Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   φωτισμος ταινια λεντ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63326)

saxlina 01-07-12 14:12

φωτισμος ταινια λεντ
 
καλο μηνα θελω να φτιαξω καπακι και να βαλω φωτισμο με ταινια λεντ.βρηκα καταστημα στην θεσνικη που πουλαει 10 ευρω το μετρο ,14.4 w 220 volt συν 5 ευρω το σετ συνδεσης...αλλα θελω και ροζ που βγαινει μονο σε 14 ωολτ οποτε θελω και μετασχηματιστη...
το ενυδρειο ειναι 104*52*32...
προτασεις και λυσεις δεκτες...

delta66 01-07-12 15:15

220V?
μακρυα απο το νερο

Kotsos 01-07-12 15:18

Αφού είναι 220V, τα 5 ευρώ σετ σύνδεσης τι είναι?? καλώδιο?:rolleyes:

kouman 01-07-12 15:32

η ταινια led 14,4 watt ειναι 12 volt .για αυτο θες μετασχηματηστη οπως λες και εσυ ο ιδιος. και 230 να ειναι μην το φοβασαι... και οι τ5 - τ8 που βαζουμε 230 δεν ειναι? παντος επιδη εχω αυτην την λεντοταινια που λες στα 14,4 watt ,ειναι πολυ καλη! επαθα πλακα οταν την αναψα!

delta66 01-07-12 15:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 677829)
η ταινια led 14,4 watt ειναι 12 volt .για αυτο θες μετασχηματηστη οπως λες και εσυ ο ιδιος. και 230 να ειναι μην το φοβασαι... και οι τ5 - τ8 που βαζουμε 230 δεν ειναι? παντος επιδη εχω αυτην την λεντοταινια που λες στα 14,4 watt ,ειναι πολυ καλη! επαθα πλακα οταν την αναψα!

Eχει τοση στεγανοτητα σε ολες τις συνδεσεις της μια λεντοταινια 230V (εστω αδιαβροχη και με καλο αυτοκολλητο) που αν τυχει και πεσει στο νερο να μη δημιουργηθει προβλημα?
Πχ οι λαμπες εχουν στεγανα ακροφυσια.

Υπαρχουν λεντοταινιες 230V που λειτουργουν χωρις μετασχηματιστη?

cogarg 01-07-12 16:10

Απ'οτι γνωρίζω, δεν υπάρχουν 220v λεντοταινίες και αυτά τα προιόντα απλά έχουν το μετασχηματιστή/τροφοδοτικό κάπου πάνω στο καλώδιο σύνδεσης με τη μπρίζα.

kouman 01-07-12 20:29

υπαρχουν λεντοταινιες που ειναι στα 230 αλλα ειναι πολυ σπανιες.δηλαλδη στο εμποριο κυκλοφορορει 99% σε 12 βολτ και το 1 % στα 230 .γιαυτο ειπα δεν πιστευω να εχει 230. οποιαδηποτε λεντοταινια και να εχει ,ειναι συγουρο πως δεν ειναι στεγανη στο σημειο που κοβεται στο τελος.εκει πρεπει να βαλουμε εμεις το χερακι μας με μια θερμοκολα και να την στεγανοποιησουμε. συγουρα θα επιλεξουμε την λεντοταινια με την μονωση εξωτερικα.

delta66 01-07-12 20:33

Ετσι.
Και επειδη οσο και να μονωσουμε υπαρχει περιπτωση κατι να παει στραβα, δεν βαζουμε 230V πανω απο το νερο και προτιμουμε 12 ή 24V :cool:
Πεφτει μεσα και συνεχιζει να λειτουργει. :)

vptheo 01-07-12 21:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 677829)
η ταινια led 14,4 watt ειναι 12 volt .για αυτο θες μετασχηματηστη οπως λες και εσυ ο ιδιος. και 230 να ειναι μην το φοβασαι... και οι τ5 - τ8 που βαζουμε 230 δεν ειναι? παντος επιδη εχω αυτην την λεντοταινια που λες στα 14,4 watt ,ειναι πολυ καλη! επαθα πλακα οταν την αναψα!

έχουν μπαλαστ που μετατρέπει το 220 στα βατ της λάμπας δεν είναι 220 νομίζω η φθορισμού...

Kotsos 01-07-12 21:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vptheo (Μήνυμα 677883)
έχουν μπαλαστ που μετατρέπει το 220 στα βατ της λάμπας δεν είναι 220 νομίζω η φθορισμού...

