Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   υποστρωμα ενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33109)

Δημητρης89 02-07-09 19:29

υποστρωμα ενυδρειου
 
μπορει καποιος να με κατευθυνει για το υποστρωμα του ενυδρειου(30λιτρων) ωστε να φιλοξενησει ενα betta?εχω πολυ λεπτη αμμο υπαρχει περιπτωση να κανει?:confused:
σας ευχαριστω πολυ:D:D

Red crystal 02-07-09 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 363772)
μπορει καποιος να με κατευθυνει για το υποστρωμα του ενυδρειου(30λιτρων) ωστε να φιλοξενησει ενα betta?εχω πολυ λεπτη αμμο υπαρχει περιπτωση να κανει?:confused:
σας ευχαριστω πολυ:D:D

Θα βαλεις μονο αμμο?

Δημητρης89 02-07-09 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Red crystal (Μήνυμα 363781)
Θα βαλεις μονο αμμο?

δεν ξερω,αν κανει ναι...γιατι ξερω οτι ζουν σε ριχα νερα οποτε υποθετω οτι θα ειναι μονο αμμο....βεβαια θελω να βαλω και φυτα και δεν ξερω κατα ποσο μπορουν τα φυτα να μεγαλωσουν σε αμμο..και επισεις θα βαλω και μερικες πετρες αλλα και ριζες:cool::cool:

Red crystal 02-07-09 20:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 363782)
δεν ξερω,αν κανει ναι...γιατι ξερω οτι ζουν σε ριχα νερα οποτε υποθετω οτι θα ειναι μονο αμμο....βεβαια θελω να βαλω και φυτα και δεν ξερω κατα ποσο μπορουν τα φυτα να μεγαλωσουν σε αμμο..και επισεις θα βαλω και μερικες πετρες αλλα και ριζες:cool::cool:

Ωραια ολα αυτα αλα δεν γινεται να βαλεις και υοστρομα αρα ουτε και δυσκολα φυτα για τον βυθο.Γιατι αν εχεις υποστρομα θα ανακατευτει η αμμο με το υποστρομα πραγμα κακο και ασχημο και δεν πρεπει να βαλεις δυσκολα φυτα γιατι η αμμος δεν τα αφηνει να αναπνευσουν ευκολα.:cool::cool:Γνωμη μου αν θες να βαλεις φυτα δυσκολα βαλε μαυρο ψιλο χαλικι της Dennerle που ειναι και πολυ ωραιο και κανει και καλη αντιθεση με τα πρασινα φυτα και με τον μονομαχο.
Ρωταμε οτι αλλο θες.
Υ.Γ ειναι δοκιμασμενο γιατο μαυρο χαλικι.

Δημητρης89 02-07-09 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Red crystal (Μήνυμα 363783)
Ωραια ολα αυτα αλα δεν γινεται να βαλεις και υοστρομα αρα ουτε και δυσκολα φυτα για τον βυθο.Γιατι αν εχεις υποστρομα θα ανακατευτει η αμμο με το υποστρομα πραγμα κακο και ασχημο και δεν πρεπει να βαλεις δυσκολα φυτα γιατι η αμμος δεν τα αφηνει να αναπνευσουν ευκολα.:cool::cool:Γνωμη μου αν θες να βαλεις φυτα δυσκολα βαλε μαυρο ψιλο χαλικι της Dennerle που ειναι και πολυ ωραιο και κανει και καλη αντιθεση με τα πρασινα φυτα και με τον μονομαχο.
Ρωταμε οτι αλλο θες.
Υ.Γ ειναι δοκιμασμενο γιατο μαυρο χαλικι.

η αμμος δεν κανει για τον μονομαχο ή για τα φυτα?:confused::)

Kotsos 02-07-09 21:37

Αν δεν βάλεις δύσκολα φυτά, βάλε την άμμο χωρίς υπόστρωμα...;)

Δημητρης89 02-07-09 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 363793)
Αν δεν βάλεις δύσκολα φυτά, βάλε την άμμο χωρίς υπόστρωμα...;)

τα φυτα που θελω να βαλω αν και δεν εχω αποφασισει ακομα (αλλα μου αρεσαν) ειναι:
riccia fluitans
erodea densa
bacopa carolliniana
λεω να βαλω καμια annubia
και κερατοφυλλο...
τωρα αν εχετε καμια προταση για κανενα αλλο μπορειτε να μου το προτεινετε:D:Dθα με βοηθουσατε πολυ

Υ.Γ. απο αυτα θα βαλω μερικα στο tank του betta,και αλλα στο καινουργιο που θα φτιαξω:)

