Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Σπειρογραφος εκτος σωληνα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101040)

michalos 23-07-18 16:18

Σπειρογραφος εκτος σωληνα!
 
Βρηκα 1 σπειρογραφο με μαλακο σωληνα (περιπου 4 εκ.) χθες,νομιζω ειναι το ειδος που εχει διπλη "χαιτη"
Τον εβαλα στο ενυδρειο και μετα απο λιγο ειδα 1 ερημιτη και τον ειχε πιασει και τον τραβουσς απο την θεση του
Εβαλα τον ερημιτη σε αλλη θεση και το βραδυ που γυρισα στο σπιτι βρηκα αδειο το σωληνα του σπειρογραφου κατω στην αμμο
Σημερα προσεξα καλυτερα και ειδα τον σπειρογραφο (εκτος του σωληνα του ) να εχει κατσει σε ενα σημειο του βραχου αλλα ευτυχως ζει ακομα (ειναι ανοικτος)
Εχω 3 ερημιτες στο ενυδρειο αλλα ειναι σκετος μπελας
1. Τωρα ο σπειρογραφος τι θα γινει? θα βγαλει αλλο σωληνα? ή με καποιο τροπο να τον βαλω στον παλιο του?
2. Και τι να κανω με τους ερημιτες ? εξωση?

pagokoftis 24-07-18 07:56

:D :D :D
Δεν έχω δει ερημίτη ποτε να τρώει τον σπειρογράφο, αλλά ούτε και σπειρογράφο να βγαίνει από τον σωλήνα του...
Μπορεις να το πιάσεις λες? Φαίνεται το σκουλήκι κκαθόλου?
Για να φτιάξει καινούριο σωλήνα θέλει χρόνο!!

michalos 24-07-18 16:31

2 Συνημμένο(α)
Δεν τον εφαγε ο ερημιτης τον τραβουσε απο την θεση που τον ειχα βαλει κ το βραδυ βρηκα το σωληνα σε μια ανεμωνη πανω
Εγω ξαναβαλα το σωληνα στην θεση του
εδω η φωτο του σωληνα
Συνημμένο Αρχείο 91730


και του σπειρογραφου που ο ταλαιπωρος ανοιγει κανονικα ,φαινεται η διπλη κεφαλη του


Συνημμένο Αρχείο 91731

να επιχειρησω να τον βαλω μεσα? αν και βλεπω οτι εχει βολευτει στην θεση αυτη 2 μερες και δεν τον ενοχλει κανεις

pagokoftis 25-07-18 14:25

Άστον εκεί θα έλεγα...
Θα ξαναφτιάξει σωλήνα σιγά σιγα

michalos 26-07-18 05:58

Τελικα αν δεν σε θελει...
Παει ο ερμος ο σπειρογραφος. περασε ο αχινος απο πανω του και τον πηρε σβαρνα :(
Γλιτωσε απο την ανεμωνη κ τον ερημιτη και επεσε σε οδοστρωτηρα
την επομενη φορα να βρω καποιο με σκληρο σωληνα καλυτερα
γιατι εχω πολλους αλητες στο ενυδρειο!

michalos 13-08-18 18:28

Και... phoenix reborn!
 
Μετα απο το αλωνισμα του σπειρογραφου απο τον αχινο αφησα τον σωληνα του πανω στον βραχο ετσι χωρις λογο θα ελεγα
Μετα απο 2 εβδομαδες περιπου βλεπω ενας νεος μικρος σπειρογραφος να βγαινει απο τον σωληνα...δεν πιστευα στα ματια μου που βρεθηκε ο μικρουλης αυτος σπειρογραφος!
Τωρα σιγα σιγα μεγαλωνει μερα με την μερα και ειναι διπλος σπειρογραφος οπως η μαμα του ! :p
Αρα ο σωληνας μαλλον εχει το βιολογικο υλικο σπορο ας πουμε και ξαναβγηκε να υποθεσω? δεν ξερω πια τι γινεται... :smt120

michalos 24-08-18 18:46

1 Συνημμένο(α)
Εδω μια φωτο απο το νεο σπειρογραφο που σιγα σιγα μεγαλωνει
Συνημμένο Αρχείο 91892


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01222 seconds with 11 queries