Αλλο βατ άλλο βολτ.. 220 είναι, και παραπάνω..

vptheo 01-07-12 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 677887)
Αλλο βατ άλλο βολτ.. 220 είναι, και παραπάνω..

το ρεύμα της λάμπας φθορισμού(δηλ. το output του μπαλαστ) ειναι watt το input του μπαλαστ πχ στη δικια μου που ειναι pl ειναι 240volt.

λάθος μου....
έχουν μπαλαστ που μετατρέπει το 220 volt στα watt;) της λάμπας δεν είναι 220 volt η φθορισμού στα ακροφυσια.

Kotsos 01-07-12 21:58

τι εννοείς μετατρέπει τα 220 βολτ στα βατ??
μιλάμε για διαφορετικά πράγματα..
το θέμα είναι το ρεύμα..
Δηλαδή οι πυρακτώσεως που είναι 40 βατ και 200 βατ όλες 220 βολτ δεν είναι??

vptheo 01-07-12 22:30

οκ δεν γνωριζω αν μετατρεπει ...δες αυτο...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14002
Σε ενα κυκλωμα λαμπας, πηνιου (ballast), starter γινονται δυο λειτουργιες.
Η πρωτη ειναι η παραγωγη υψηλης τασης για να ξεκινησει το φαινομενο της εκκενωσης και να αναψει η λαμπα.
Εδω το starter πρακτικα βραχυκυκλωνει στιγμιαια την λαμπα, αφηνωντας το ρευμα να περασει μεσα απο τα 2 μικρα πηνια που εχει η λαμπα εσωτερικά, κανωντας προθερμανση. Στη συνεχεια ανοιγει το κυκλωμα αποτομα.
Η αποτομη διακοπη σε συνδιασμο με το ballast προκαλει υπερταση και ετσι ξεκιναει το φαινομενο της εκεννωσης, οπότε εχουμε ροη ρευματος μεσω του αερίου της λαμπας (με αποτελεσμα το φως).
Το starter επαναλαμβανει τη διαδικασια μεχρι να ζεσταθει καπως η λαμπα, εξ ου και τα πολλα αναβοσβηματα, που ειναι και περισσοτερα οσο πιο πολυ κρυο κανει...
Αφου αναψει η λαμπα το starter δεν κανει τιποτε πλεον, μπορει ακομα και να αφαιρεθει. Θα ξαναχρειαστει στο επομενο αναμα.
Το ballast ομως συνεχιζει να λειτουργει σαν περιοριστής ρεύματος
ρυθμιζοντας αναλογα με την ισχυ του το ρευμα που θα περασει μεσα απο τη λάμπα, και κατ' επεκταση τη φωτεινότητα της, αλλά και την θερμοκρασια της (αρα και τη διαρκεια ζωης της)
Τα watt που αναφερονται για ενα ballast αφορουν την λαμπα, και σημαινει για παραδειγμα ενα ballast 25w ειναι υπολογισμενο να αφηνει τοσο ρευμα οταν συνδιαστει με μια λαμπα 25watt ωστε η λαμπα να λειτουργει βασει των προδιαγραφων του κατασκευαστή.
Βαζωντας μεγαλυτερο balast τοτε υπεροδηγουμε τη λαμπα, με οχι και τοσο καλα αποτελεσματα. Μεταξυ αλλων η υπεροδηγηση μπορει να προκαλεσει και παραγωγή μη θεμιτων ακτινοβολιων εκτός ορίων. .(πχ UV)
Βαζωντας μικροτερο, τοτε η λαμπα δεν αποδιδει το φως που πρεπει, ενώ αν ειναι καπως εξελιγμένη (πχ με 3 διαφορετικους φωσφορους, τοτε ειναι πολυ πιθανον το φασμα που θα δωσει να ειναι τελειως διαφορετικό απο το επιθυμητο)


Υπαρχει ολοκληρη ιστορια βεβαια που αναφερεται στο πως μπορουμε να υπεροδηγησουμε λαμπες για χρηση σε φυτεμενο, αλλά αυτό ειναι αλλο θεμα.


Τα ηλεκτρονικά ballast εχουν πολυ καλυτερες δυνατοτητες αυτορυθμισης, και καποια απο αυτά παιζουν με ενα ευρος λαμπτηρων, αλλα και παλι δεν πρεπει να ξεφευγουμε απο τις συνιστωμενες προδιαγραφες.

