Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΒΟΗΘΕΙΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22205)

mindlord 17-01-08 01:58

ΒΟΗΘΕΙΑ
 
Εδω και κατι μερες εχω φαει φρικη δε μπορω να βρω τι ψαρια να βαλω στο ενυδρειο μου εχω κολλησει ειλικρινα.. Δε ξερω ποιο ψαρι ταιριαζει με ποιο,(για βιοτοπο μιλαω παντα) θα μπορουσα να ειχα παρει ψαρια τωρα αλλα δε ξερω ποια..


Αυτο που θελω ειναι να μου προτεινετε ψαρια για να βαλω.
οποιος εχει χρονο ας με βοηθησει δινοντας μου μια λιστα με ψαρια που θα μπορουσα να βαλω..
δε θελω απο αφρικη και θελω να ειναι ομορφα, και με ωραια χρωματα(μη μοιαζουν με τσιπουρες):Ρ

Το ενυδρειο μου ειναι ενα Juwel Rio 240(για να ξερετε και το μεγεθος..)

soza 17-01-08 17:09

Καλησπερα φιλε μας...
Λυπαμαι πολυ που εχεις φαει φρικη. Για να δουμε τι μπορουμε να κανουμε, για να ξεφρικαρεις λοιπον...
Τι ψαρια εχεις αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο σου;
By the way, θεωρω οτι οι τσιπουρες εχουν πολυ ωραιο χρωμα.

mindlord 17-01-08 17:48

αυτη τη στιγμη εχω 4 lemon tetra, 4 Red tetra και 5 ροδοστομους.
Τα εβαλα αυτα γιατι ταιριαζουν με πολλα ψαρια.
και τοτε προοριζομουν για Κ. και Ν. αμερικη.

soza 17-01-08 20:36

Τι θα ελεγες για ενα ζευγαρι Pelvicachromis pulcher ?
Iσως και καποιο ancistrus και ενα κοπαδακι corydoras...

mindlord 17-01-08 23:20

για το ancistrus ναι, ειναι στα υποψιν μου, αλλα το Pelvicachromis pulcher δεν ειναι αφρικανικη κιχλιδα?(το λεω αυτο γιατι δε θελω να διαμορφοσω το ενυδρειο "αφρικανικα"

imichal 17-01-08 23:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mindlord (Μήνυμα 229517)
για το ancistrus ναι, ειναι στα υποψιν μου, αλλα το Pelvicachromis pulcher δεν ειναι αφρικανικη κιχλιδα?(το λεω αυτο γιατι δε θελω να διαμορφοσω το ενυδρειο "αφρικανικα"

εννοεις χωρις φυτα?
Γιατι το συγκεκριμενο δεν θελει περιβαλλον οπως αυτά των λιμνων malawi,victoria & tanganyika.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/kribensis.htm

mindlord 17-01-08 23:35

Αν ειναι ετσι και εφοσον ζει στα 6GH μαλλον δεν ειναι αφρικανικη κιχλιδα :Ρ
τοτε θα μπορουσα να το βαλω και αυτο, μιας και ειναι και ομορφο :) :)

Αλλα εχω χωρο και για αλλα.. εσυ φιλε imichal εχεις να προτεινεις κατι?

imichal 17-01-08 23:58

"Η πατρίδα του είναι μια αρκετά μεγάλη περιοχή της Αφρικής. Έχει βρεθεί στη νοτιοανατολική Νιγηρία, στο δέλτα του ποταμού Νίγηρα και στο νότιο Καμερούν. Εκεί ζει σε νερά στάσιμα ή με λίγη κίνηση και σε πολλές περιπτώσεις σε νερά υφάλμυρα. " Από το link που σου εστειλα.....
Μην μπερδευεις τα ψαρια των αφρικανικων λιμνων με αυτα των ποταμων οπως το κριμπ.....
Βέβαια θα πρεπει να ξερεις οτι κατα την περιοδο αναπαραγωγής γινονται αρκετα επιθετικά με τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου.....(αυτο το προβλημα αντιμετωπιζω τωρα εγω.....)

John T 18-01-08 17:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mindlord (Μήνυμα 229404)
αυτη τη στιγμη εχω 4 lemon tetra, 4 Red tetra και 5 ροδοστομους.
Τα εβαλα αυτα γιατι ταιριαζουν με πολλα ψαρια.
και τοτε προοριζομουν για Κ. και Ν. αμερικη.

