Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=70)
-   -   Αραγωνιτης -αλάτι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90205)

puntomad 16-02-16 18:35

Αραγωνιτης -αλάτι
 
Καλησπέρα
Μήπως ξέρετε αν μπορώ να βρω κάπου αραγωνιτη νεκρό σε συσκευασία κιλού ;
Όλο 5κιλα βλέπω και θέλω ένα κιλό.
Επίσης σε αλάτι έχετε να προτείνεται κάποιο ; Πάλι σε μικρή συσκευασία (δικιλο ίσως )

voas 16-02-16 18:55

σε επωνυμα θαλασσινα ενυδρειακα μαγαζια θα βρεις αραγωνιτη και χυμα.αλατι topic marin εχει 2κιλο και είναι και καλο όπως και αλλα:)

leonardos 16-02-16 19:08

γαια αλατι δεν ξερω μιας και βαζω θαλασσινο αλλα για αραγωνιτη θα συμφωνισω με τον voas. απο την αλλη τοσο λιγη ποσοτιτια τι θα την κανεις? θα προσπαθισεις να φτιαξεις βραχο?

puntomad 16-02-16 19:52

Όχι. Θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα πικο 25 λίτρα καθαρά και αν τσουλήσει μήπως βάλω και κανα μικρό Ζωντανό μέσα. Οι απόψεις ποικίλουν άλλοι λένε ότι στήνεται και κρατιέται για πλάκα άλλοι λένε ότι αν κάτσει στραβή δεν ισιώνει. Έχω διαβάσει και έχω δει παρά πολλά πικο και είπα να κάνω μια δοκιμή. Θα δείξει η ιστορία. Πάω για λοου μπατζετ. Ιντερνετικα δεν είδα σε κανέναν από τα γνωστά να δίνουν με το κιλό αραγωνιτη πρέπει να πάρω τους δρόμους μάλλον :)

Tanganyiκας 16-02-16 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntomad (Μήνυμα 922071)
Όχι. Θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα πικο 25 λίτρα καθαρά και αν τσουλήσει μήπως βάλω και κανα μικρό Ζωντανό μέσα. Οι απόψεις ποικίλουν άλλοι λένε ότι στήνεται και κρατιέται για πλάκα άλλοι λένε ότι αν κάτσει στραβή δεν ισιώνει. Έχω διαβάσει και έχω δει παρά πολλά πικο και είπα να κάνω μια δοκιμή. Θα δείξει η ιστορία. Πάω για λοου μπατζετ. Ιντερνετικα δεν είδα σε κανέναν από τα γνωστά να δίνουν με το κιλό αραγωνιτη πρέπει να πάρω τους δρόμους μάλλον :)

Ένα κιλό που θες έλα να σου δώσω,απλά θέλει ξέπλυμα-καθάρισμα!

leonardos 16-02-16 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntomad (Μήνυμα 922071)
Όχι. Θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα πικο 25 λίτρα καθαρά και αν τσουλήσει μήπως βάλω και κανα μικρό Ζωντανό μέσα. Οι απόψεις ποικίλουν άλλοι λένε ότι στήνεται και κρατιέται για πλάκα άλλοι λένε ότι αν κάτσει στραβή δεν ισιώνει. Έχω διαβάσει και έχω δει παρά πολλά πικο και είπα να κάνω μια δοκιμή. Θα δείξει η ιστορία. Πάω για λοου μπατζετ. Ιντερνετικα δεν είδα σε κανέναν από τα γνωστά να δίνουν με το κιλό αραγωνιτη πρέπει να πάρω τους δρόμους μάλλον :)

ααααα οκ αμα ειναι για 25 λτ :D:D:D

kalmichalis 25-05-17 12:18

Επαναφέρω λίγο το θέμα για τον αραγωνιτη.
Σε ποια καταστήματα μπορώ να βρω χύμα..? Είναι το ίδιο ποιοτικός όπως τα επώνυμα? Υπάρχει πιθανότητα να περιέχουν κι άλλα στοιχεία μέσα?

Sakisdraminos 26-05-17 07:31

Δεν νομίζω να έχουν ιδιεταιρες διάφορες.
βέβαια εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις Ati Fiji από τηνία άμμο την χοντρή.

kalmichalis 26-05-17 07:48

Είναι ακριβές, και δεν ξέρω αν αξίζει... Βέβαια αν πάρω από συγχομπιστα αντε να καταλάβεις τι είναι.... Ρίσκο πιστεύω, θα τον σκεφτώ...

Να ρωτήσω κάτι, όταν αγοράσω βράχο, που θα ξέρω ότι είναι κομπλέ και ότι δεν θα έχει κάτι το μεμτό? Μην πάρω φύκια για μεταξωτές κορδέλες δηλαδή...

Sakisdraminos 26-05-17 10:28

Και εμε καλύτερα νεκρό και στρώσιμο με βακτήρια.....

kalmichalis 26-05-17 11:44

Δεν εννοώ αυτό καλύτερα νεκρό, συμφωνώ, απλά ποιοτικά αν είναι καλός ο βραχος, και δεν είναι μπετο

voas 26-05-17 12:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis (Μήνυμα 1010989)
Δεν εννοώ αυτό καλύτερα νεκρό, συμφωνώ, απλά ποιοτικά αν είναι καλός ο βραχος, και δεν είναι μπετο

θα τον δεις,να είναι πορώδες και ελαφρύς για τον όγκο του!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01473 seconds with 11 queries