Και για να απαντησω στο αρχικο ερωτημα, κυκλοφορουν ballast για 2χ25 λαμπες (παντα εν σειρά). Επισης το να ξεφυγουμε μεχρι ενα 15% ειναι αποδεκτό.
__________________Netblues σε ευχαριστούμε για τα "φώτα" σου.

kouman 01-07-12 22:54

με λιγα λογια βαλε λεντοταινια 14,4 βατ - 12 βολτ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και μην σπας το κεφαλι σου με αλλα! εγω κατεργησα της τ5 και εβαλα την συγκεκριμενη λεντοταινια σε λευκο ψυχρο. πηρα και λιγο σε μπλε για να σπασει το πολυ ψυχρο λευκο.

delta66 01-07-12 22:57

Σε αφρικανικο ισως παει το μπλε αλλα για να σπαει το λευκο φως, μια πιο ενδεδειγμενη λυση κατα την αποψη μου, ειναι το θερμο χρωμα, που ειναι πιο γηινο.
Μια σειρα cool και μια σειρα warm δλδ.

vptheo 01-07-12 22:59

ανα γεια σου!

saxlina 01-07-12 23:34

μπερδεμα εεε???
 
επειδη μπερδευτηκαμε μπειτε στην σελιδα smart-cover.gr
ειναι το μαγαζι που βρηκα,το οποιο πουλαει αυτες τις ταινιες δεν εχω παει απο εκει ακομη να λυσω τις αποριες μου...παντως κατάληγουμε οτι αξιζει να τις βαλω
μια λευκη και μια ροζ....
γιατι αλλου εχω διαβασει οτι πεφτει γρηγορα η αποδοση τους και ανεβαζουν ΄΄δοκιμασμενα την θερμοκρασια΄΄

Kotsos 01-07-12 23:38

Ξέρω πως δουλεύουν οι φθορίου φίλε μου;)
Το θέμα μας όμως ήταν τα βολτ και τα βατ..

klipitiklopos 02-07-12 00:45

Ειναι οι κλασικες led strip με led 5050, 60 led/μετρο, που βρισκουμε και στο ebay, και μπροστα εχει κατι που κανει "χρεη" μετασχηματιστη για να μπορεσει να μπει στην πριζα.
Προσωπικα θα προτιμουσα να τις βαλω στα 12v, μαλιστα τις εχω συνδεσει πανω σε διαφορετικα καναλια ενος rgb controller, και πατωντας το κοκκινο χρωμα αναβει το θερμο λευκο, πατωντας το μπλε αναβει το ψυχρο λευκο, και οταν θελω να αναψουν ολες παταω το ασπρο.
Απλα προσεξα στην επιλογη του rgb controller, να μπορει να παρεχει 2 αμπερ σε καθε καναλι (χρωμα).

vptheo 02-07-12 02:13

το θέμα μας είναι να μη κάνει ζημιά στο ενυδρείο του και στον εαυτό του ...

"Το ballast ομως συνεχιζει να λειτουργει σαν περιοριστής ρεύματος
ρ υ θ μ ι ζ ο ν τ α ς αναλογα με την ισχυ του το ρευμα που θα περασει μεσα απο τη λάμπα, και κατ' επεκταση τη φωτεινότητα της, αλλά και την θερμοκρασια της (αρα και τη διαρκεια ζωης της)
Τα watt που αναφερονται για ενα ballast α φ ο ρ ο υ ν την λ α μ π α , και σημαινει για παραδειγμα ενα ballast 25w ειναι υπολογισμενο να αφηνει τ ο σ ο ρευμα οταν συνδιαστει με μια λαμπα 25watt ωστε η λαμπα να λειτουργει βασει των προδιαγραφων του κατασκευαστή."
οπότε μέσα στο ενυδρείο μου εφόσον έχω το μπαλαστ έξω δεν έχω 230v γιατί κάθε φορά που θα μου έπεφτε η λάμπα που είναι ετοιμόρροπη κάτι θα γινότανε...
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Nick74 02-07-12 06:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 677834)
Eχει τοση στεγανοτητα σε ολες τις συνδεσεις της μια λεντοταινια 230V (εστω αδιαβροχη και με καλο αυτοκολλητο) που αν τυχει και πεσει στο νερο να μη δημιουργηθει προβλημα?