Red crystal 02-07-09 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 363797)
τα φυτα που θελω να βαλω αν και δεν εχω αποφασισει ακομα (αλλα μου αρεσαν) ειναι:
riccia fluitans
erodea densa
bacopa carolliniana
λεω να βαλω καμια annubia
και κερατοφυλλο...
τωρα αν εχετε καμια προταση για κανενα αλλο μπορειτε να μου το προτεινετε:D:Dθα με βοηθουσατε πολυ

Υ.Γ. απο αυτα θα βαλω μερικα στο tank του betta,και αλλα στο καινουργιο που θα φτιαξω:)

Δεν γινεται να τα βαλεις ολα απο αυτα τα φυτα γιατι δεν γινεται με την αμμο.Αν θες να βαλεις αυτα τα φυτα που καπια απο αυτα θα βαλω και εγω στο ενυδρειο μου τοτε βαλε υποστρομα και χαλικι της Dennerle που το συνηστο για μονομαχο ενυδρεια.

Kotsos 02-07-09 21:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 363797)
riccia fluitans
λεω να βαλω καμια annubia
και κερατοφυλλο...

Άσχετα με την άμμο, αφού δεν φυτεύονται...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 363797)
erodea densa
bacopa carolliniana

Δεν μπορώ να πώ πως είναι εύκολα... Θα χρειαστείς λίγο υπόστρωμα..:rolleyes:

Δημητρης89 02-07-09 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Red crystal (Μήνυμα 363799)
Δεν γινεται να τα βαλεις ολα απο αυτα τα φυτα γιατι δεν γινεται με την αμμο.Αν θες να βαλεις αυτα τα φυτα που καπια απο αυτα θα βαλω και εγω στο ενυδρειο μου τοτε βαλε υποστρομα και χαλικι της Dennerle που το συνηστο για μονομαχο ενυδρεια.

καταρχην να κανουμε μια διευκρηνιση που δεν ηξερα?τι θεωρειται υποστρωμα?:confused::confused::confused::D:D

Kotsos 02-07-09 21:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 363801)
καταρχην να κανουμε μια διευκρηνιση που δεν ηξερα?τι θεωρειται υποστρωμα?:confused::confused::confused::D:D

Λίπασμα σα χώμα.. Μπαίνει κάτω από το χαλίκι σου...
-------------------------
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...8/tpl/-/lang/1

Δημητρης89 02-07-09 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 363802)
Λίπασμα σα χώμα.. Μπαίνει κάτω από το χαλίκι σου...

α οκ τοτε λαθος το ειχα στο μυαλο μου:rolleyes::rolleyes:χωρις υποστρωμο τι γινετε?ειναι απαραιτητο να υπαρχει?

Kotsos 02-07-09 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 363804)
α οκ τοτε λαθος το ειχα στο μυαλο μου:rolleyes::rolleyes:χωρις υποστρωμο τι γινετε?ειναι απαραιτητο να υπαρχει?

Δεν είναι απαραίτητο, αλλά βοηθάει πολύ... Αν θες υπάρχουν και κάτι χαπάκια που μπάινουν στην ρίζα του φυτού.. (αντί να βάλεις υπόστρωμα):rolleyes:

Δημητρης89 02-07-09 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 363805)
Δεν είναι απαραίτητο, αλλά βοηθάει πολύ... Αν θες υπάρχουν και κάτι χαπάκια που μπάινουν στην ρίζα του φυτού.. (αντί να βάλεις υπόστρωμα):rolleyes:

το γνωριζω για τα χαπακια...εγω ειχα μια annubia και ειχα παρει ενα φαρμακο σε υγρη μορφη
οποτε να μην βαλω αμμο σε κανενα tank?ε?το χαλικι που μου ειπες απο που θα το βρω?υπαρχει στα πετσοπ?

Kotsos 02-07-09 21:59

Η ανούμπια δεν χρειάζετε φύτεμα έτσι κι αλλιώς...

Φάρμακο??? Εννοείς κάποιο λίπασμα??:cool:

Δημητρης89 02-07-09 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 363808)
Η ανούμπια δεν χρειάζετε φύτεμα έτσι κι αλλιώς...

Φάρμακο??? Εννοείς κάποιο λίπασμα??:cool:

ναι:rolleyes:

harilaos 02-07-09 22:11

Αντί για υπόστρωμα και από πάνω άμμο-χαλίκι, μπορείς να βάλεις μόνο flourite.

