Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Διατροφή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=157)
-   -   τι μεγεθος συσκευασια τροφων προτιματε (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74893)

Nick74 18-10-13 10:32

τι μεγεθος συσκευασια τροφων προτιματε
 
το θεμα ανοιγει απο προτροπη του συγχομπυστα kixlidatos στο http://www.aquatek.gr/vb/showthread....574#post793574

που υπωθηκαν τα παρακατω:


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 793484)
επειδη δεν ειμαι και τοσο της tropical αλλα περισσοτερο της Ocean nutrition δε θα αναφερω εδω βεβαια τις τροφες που χρησιμοποιω (να μην ειμαι και off topic στην ερευνα σου αφου ειναι αποκλειστικα για tropical) αλλα θα αναφερω -γιατι αυτο ισως σε ενδιαφερει αφου ρωτας και για μεγεθη συσκευασιων- οτι παντα διαλεγω τη μικροτερη δυνατη συσκευασια, ωστε να ειναι οσο γινεται πιο φρεσκια, και για να εχω οσο γινεται μεγαλυτερη ποικιλια. Προσωπικα θεωρω ασκοπο και καπως "τεμπελια" την αγορα μεγαλων συσκευασιων, μακαρι δηλαδη να βγαιναν και σε μονες μεριδες. Επισεις θεωρω επαγγελματικοτερη τη συσκευασια των κατεψυγμενων που ειναι ουσιαστικα μια =δυο μεριδες το κυβακι, παρα των ξηρων τροφων που παντα στο τελος τις πεταμε (αφου υποτειθεται κρατανε για 3 μηνες περιπου απο το ανοιγμα).


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 793574)
Εξ ιδιων κρινεις τα αλλοτρια:grin: ανοιξε θεμα να τα πουμε εκει,:grin:


no_name 18-10-13 10:42

Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τι ενυδρείο έχει κάποιος και πόσα ψάρια έχει.

Πριν χαλάσω το ενυδρείο 500lt με 160-170 ψάρια μέσα χρησιμοποιούσα τις μεγάλες συσκευασίες της Ocean nutrition.

Τώρα που ετοιμάζω όμως ένα Paludarium με 6 μονομάχους μέσα θα πάρω της μικρές συσκευασίες.!!!

korasidikos 18-10-13 10:44

προσωπικα φροντιζω να παιρνω τροφες στη μικροτερη δυνατη συσκευασια,για να υπαρξει γρηγορη καταναλωση(ειναι γνωστο οτι μετα απο μερικους μηνες απο το ανοιγμα γινοντε αχυρο) απο τα ψαρια και ετσι να μπορω να τους προσφερω και μεγαλυτερη ποικιλια οσο αυτο μου ειναι εφιχτο.;)

kixlidatos 18-10-13 11:07

Προσωπικα θεωρω ασκοπο και καπως "τεμπελια" την αγορα μεγαλων συσκευασιων,


Ειπες.:D


Λεω:D

Οταν εχεις 700 λιτρα με καμια 40αρια ψαρια , το μικροτερο ειναι 15 ποντους,το μεγαλυτερο 30+ τρωνε 2 κουταλιες σουπας,πρωι και βραδυ,εισαι και απο επαρχια,τι θα προτιμουσες?:rolleyes:

Εγω καταναλωνω 3 μεγαλες συσκευασιες το πολυ σε 3 μηνες(αναλογα με τα καλουδια που μου στελενει ο προμηθευτης μου.

Γιαυτο ολα ειναι σχετικα,και πιστεψεμαι,ειδικα για το ενυδρειο μου,δεν ειμαι καθολου τεμπελης.-+13


Καταλαβα το πως το ειπες,αλλα αυτο ισχυει για μικρα ενυδρεια,και με μικρα ψαρια.Τοτε συμφωνω μαζι σου.Τις τροφες τις καταναλωνουμε,πολυ πιο πριν απο την ημ/νια ληξης.

