Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΛΕΥΚΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21848)

petros 02-01-08 13:17

ΛΕΥΚΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ
 
1 Συνημμένο(α)
Καλημερα και χρονια πολλα.
Στο ενυδρειο της φωτο , που λειτουργει περιπου 40 ημερες (χωρις ψαρια) παρατηρησα κατι μικρα λευκα σκουλικια σαν κλωστες τα οποια οταν κινουνται μοιαζουν με "S" .
Ξερει καποιος να μου πει τι ειναι και κυριως αν ειναι επικινδυνα???
Ευχαριστω ΠΕΤΡΟΣ

aafent 02-01-08 16:36

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Είσαι χωρίς ψάρια ... φίλτρο έχεις ; έαν δεν έχεις τα σκουλήκια έχουν σχέση με τα στάσιμα νερά, εάν έχεις για πες μας πως συντηρείς τη βιολογία σου.

petros 02-01-08 16:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aafent (Μήνυμα 225303)
Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Είσαι χωρίς ψάρια ... φίλτρο έχεις ; έαν δεν έχεις τα σκουλήκια έχουν σχέση με τα στάσιμα νερά, εάν έχεις για πες μας πως συντηρείς τη βιολογία σου.

Φιλτρο εχω το εσωτερικο της Juwel (το ενυδρειο ειναι juwel lido 120)
Τι ενοεις πως συντηρω την βιολογια μου??

Lsourtzo 02-01-08 17:43

οταν μπουν τα ψαράκια σου θα γίνουν πρωτεϊνικά γεύματα ...
είναι φυσιολογικό ...
σε ένα ενυδρείο με ψάρια δεν τα βλέπεις γιατί τα βλέπουν πρώτα τα ψάρια ...
στο δικό σου ο πληθυσμός τους αυξάνετε λόγο έλλειψης θηρευτών ...
όταν μπουν τα ψαράκια σου μέσα θα γίνουν μεζές Α Α ...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aafent (Μήνυμα 225303)
Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Είσαι χωρίς ψάρια ... φίλτρο έχεις ; έαν δεν έχεις τα σκουλήκια έχουν σχέση με τα στάσιμα νερά, εάν έχεις για πες μας πως συντηρείς τη βιολογία σου.

τι είναι όλα αυτά που ρωτάς ...
καταρχάς το φίλτρο φαίνεται από πίσω ....
σου λέει ότι δεν έχει ψάρια μέσα και ότι το ενυδρείο είναι 40 ημερών ...
άρα λογικά είναι στο στρώσιμο ...
διαβάζοντας ποιο προσεκτικά τις ερωτήσεις αποφεύγουμε σχόλια που μπορεί να μπερδέψουν όποιον ρωτάει ...
κατανοώ την επιθυμία σου να βοηθήσεις αλλά αν δεν είμαστε σίγουροι για το τι πρέπει να απαντήσουμε καλύτερα να αποφεύγουμε γιατί δημιουργούμε σύγχυση.

ps. Πέτρο δίνοντας περισσότερες πληροφορίες θα παίρνεις και ποιο σαφείς απαντήσεις ...

aafent 03-01-08 11:57

Παράθεση:

διαβάζοντας ποιο προσεκτικά τις ερωτήσεις αποφεύγουμε σχόλια που μπορεί να μπερδέψουν όποιον ρωτάει ...
κατανοώ την επιθυμία σου να βοηθήσεις αλλά αν δεν είμαστε σίγουροι για το τι πρέπει να απαντήσουμε καλύτερα να αποφεύγουμε γιατί δημιουργούμε σύγχυση.
Κατανοώ την επιθυμία σου να κάνεις τον τροχονόμο αλλά και τον μάντη αφού ξέρεις εσύ πολύ καλύτερα από εμένα το τι έχω εγώ στο μυαλό μου. Οπότε μπορείς και να κρίνεις ότι δεν είμαι σίγουρος για το τι απαντάω. Επίσης είσαι σίγουρος ότι γνωρίζεις τα πάντα. Χαίρομαι πραγματικά να γνωρίζω τέτοιους ανθρώπους και αληθινά αγαπάω νουθεσίες τέτοιου τύπου. Χρόνια πολλά φίλε μου να είσαι πάντα καλά!

Υ.Γ. Δεν υπάρχει περίπτωση να συνεχίσω να ανταπαντάω σε ανταπαντήσεις σε αυτό το post, το δηλώνω από τώρα ώστε να μη νομίζει κάποιος αργότερα ότι το αποφεύγω γιατί δεν έχω τι να πω. Συμβουλεύω και παρακαλώ δε και τους άλλους φίλους να μη χαλάσουν το post.

Strahos 04-01-08 22:12

ψάξε για "planaria" στo google.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01321 seconds with 11 queries