Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=142)
-   -   3μετρο Cichlid & Panaque tank (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93467)

Kostas G. 27-09-16 10:43

Όλα έχουν την χάρη τους, για τα κατάλληλα ψάρια πάντα :) Απλά προτιμάω τα μεγαλύτερα/μεσσαίου μεγέθους ψάρια για τον χαρακτήρα τους, και έτσι τα μεγαλύτερα ενυδρεία είναι απαραίτητα. Να είναι τουλάχιστον τα ψάρια σε αναλογίες Tetra/Corydoras σε 200λ. Και ακόμα καλύτερα θα ήταν σαν Corydoras σε 2μετρο. Σχέδια για το μέλλον :)

Το ενυδρείο θα μετακινηθεί ώστε το sump να μπεί από την στενή πλευρά της βάσης και μετά όλα μαζί θα πάνε στην θέση τους


Το στήσιμο έχει πάει όλο πίσω καθώς δεν μπορούσα να βάλω τις πέτρες πριν μπεί το sump(είναι που είναι βαρύ το ενυδρείο, 490κιλά επιπλέον σε πέτρες δεν θα το έκαναν ελαφρύτερο σε μετακίνηση..) αλλά και δεν μπορούσα και να ετοιμάσω τις πέτρες καν καθώς την Παρασκευή χάλασε η κύρια αντλεία του 2μετρου και η αντικαταστάτρια που πήρα δεν δούλευε καλά, έσβηνε μόνη της πολύ γρήγορα, οπότε έφαγα το ΠΣΚΔ παλεύοντας να το κάνω να λειτουργήσει και προσέχοντας τα ψάρια. Η αντλεία που πήρα χθες και έβαλα δούλεψε επιτέλους και μπορώ και πάλι να ασχοληθώ με το 3μετρο.

Undertaker 27-09-16 10:45

....η άβολη στιγμή όταν μόνο το sump του Κώστα έχει περισσότερα λίτρα από εκείνα που αποτελούν το όνειρο κάθε χομπίστα.

pans3 27-09-16 12:24

χαχαχα... να συμπληρώσω:
Η άβολη στιγμή όταν συνειδητοποιείς πως έχεις ζήσει σε σπίτι
μικρότερο απ'το επόμενο ενυδρείο που θέλει να φτιάξει ο Κώστας!

Καλογέμιστο φίλε, εύχομαι να το δεις όπως ονειρεύεσαι! :)

Kostas G. 27-09-16 17:01

Δεν παίζεστε :D


Πάνο, με Severum το 800λ το φλερτάρεις. Γίνονται μεγάλα ψάρια

Πάνο, σε σπίτι μικρότερο από το ενυδρείο που θέλω δεν ζεις, σαν όσκαρ σε 200λ είναι. Απλά βγαίνεις έξω ενώ το Oscar που να πάει βόλτα;


Το sump μπήκε...
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...1fb265963a.jpg

έτσι απλά...
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...c4b4c19f41.jpg

kgf12345 27-09-16 17:05

ε δεν το λες και "απλα" αυτο κωστα:D
απλο ειναι να το παρεις στα χερια και να το ακουμπησεις στο επιπλο.
οχι με το παλετοφορο:D

Kostas G. 27-09-16 17:14

Το κάθε μέγεθος έχει τα δικά του απλά. Ούτε μια ωρίτσα δεν πήρε μαζί με τον σχεδιασμό και τις ετοιμασίες :D

kgf12345 27-09-16 17:16

παντως ασχετα απο ολα αυτα,τοχεις κανει κουκλι:)
αντε πιασε δουλεια τωρα να γεμισει, ναχουμε να χαζευουμε:)

Kostas G. 28-09-16 19:37

Σήμερα γεμίζει δοκιμαστικά το ενυδρείο και αύριο αδειάζει και ετοιμάζονται και κολλούνται οι πέτρες :)

Το sump θα καθαριστεί σήμερα και θα γεμίσει δοκιμαστικά. Μεθαύριο θέλω να το ετοιμάσω για λειτουργία με ψάρια για να αρχίσω να τα φέρνω. Όταν στεγνώσουν οι κόλλες στις πέτρες, έρθει μια αντλεία τουλάχιστον και μπει και άμμος, έρθει υδραυλικός για παροχή νερού, αποχέτευσης και σωληνώσεις, θα μπει σε λειτουργία και το κανονικό ενυδρείο

globalzero 28-09-16 19:47

αυτά είναι , υδραυλικός για τις σωληνώσεις :D

Πόσα λίτρα καθαρά υπολογίζεις μαζί με το sump?