Καλησπέρα,

καλύτερα θα ήταν να μην έχεις πολλά είδη από κοπαδόψαρα, ένα ή δύο είναι καλά (κατά τη γνώμη μου ένα). Επίσης πρέπει να αυξήσεις τον αριθμό τους (ένα κοπάδι αποτελείται από 5-6 και πάνω). Καλό είναι να κάνεις αυτά που θα αποφασίσεις 12 ή και παραπάνω. Κρατώντας ένα κοπάδι, θα αρχίσει να αναδεικνείεται το τελικό αποτέλεσμα του ενυδρείου σου.

Προσωπικά, θα σου πρότεινα να βάλεις κάποιο είδος μελανοταινίας.

mindlord 18-01-08 18:09

πως σας φαινοντε αυτα.. και πειτε μου αν μπορουν να συμβιωσουν μεταξυ τους

Ausraloheros scitulus
Bunocephalus coracoideus
Cichasoma boliviense
Corydoras agassizii
Moenkhausia intermedia
Neofundulus acutirostratus

και καποιο Aristogramma

fishme1 18-01-08 18:37

τα απιστογκραμα ειναι πολυ ενδιαφεροντα ψαρια αλλα και αρκετα επιθετικα παρα το μεγεθος τους.αν αποφασισεις να βαλεις τελικα απιστογκραμα απο αλλα ψαρια βαλε καποιο ειδος που ζει στην ανω ζωνη νερου που τα απιστογκραμα σπανια εισκεπτονται.τα γατοψαρα νομιζω πως θα τα χτυπουν ειδεικα αν η θυλυκη εχει γεννησει.

soza 18-01-08 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mindlord (Μήνυμα 229754)
πως σας φαινοντε αυτα.. και πειτε μου αν μπορουν να συμβιωσουν μεταξυ τους

Ausraloheros scitulus
Bunocephalus coracoideus
Cichasoma boliviense
Corydoras agassizii
Moenkhausia intermedia
Neofundulus acutirostratus

και καποιο Aristogramma

Eκτος απο καποιο Apistogramma, τα υπολοιπα δε νομιζω να τα βρεις ευκολα Ελλαδα...
Εχεις σχετικα μικρο ενυδρειο για να κανεις συλλογη απο ψαρια, ασε που δεν ειναι και πολυ ωραιο να εχουμε 'συλλογη' απο ψαρια στα ενυδρεια μας.Αυτο θα πρεπει να βρεις ενα τροπο να το συγκρατησεις λιγο. Θα πρεπει να σκεφτεσαι σε σχεση με τα λιτρα που εχεις, τις συνθηκες νερου και το τι ψαρια διαθετεις αυτη τη στιγμη. Θα μπορουσες να βαλεις ενα τριο απο Apistogramma για αρχη...

By the Way, εχει το Juwel Rio 240, οποτε οσο επιθετικοτητα και να βγαζουν τα απιστο (που δεν βγαζουν και τοση πολλη), θα υπαρχει αρκετος χωρος στον βυθο για ολους. Για την ανω ζωνη εχει ηδη μια 'συλλογη' απο διαφορες τετρες...

mindlord 19-01-08 00:01

τα tetra δεν ειναι προβλημα γιατι ισως να τα δοσω σε ενα φιλο, οσο για την "συλλογη" που προανεφερες δεν νομιζω να ειναι προβλημα γιατι ειναι ολα απο την ιδια περιοχη.. μονο που δεν ξερω το αν καποια απο αυτα ειναι κοπαδοψαρα.
Και αν ειναι στη τελικη δυσκολο να βρω και αυτα τα ψαρια, δε ξερω τι θα κανω.. τι να πω θα το γεμισω με χρυσοψαρα :Ρ
πολυ δυσκολη η επιλογη ρε παιδια
πειτε μου τι εχετε εσεις για να παρω ιδεες

fishme1 19-01-08 16:41

εννοει το οπτικο αποτελεσμα νομιζω

mindlord 19-01-08 22:10

ισως και να εχεις δικαιο και να καταλαβα λαθος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02457 seconds with 11 queries