Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Τροφή για Οσκαρ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74022)

Zorba_The_Freak 13-09-13 12:35

Τροφή για Οσκαρ
 
Βρήκα μια τροφή με την παρακατω συσταση:
ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ: Αποστεωμένος σολομός, γεύμα σολομού, γεύμα ρέγγας, αποστεωμένη ρέγγα, αποστεωμένη πέρκα, αποστεωμένο ασπρόψαρο λίμνης, λίπος από σολομό (διατηρημένο με μείγμα τοκοφερολών), πατάτες russet, γεύμα ασπρόψαρου, γλυκοπατάτα, αρακάς, αποξηραμένο στον ήλιο άλφα- άλφα, ίνες αρακά, αποστεωμένο καλκάνι, αποστεωμένο βόρειο λούτσο, οργανικά φύκια, κολοκύθα, καρότα, σπανάκι, λαχανίδες, μήλα, κράνμπερι, μούρα, γλυκόριζα, ρίζα αγγελικής, τριγωνέλλα, άνθη καλεντούλας, γλυκό μάραθο, φύλλο δυόσμου, χαμομήλι, πικραλίδα, θρούμπα, δενδρολίβανο, συμπλήρωμα βιταμίνης Α, συμπλήρωμα βιταμίνης D3, συμπλήρωμα βιταμίvης Ε, νιασίνη, μονονιτρική θιαμίνη, ριβοφλαβίνη, παντοθενικό ασβέστιο, υδροχλωρική πιριδοξύνη, φολικό οξύ, βιοτίνη, συμπλήρωμα βιταμίνης Β12, πρωτεϊνικός υδράργυρος, πρωτεϊνικός σίδηρος, πρωτείνικό μαγγάνιο, πρωτεϊνικός χαλκός, μαγιά σελίνιου, Lactobacillus acidophilus, Enterococcus faecium.

ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
Ακατέργαστη πρωτεΐνη (ελάχ.) 42.0 %
Ακατέργαστο λίπος (ελάχ.) 20.0 %
Ακατέργαστες ίνες (μέγ.) 2.5 %
Υγρασία (μέγ.) 10.0 %
Ασβέστιο (ελάχ./μέγ,) 1.5 % / 1.7 %
Φώσφορο (ελάχ./ μέγ.) 1.2 % / 1.4 %
τέφρα (μέγ.) 7.0%
Ωμέγα-6 λιπαρά οξέα (ελάχ.) 2.5 %
Ωμέγα-3 λιπαρά οξέα (ελάχ.) 1.8 %
DHA / EPA 1.0 % / 0.7 %
Ταυρίνη (ελάχ.) 0.4 %
μαγνήσιο (μέγ.) 0.09 %

Θα την δινατε σαν κύρια ή έστω σαν συμπληρωματική τροφή σε Οσκαρ 1,5 έτους.

Ο λογος που το ψαχνω ειναι γιατι στο site της εταιρίας μιλάει ότι περιέχει ολοκληρα ψάρια και όχι ιχθυαλευρα κλπ...

Αρνητικο που βλεπω ειναι οτι περιέχει υψηλο ποσοστο σε λιπος.

Λεπτομερειες για τη μαρκα κλπ θα σας δωσω αργοτερα ωστε να μην κρινετε απο αυτο αλλα απο τα συστατικα.

Παντως ειναι επωνυμη.

Τι λέτε???

Commando 13-09-13 12:50

εγω θα την εδινα σιγουρα στο οσκαρ μου που ειναι 1,5 ετους διοτι περαν του γεγονος οτι περιεχει ολοκληρα ψαρια και οχι ιχθυαλευρα οπως ειπες περιεχει και λαχανικα που πρεπει να τους δινουμε για μια ολοκληρωμενη διατροφη!τωρα οσον αφορα το λιπος που δεν το θεωωρω πολυ αν θες να εισαι σιγουρος μπορεις να του τη δινεις συμπληρωματικα και οχι ως κυριως τροφη!αληθεια ομως ποια ειναι αυτη και που την βρηκες???

Zorba_The_Freak 13-09-13 12:56

Οπως ειπα, λεπτομερειες θα δωσω λιγο αργοτερα.

Παντως ειναι επωνυμη, οικονομικη και στην αθηνα τουλαχιστον την βρισκεις ευκολα...

Να συμπληρωσω επισης οτι η συνθεση της στα επιπλεον συστατικα, ειναι σχεδον ολοϊδια με την hikari gold που ταιζω τωρα...

Κανενας χημικος να μας εξηγησει τα συμπληρωματα που περιεχει???

korasidikos 13-09-13 13:48

απο τα συστατικα της φαινεται καλη!αν ξεραμε και ποια ειναι θα το ψαχναμε περισσοτερο:rolleyes:

exelix 13-09-13 14:13

Δε νομίζω ότι υπάρχει τροφή που να μην έχει ιχθυάλευρα. Εξάλλου όπου λέει "γεύμα" αυτό εννοεί (fish meal=ιχθυάλευρα). Πέρα από αυτό το ποσοστό λίπους είναι πάρα πολύ υψηλό. Τώρα για κάθε συστατικό δεν μπορώ να σου πω κατά πόσο κάνει ή όχι, αλλά από τη στιγμή που δεν είναι σχεδιασμένο για ενυδρεία δε θα το σκεφτόμουν.

platy 13-09-13 14:26

γατοτροφή σε ταμπλετες?

korasidikos 13-09-13 15:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 785175)
γατοτροφή σε ταμπλετες?

θα μας μεινει η απορια Τασο!!!!!!!!:smt017

Zorba_The_Freak 13-09-13 15:01

Ναι γατοτροφη ειναι.
Η origen 6 fish...

Δυστυχως δεν μπορω να βαλω λινκ απο το κινητο...

http://www.orijen.ca/blog/products/d.../six-fish-cat/

Edit: Μαλλον μπορω...

platy 13-09-13 15:34

με τα ιδια υλικα η και με αλλα σπιτικα,συνδοιασμό πολλών δηλαδη,και με μια φορμα σαν παγοθήκη ή κατι αναλογο..μπορείς να κάνεις δικη σου κατεψυγμένη ή στεγνωμένη στο αερόθερμο τροφη που αργότερα θα σπάσεις σε ταμπλετες.....δεν νομιζω οτι αξιζει να ρισκάρεις με την γατοτροφη.....

τι κερδίζω ομως που το βρηκα :D :D

exelix 13-09-13 15:39

Που το βρήκες δεύτερος;!:p

platy 13-09-13 15:44

εεεε νταξει...εγω προσδιόρισα ακριβως :smt112:smt112

Zorba_The_Freak 13-09-13 17:12

Παντως στο internet ολοι λενε οχι στις γατοτροφες γιατι περιεχουν ζωικες πρωτεινες.

Εδω ποιος μπορει να ειναι ο κινδυνος??

Συγγνωμη που επιμενω αλλα τοσο λεπτομερη συνθεση εγω δεν εχω βρει σε καμμια ψαροτροφη...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01830 seconds with 11 queries