ναι, οι εξωτερικων χωρων

Παράθεση:

Πχ οι λαμπες εχουν στεγανα ακροφυσια.
Απο αποψη στεγανοτητας οι λεντοταινιες εξωτερικων χωρων υπερτερουν μια και ειναι εξ ολοκληρου καλυμενες με κατι σαν σιλικονη

Παράθεση:

Υπαρχουν λεντοταινιες 230V που λειτουργουν χωρις μετασχηματιστη?
ναι

Kotsos 02-07-12 10:46

Το μπαλαστ κρατάει στα άκρα του περίπου 120βολτ, και περίπου 100 βολτ στα άκρα της λάμπας.. μόλις το μέτρησα..
Άρα 100 βόλτ 16 βατ σημαίνει 6 Αμπέρ.. Ο άνθρωπος πεθαίνει με 0,08 Αμπέρ, και γενικά τάσεις πάνω απο 50βολτ θεωρούνται επικίνδυνες για τον ανθρωπο..

vptheo 02-07-12 13:43

[QUOTE=Kotsos;677990]Το μπαλαστ κρατάει στα άκρα του περίπου 120βολτ, και περίπου 100 βολτ στα άκρα της λάμπας.. μόλις το μέτρησα..
Άρα 100 βόλτ 16 βατ σημαίνει 6 Αμπέρ.. Ο άνθρωπος πεθαίνει με 0,08 Αμπέρ, και γενικά τάσεις πάνω απο 50βολτ θεωρούνται επικίνδυνες για τον ανθρωπο..[/QUεγω δεν πεθανα!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Kotsos 02-07-12 13:54

Εγώ δεν θα εβαζα τα χερια μου πάντως:D

ChrisLust 02-07-12 14:48

να παρεις λεντοταινιες και μετασχηματιστη 12V οπως λες...και οχι απο Ελλαδα...αλλα απο ιμπει...με πολυ λιγοτερο απο 10 ευρω το μετρο...αν το ψαξεισ καλα θα δεισ οτι με 20-25 δολλαρια παιρνεισ περιπου την 5μετρη λεντοταινια...ψαξε ιμπει οτιδηποτε σε λεντ συμφερει απο εκει...μακρυα απο την αισχροκερδια των ελληνων...

Nick74 03-07-12 18:49

[QUOTE=vptheo;678025]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 677990)
Το μπαλαστ κρατάει στα άκρα του περίπου 120βολτ, και περίπου 100 βολτ στα άκρα της λάμπας.. μόλις το μέτρησα..
Άρα 100 βόλτ 16 βατ σημαίνει 6 Αμπέρ.. Ο άνθρωπος πεθαίνει με 0,08 Αμπέρ, και γενικά τάσεις πάνω απο 50βολτ θεωρούνται επικίνδυνες για τον ανθρωπο..[/QUεγω δεν πεθανα!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Μην μπερδευετε τα Αμπερ της πηγης και ποσο μαλλον της καταναλωσης στα ζητηματα ασφαλειας.
Η ΑΝΤΟΧΗ της πηγης σε Αmpere ΔΕΝ παιζει κανενα απολυτως ρολο αν ειναι 0.1 ή 10000000000000 επι 10 στο απειρο Ampere.
Ακομα και με το απλο νομο του Ohm (που ολοι λιγο πολυ εχουν κανει στη φυσικη Λυκειου ή ισως και Γυμνασιου) βλεπουμε μια σχεση Ι= V/R οπου ως R θα θεωρηθει η αντισταση του ανθρωπινου σωματος η οποια δυστυχως εκτος το γεγονος οτι διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο ειναι μεταβαλλομενη αναλογα με το ποσο ιδρωμενος / υγρος ειναι καποιος εκεινη τη δεδομενη στιγμη.
Εχουμε λοιπον συνηθισμενο ως κατωτερο οριο ασφαλειας τα 60 volt (din, eloy κτλ) λογο οτι υπαρχουν ανθρωποι -κυριως σε μωρα ομως αναφερεται αυτο το οριο- που οντως μπορει να περασουν καμποσα μιλιαμπερ σε αυτη την ταση, ομως μιλαμε για ελαχιστες περιπτωσεις.
Πρακτικα τα 100v υπο τις περισσοτερες συνθηκες τα θεωρω ασφαλη ταση, ομως επειδη ολα εξαρτωνται απο τις συνθηκες ποτε μην παιζετε με το ρευμα (η χειροτερη ηλεκτροπληξια που ειχα παθει στη ζωη μου ηταν με 220 v -οπως και να χει δεν ειναι και πολυ υψηλη ταση- και μαλιστα απο διαρροη μεσα απο πηνιο ρελε, αλλα ημουν κατα-ιδρωμενος και ακουμπουσα σχεδον ολος σε γειωμενα μεταλα.)