Ολα για ολους δεν ισχυουν.

Για να βαλω και λιγο πιπερακι στην κουβεντα.:D

Το ενυδρειο μου εχει υψος 65 ποντους,οταν κανει κακακια του ο βενουστους μου,πιστεψεμαι η κου..........δα του φθανει στον πατο,ενω ειναι αυτος επανω:D

Nick74 18-10-13 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 793595)
το μικροτερο ειναι 15 ποντους,το μεγαλυτερο 30+ τρωνε 2 κουταλιες σουπας,πρωι και βραδυ,εισαι και απο επαρχια,τι θα προτιμουσες?:rolleyes:


βρε ενταξει, εδω μιλας για θεμα που οι μεγαλη συσκευασια εκλαμβανεται ως μικρη :D
Και σε μεγαλες λιμνες το κουτακι που λεμε εμεις "μεγαλο" δε φτανει ουτε για ενα ταισμα...
Απο κει και περα ΑΝ ερχοταν στα ιδια λεφτα, η με μικρη διαφορα προσωπικα θα προτιμουσα 10 μικρες αντι 2 μεγαλες, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

panik 18-10-13 11:47

Προτιμω μικρες συσκευασιες αλλα παντα αναλογα με την καθημερινη ποσοστητα που θα καταναλωσω. Ξερω οτι τις μικρες συσκευασιες τις πληρωνω ακριβοτερα. Εχετε αναλογιστει ποσα χαλαμε σε τηλεφωνα, περιοδικα, καφεδες κλπ;
Στο χομπυ μας θα κανουμε τσιγκουνιες;

kgf12345 18-10-13 11:51

ε ενταξει,αν υπαρχει και η σχετικη καταναλωση και δε μενουν οι τροφες,αλλαζει το θεμα.υπαρχει πολυς κοσμος ομως που κανει το λαθος να παιρνει μεγαλες συσκευασιες και ταιζει ενα χρυσοψαρο πχ,για να μη τρεχει καθε μηνα στο πετσοπ.
ξερω ανθρωπο που ταιζε επι δυο χρονια απτην ιδια συσκευασια:rolleyes:
και ειχε και παραπονο απτα ψαρια γιατι δεν ηταν ζωηρα η δεν ειχαν χρωματα,η ψοφαγανε κλπ.

βεβαια ειχε και ψαροσουπα σε 100 λιτρα,αλλα τεσπα:rolleyes:

kixlidatos 18-10-13 11:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 793605)
βρε ενταξει, εδω μιλας για θεμα που οι μεγαλη συσκευασια εκλαμβανεται ως μικρη :D
Και σε μεγαλες λιμνες το κουτακι που λεμε εμεις "μεγαλο" δε φτανει ουτε για ενα ταισμα...
Απο κει και περα ΑΝ ερχοταν στα ιδια λεφτα, η με μικρη διαφορα προσωπικα θα προτιμουσα 10 μικρες αντι 2 μεγαλες, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

:D:D:D

Εχει μεγαλη διαφορα τιμης,η μικρη απο την μεγαλη,σχεδον διπλασια,αλλα και εγω αν ειχα λιγα και μικρα ψαρια,θα προτιμουσα την μικρη συσκευασια,για τους γνωστους λογους


Αρα συμφωνουμε οτι ολα ειναι σχετικα:p

Τάκης 18-10-13 11:56

Μια ερώτηση παιδιά, στο ψυγείο ή στη καταψυξη συντηρούνται αυτες οι τροφές ; Γιατι και εγώ έχω μεγάλες συσκευασίες , για τα χρυσόψαρα θα μου έρθει ίσα ίσα στο 3μηνο, για τα άλλα φοβάμαι πως όχι και τις έχω στο ψυγείο (συντήρηση, όχι καταψυξη) και βγάζω σε μικρό κουτάκι λίγο λίγο

kixlidatos 18-10-13 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 793611)
Μια ερώτηση παιδιά, στο ψυγείο ή στη καταψυξη συντηρούνται αυτες οι τροφές ; Γιατι και εγώ έχω μεγάλες συσκευασίες , για τα χρυσόψαρα θα μου έρθει ίσα ίσα στο 3μηνο, για τα άλλα φοβάμαι πως όχι και τις έχω στο ψυγείο (συντήρηση, όχι καταψυξη) και βγάζω σε μικρό κουτάκι λίγο λίγο