Kostas G. 28-09-16 21:31

Θα έρθει που θα έρθει για να περάσει νερό και αποχέτευση, θα του πω να φτιάξει και τις επιστροφές του sump για να μην τρέχω να βρίσκω εξαρτήματα και χάνω μέρες άδικα :D

3400l υπολογίζω

Γεμίζει...:D
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...0a1ee768c7.jpg

Κουραμπιές 28-09-16 21:34

:smt041:smt041:smt041:smt041
να πανε ολα καλα!! Κουκλι θα γινει!! :o:o:o

Kostas G. 28-09-16 21:40

Σε ευχαριστώ :)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...986622e2b7.jpg

Τάκης 28-09-16 21:46

Αντε , με το καλό να το φορτώσεις :)

Kostas G. 28-09-16 21:55

Μόνο το δοκιμαστικό γέμισμα είναι τώρα δυστυχώς, αύριο πρέπει να το αδειάσω(και να ποτίσω τον κήπο δλδ) για να βάλω πέτρες...

Που μπορώ να βρω καλή μη ασβεστολιθική άμμο, μπεζ και τελείως λεία και ψιλή; Σε ποσότητες; Θέλω 180λ...

Τάκης 28-09-16 22:01

Θες δηλαδή 270 κιλά περίπου

Kostas G. 28-09-16 22:03

Κάπως έτσι... Οι πέτρες είναι 490κιλα Γρανίτης και Βασάλτης + τα Slate για ντύσιμο/προστασία του πάτου.


Περίπου εκεί γεμίζει
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...84d882039a.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...c6967258a3.jpg

Η στάθμη λειτουργίας θα είναι 5 πόντους ψηλότερη λόγω του sump/υπερχείλισης

Καμια διαρροή προς το παρόν :)

Tanganyiκας 28-09-16 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 967451)
Μόνο το δοκιμαστικό γέμισμα είναι τώρα δυστυχώς, αύριο πρέπει να το αδειάσω(και να ποτίσω τον κήπο δλδ) για να βάλω πέτρες...

Που μπορώ να βρω καλή μη ασβεστολιθική άμμο, μπεζ και τελείως λεία και ψιλή; Σε ποσότητες; Θέλω 180λ...

Αυτή που πηρε ο Λάμπρος είναι έτσι νομίζω από Κηφισιά!

Kostas G. 28-09-16 22:28

Ως τι την πήρε και από που;

Tanganyiκας 28-09-16 23:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 967457)
Ως τι την πήρε και από που;

Ουδέτερη από χωματεχνική.Θα σου πω αύριο σίγουρα,θα μιλήσω μαζί του ή θα απαντήσει αυτός!

Kostas G. 28-09-16 23:25

Νομίζω ίδιο προμηθευτή με τον Ερμή έχει αυτή

globalzero 29-09-16 00:10

επιστροφή από που έχει? απλά από πάνω?

πάντως στις φωτογραφίες μικρό φαίνεται :D

kgf12345 29-09-16 02:35

δεν ξερω τι εχει η χωματεχνικη,αλλα ο ερμης εχει 3-4 διαφορετικες κοκομετριες σε μπεζ αμμο και ειναι αρκετα καθαρη.
3 θυμαμαι σιγουρα που τις εχω δει απο κοντα,αλλα ισως ειναι και 4.
ριξε μια ματια και στο votsalo.net αν και νομιζω δεν τα εχει ολα αναλυτικα και δεν βγαζεις ακρη απτις περιγραφες.
εγω τουλαχιστον δεν εβγαζα,γιαυτο πηγα και τις ειδα.

Kostas G. 29-09-16 06:04

Επιστροφή δεν έχει(ακόμα). Ούτε σωλήνες υπερχείλισης. Η επιστροφή θα γίνεται κατα βάση από την δεξιά μεριά του ενυδρείου, από πάνω μια και δεν μπορώ να κρύψω σωληνώσεις σε εκείνο το σημείο γιατί το ενυδρείο φαίνεται από το πλάι από την τραπεζαρία.
Πραγματικά, αυτό έβλεπα και εγώ σήμερα που το γέμιζα. Έπρεπε να ήταν σαν το δωμάτιο για να λέει κάτι. Τώρα θα πρέπει να βολευτούν μέχρι το επόμενο...

Ούτε εγώ βγάζω άκρη από τις περιγραφές Γιώργο. Θα πάω μάλλον αύριο να δω από κοντά για να φέρω αν είναι. Ελπίζω να έχει κάτι λείο και λεπτόκοκκο.

georot1981 29-09-16 08:20

φανταστικο...ονειρο για πολλους ενα τετοιο ενυδρειο..κωστα σκεψου για φροντοζες..ενα κοπαδακι με 10 φροντοζες θα ηταν τελειο

Snakehead 29-09-16 09:28

Μπράβο Κώστα , καλή συνεχεια και καλό κουράγιο :)

Τάκης 29-09-16 10:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 967475)
Η επιστροφή θα γίνεται κατα βάση από την δεξιά μεριά του ενυδρείου, από πάνω μια και δεν μπορώ να κρύψω σωληνώσεις σε εκείνο το σημείο γιατί το ενυδρείο φαίνεται από το πλάι από την τραπεζαρία.
Πραγματικά, αυτό έβλεπα και εγώ σήμερα που το γέμιζα. Έπρεπε να ήταν σαν το δωμάτιο για να λέει κάτι. Τώρα θα πρέπει να βολευτούν μέχρι το επόμενο...