Kotsos 03-07-12 19:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 678248)

Μην μπερδευετε τα Αμπερ της πηγης και ποσο μαλλον της καταναλωσης στα ζητηματα ασφαλειας.
Η ΑΝΤΟΧΗ της πηγης σε Αmpere ΔΕΝ παιζει κανενα απολυτως ρολο αν ειναι 0.1 ή 10000000000000 επι 10 στο απειρο Ampere.
Ακομα και με το απλο νομο του Ohm (που ολοι λιγο πολυ εχουν κανει στη φυσικη Λυκειου ή ισως και Γυμνασιου) βλεπουμε μια σχεση Ι= V/R οπου ως R θα θεωρηθει η αντισταση του ανθρωπινου σωματος η οποια δυστυχως εκτος το γεγονος οτι διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο ειναι μεταβαλλομενη αναλογα με το ποσο ιδρωμενος / υγρος ειναι καποιος εκεινη τη δεδομενη στιγμη.
Εχουμε λοιπον συνηθισμενο ως κατωτερο οριο ασφαλειας τα 60 volt (din, eloy κτλ) λογο οτι υπαρχουν ανθρωποι -κυριως σε μωρα ομως αναφερεται αυτο το οριο- που οντως μπορει να περασουν καμποσα μιλιαμπερ σε αυτη την ταση, ομως μιλαμε για ελαχιστες περιπτωσεις.
Πρακτικα τα 100v υπο τις περισσοτερες συνθηκες τα θεωρω ασφαλη ταση, ομως επειδη ολα εξαρτωνται απο τις συνθηκες ποτε μην παιζετε με το ρευμα (η χειροτερη ηλεκτροπληξια που ειχα παθει στη ζωη μου ηταν με 220 v -οπως και να χει δεν ειναι και πολυ υψηλη ταση- και μαλιστα απο διαρροη μεσα απο πηνιο ρελε, αλλα ημουν κατα-ιδρωμενος και ακουμπουσα σχεδον ολος σε γειωμενα μεταλα.)

Τα αμπέρ του κυκλώματος τα έδωσα για να δείξω οτι το μπάλαστ δεν περιορίζει το ρευμα σε ασφαλή επίπεδα..
Αν το μπάλαστ αφηνε να περάσουν 20mA τότε όποια και να ήταν η τάση θα ήταν ακίνδυνο..

Nick74 03-07-12 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 678252)
Αν το μπάλαστ αφηνε να περάσουν 20mA τότε όποια και να ήταν η τάση θα ήταν ακίνδυνο..

Λαθος, 20 mA σε καποιες υψηλες τασεις ειναι αρκετα για να μη βρεθουν ουτε αναγνωρισιμα υπολοιματα σου. Το οριο ασφαλειας των 30 -40 mA αναφερεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στην ταση δικτυου και οχι σε κατι γενικοτερο

Kotsos 03-07-12 19:52

Αν υπάρχει κύκλωμα περιορισμού στα 20mA θα έχουμε πτώση τάσης φίλε μου.. Σύμφωνα με το νόμο του ώμ, όπως σωστά λες παραπάνω;)

Nick74 03-07-12 20:13

...απο που βγαινει αυτο το συμπερασμα?
Ο νομος του Ωμ (και κανενας γνωστος νομος) δεν αποδεικνυει σε καμια απολυτως συνθηκη κατι τετοιο, εκτς αν περιοριστη εντασης εννωεις μια αντισταση σε σειρα, οπου και παλι η πτωση τασης εξαρταται απο την αντισταση της δευτερης αντιστασης που θα παρεμβληθει (δηλαδη του ανθρωπινου σωματος) και η Δt θα ειναι αναλογη με το i που θα περασει σε σειρα απο τς δυο αντιστασεις (και θα ειναι ιδιο φυσικα).
Ενα καλο παραδειγματακι θα ηταν η παρεμβολη ενος ανθρωπινου σωματος σε υπερυψηλη (απ οσο ξερω μονο στη Σιβηρια χρησιμοποιειται) 1000000 v και εστω οτι υπαρχει περιοριστης ωστε να περασουν σε διαρροη "μονο" 20mA.
Μιλαμε για καταναλωση 20 KW σε ενα "αντικειμενο" φτιαγμενο απο ανθρακα και νερο ;)


btw ετσι οπως το θετεις θα σε συνεφερε μαλλον να μην υπαρχει πτωση τασης γιατι αυτο συνεπαγεται με το οτι εχεις χαμηλη ονομαστικη αντισταση, αρα θα περασει μεγαλυτερο ρευμα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02479 seconds with 11 queries