Εγω οταν παραλαμβανω τις μεγαλες συσκευασιες,τις διαιρω σε μικρα κουτακια,γιατι εχω πολυ υγρασια.Και τα ανοιγω ενα ενα.Ο Γιαννης (linginstis) Τις βαζει στην καταψυξη.Δεν ξερω ποσο αποτελεσματικο ειναι,αλλα το βρισκω λογικο.

Αν εχεις παντος μικρη καταναλωση,προτιμοτερο ειναι να παιρνεις μικρες συσκευασιες

exelix 18-10-13 12:13

Σε παλιότερη επικοινωνία μου με την Ocean Nutrition, όταν και είχα ρωτήσει για φύλαξη στο ψυγείο ή στην κατάψυξη η απάντηση ήταν απλά ότι ναι μπορείς να το κάνεις, αρκεί να προστατεύεται η τροφή από την υγρασία. Γενικά όμως απέφυγαν να μιλήσουν για ακριβείς χρόνους λέγοντας ότι οι τροφές μετά από το άνοιγμά τους μπορούν να διατηρηθούν για λίγους μήνες.

Nick74 18-10-13 12:18

αφου γινεται να μπουν καταψυξη θα τους επεφτε ο κ... να τις ειχαν σε συσκευασια οπως τις κατεψυγμενες?

Τάκης 18-10-13 12:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 793614)
Εγω οταν παραλαμβανω τις μεγαλες συσκευασιες,τις διαιρω σε μικρα κουτακια,γιατι εχω πολυ υγρασια.Και τα ανοιγω ενα ενα.Ο Γιαννης (linginstis) Τις βαζει στην καταψυξη.Δεν ξερω ποσο αποτελεσματικο ειναι,αλλα το βρισκω λογικο.

Αν εχεις παντος μικρη καταναλωση,προτιμοτερο ειναι να παιρνεις μικρες συσκευασιες

1η φορά το δοκίμασα και αυτό λόγο κόστους, με το κόστος των 1200 ml παιρνεις 2 φορες από 300 ml με τα μεταφορικά μαζί, με τα χρυσόψαρα περνάω περίπου 3 μήνες , με τα τροπικά 5-6 μήνες από ότι υπολογίζω και για αυτό τα έχω στο ψυγείο και βγάζω σε μικρο κουτάκι τη κάθε φορά.

kixlidatos 18-10-13 12:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 793618)
1η φορά το δοκίμασα και αυτό λόγο κόστους, με το κόστος των 1200 ml παιρνεις 2 φορες από 300 ml με τα μεταφορικά μαζί, με τα χρυσόψαρα περνάω περίπου 3 μήνες , με τα τροπικά 5-6 μήνες από ότι υπολογίζω και για αυτό τα έχω στο ψυγείο και βγάζω σε μικρο κουτάκι τη κάθε φορά.

Προσωπικη μου αποψη ειναι ,για 3 με 4 μηνες ειναι καλα,παραπανω δεν θα την κρατουσα.

Εχει μεγαλη σημασια αυτο που ειπε ο exelix,η υγρασια ειναι οτι χειροτερο για αποξυρανενες τροφες,χαλανε αμεσως.

