Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Φυτά από κλαδέματα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18394)

puravlos 04-07-07 18:14

Φυτά από κλαδέματα
 
Μια βοήθεια σε έναν αρχάριο. Για το θέμα της απολύμανσης δε θα το θίξω έχει αναφερθεί διεξοδικά από προηγούμενους, ωστόσο έχω μια απορία ως προς το φυτά που πέρνουμε από κλαδέματα ή που κλαδεύουμε εμείς.
Τα κλαδέματα αυτά πρέπει να τα βάλουμε απευθείας στο χαλίκι? Μήπως πρέπει να τα αφήνουμε στο νερό μέχρι να βγάλουν ρίζα και μετά φύτεμα? Θέλουν κάποιο άλλο είδος υποστρώματος μέχρι να αναπτυχθούν λίγο ή μήπως καθαρό χώμα σε κάποια χωριστή γυάλα???
Εγώ συγκεκριμένα έχω ως υπόστρμα το flurite seachem αν το γράφω σωστά το οποίο είναι χαλίκι και λίπασμα (7kg απότι θυμάμαι) κάνει να βάλω απευθείας βλαστάρια ή κινδυνεύουν να μου σαπίσουν?
Τέλος μια ερώτιση τα φυτά τύπου μυριόφυλλο κερατόφυλλο πρέπει να φυτέυω την κάτω σειρά φύλλων για στήριξη? αλλιώς μου ανεβαίνει στην επιφάνεια :(
Οποιος μπορεί βοηθάει..

Γιώργος06 04-07-07 18:33

Τέλος μια ερώτιση τα φυτά τύπου μυριόφυλλο κερατόφυλλο πρέπει να φυτέυω την κάτω σειρά φύλλων για στήριξη? αλλιώς μου ανεβαίνει στην επιφάνεια :(

Το κερατόφυλλο προσλαμβανει ολα τα απαραιτητα θρεπτικα από τα φυλλά του και το βλαστό του δηλαδη με αλλα λογια δεν χρειαζεται να το φυτεψεις!
μπορεις να το δεσεις καπου ή να το αφήσεις να επιπλέει!

Apostolis 05-07-07 08:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puravlos (Μήνυμα 187341)
Τα κλαδέματα αυτά πρέπει να τα βάλουμε απευθείας στο χαλίκι?

Εξαρτάται για ποιό φυτό μιλάμε...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puravlos (Μήνυμα 187341)
Μήπως πρέπει να τα αφήνουμε στο νερό μέχρι να βγάλουν ρίζα και μετά φύτεμα?

Όχι...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puravlos (Μήνυμα 187341)
Θέλουν κάποιο άλλο είδος υποστρώματος μέχρι να αναπτυχθούν λίγο ή μήπως καθαρό χώμα σε κάποια χωριστή γυάλα???

...θέλουν απλά ένα σημείο που να φωτίζεται ΚΑΛΑ (για τα περισσότερα είδη) και να έχει καλή αλλά ήπια κυκλοφορία!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puravlos (Μήνυμα 187341)
Εγώ συγκεκριμένα έχω ως υπόστρμα το flurite seachem αν το γράφω σωστά το οποίο είναι χαλίκι και λίπασμα (7kg απότι θυμάμαι) κάνει να βάλω απευθείας βλαστάρια ή κινδυνεύουν να μου σαπίσουν?

Το υπόστρωμα που έχεις βάλει, είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ... τα βλαστάρια, ΔΕΝ κινδυνεύουν να σαπίσουν...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puravlos (Μήνυμα 187341)
Τέλος μια ερώτιση τα φυτά τύπου μυριόφυλλο κερατόφυλλο πρέπει να φυτέυω την κάτω σειρά φύλλων για στήριξη? αλλιώς μου ανεβαίνει στην επιφάνεια :(
Οποιος μπορεί βοηθάει..

Το κερατόφυλλο, κανονικά, ΔΕΝ φυτεύεται... είναι "φυτό επιφανείας"... και να το "φυτέψεις", μετά απο κάποιο διάστημα θα σαπίσει το μέρος που είναι μέσα στο χώμα και θα "φύγει" πάλι στην επιφάνεια...

puravlos 05-07-07 09:18

Ευχαριστώ πολύ!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01675 seconds with 11 queries