ειναι μη μετρησιμο - δεν υπαρχει νοημα να το μετρας!



Παντως σε ολα τα ενυδρεια που εχω βαλει σκετη οσμωση το ph κανει μηνες να πεσει και μαλιστα πολυ σταδιακα και ομαλα!!

black8189 26-12-18 21:56

επειδη το ph που θελω να κρατησω ειναι 6.5-6.8 και kh κοντα στο 5 και ειμαι κατα του να κρατας ψαρια σε σκετη οσμωση προσθεσα καποια λιτρα νερο βρυσης περασμενα απο τα προφιλτρα της οσμωσης υπολογιζοντας να εχω ενα ποσοστο 20% νερο βρυσης στα συνολικα λιτρα του ενυδρειου ελπιζοντας αυτο να βοηθησει να σταθεροποιηθουν οι τιμες του νερου.Αυριο λεω να μπολιασω ενα δυνατο εσωτερικο φιλτρακι μεσα και να ριξω τους συγκατοικους των δισκων που κραταω σε ενα δευτερο ενυδρειο που τρεχει περιπου 2 χρονια
με την προσθηκη νερου βρυσης το Κh απο 0 πηγε στο 5 που σημαινει οτι θα μπορω να λαμβανω πιο σταθερες τιμες ph αν δεν κανω λαθος
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1049551)
Φιλε μου μ τι μετρας???

με υγρα τεστακια της sera φιλος

ΔημήτρηςΤ 27-12-18 00:18

Κ το ph με τα υγρα της sera ετσι???

black8189 27-12-18 11:45

ω ναι
-------------------------
σημερα το πρωι εβαλα τους συγκατοικους των δισκων με καταλληλη προσαρμογη μπολιασα απο το ενυδρειο των δισκων κ μετα απο μερικες ωρες εκανα μετρησεις
NH4-NH3=0
NO2=O
NO3=10
KH=5
PH=7.5
ελπιζω με την εισαγωγη ζωντανων οργανισμων να αρχισει να στρωνουν οι τιμες το ενυδρειο ειναι ετοιμο στημενο οι δισκοι περιμενουν κ εγω αγχωνομαι:smt009

Γιώργος Κ 27-12-18 15:27

Σε τι ph είναι τώρα οι δίσκοι? Ίσως το αναφέρεις παραπάνω αλλά δε το βρίσκω...
Ποιοι είναι οι συγκάτοικοι? Τι είδη?
Έχουν περάσει καραντίνα κανένα μήνα? Είναι λίγο επικίνδυνο αν δεν ...
Μόλις βάλεις τους δίσκους επειδή η βιολογία θα θέλει μερικές μέρες να προσαρμοστεί θα σου έλεγα να κάνεις μικρές και καθημερινές αλλαγές να το βοηθήσεις... οι δίσκοι βρωμίζουν πολύ το ενυδρειο οπότε και οι ρύποι θα είναι αυξημένοι!

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

black8189 27-12-18 17:07

Ειναι σε 7 ph οι δισκοι... τα ψαρια που εβαλα καρδιναλιοι και κορυντορας πανω απο μηνα ειναι σε ενυδρειο γυμνο χωρις να εχουν εμφανισει καποια ασθενεια η οτιδηποτε αλλο ειναι ψαρια που τα εχω κανα2 χρονια στην.κατοχη μ

Tareki 28-12-18 12:08

Φίλε μου κι εγώ το ίδιο αντιμετώπισα με την α/ο. Το ph δεν έπεσε ποτέ κάτω απο 7.
Εγώ θα πρότεινα να περνάς το νερό μόνο από τα προφίλτρα
αν δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις άγριους, μιας και το νερό στην πόλη μας
είναι μια χαρά. Θα είναι κι ευκολότερες οι αλλαγές σου έτσι . Αν κι εφόσον θες να βγάλεις μικρά κουμπώνεις και την μεμβράνη.

Γιώργος Κ 28-12-18 12:51

Για μενα σημασια εχουν οι σκληροτητες .... Μια χαρα φαινονται τα ψαρια που κανονικα ζουν σε μαλακό νερο αν τα βαλουμε να ζησουν σε νερο βρυσης αλλα μηπως εχει δικιο αυτη η μελετη: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101525
που αναφερει οτο τα νεφρα τους καταστρεφονται απο την υπερλειτουργια τους? Μπορεις να τα βλεπεις να κολυμπουν και να τρωνε αλλα εσωτερικα να συντελειται μια τραγωδια που στην ουσια τους μειωνει το προσδοκιμο ζωης τους! Προσωπικα ειμαι σχεδον σιγουρος με την πολυχρονη ενασχοληση με ψαρα "μαλακου" νερου!!