Μια φορα οπως εκανα διαιρεση σε κουτακια,το ενα κουτι ειχε περισρεφομενο καπακι ,που κατεληγε σε τρυπα για να ριχνω τροφη.Δεν προσεξα και το αφησα ανοιχτο,σε 15 μερες περιπου που το ειδα,μυριζε πολυ ασχημα,και σαν να ειχε μουχλιασει.Γιαυτο αν τα βαζεις σε ψυγειο βαλτα και σε ενα πλαστικο ταπερακι τα κουτια.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 793620)
Προσωπικη μου αποψη ειναι ,για 3 με 4 μηνες ειναι καλα,παραπανω δεν θα την κρατουσα.

Εχει μεγαλη σημασια αυτο που ειπε ο exelix,η υγρασια ειναι οτι χειροτερο για αποξυρανενες τροφες,χαλανε αμεσως.

Μια φορα οπως εκανα διαιρεση σε κουτακια,το ενα κουτι ειχε περισρεφομενο καπακι ,που κατεληγε σε τρυπα για να ριχνω τροφη.Δεν προσεξα και το αφησα ανοιχτο,σε 15 μερες περιπου που το ειδα,μυριζε πολυ ασχημα,και σαν να ειχε μουχλιασει.Γιαυτο αν τα βαζεις σε ψυγειο βαλτα και σε ενα πλαστικο ταπερακι τα κουτια.

Πραγματι εχει μεγαλη διαφορα τιμης,αλλα θα κανουμε οτι ειναι καλυτερο,για τα ψαρακια μας:)

delta66 18-10-13 12:37

Ααα κι εγω μικρες και μεσαιες συσκευασιες, αναλογα την τροφη και για ποια ψαρια προοριζεται.

Τάκης 18-10-13 12:58

Σίγουρα πρώτα από όλα τα ψαρια, δεν το συζητάω αυτό.
Επειδή χτες ανοιξα και εβγαλα δεν παρατήρησα κάτι, μόλις πάω σπιτι θα κατασχέσω 2 ταπερ (και θα κρύψω τις παντόφλες). :smt075
Ευχαριστώ παιδιά

Kostas12 18-10-13 12:58

Για τα μικρά ψάρια, αγοράζω διάφορες μικρές συσκευασίες έτσι ώστε να έχει πολλά είδη τροφής μέσα η ταϊστρα για ποικιλία για τα μεγάλα ταμπλέτες μεσαία συσκευασία για να έχουν ποικιλία και αυτά.

kixlidatos 18-10-13 13:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 793624)
Σίγουρα πρώτα από όλα τα ψαρια, δεν το συζητάω αυτό.
Επειδή χτες ανοιξα και εβγαλα δεν παρατήρησα κάτι, μόλις πάω σπιτι θα κατασχέσω 2 ταπερ (και θα κρύψω τις παντόφλες). :smt075
Ευχαριστώ παιδιά

:D:D:D:D Το μονιμο προβλημα των παντρεμενων :confused:

delta66 18-10-13 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 793615)
Σε παλιότερη επικοινωνία μου με την Ocean Nutrition, όταν και είχα ρωτήσει για φύλαξη στο ψυγείο ή στην κατάψυξη η απάντηση ήταν απλά ότι ναι μπορείς να το κάνεις, αρκεί να προστατεύεται η τροφή από την υγρασία. Γενικά όμως απέφυγαν να μιλήσουν για ακριβείς χρόνους λέγοντας ότι οι τροφές μετά από το άνοιγμά τους μπορούν να διατηρηθούν για λίγους μήνες.

Το ιδο ειχε πει και η Tetra για τις τροφες της.