Φτιάχνεις ένα κουτί/κολώνα από μαύρο πλεξιγκλάς ή κόντρα-πλακέ που το βάφεις όπως θες και είσαι εντάξει ;)

Kostas G. 29-09-16 11:26

Σε ευχαριστώ Γιώργο :) Αυτό το ενυδρείο το έχω τάξει στα υπάρχοντα ψάρια μου και το περιμένουν πως και πως. Θα είναι ενυδρείο αναπαραγωγής για Panaque L27 "Araguaia", Baryancistus L81, Leporacanthicus L240 'Special', Trachelyopterus insignis, Platydoras costatus, Megalechis thoracata και Cryptoheros nanoluteus. Ίσως και Pseudacanthicus L25. Και φυσικά μια πολυπόθητη αναβάθμιση για τις υπόλοιπες Αμερικάνες κιχλίδες μου. Θα το ευχαριστηθούν νομίζω και αυτές και οι Panaque που είναι σκέτα pet :)

Δεν θέλω να κόψω θέα από το πλάι. Ίσως κατεβάσω σωλήνα κάτω στην πίσω γωνία αν χρειαστεί και στην μέση του ενυδρείου πάλι αν χρειαστεί, αλλά λέω να κρατήσω όλες τις επιστροφές(4-5 σκέφτομαι, 4-5εκ. διάμετρο η κάθε μια, με συνολική ροή 30.000l/h) στην επιφάνεια με ~45μοίρες κλίση προς τα κάτω, εναλλασσώμενες(σκέφτομαι για flow diverter) μεταξύ 2-3 διαφορετικών εξαγωγών στα ίδια μέρη που να κοιτάνε αλλού όμως, και να βάλω 3-4 μεγάλες stream για επιπλέον ροή στα σημεία που θέλω χαμηλά

Λάμπρος.Τ 29-09-16 11:42

Κώστα εγώ πήρα μπεζ άμμο από την χωματοτεχνική (περίπου 6 ευρώ τα 10 κιλά), αλλά είναι πάρα πολύ ψιλή (όχι εντελώς σαν πούδρα αλλά κοντά σε αυτό).
Είχε άλλο ένα μέγεθος αλλά ήταν αρκετά πιο χοντρόκοκκη.

Τάκης 29-09-16 11:46

Το κουτί/κολώνα θα έχει πλάτος όσο και οι σωλήνες βρε, δεν θα κλείσεις όλη τη πλευρά,
αλλιώς θα πρέπει να δώσεις κλίση στις σωλήνες , να πάνε προς τον τοίχο , να κατεβαίνουν , και να μπαίνουν στο σαμπ
-----------------------------------
Κώστα θα έχεις αυτόματες αλλαγές ;
Γιατί δεν είδα τρύπες στο σαμπ, και δεν θυμάμαι να είδα τρύπες στο ενυδρείο για είσοδο νερού

delta66 29-09-16 11:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 967475)
Επιστροφή δεν έχει(ακόμα). Ούτε σωλήνες υπερχείλισης. Η επιστροφή θα γίνεται κατα βάση από την δεξιά μεριά του ενυδρείου, από πάνω μια και δεν μπορώ να κρύψω σωληνώσεις σε εκείνο το σημείο γιατί το ενυδρείο φαίνεται από το πλάι από την τραπεζαρία.
Πραγματικά, αυτό έβλεπα και εγώ σήμερα που το γέμιζα. Έπρεπε να ήταν σαν το δωμάτιο για να λέει κάτι. Τώρα θα πρέπει να βολευτούν μέχρι το επόμενο...

Ούτε εγώ βγάζω άκρη από τις περιγραφές Γιώργο. Θα πάω μάλλον αύριο να δω από κοντά για να φέρω αν είναι. Ελπίζω να έχει κάτι λείο και λεπτόκοκκο.

Ειχα δει στον Ερμη μια μπεζ αμμο πολυ ομορφη, λεπτη (πουδρα) και κρυσταλλικη. Ομοιομορφη, χωρις χωμα μεσα.
Δεν την τσεκαρα ομως αν ειναι ουδετερη. Ετσι μου φανηκε με το ματι ομως.
99% πιστευω οτι ειναι ουδετερη. Μοιαζει παρα πολυ με μια που ειχα παρει απο Αντεμισαρη (δεν την εχει ξαναφερει ομως), ο οποιος προμηθευεται απο Ερμη και την οποια ειχα τσεκαρει και ηταν ΟΚ.
Ειχε μπολικα ειδη. Και μπεζ και ασπρη και μαυρη, λεπτη πιο χοντρη κλπ
Θα ελεγα οτι αξιζει ο κοπος να πας να κοιταξεις μονος σου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02711 seconds with 11 queries