Δημητρης89 02-07-09 22:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 363813)
Αντί για υπόστρωμα και από πάνω άμμο-χαλίκι, μπορείς να βάλεις μόνο flourite.

το flourite θα το βρω στα πετσοπ?και για να καταλαβω:Dειναι υποστρωμα,δεν χρειαζεται χαλικι ,χρειαζεται μετα απο καιρο αλλαγη?

harilaos 03-07-09 00:45

Όπως είναι το βάζεις στο ενυδρείο σου.. Χωρίς τίποτε έξτρα.

Red crystal 03-07-09 09:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 363823)
το flourite θα το βρω στα πετσοπ?και για να καταλαβω:Dειναι υποστρωμα,δεν χρειαζεται χαλικι ,χρειαζεται μετα απο καιρο αλλαγη?

Το flourit οπως ολα τα υποστροματα μετα απο εξι μηνες δεν βοηθαει στην αναπτυξη τοσο οσο στην αρχη.Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι μπαινει στην αρχη για να κανει τη διαφορα δηλαδη να κανει το τοπιο που θελαμε απο την αρχη.Τωρα εγω δεν θα το αφηνα ετσι για δυο λογους πρωτον δεν μου αρεσει το χρωμα και δευτερον γιατι μπορει ο μονομαχος επειδη το βλεπω σαν πετρητσες αλλα λιγο εχμηρες ανετα μπορει να παθει ο μονομαχος σου καμια γρατζουνια οταν καθετε κατω.Εσυ αποφασιζεις.

Δημητρης89 03-07-09 09:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Red crystal (Μήνυμα 363869)
Το flourit οπως ολα τα υποστροματα μετα απο εξι μηνες δεν βοηθαει στην αναπτυξη τοσο οσο στην αρχη.Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι μπαινει στην αρχη για να κανει τη διαφορα δηλαδη να κανει το τοπιο που θελαμε απο την αρχη.Τωρα εγω δεν θα το αφηνα ετσι για δυο λογους πρωτον δεν μου αρεσει το χρωμα και δευτερον γιατι μπορει ο μονομαχος επειδη το βλεπω σαν πετρητσες αλλα λιγο εχμηρες ανετα μπορει να παθει ο μονομαχος σου καμια γρατζουνια οταν καθετε κατω.Εσυ αποφασιζεις.

ωραια σας ευχαριστω πολυ παιδια:p:p
σημερα κατεβαινω Αθήνα,οποτε θα παρω μετρα για το νεο ενυδρειο μου και οταν ανεβω Αλεξανδρουπολη θα φτιαξω:D:D:D:D

Red crystal 03-07-09 09:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 363870)
ωραια σας ευχαριστω πολυ παιδια:p:p
σημερα κατεβαινω Αθήνα,οποτε θα παρω μετρα για το νεο ενυδρειο μου και οταν ανεβω Αλεξανδρουπολη θα φτιαξω:D:D:D:D

καλη επιτυχια!!!

Δημητρης89 03-07-09 09:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Red crystal (Μήνυμα 363874)
καλη επιτυχια!!!

σε ευχαριστω:D:D

Πάνος 04-07-09 10:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 363797)
τα φυτα που θελω να βαλω αν και δεν εχω αποφασισει ακομα (αλλα μου αρεσαν) ειναι:
riccia fluitans
erodea densa
bacopa carolliniana
λεω να βαλω καμια annubia
και κερατοφυλλο...

μια χαρα θα σου πανε αυτα τα φυτα και χωρις υποστρωμα και με αμμο....γενικα αποφευγουμε την πολυ ψιλη αμμο στα φυτεμενα..με χοντροκοκκη θα εισαι μια χαρα...αλλα ουτως η αλλως τα φυτα elodea και bacopa χρησιμοποιουν τις ριζες για αγκιστρωση οποτε δε "χαμπαριαζουν" και πολλα....γνωμη μου...μη βαλεις υποστρωμα...;)

Δημητρης89 04-07-09 11:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 364008)
μια χαρα θα σου πανε αυτα τα φυτα και χωρις υποστρωμα και με αμμο....γενικα αποφευγουμε την πολυ ψιλη αμμο στα φυτεμενα..με χοντροκοκκη θα εισαι μια χαρα...αλλα ουτως η αλλως τα φυτα elodea και bacopa χρησιμοποιουν τις ριζες για αγκιστρωση οποτε δε "χαμπαριαζουν" και πολλα....γνωμη μου...μη βαλεις υποστρωμα...;)

οκ σε ευχαριστω πολυ Πανο..:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02545 seconds with 11 queries