Εγω παιρνω μικρες και μεσαιες συσκευασιες, αναλογα την τροφη και για ποια ψαρια προοριζεται.
Πχ σε τροφες που προοριζονται για ψαρια που ειναι μεγαλα, τρωνε πολυ και ζουν σε κοπαδι, πιο μεγαλες συσκευασιες.
Σε ψαρια που ζουν μοναχικα ή λιγα ατομα ή μικρα ψαρια, μικρες συσκευασιες.
Παντα για να μου φτανει η τροφη μεχρι 3-4 μηνες, συνυπολογιζοντας οτι δεν ταιζω μονο ενα ειδος τροφης, αλλα τουλαχιστον 3-4.
Και παλι μου μενουν και τις χρησιμοποιω αλλου (πχ ταιζω σκουληκια, στρωνω κανενα ενυδρειο κλπ)

kixlidatos 18-10-13 13:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 793629)
Το ιδο ειχε πει και η Tetra για τις τροφες της.

Εγω παιρνω μικρες και μεσαιες συσκευασιες, αναλογα την τροφη και για ποια ψαρια προοριζεται.
Πχ σε τροφες που προοριζονται για ψαρια που ειναι μεγαλα, τρωνε πολυ και ζουν σε κοπαδι, πιο μεγαλες συσκευασιες.
Σε ψαρια που ζουν μοναχικα ή λιγα ατομα ή μικρα ψαρια, μικρες συσκευασιες.
Παντα για να μου φτανει η τροφη μεχρι 3-4 μηνες, συνυπολογιζοντας οτι δεν ταιζω μονο ενα ειδος τροφης, αλλα τουλαχιστον 3-4.
Και παλι μου μενουν και τις χρησιμοποιω αλλου (πχ ταιζω σκουληκια, στρωνω κανενα ενυδρειο κλπ)

Τι ειναι τουτο παλι:Dγια τα ψαρια να εχουν ζωντανη τροφη?Το εχεις κανει θεμα για να μαθουμε.

delta66 18-10-13 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 793626)
:D:D:D:D Το μονιμο προβλημα των παντρεμενων :confused:

Εγω ειμαι τυχερος στο θεμα παντοφλα.
Ξερει και μου τα φερνει μονη της τα ταπερ που τις περισσεουν. :D
Και οχι μονο.
Σφουγγαριμα, σκουπα αν χρειαστει.
Μεχρι και πισω απο το ενυδρειο της εχωσα να βαψει φοντο :cool:

kixlidatos 18-10-13 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 793633)
Εγω ειμαι τυχερος στο θεμα παντοφλα.
Ξερει και μου τα φερνει μονη της τα ταπερ που τις περισσεουν. :D
Και οχι μονο.
Σφουγγαριμα, σκουπα αν χρειαστει.
Μεχρι και πισω απο το ενυδρειο της εχωσα να βαψει φοντο :cool:

Μηπως εισαι απο τα μερη μου?:D:D:D:D:Dτυχερε,υπαρχουν τετοιες γυναικες?:D

delta66 18-10-13 13:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 793641)
Μηπως εισαι απο τα μερη μου?:D:D:D:D:Dτυχερε,υπαρχουν τετοιες γυναικες?:D

Δοξα να΄χει ο Γιαραμπης :D

κ.ω.σ.τ.α.ς. 18-10-13 13:55

πολλες διαφορετικες και μικρες συσκευασιες:) χρησιμοποιω 9 σε ενα ειδος ψαρια και μια που φτιαχνω.;)



http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74889

kixlidatos 18-10-13 14:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 793645)
Δοξα να΄χει ο Γιαραμπης :D

Τωρα εξηγουνται ολα:D

delta66 18-10-13 14:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 793649)
Τωρα εξηγουνται ολα:D

:D:D:D:D:D
http://3.bp.blogspot.com/_NdccA_XXOy...rkalicence.jpg

kixlidatos 18-10-13 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 793664)


Σωστοοοοοοος+-3+-3+-3:D

κ.ω.σ.τ.α.ς. 18-10-13 16:57

Με αυτο το διπλωμα θα οδηγουνε ολες οι φιλες αδερφες ξαδερφες και θα μπορει να το νοικιαζει σε οπια θελει στο KIRKUK.:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02445 seconds with 11 queries