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από black8189 (Μήνυμα 1049590)
κορυντορας πανω απο μηνα ειναι σε ενυδρειο γυμνο χωρις να εχουν εμφανισει καποια ασθενεια η οτιδηποτε αλλο ειναι ψαρια που τα εχω κανα2 χρονια στην.κατοχη μ

Ποιο ειδος ειναι τα κορυ?

black8189 28-12-18 13:17

και εγω πιστευω οτι τα ψαρια μαλακου νερου ΠΡΕΠΕΙ να ζουν σε μαλακο νερο ακομα κ αν εχουν γεννηθει κ μεγαλωσει σε νερο βρυσης γιαυτο κ δεν θελω να βαλω ακομα τους δισκους κ να περιμενω να στρωσει το νερο με τα ψαρια μεσα

...corydoras sterbai

Γιώργος Κ 28-12-18 16:21

Μια χαρα ... ολα καλα θα πανε ... πρόσεχε λιγο για αμμωνία και νιτρώδη στις αρχες με συχνές μετρήσεις τουλαχιστον μεχρι να ισορροπήσει το σύστημα σου ...
απλα στις αρχες φέρε το νερό κοντα στις σκληροτητες που ζουν αυτη τη στιγμη και μετα το μαλακώνεις με καθε αλλαγή νερού που κανεις! Το ph μη το φοβασαι ... θα κατέβει μονο του οσο ωριμάζει το ενυδρείο ...

black8189 28-12-18 16:45

να σαι καλα ρε Γιωργο κ ευχαριστω για τις συμβουλες θα κανω αναλυτικη παρουσιαση οταν με το καλο μπουν τα ψαρια

Diskus fan 08-01-19 03:10

Κύριε Γιώργος Κ... για τους καρδινάλιους ΔΕΝ είδα κάποιο σχόλιο... ΔΕΝ το διάβασες ή το κάναμε "γαργάρα"; :rolleyes:
:smt084

Γιώργος Κ 08-01-19 03:33

Ναι εχεις καποιο δικιο ... :rolleyes:
Οι καρδιναλιοι θα ειναι σε ενα μονιμο στρες με τεραστια ψαρια να ζουν μαζι τους οποτε καλυτερο θα ηταν να τα αποφυγεις! Χωρια που μερικες φορες μπορουν να τους κανουν επιθεση και οι δισκοι και να μη μεινει λεπι. Πιο σπανιο φαινομενο αλλα αν "δοκιμασουν" ενα που δεν ειναι στα καλα του τα υπολοιπα θα τα θεωρησουν πηγη πρωτεΐνης και θα γινει μαχη!

Diskus fan 08-01-19 04:13

Και θέλουν χαμηλότερη θερμοκρασία από τους δίσκους... θα συμπληρώσω εγώ.
http://diszhal.info/english/characin...n_axelrodi.php
Μεταξύ 25-26 βαθμών και ΡΗ : 6,5-6,6... θα έλεγα ιδανικά.-

black8189 08-01-19 21:12

εχετε δικιο για τους καρδιναλιους και να πω οτι δεν το ηξερα εξ αρχης θα ειμαι ψευτης...θα με κανετε να τα βγαλω ολα και να εχω μονο δισκους ρε αλητες:p:p:p:p

Γιώργος Κ 08-01-19 21:51

Κακά τα ψεμματα ετσι και αλλιως οι δίσκοι μονοπωλούν την προσοχή στο ενυδρείο ... :D
Οποτε τι τα θες τα καρδιναλια?

ΔημήτρηςΤ 08-01-19 22:24

Παντως μια ομαδα των 50 ειναι ωραιο θεαμα.

Diskus fan 31-01-19 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1049961)
Παντως μια ομαδα των 50 ειναι ωραιο θεαμα.

Εκπληκτικό θα έλεγα... και ΑΝ δεις 300ους ακόμα πιο απίστευτο... αλλά στο κατάλληλο γι' αυτούς ενυδρείο.- ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02247 seconds with 11 queries