Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   καθαρισμός φίλτρων. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86473)

ΔημήτρηςΤ 09-05-15 16:46

καθαρισμός φίλτρων.
 
Καλησπέρα παιδια , έχω δυο εξωτερικά φίλτρα κ θα ηθελα να ρωτήσω αν οι μετρήσεις μου είναι καλές κ η ροή δεν πέφτει ποι ο είναι ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να τα καθαρίζω κ αν ο καθαρισμός τους με το νερό από προφιλτρα ενδείκνυται ;;;;;τα καθαρίζω με νερό ενυδρείου αλλά ξερω ότι της βρύσης είναι απαγορευτικό μόνο λόγω του χλωρίου σωστα;;;

samgr 09-05-15 19:54

Εννοείς καθαρισμό σε σφουγγάρια και βιολογικό υλικό ? Aν εννοείς αυτό ρίξε μια ματιά εδώ είχα ρωτήσει κάτι αντίστοιχο και με βοήθησαν πιο παλιά

delta66 09-05-15 21:04

Για αποφυγη ανοδου των οργανικων, καθε 6 μηνες το αργοτερο, καθαρισμος με νερο ενυδρειου τα βιολογικα και με οτι νερο θες τα μηχανικα.
Για βαθυ καθαρισμο των πορων του βιολογικου υλικου, για απομακρυνση σκουπιδιου και νεκρης βιολογιας και κατ'επεκταση αυξηση του διαθεσιμης επιφανειας αποικησης, καθε 6-12 μηνες βρασιμο το 1/3 ή 1/4* των βιολογικων υλικων.
*(εναλλαξ το καθε 1/3 ή 1/4. Γενικοτερα, καλο ειναι σε 2 χρονια να εχει γινει ο κυκλος και να εχουν περασει απο βρασμο ολα τα βιολογικα υλικα).

Αν εχεις δυο φιλτρα, καλο ειναι να μη καθαριζονται και τα δυο ταυτοχρονως.

ΔημήτρηςΤ 09-05-15 21:10

δελτα σκέφτομαι κάθε 4 μηνες με διαφορά το ένα από το αλλο δύο .Όταν λες βράσιμο εννοεις μέσα σ κατσαρόλα κ βράσιμο κ ναι πόση ωρα;;; άλλη ερώτηση ,την μούργα που είναι στο καδο;;;;

delta66 09-05-15 21:17

Καθε 3 μηνες εναλλαξ καλύτερα, για να μην περναει το εξαμηνο για το καθε φιλτρο.
Βρασιμο καλο, κανα μισαωρο, μεχρι να μαλακωσει το κρεας .... εεε να καθαρισουν οσο καλυτερα γινεται :D
Η λασπη στον καδο, πεταμα.

Τάκης 09-05-15 21:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stella (Μήνυμα 888706)
δελτα σκέφτομαι κάθε 4 μηνες με διαφορά το ένα από το αλλο δύο .Όταν λες βράσιμο εννοεις μέσα σ κατσαρόλα κ βράσιμο κ ναι πόση ωρα;;; άλλη ερώτηση ,την μούργα που είναι στο καδο;;;;

Μπορείς να αδειάσεις το βιολογικό υλικό σε ένα ΚΑΘΑΡΟ κουβά (που δεν έχουν μπει χημικά ή απορρυπαντικά) και να πλύνεις ΜΟΝΟ με νερό βρύσης το κάδο, ΟΧΙ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΑ, μπορείς επίσης να ξεπλύνεις ελαφρά με νερό ενυδρείου το βιολογικό υλικό.
Προσωπικά τα σφουγγάρια τα πλένω με πολυ ζεστο νερό βρύσης, αλλά έχω ΠΟΛΥ βιολογικό υλικό και δεν με ενδιαφέρει η βιολογία που έχουν τα σφουγγάρια

ΔημήτρηςΤ 09-05-15 21:28

εννοω κάθε 4 μηνες το κάθε φίλτρο απλώς δύο μήνες μετά το καθαρισμό του ενός κάνω το δεύτερο. Πες βρε δελτα μη κάνω καμιά μ....... όντως σ κατσαρόλα η καυτό νερό από θερμοσίφωνα ;;;;

Κωστας Malawi 09-05-15 21:31

κι εγω στη βρυση τα πλενω τα σφουγγαρια.πιστευω οτι δεν χανω τιποτα σοβαρο απο βιολογια.

Stella σε κατσαρολα κανονικο βρασιμο!!

ΔημήτρηςΤ 09-05-15 21:31

Α έχω παραγγείλει μπλε σφουγγαρι 50 ×50 με 5 πόντους πάχος το 30αρι .με μια στρώση κάτω είμαι καλα;;;;

Τάκης 09-05-15 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stella (Μήνυμα 888712)
εννοω κάθε 4 μηνες το κάθε φίλτρο απλώς δύο μήνες μετά το καθαρισμό του ενός κάνω το δεύτερο. Πες βρε δελτα μη κάνω καμιά μ....... όντως σ κατσαρόλα η καυτό νερό από θερμοσίφωνα ;;;;

Εγω τα βράζω σε χύτρα ταχύτητας, κανα 10λεπτο αφού ανεβάσει πίεση :)

ΔημήτρηςΤ 09-05-15 21:33

50 επί 50 με 5 πόντους πάχος το 30αρι.απο κινητό γράφω μη το σχόλιάσε τα! !!!!!!!!

delta66 09-05-15 21:34

Την κατσαρολα κανονικα στο ματι της κουζινας, λες βραζεις φασολαδα :cool:
Χανεις το 1/3 1/4 της βιολογιας, αλλα κανεις καινουριο το υλικο μεχρι βαθος και γεμιζει συντομα (καθε 24 ωρες μπορει να διπλασιαζεται ο πληθυσμος των βακτηριων σε κανονικες συνθηκες) με υγιη και βασικα περισσοτερη βιολογια

ΔημήτρηςΤ 09-05-15 21:48

Ευχαριστώ παιδιά! !!! αν μπορείτε έχω μια απορία μόνο για το σφουγγάρι .στον κάδο στο κάτω μέρος έχει μια πλαστική ας την πω σιτα., μετά δύο πόντους κ ο πάτος του κάδου , το σφουγγάρι πάνω ή κάτω από την σιτα στην εισαγωγή ;;;;

delta66 10-05-15 03:43

μιλας για eheim classic φιλτρο?
Αν ναι, ναι η σιτα παει κατω κατω,με τα ποδαριακια κατω.
Οπως και η αλλη σιτα πανω πανω. με τα ποδαρακια πανω.

https://www.eheim.com//resources/pro...0423110450.jpg

ΔημήτρηςΤ 10-05-15 08:29

εννοούσα αν το μπλε πρέπει να μπει κάτω από την κάτω σιτα εκεί που είναι η εισαγωγή του νερού .

Κλεόβουλος 10-05-15 08:51

Κάτω απ' τη σίτα δεν βάζεις τίποτα σύμφωνα με την eheim.
Έχω δει πάντως να βάζουν κι εκεί μηχανικό υλικό, που όμως κατά η γνώμη μου δυσκολεύει τη ροή του νερού.

ΔημήτρηςΤ 10-05-15 20:24

ευχαριστώ κλεοβουλε θα το δω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01851 seconds with 11 queries